merhaba

konu tarım olunca şakar pancarı mevzusu olmazsa olmaz. Bu konuyu açma sebebim şeker pancarına konulan kotalardır, isteyen arkadaşlar katkıda bulunabilirler.
Şeker pancarından sadece şeker üretilmediğini bunun yanında arta kalan ürünlerin

hayvan yemi , kömür yapımı , ilaç yapımı , gübre, alkol ve maya sanayisinde kullanıldığını biliyor muydunuz?

Malesef yüksek girdi maliyetleri sebebiyle şekerin yurtiçi maliyeti 600dolar ton dur. uluslararası piyasa fiyatı 300dolar/ton dur.

şimdi normal bir vatandaş ben ucuz şeker yemek istiyorum ithalat serbest bırakılsın diyebilir, evet bürokratlarımız da konuya böyle bakıp şeker pancarı üretimini azaltma yoluna gitmişlerdir. ama bu işin bir de arka planı vardır.

devleti etkileyen amerikancılar sayesinde ülkemizde mısırdan üretilen nişasta bazlı şeker üretimi %20 seviyesindedir. avrupada bu oran % 1- 2 seviyesindedir.
bu nişasta bazlı şeker üretim izni de sözde uluslararası amerikan şirketlerine verilmiştir, yılda 400 bin ton!

Arkadaş 30 şeker fabrikamızın kapasitesinin %30 u boş dururken sen hangi akla hizmet yabancıya 430 bin tonluk nişasta bazlı şeker üretime izni verdin...

içinde bulunduğumuz kısır döngü şudur ;
1- içerde şeker pahalı ithal et,
2- ithalat için çiftçiye kota koy pancar üretimini azalt
3- tarım ürünlerini bile ithal ettiğin için cari açığın artsın kapatmak için borçlan
4- borçları ödemek için mazota gübreye elektriğe traktöre zam yap
5- çiftçinin maliyeti yüksek o zaman ithal et işsizlik artsın ....

Atatürk'ün dediği gibi çalışmadan yorulmadan üretmeden borçfalan ödenmez.
biz de hayvanların severek tükettiği pancarın şekerli posası olan pancar melası - melas satışı ticareti yapıyoruz, yurtiçi üretim yetmediği için her yıl yüzbinlerce ton melas ithal ediliyor ülkemizde. bu karamsar tabloyu bir kenara koyarsak, pancar melası isterseniz bana bu linkten ulaşabilirsiniz. merak edenler için melas pekmez kıvamında tatlı ve tonu 300 lira civarı olan bir hammaddedir, Melasın resmi: