Sayfa 1/7 123 ... SonSon
Arama sonucu : 50 madde; 1 - 8 arası.

Konu: ...ya Atılan İlk Adım İlk Yıl...Hazır Mısınız?

Duhul
    Aug 2009
    İkamet
    Ege'de Fırat
    Gönderi
    2,989

Esas ...ya Atılan İlk Adım İlk Yıl...Hazır Mısınız?

Yeni öğretim yılı başlıyor. Bu yıl ilköğretim birinci sınıfa başlayacak çocuğum için alışveriş yaptım. Durum sandığım kadar kolay değilmiş, bir tarafta çocuğun beklentileri, diğer tarafta ailelerin gelir seviyeleri hiç de kolay değil.

Alış veriş yaparken bugün şunu daha da iyi anlama fırsatım oldu. İnsanlar evlatlarına her şeyin en iyisini almak, onlar için en güzelini yapmak istiyor; ama elden geldiği kadar malesef.

Hani insanlar bir sosyal ortama girerler ve bu ortamda kendilerini bir şekilde göstermek isterler. İlk izlenim genelde dışardandır dış görünüştedir...yok deseniz de bunun doğru olduğunu aslında hepimiz biliriz ...Sosyal anlamda maddi ve manevi aynı statüyü paylaşmayan insanların aynı ortamda bulunmadığını söyleyebiliriz bu durum okullarda böyle olmayabiliyor üst- orta ve düşük gelirlerdeki aile çocukları okullarda aynı statüyü paylaşabiliyor birbirlerinin ayakkabılarına çantalarına kıyafetlerine bakarak acaba neden ben diyor mudur:???

Parası az olan vatandaş, zaten kendisine yetemiyor. Bir de çocuğunu paralı çocukların arasında mı ezdirecek. EĞİTİMİ KİM İCAT ETTİ demesi işten değil. Bunu iyi anladım.

Marka ayakkabılar, örümcek adamlı çantalar, silgiler, kalem kutuları, kalemler, okul formaları vsvs. çeşit çeşit, ucuzu pahalısı, okul için bağış cabası, bağış için 30 TL den 1000 TL ye kadar verenler olduğunu sohbet esnasında anlattılar.( Fazlasını duyan varsa yazsın.)

Kazanca göre kalite değişiyor.Kazanca göre itibar artıyor, bunu iyi anladım. Zamanında bir ağabebeyim: "Bak şunu görüyor musun dedi, oğlumla aynı sınıftalardı. Dersleri benim oğlumdan iyi değildi sınavlarda daha başarısızdı; ama özel üniversiteye gitti. Benimki akıllıydı, kafası çalışrdı. Akıllı ayağa; akılsız başa geçti." dedi. Ne demek istediğini bugün iyi anladım.

Bu yıl bunu bir veli olarak yaşamak farklı bir duyguymuş. Bunu anladım.

Tüm çocuklar ülkemizin yarınları, yarınlarımıza umutlu bir gelecek bırakalım.

Ders yılının başlamasına az kalması nedeniyle eğitim ve çocuklarla ilgili dökümanlar paylaşmak iyi olacaktır.

Duhul
    Aug 2009
    İkamet
    Ege'de Fırat
    Gönderi
    2,989

Esas Çocuklar okula nasıl hazırlanmalı?

Çocuğun hayatı tanıması, kendi ayakları üzerinde durabilmesi, bir meslek sahibi olabilmesi için okul büyük önem taşıyor. Bu nedenle okul öncesinde çocuk, ailesi tarafından gireceği ortama hazırlanmalı, alıştırılmalıdır. Aileler bu kurumları kendi verdikleri eğitimin yanında onlara yardımcı olan bir yer olarak görmeli. “Benden bu kadar bu yaştan sonra eti de sizin kemiği de sizin!” dememeli. Çünkü böyle bir durumda çocuğun başarısız olması kaçınılmazdır. Bu nedenle öğrenci, okulu sadece bir sorgulama yeri ve sene sonunda alınan karne notları olarak algılar. Eğitime ve okula “Notumu alırım ailemin dilinden kurtulurum!” nazarıyla bakmak kalıcı başarı getirmiyor.

Bundan dolayı hangi seviyede olursa olsun her eğitim-öğretim dönemi başında öğrenci sanki ilk defa okula başlıyormuş gibi heyecan yaşamalı, alacağı notların değil, “bilgilerin” hayatı boyunca çok işe yarayacağını bilmeli. Bu bakış açısı kazanıldığında öğrencinin başarılı olması kaçınılmazdır.

Çocuğun okula alışmasında, sorumluluğunu bilerek devam etmesinde ailenin destek olması çok önemlidir.

Duhul
    Oct 2004
    İkamet
    TÜRKİYE CUMHURİYETİ
    Gönderi
    27,443

Esas

Allah yardımcınız olsun, işiniz çok zor.

Duhul
    Jan 2009
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    1,666

Esas

keşke bu düşündüklerini herkes yapabilse..ama olmuyor..
    kendi çocukluğuma baktığımda ilk okula ilk başladığım gün babam ile gittim,birde bir kaç veli toplantısına geldi,aklım erdiği zamanlarda ebebeynlerim yoktu yanımda..
    kaç kişi çocuğunun ödevi ile veya o gün geçirdiği günü paylaşıyorki.belkide paylaştıkları sadece okul öncesi yapılan alışverişin tutarı..
    ben de çocuğum okul yaşına gelince senin gibi bir telaşa düşeceğimi düşünüyorum.bende çok önemsiyorum,inşallah hayırlısı olur çocuklarımız için..

Duhul
    Aug 2009
    İkamet
    Ege'de Fırat
    Gönderi
    2,989

Esas

Alıntı Originally Posted by balaban Yazıyı Oku
    Allah yardımcınız olsun, işiniz çok zor.
    Eğitiminin ilk yılına başlayacağı ve bu ilk yıllar hayatının sonraki dönemlerinde onu etkileyeceğinden, işimin zor olduğunu biliyorum.

Okulun ilk günleri bu anlamda kolay olmasa gerek. İyi başlamalı, iyi devam etmeli.

Duhul
    Aug 2009
    İkamet
    Ege'de Fırat
    Gönderi
    2,989

Esas Uyum süreci

Özellikle ilköğretime yeni başlayan, 8. sınıftan sonra okul değiştiren ve ortaöğretimi bitirip bir üniversiteye başlayan öğrencilerin bir uyum süreci vardır. Bu uyum süreci eğer iyi geçmezse okul, öğrenci ve ailesi için çekilmez bir hâl alır.

İlköğretime yeni başlayan çocuklara okulların kapıları bir hafta öncesinden açıldı. Bundaki amaç, öğrenci ve velileri okula hazırlamak ve uyum sürecini kolaylaştırmak. Burada sadece öğrencinin alışması değil velinin de çocuğunu emanet edeceği yerle ilgili bilgi sahibi olması ve okulu ikinci bir evi gibi görmesi hedefleniyordu. Çocuk bu yıllarda okulu ne kadar severse, eğitim hayatı boyunca öyle hisseder. ‘Bugün gitmek istemiyorsan okula gitme’ tarzı bir davranış doğru değil.

Duhul
    Aug 2009
    İkamet
    Ege'de Fırat
    Gönderi
    2,989

Esas

Alıntı Originally Posted by water Yazıyı Oku
    keşke bu düşündüklerini herkes yapabilse..ama olmuyor..
    kendi çocukluğuma baktığımda ilk okula ilk başladığım gün babam ile gittim,birde bir kaç veli toplantısına geldi,aklım erdiği zamanlarda ebebeynlerim yoktu yanımda..
    kaç kişi çocuğunun ödevi ile veya o gün geçirdiği günü paylaşıyorki.belkide paylaştıkları sadece okul öncesi yapılan alışverişin tutarı..
    ben de çocuğum okul yaşına gelince senin gibi bir telaşa düşeceğimi düşünüyorum.bende çok önemsiyorum,inşallah hayırlısı olur çocuklarımız için..
    Sn .water size katılmamak mümkün değil. Pek çok aile işinden, televizyondan çocuğuna yeteri kadar zaman ayıramadığını söylese de bunun gerçeklik payı bana göre yok. Yarım saatini ayıramayanlarını görüyorum ne acı bu... En iyi yatırımın çocuk ve eğitim olduğunu bilincinde olmamamız lazım.

Maddi imkanlarını sağlamak, aşını suyunu eksik etmedi, evladım için her türlü imkanı sağladım anlamına gelmemeli; tutarlı, özverili, birey olarak davranışlarını kontrol edebilen, sadece kendisine değil çevresine saygılı bireyler yetiştirmek hepimizin görevi olmaldır.

Çocuğunuza sağlık ve başarılar diliyorum. Söylediğiniz telaş, tatlı bir telaş.
    Onu şimdiden okula hazırlayın o da kendini hayata hazırlasın bu konuda faydalananılacak pek çok kaynak var. Hoş kalınız.

Duhul
    Aug 2009
    İkamet
    Ege'de Fırat
    Gönderi
    2,989

Esas Aileler çocuklarına destek olmalıdır.

Eğitimin vazgeçilmez taşlarından olan aileler, hayat boyu çocukların yanında nasıl oluyorsa eğitim boyunca da yanlarında olmalıdır. “Ben ilkokul mezunuyum, ben lise mezunuyum, bizim zamanımızda böyle dersler yoktu.” gibi laflarla öğrencinin yanında yer almamak çok yanlıştır. Öğrenciler, aileleri bir tehdit unsuru değil bir destekçi olarak görmelidir. Aksi halde öğrenci yalana başvurabilir.

Okul hayatı hep sınavlarla doludur. Sınavlar öğrenilen bilgilerin öğrenilme derecesini ölçer. Bu değerler bize öğrenilen bilgiler hakkında fikir verir. Burada bir sıkıntı varsa öğrencinin çalışma alışkanlıkları gözden geçirilmelidir.

Sayfa 1/7 123 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •