Sayfa 3/932 İlkİlk 123451353103503 ... SonSon
Arama sonucu : 7455 madde; 17 - 24 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

Duhul
    Jul 2009
    İkamet
    istanbul-erenköy
    Gönderi
    948

Esas

Alıntı Originally Posted by Kashmir Yazıyı Oku
    bu oranların hepsi tabela oranları...şu an tüm bankalar aylığa 9-9.25 veriyorlar.. bizde bu topiği o yüzden kullanıyoruz...adı üstünde tezgah altı faiz oranları

Duhul
    Jul 2009
    İkamet
    istanbul-erenköy
    Gönderi
    948

Esas

Alıntı Originally Posted by JonDowes Yazıyı Oku
    krize kadar bireysel krediler %20-%30 gibi hizlarla (cok dik egimde) artiyordu. simdi olusabilecek %5-%10 arasi artis hizi dise dokunur bir enflasyon yaratamaz bence. once Bati hizlanmali, sonra bizim ihracat motorumuz, sonra tuketimimiz. gecelik faiz %5 bile olsa; uzun vadede gelir elde edemeyen, harcayamaz da. borc alip riskli islere girebilir o ayri. tuketim artisi, kalici gelir artisiyla (o da, ihracat, milli gelir ve ucret artislariyla) mumkun.

mevduatci arkadaslarin dile getirdigi "baslik kirliligi"ne olan katkimi azaltmak amaciyla, bu basliktan ayriliyorum. simdiye kadar iyi-kotu pek cok sey yazilip cizilen guzel bir mekan olmustu. ayda 1-2 kere degisen ortalama mevduat oranlari konusunda yazilacak pek bir sey gormuyorum acikcasi. ama madem baslik boyle tanimlanmis, uyariz. zaman ve hevesim olursa; alternatif yatirim araclari ve makroekonomi konularinda bir baslik acar oradan ciziktirmeye devam ederim.

not: bundan yaklasik 20 gun once vurgulu olarak iki kez (1, 2) yazdigim Avustralya Dolari TCMB kurlarina gore o gunden beri (1.3668/1.3020)=%4.9 deger kazandi. [ayni donemde USD (1.4894/1.4670)=%1.5 ve EUR (2.2161/2.1609)=%2.5 deger kazanmis]. AUD onumuzdeki 10 gunde bunun yarisi kadar daha yol giderse 1 ayda %7.35 net getiri vermis olacak. bu da su anda mevduatini 1 yil baglayacak kimselerin alacagi %8.75 brut oran almasi demek yaklasik olarak. bir ayda 1 yillik mevduati kurtarip sonraki aylarda ek kazanc verecek. daha da yolu var. hep bu hizda yukselemez elbet ama ben net %2-%3 arasi aylik yukselisin korunmasini bekliyorum; halen doviz almak isteyenlere fikir olsun.

hurafe ve demagojiler yerine, formulleri ve mantigi takip edenlere bol sans, hoscakalin.

jon dowes böyle duygusal bir veda yaparak bizleri sap gibi bırakmak olmaz...bu kadar delinin arasına bir tane eli sopalı hoca şart...sen gidersen bu topik solmuş ve meyva vermeyen ağaca benzeyecek...şahsen gittiğin anda hakkımızı sana helal etmeyiz bilesin...
    not= gittiğin yerler doğru yerler değil senin yuvan burası...bizleri asla yetim bırakamassın..

Esas

durmuş ne amaçlıyor?

1- diyorki, normal şartlarda faizleri düşürmeye devam edeceğim.

2- kriz devam ederse, faizi daha da indirmeye devam edeceğim.

3- dışarıdan para gelirse, faizleri indirmeye devam edeceğim.

adamın tek bildiği şey, faizleri indirmek, başka tek bir şey yok, her durumda faizleri indiriyor ve daha da indirecekmiş, biz bunların mevduatçılara düşman olduğunu biliyorduk ama bu kadarınıda bilmiyorduk pes artık!!!

faizleri daha da indirecekmiş, zaten dünya rekoru kırarak indirdiniz, hiç bir ülkede bu kadar hızlı faiz inmedi, daha ineceği ne kaldı?

indir sıfıra, tamamen sıfırla faizleri de, sende mutlu ol, bizde mutlu olalım, inceldiği yerden kopsun bu faiz işi...

insan düşündükçe çıldıracak, 1 sene önce faizler 21 di, şimdi 9, seneye herhalde sıfır olacak. peki soruyorum size, ne değişti türkiyede bu kadar? uzayamı çıktık ? kansere çözümmü bulduk ? ülkede altın,petrolmu bulundu? elmasmı bulundu? bu değirmenin suyu nereden geliyor? hakkaten birileri anlatsın artık, yoksa manisa ya gideceğiz hep beraber...

Esas

ah abd ah, yaktın bizi, abd derken fed i kastediyorum, kasten doları düşürüyorlar, bunun sonucu olarakta faiz 0,25 abd de, bizdede 6,25

eğer böyle bir şey olmasaydı, bu durmuş bu kadar bizle oynayabilirmiydi?

Duhul
    Dec 2006
    İkamet
    --Mai 68..Gaule
    Gönderi
    3,519
    Blog Yazıları
    23

Esas

Alıntı Originally Posted by sburak Yazıyı Oku
    durmuş ne amaçlıyor?

1- diyorki, normal şartlarda faizleri düşürmeye devam edeceğim.

2- kriz devam ederse, faizi daha da indirmeye devam edeceğim.

3- dışarıdan para gelirse, faizleri indirmeye devam edeceğim.

adamın tek bildiği şey, faizleri indirmek, başka tek bir şey yok, her durumda faizleri indiriyor ve daha da indirecekmiş, biz bunların mevduatçılara düşman olduğunu biliyorduk ama bu kadarınıda bilmiyorduk pes artık!!!

faizleri daha da indirecekmiş, zaten dünya rekoru kırarak indirdiniz, hiç bir ülkede bu kadar hızlı faiz inmedi, daha ineceği ne kaldı?

indir sıfıra, tamamen sıfırla faizleri de, sende mutlu ol, bizde mutlu olalım, inceldiği yerden kopsun bu faiz işi...

insan düşündükçe çıldıracak, 1 sene önce faizler 21 di, şimdi 9, seneye herhalde sıfır olacak. peki soruyorum size, ne değişti türkiyede bu kadar? uzayamı çıktık ? kansere çözümmü bulduk ? ülkede altın,petrolmu bulundu? elmasmı bulundu? bu değirmenin suyu nereden geliyor? hakkaten birileri anlatsın artık, yoksa manisa ya gideceğiz hep beraber...
    raporu okduum hızlı bir şekilde durmuşun konuşmasını izlemdeim eger konuştu ise ..

ama rapor bana gerçekçi bir rapor gibi geldi..ve anladıgım kadarıyla son bir faiz indirimini ellerinde koz olarak tutmakla beraber raporun önemli kısımları bence risklerin ortaya konulmuş olması ve durum hakkıında detaylı bir analiz yapılmış olması gibi geldi..

özellikle abd ve euro bölgesindeki deflasyon riski konulu açıklamalar dikkat çekici yorumlanmaya bakıyor..

2000 yıllardaki japonya ile olan deflasyon koşullarının varlıgı tanımıda beni işkillendirdi..

rapor ne iyimser ne de kötümser olmuş ahada gerçekler bunlar diyip topu hükümete atıyor gibi..

zira mb larının işsizlik sanayi gibi alanlarda politika uygulama ihtimali varsa bence durmuş bunuda yönetir..

tl rezervlerinin azaltılacak ibaresi(eger yine yanlış görmediysem) yerine ne konulacak sorusu ile karşılaşabilirmi acaba..

yani satılan tl kadar yerine altın rezervinimi artıracak yada dolar rezervnimi hala likitide sorununna ve talepteki yetersizliğe dikkat çekmeside risklerin bir başka boyutu gibi..

benim acemie görebildiklerim bunlar açıkçası kabaca teyit edilmesinde fayda vardır o yüzden svg jondowes un kararını bir kez daha düşünmesini istiyorum..

bu topik en azından ben,m için bir okul gibi.. yinede yeni topic açma kararınız varsa takipçinizim benden söylemesi..

saygılar..

Esas

birşey merak ettim arkadaşlar

bu durmuş 2006 yılında mı faizleri arttırmıştı? hatırlıyormusunuz? ve neden arttırmıştı ?
    ve mevduat kaç tan kaça çıkarmıştı?

bilen ve hatırlayan varmı?

göreve geldiği gün peki mevduatlar ne kadardı?

Duhul
    Dec 2006
    İkamet
    --Mai 68..Gaule
    Gönderi
    3,519
    Blog Yazıları
    23

Esas

Alıntı Originally Posted by sburak Yazıyı Oku
    birşey merak ettim arkadaşlar

bu durmuş 2006 yılında mı faizleri arttırmıştı? hatırlıyormusunuz? ve neden arttırmıştı ?
    ve mevduat kaç tan kaça çıkarmıştı?

bilen ve hatırlayan varmı?

göreve geldiği gün peki mevduatlar ne kadardı?
    evet 2006 yılında serdengeçti nin görev değişimi ile haziran gibi mb başkanlıgını durmuş geçmiş ve geçer geçmez dolar tl karşısında yüzde 20 ye yakın deger kazanmış..

faiz oranlarındaki gelişmeler şekilde görüldüğü gibi piyasanın etkisi ile mayıstan hazirana kadar kısa sürede 12 li seviyelkerden 23 lere kadar çıkmş... ben o senelrde piyasalarla pek ilgili olmadıgım için arakadaki gelişmeleri tam hatırlayamıyorum ancak araştırdıgım kadarı ile böyle..

şu an ayrıntısını yorgun oldugum için okuyamıyorum ama o dönemdeki enflasyon raporlarında ayrıntılı olarak dönemi analiz edecek gelişmeleri bulabilirsiniz girişten kısaca okudugum kadarı ile arz yönlü bir kriz olmasının yanısıra sebep olarak petrol altın gibi emtiaların hızlı yükselişi enflasyona konu olmuş sanırsam..

neyse yarına okurum bende...

ayrıtısı şu aderste mevcut...

http://www.tcmb.gov.tr/research/para...temmuz2006.php

Esas

işte bu grafiktende bir kez daha anlıyorki : dolar ve faizler tamemen doğru orantılı.

dolar arttımı faizlerde artıyor, düştümü dolarda düşüyor.

bu arada hatırlayın 2008 ağustos-eylül dede faizleri bu durmuş arttırdı sanırım değilmi? o zaman dolar aniden 1.80 e fırlamıştı ve bizde akbankta 17 den 19 a çıkmıştık, aralık 2008 de ise parayı 45 günlük 21.75 ten bağlamıştık.

ah o zamanki kafam, 1 yıllık 17 veriyordu akbank, yatırsaydık o zaman şimdi ne kadar rahat olacaktık.

neyse bugüne gelirsek, umudumuz doların yükselmesi, borsanın çökmesi. biz mevduatçıları ancak bunlar düze çıkarır.

Sayfa 3/932 İlkİlk 123451353103503 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •