Sayfa 2/915 İlkİlk 12341252102502 ... SonSon
Arama sonucu : 7314 madde; 9 - 16 arası.

Konu: BRYAT - Borusan Yatırım Ve Pazarlama A.Ş.

Esas

Evet, gerçekten de bilmece gibi konuşuyorlar.. Ceo olacak adam cin gibi aslında ama, aptal rolünü oynuyor resmen..Bir oyun olabilir belki işin içinde..

Alıntı Originally Posted by mehmet1997 Yazıyı Oku
    Şirket yetkilileri bilmece gibi konuşuyorlar...hisse kan kaybetmeye başladı...
    hayırlısı Allahtan

2. Esas

Aslında eğer hayata geçirebilirlerse bence söyledikleri çok net. (Bazı şeyler tekrar gibi olacak,)

"Biz ilk halka açıldığımızda --BRYAT-- bizim gibi 7-8 örnek vardı ve biizm yapımız (Yatırım Holding yapısı) rağbet gören bir yapıydı. Ancak şu anda tek örneğiz ve şirkete yeni misyon katma noktasında da açıkçası çok başarılı olmadık" diye bir itiraf yapıldı.

Bundan sonra ne yapılmalı meselesinde ise kısaca

1-Ya şirkete yeni bir misyon yükleriz 2-Ya da kottan çıkma seçeneğini düşünürüz.

Bence bunların her ikisi de olumlu olması gereken noktalar. Neden?

1-Şirkete yeni misyon yüklemek derken şirketin mevcut yapısını değiştirmek kastedilmişse eğer, bence inanılmaz iyi olur. Mesele şirket içindeki bazı gereksiz iştirakleri alıp diğer iştiraklerden daha yüksek pay almasını sğalayacak ve konsolide bakıldığında şirketin finansallarını büyütecek bir yapı olursa süper olur. Ha şirkete yeni bir iştirak verelim derlerse eğer --ki nakdi de var elinde-- bunun ne olduğuna bağlı olarak durum değişir. Mevcut Lojistik işinden veya otomotiv dağıtım işinden daha fazla pay alınır ve en azından bu işlerden birini kısmen de olsa konsolide edecek bir yapı oluştururlarsa süper olur. Yeni enerji işinden verilirse kısa vadede olumlu olmaz ama uzun vadede olumlu olacaktır.

2-Kottan çıkma meselesi ise, bence önemli bir hikaye. Bu gün şirket kottan çıkacak dese
    --Öncelikle %80'lerde olan payını %95'e çıkarmalı ki bu da hisse alımı yapması demek. Bu olumlu.
    --%95'e çıktıktan sonra ise halka çağrıda bulunmalı ki çağrı fiyatı minimum 9.7-10 arasında bir yerde olacaktır. (Ayrıca bir uzman kuruluş değerleyecek ve yüksek olan seçilecek). Bu da çok büyük yükselme potansiyeli olmasa da en azından düşüşü önleyecek bir gelişme.

3-Sn Baracudas'ın Borusan Holdingi BRYAT üzerinden halka açmak'dan ne kastediyor anlamadım ama bir aralar BRYAT ve Borusan Holding birlşemesi gündeme gelmişti. Bu durumda Borusan Holding halka açık hale gelir. Bu birleşme olursa bence güzel olur ama olsa bile kısa vadede olacak birşey değil. Ayrıca söylendiği gibi şirketin sermaye ihityacı olursa halka açılma gündeme gelir ve bu tür birlşemeler şirkete sermaye girişi sağlamaz.

Sonuç: Alt alta konup değerlendirildiğinde bence olumlu algılanması geren şeyler söylendi arkadaşlar. Her halükarda bence BRYAT'da yeni bir dönem başlıyor ve bu da yatırımcıların er geç fiyatlayacakları bir gelişme olacaktır.Ama dediğim gibi burda önemli olan yatırımcı algısı ve çoğunluğun nasıl baktığıdır. Umarım herkes için hayırlı olan olur.

Saygılar.

Esas

Sn.tangerineroad,

Bryat da bedelsiz konuşuluyordu bir ara bu forumda. Bu veya başka bir beklenti için 8 lerden itibaren mal alanların çıkışları olabilir mi, dünkü ve bugünkü satışlar..

Duhul
    Oct 2007
    İkamet
    İSTANBUL
    Gönderi
    1,343

Esas

*borusan yatırım'ın 6 aylık konsolide dönem karı 11.629.552 tl(önceki 2.836.985 tl)

(20/08/2010 - 17:19:17)

5. Esas

Sn Temple,
    Kim neden sattı bilemiyorum ama ters giden bir durum olmadığı kesin. Şirketin CEO'sunun açıklamaları bahsettiğim gibi sıkıntı yaratacak cinsten değil. Kar deseniz. Bu şirketin yapısını bilen herkes ikinci çeyrekte düşük karı normal görmeli. Adam temettü gelirlerini ilk çeyrekte yazdı sonraki çeyreklerde ne olacak. Ya ilk çeyrekte girmeyen az biraz temettü gelecek ya da parasından kazandığı/kaybettiği paraya bakacak.

Bedelsiz meselesine gelince.

O soruyu da cevaplamıştım sanırım. 1'e 8 falan bedelsiz potansiyeli vardı yanlış hatırlamıyorsam ama sermaye tavanını dikkate alınca en fazla 1'e 4 verebiliyor demiştim. Bir düzeltme yapmam gerekecek. Yeni öğrendim. Şirketler bedelsiz sermaye artırırken geçici bir süre ile sermaye tavanını aşabiliyorlarmış. Yani isterse 1'e 8 yapabilir. Ama gündemde olmadığını biliyorum. Sürpriz bir şey olursa bilemem. O beklentiyle alanlar mı satıyor derseniz. Onu da sanmıyorum. Sanki biraz daha güçlüydü satışlar. Detay öğrenirsem paylaşırım

Alıntı Originally Posted by temple Yazıyı Oku
    Sn.tangerineroad,

Bryat da bedelsiz konuşuluyordu bir ara bu forumda. Bu veya başka bir beklenti için 8 lerden itibaren mal alanların çıkışları olabilir mi, dünkü ve bugünkü satışlar..

Esas

Sn.tangerineroad,

öncelikle biz ky ye verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz.gerçekten bugüne kadar böyle bilgileri kimse bizimle paylaşmıyordu...
    ben kendimden bahsedeyim;bryatı incelemeye aldığımda kademeli bir yükseliş içindeydi,en son 14 temmuz da dayanamayıp aldım 9.50 den(benden başka bu maliyeti olan varmıdır bence yoktur)neyse sanş mıdır nedir bilmiyorum ama ertesi gün bir düşüş başladı ve bu hale geldi,benim 2 sorum olacak size;
    1-bugünkü düşüşün sebebi sizce neydi çünkü 8.35 lere kadar indi,bilanço beklentisi mi yoksa ceo nun açıklamaları mı?
    2-kotadan çıkma söz konusu ise bizim elimizdeki lotların hali ne olacak?7

şimdiden teşekkür ederim

Esas

kar %300 civarı artırmış...

8. Esas

Sn Ozi_42,

Dediğim gibi kim neden sattı bilemiyorum açıkçası. Belirli ve bilinçli bir gurup mu yoksa CEO'nun açıklamalarını yanlış anlayan veya tatminkar bulmayan bir gurup mu?

Bilançosu ile ilgili daha önce de yazdım bir sorun yok. Bu adamın 3. çeyrek ve yıl sonu da büyük ihtimalle bu civarlarda olur. Çünkü şirketin tek geliri temettü geliri ve özsermaye yöntemiyle konsolide edilen iştiraklerden gelen rakam. Bir de faiz kur farkı gelir gideri. İlk çeyrekte temettünün çoğu geldi. Bundan sonra bir kaç milyon oynayarak yılsonunu getirir. Yani kolay kolay bir sürpriz olmaz bu şirkette finansal açıdan.

Kottan çıkma durumunda, onu da anlatmaya çalıştım. Şirket en az 3 yıl sürecek bir çağrı yapmak zorunda. Yani sizin elinizdeki hisseleri toplamak zorunda. Ama ondan önce şirketin %95 oy hakkının elde tutuluyor olması lazım ki şu anda %80. Yani bir %15'lik pay daha alması lazım piyasadan ? Ben bunlarda KY için bir olumsuzluk görmüyorum, aksine olumlu. Benim kabaca hesaplarıma göre olası bir çağrı fiyatı 9.5-10 arasında olur. Kaldı ki yarın bu şirket gidip bir bağımsız denetim şirketine gitse ve beni değerle dese eminim ki bu şirketin hisse başına değeri 12-15 TL aralığın altında değerlemeyecektir. Bu durumda da yüksek olan fiyattan çağrı yapmak zorunda kalacaklardır. Her halükarda hissenin 9TL altında olmaması gerek acizane fikrim.

Bunlar şirketin tamamen kottan çıkacağı ve çağrı yapacağı beklentisiyle yapılan varsayımlar.
    Adam şirkete yeni hisse vericem diyebilir.
    Ya da EN KÖTÜSÜ HİÇ BİR ŞEY YAPMAYABİLİR. O ZAMAN ESKİ TAS ESKİ HAMAM GİDER.

Burada size gelecek için fikir verecek ve yatırımınıza yön verecek unsur, izlenecek yolun ne olduğudur. Ben olsam;
    KOTTAN ÇIKICAM DERSE VADEYE BAKMAM %ALIRIM
    ŞİRKETİN YAPISININ DEĞİŞTİRİCEM DERSE, YAPININ NE OLACaĞINA BAKARIM
    BİRŞEY YAPMAZSA ŞİRKET DEĞERLİ AMA BU DEĞERİ YANSITAMAYAN YAPIDAN DOLAYI İKİ KERE DÜŞÜNÜRÜM AL-SAT İÇİN...

Saygılar

Sayfa 2/915 İlkİlk 12341252102502 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •