Sayfa 2/4 İlkİlk 1234 SonSon
Arama sonucu : 25 madde; 9 - 16 arası.

Konu: Zeytin ağacını almak mı yoksa dikmek mi daha hesaplı bir yatırımdır?

Esas

Üreticiler, Mut zeytininin tanıtılmasını istiyor
    14 Ekim 2013
    MERSİN - Mersin'in Mut ilçesindeki zeytin üreticileri zeytinin tanıtılması için daha fazla çalışma yapılmasını istiyor.Zeytinyağı işletmeciliği ve üretimi yapan Fatih Kaan Tuna, Mut zeytininin Türkiye'nin en lezzetli sofralık zeytini olduğunu belirterek, yağının da aynı derecede kaliteli olduğunu söyledi. 2012 yılında zeytinyağı yarışmasında Mut zeytininin Türkiye ikinciliğini kazandığını hatırlatan Tuna, "Burada yetişen zeytin tamamen organik. Bundan dolayı talep oluyor. Hatta Ege Bölgesi'nde bazı ünlü markalar ihracat zeytinini buradan alırlar. Çünkü Ege Bölgesi'nde zeytin gübresiz ve ilaçsız yetişmez. Buranın mikroklima özelliğine sahip olmasından dolayı, zeytin ve diğer ürünler daha kaliteli yetişiyor. Her geçen yıl üretim artıyor. Şu an yaklaşık 15 yağ fabrikası ilçemizde faaliyet göstermektedir. İmalatçılar zeytini ne kadar iyi tanıtırsa o kadar iyi pazar oluşur." diye konuştu.

Akdeniz Sanayici ve İşadamları Derneği (ASİAD) üyesi olduğunu anlatan Fatih Kaan Tuna, sözlerine şöyle devam etti: "Mut zeytinyağı meyve suyu gibi içilebilir bir gıdadır. İlçemiz dünyada fazla örneği olmayan mikroklima özelliğine sahip bir coğrafyada bulunuyor. Hâlbuki ülkenin birçok bölgesinde üreticiler ciddi manada zirai mücadele yaparak zeytin üretimi yapar. Bu hem maliyeti hem de kaliteyi olumsuz etkiler. Mut'ta ise hasat bile halen el ile yapılır. Elle hasat kaliteyi etkileyen faktörlerdendir. Mut zeytininin pazar sıkıntısı oluşmaz. Yeter ki biz zeytinimizi iyi pazarlayalım. Yetkililerden bu konuda destek bekliyoruz. Aynı zamanda zeytin üretiminin teşvikinin artması da üretimi arttıracaktır."

Mut Zeytinin tanıtılmasını istediklerini anlatan işadamı Halil Aydoğan, ilçede üretilen zeytinin fiyatını ege bölgesi belirlediğini söyledi. Doğal ve aynı zamanda sertifikasız olarak yetiştiğini vurgulayan Aydoğan, "Normalde doğal zeytin sertifikalı olur. Bizim ilçede yetişen ürünlerin hepsi doğal sertifikalıdır. Yani burada çiftçi haşereyle mücadele yapmaz. Kurt, böcek gibi zararlı etkenler oluşmaz. Burada üretilen her ürün doğal ortamda yetişir. Çünkü burada sürekli bir esinti olur. Bundan dolayı haşere olmaz. Dolayısıyla yetişen ürünler kaliteli oluyor. zeytinyağının vatandaşlar tarafından her geçen gün önemi artıyor. Sağlık açısından faydası bilindikçe tüketim artıyor. Bu da zeytin üretiminin artması demektir. Mut zeytini ise ülkemizin en doğal ve kaliteli sofralık yağlık zeytinidir."

İmalatçılar başta olmak üzere Mut zeytinin tanıtımını önce kendilerinin yapması gerektiğini anlatan Aydoğan, "Bu yılki zeytin fiyatı iyi durumda seyrediyor. Şu an sofralık zeytin 1,2 ile 3 TL arasında satışı yapılıyor. Yağlık zeytin ise 1 TL'den alıcı buluyor. Mut üretiyor, Ege Bölgesi alıyor. Türkiye'nin en önemli zeytinyağı firmaları zeytini buradan alıyor. Dolayısıyla da fiyatını Ege Bölgesi belirlemiş oluyor." diye konuştu.

Zeytin imalatçısı Ali Eler, ilçede yetişen zeytinin çok kaliteli olduğunu belirterek, bu kalitenin devam etmesi için çiftçinin bilinçli sulama, uygun zamanda hasat yapması gerektiğini söyledi. Verimin yüksek olması için çiftçilerimizin bilinçli budamaya da dikkat etmesi gerektiğini vurgulayan Eler, şunları ekledi: "Bu yıl üretim çok iyi. Pazar olarak da sıkıntımız yok. Türkiye'nin her bölgesine sofralık zeytin gönderiyoruz. Birinci sırada ise Ege Bölgesi geliyor. Kaliteli üretim devam ettikçe talep çok olacaktır."

Ziraat mühendisi ve 55 dönüm arazide tarımsal faaliyette bulunan Bahattin Çiftçioğlu, diğer tarım ürünlerinde farklı olarak zeytinin sanatsal bir tarafı olduğunu söyledi. Zeytinin gelişmiş kültürlerde karşılığı olan bir saygınlığı olduğunu belirten Çiftçioğlu, "Dolayısıyla kaliteli işlenmiş bir zeytinyağı birçok elit ülkede itibar görür ve üretene prestij kazandırır. Bunun gerçekleşmesi için bir süreç dahilinde uzun yıllar bu kaliteli ürünün tanıtımının iyi yapılması lazım. Bunun yanında Mut zeytinin kendi markasını oluşturan firmaların çoğalması lazım. Firma sayısının artması istihdam demektir." ifadesini kullandı. (CİHAN)

http://www.habergalerisi.com/haber/u...r-1198336.html

Duhul
    Sep 2013
    İkamet
    Boston Mass.
    Gönderi
    3,012

Esas

Alıntı Originally Posted by Zerdüşt Yazıyı Oku

Benim merak ettigim 2010 fiyatlarina gore zeytin agaci almak mi daha karli yada var olan araziye zeytin agaci ekmek mi daha karli.

Ayvalik civarinda gunumuzde agaclarin satis bedeli nedir?

Bir agaci almak yerine ekmek yoluna gidilirse 3-5 yil icinde verim verene kadar olan maliyet ne kadardir? Fidan bedeli, bakim bedeli vs.
    Ben bu konuda cok ders calistim.

Zeytin pazarlama da sorun var.

Meyve'de, sut'te, sebze'de oldugu gibi.

Icinden ben cikamadim sizi bilemem, ancak su soru surekli aklimdadir, neden koylu bu topraklari satip, Edremit halinde komisyoncu olmuyor ya da sermaye piyasalarina gelmiyor diye.

Esas

AYDIN (İHA) -

Ege İhracatçı Birlikleri’nin Ocak - Ekim döneminde yaptığı ihracat yüzde 6’lık artışla 9 milyar 962 milyon 460 bin dolara çıkarken, son bir yıllık ihracat ise yüzde 5’lik yükselişle 11 milyar 934 milyon 163 bin dolara ulaştı. Egeli ihracatçıların, Kasım ayı sonunda 12 milyar dolar hedefini aşmalarına kesin gözüyle bakılıyor.
    Ege İhracatçı Birlikleri Ekim ayında 552 milyon 918 bin dolarlık sanayi ürünleri ihraç ederken sanayi ürünleri ihracatı yüzde 6 artış gösterdi. Tarım ürünleri ihracatını yüzde 4 artışla 362 milyon 608 bin dolara çıkaran Egeli ihracatçılar, Madencilik sektörü ihracatını ise yüzde 21 arttırarak 89 milyon 685 bin dolara çıkardı.
    Ege İhracatçı Birlikleri çatısı altında bulunan 12 ihracatçı birliğinden 9 tanesi 2012 yılı Ekim ayına göre ihracatlarını arttırma ya da aynı seviyede tutma başarısı gösterirken 3 tanesi 2012 yılı Ekim ayı ihracat rakamının gerisinde kaldı. Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği 129 milyon 282 bin dolarlık ihracat rakamıyla zirvedeki yerini korurken ihracatını geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13 geliştirdi.
    KURU MEYVE SEKTÖRÜ AÇTI SIRALAMADA İKİNCİ SIRAYA ÇIKTI
    Türkiye’nin geleneksel ihraç ürünleri çekirdeksiz kuru üzüm, kuru kayısı ve kuru incirde sezon başlayınca Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, Ekim ayında 105 milyon 121 bin dolarlık ihracat rakamıyla ikinci sıraya yükseldi.
    Eylül ayında da üçüncü sırada yer alan Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği, Ekim ayında 95 milyon 742 bin dolarlık ihracat rakamıyla Ekim ayında da üçüncü sırada yer aldı. EHKİB, yıllık bazda ise 1 milyar 260 milyon 10 bin dolarlık ihracat rakamıyla ikinci sıradaki yerini korudu.
    Ege Maden İhracatçıları Birliği ise, Ekim ayında ihracatını yüzde 21’lik artışla 89 milyon 685 bin dolara çıkarsa da Eylül ayına göre iki basamak birden gerileyerek dördüncü sıraya düşmekten kurtulamadı. Ege Maden İhracatçıları Birliği’nin son bir yıllık ihracatı ise yüzde 17’lik artışla 1 milyar 84 milyon 344 bin dolara yükseldi.
    Ekim ayında ihracatta yatay bir seyir izleyen Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği 65 milyon 491 bin dolarlık ihracat rakamıyla beşinci sıradaki yerinde kaldı. Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği yüzde 33’lük ihracat artışı ile 60 milyon 26 bin dolara erişti ve EİB’de altıncı sektör oldu.
    Ege Bölgesi’nin geleneksel ihraç ürünlerinden tütün ihracatı ise 50 milyon 834 bin dolar oldu. Ege Tütün İhracatçıları Birliği’nin yıllık ihracatı yüzde 9’luk artışla 875 milyon 849 bin dolara çıktı. Ege Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği ihracatını yüzde 16 geliştirerek 38 milyon 812 bin dolara yükseltti.
    ZEYTİNYAĞI İHRACATI HIZ KESTİ
    Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği yüzde 27’lik ihracat artışına ulaşırken ihracat rakamı 24 milyon 675 bin dolara çıktı. İhracatı yüzde14 gerileyen Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği 18 milyon 700 bin dolarlık dışsatım yaparken, 2013 yılının ihracat rekortmeni Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği, Kasım ayında yüzde 34’lük ihracat artışıyla 15 milyon 397 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Sofralık zeytin ve zeytinyağı rekoltesindeki düşüşe paralel olarak önümüzdeki süreçte zeytin ve zeytinyağı ihracatında gerileme bekleniyor. Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği ise yüzde 19’luk düşüşle 7 milyon 186 bin dolara indi.
    “12 MİLYAR DOLARI KASIM AYINDA GEÇECEĞİZ”
    Ege İhracatçı Birlikleri’nin 2013 yılında Eylül ayından sonra Ekim ayında da 1 milyar dolar barajının üzerinde ihracat yapmasının mutluluğunu yaşadıklarını belirten Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, 2013 yılında Mart, Mayıs, Temmuz, Eylül ve Ekim aylarında 1 milyar dolar barajını aştıklarını Kasım ayında da 1 milyar dolardan fazla ihracat yaparak yıllık 12 milyar dolar hedefini geçmeyi hedeflediklerini söyledi. Dolar ve Avro kurunun geldiği seviyenin piyasalar tarafından test edildiğini ve doların 2 TL, Avro’nun ise 2.7 TL bandında oturduğunu ifade eden Türkmenoğlu, “Döviz kurlarındaki bu seviye Türk ihracatçısının rekabetçiliği için asgari seviyedir. Döviz kurunun bu seviyenin altına düşmesi ya da çok aşağı yukarı hareketleri ihracatçılarımızın rekabetçiliğine olumsuz etki eder” şeklinde konuştu.

http://www.haberx.com/ekonomi(3,c,2,979).aspx

Esas

Zeytin ağcının delisi kökleyip kendimiz aşılarsak kazancımız büyük olur.ege de bizim ağaçla 4 5 sene sonra ürün vermeye başlıyor.
    bu sene zeytin olmamasına rağmen 60 kg zeytinyağı almışız. allah bereket versin. (bu arada aşılı fidanlar 8 tl 9 tl arası satılıyor )

Duhul
    Oct 2006
    İkamet
    BİST Pit Alanı
    Gönderi
    70,881
    Blog Yazıları
    92

Esas

satmak veya almak gibi bi düşüncem olmadığından çok araştırmadım
    ayvalık civarında zeytin ağacının tanesi yola yakınlığına ve yaşına göre 700-900 tl civarında gidiyor
    fidan alıp dikmen halind een iyi ihtimalle 5-6 yılda ufaktan ufağa mahsül almaya başlarsın
    8-9 yılda yağ satmaya başlarsın

Duhul
    Feb 2010
    Gönderi
    10,942
    Blog Yazıları
    2

Esas

nitelikli olduktan sonra içinde yetişmiş ağacları olan zeytinlikle bomboş arazi aynı fiyatta o nedenle amaç zeytinse hazırını almak hem yıllardan hem paradan tasarruf bence

Esas

Alıntı Originally Posted by ayhan53 Yazıyı Oku
    satmak veya almak gibi bi düşüncem olmadığından çok araştırmadım
    ayvalık civarında zeytin ağacının tanesi yola yakınlığına ve yaşına göre 700-900 tl civarında gidiyor
    fidan alıp dikmen halind een iyi ihtimalle 5-6 yılda ufaktan ufağa mahsül almaya başlarsın
    8-9 yılda yağ satmaya başlarsın
    ayhan bey.........

gemlik orhangazi arasında ufak bir zeytin bahçemiz var...........

2 yıl önce 25 bin tl ye yaşlı bir köylüden aldık.........

60 ağaç.........yaklaşık 1 dönüm içinde........hendek çevresinde ayva..elma..kiraz..dut.. erik ve ceviz mevcut.......

ayrıca sıra sıra enginar ve bakla dikiyorum..........bu sebzeler zeytinle yaşamayı seviyor.......!

köyden bir amca teyze ilgileniyorlar harçlıklarını veriyorum bakıyor çapalıyor toplayıp koruyorlar.........

yarın sabah erkenden gideceğim zeytinimiz toplandı yağlarımız sıkıldı bu yıl zeytin sinek saldırısı nedeniyle ve birde az yağmur yağması sebebiyle kavruk kaldı bu nedenle daldaki zeytin sayısı sıktı ama zeytin küçüktü kalite bozuktu........

evvelki 2 yılda 4 kilo zeytinden 1 litre yağ alırken bu yıl 6..6.5 kilo dan 1 litre alabildik..........!

verimli geçen geçmiş 2 yılda ağaç başına ort.20 kilo zeytin aldım.....60 ağaçtan toplamda ort.1200 kilo sofralık 1..2 ve 3 numara zeytin elde ettim........

seyrek zeytin yaptığı yıllar duble irilikte zeytinde yapıyor ama bu seferde tonaj belki biraz düşüyor....düşüyor da 1 numara duble zeytin de çiğ halde bile kilosu en az 6...7 tl ye gidiyor.....

heleki bu yıl gibi zeytinin küçük kavruk kaldığı yıllar iri zeytini tüccar 8 liraya alabiliyor....şans işi...arz talep işi.....piyasa doygunluğuna göre değişiyor.......

bu yıl dibine dökülen zeytin fazla idi.......

ağaçlar beslenemediği içn zeytini atmışlar....marmara dan edremite kadar bütün bölge böyle.........!

dip zeytinleri yağhaneye sattım.........

yağlık toplam 500 kilo zeytin sıktırdım ve ancak 18kg lik 4 teneke yağ elde edebildim.......bu yıl çok verimsiz......

kooperatife sattığım da takriben 12 kasa 350 kiloydu ve en iri ancak 2 ve 3 numara alabildim...bunuda köyden bir arkadaşımzın marmara birlik hesabına yazdırttım parası bir haftada hesaba yattı......kiloya 1.8 lira ödemişler.........

e bu sene bu kadar........

ve toplamda bu yıl bahçeye şubat ve mart ayında iki kez gübre ve nisan ve mayıs ayında da budama sonrası iki kez ilaçlama yaptırdım .......
    köklerin hasar görmemesi için bu yıl sürdürmedim....bunu 2 yılda bir yapacağım.......ziraat mühendisi bir dostumun tavsiyesi bu yönde........

toplamda budama gübreleme ilaç toplama ve yağ sıktırma masrafıyla bana 2500 tl ye geldi.........

elde ettiğim gelir hasbel kader 800..1000 tl..........

rekoltenin düşük olduğu yıllar böyle küllüm zarar........

yani ticaretine girilecek iş değil..........

ancak benim gibi cepten harcayıp hobi maksadıyla yapacaksan başka.........

zeytincinin hali harap...özellikle marmara çiftçisinin.......daha geçen yılki borçları duruyor kooperatiflere........!

havuzlardaki salamura zeytinler duruyor müşteri yok.........?

işçi tutup toplatmaya kalksan 50 tl yevmiyesi var........bu düşük kalitede zeytin için adam tutmak imkansız bir iş......!

bu nedenle çoluk çocuk o çamurun içinde herkes kendisi toplamaya çalışıyor....ne yapsın.........!

dolayısıyla meşhur gemlik zeytinini üretmek ve korumak çok zor bir hal aldı........

belkide ileride gemlik zeytini adı altında yağlık ege zeytini yiyecek millet yazık olacak.......

çünki aydın ve ayvalık bölgesindeki çiftçiler daha çok sofralık yerine yağlık ürettiklerinden daha az masrafla daha fazla para kazanabiliyorlarmış.........?

gemlik zeytininin özelliği şekerpare denilen çekirdeği küçük eti bol acılığını çabuk gideren çabuk sofraya gelebilen lokum gibi bir zeytin olmasıdır.......ayrıca yağı da boldur.......bu nedenle meşurdur.......

ama bakıyorsunuz adam mersin zeytinini aydın kalamatasını duble gemlik zeytini diye kakalıyor ve ayırt etmek ancak profosyonel tüccarlara kalıyor..........

zeytin deyince belki bir fikir olur diye paylaşmak istedim.........

iyi hafta sonları dilerim.......

Duhul
    Oct 2006
    İkamet
    BİST Pit Alanı
    Gönderi
    70,881
    Blog Yazıları
    92

Esas

2 yıl önce dip zeytinleri ve kalitesiz olanları verdikten sonra 200 kğ yağ almıştık
    geçen sene bu 50 kğ a düştü
    bu sene 0 kğ
    toplamaya gerek görmedik.
    zeytina yvalıkta yok gibi
    geçen sene ankarada arkadaşlara 10 tl den verirken bu sene 13 den veriyoruz.
    ocaktan sonra 15 tl olacakmış kilosu

Sayfa 2/4 İlkİlk 1234 SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •