Sayfa 3/45 İlkİlk 1234513 ... SonSon
Arama sonucu : 354 madde; 17 - 24 arası.

Konu: Varant Nedir ?

Duhul
    Dec 2005
    İkamet
    Kırklareli
    Gönderi
    3,789

Esas

Varantların fiyatlandırması piyasa yapıcısının keyfine göre değil, dayanak varlığın fiyat değişimlerine göre oluşmaktadır. Dayanak varlığın fiyatının yanında kaldıraç, esneklik, delta değeri gibi etkenler varantın fiyat değişimlerine etki eden unsurlardır.

Uploaded with ImageShack.us

Duhul
    Dec 2005
    İkamet
    Kırklareli
    Gönderi
    3,789

Esas

Konu ile ilgili daha detaylı bilgilere;
    http://www.imkb.gov.tr/products/Varant.aspx buradan,

Eğitim materyallerine;
    http://www.imkb.gov.tr/products/Vara...education.aspx buradan ulaşabilirsiniz.

Duhul
    Dec 2005
    İkamet
    Kırklareli
    Gönderi
    3,789

Esas

Alım varantı ile ilgili 2 de simülasyon yapalım.

Garanti'nin fiyatının 8,50'den 9,00'a çıkması durumunda alım varantındaki fiyat değişimi.

Garanti'nin fiyatının 8,50'den 8,00'e inmesi durumunda alım varantındaki fiyat değişimi.

Uploaded with ImageShack.us

Duhul
    Dec 2005
    İkamet
    Kırklareli
    Gönderi
    3,789

Esas

Satım varantı ile ilgili simülasyonlar.

Garanti'nin fiyatının 8,50'den 8,00'e inmesi durumunda satım varantındaki fiyat değişimi.

Garanti'nin fiyatının 8,50'den 9,00'a çıkması durumunda satım varantındaki fiyat değişimi.

Duhul
    Jul 2005
    Gönderi
    12,182
    Blog Yazıları
    8

Esas

Teşekkürler Wrangler. Şu an sadece bir kurumun çıkarttığı 3 adet İMKB senedi olmasına rağmen varant piyasası kısa zamanda gelişme kaydedecek gibi duruyor. Bir kaç sene içinde binlerce hatta onbinlerce varant ile karşılaşabiliriz.

Duhul
    Mar 2004
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    942

Esas

varant piyasasında maalesef fiyatların içinde %20-25 civarı kurum primi mevcuttur. Bunun nedeni ise ikincil piyasada anlık alım-satım yapılabilmesi ve kurumun alım-satım zararlarını yazmamak istemesidir, birde daha fazla kar etmek istemeleri. Yoksa tezgah üstünde bu prim değerleri çok daha ucuz. Haklıdırlar haksızdırlar bilemem. Vade sonu fiyatlamasına yatırım yapmak oldukça hatalı çünkü zaman değeri çok fazla ve bu yuzden vade sonunu bekleyenler muhtemelen kaybederler. Yapılacak olan kısa süreli dalgalanmaları değerlendirmektir. Ama VOB'un iki taraflı opsiyonları çıkar ise iş değişir, hem opsiyonu yazan hemde primi ödeyen taraf olacağız ve piyasa dengelenecektir. Fiyatlarda tezgah üstüne yaklaşacaktır. Tabii doğru fiyatlamıyı yapabilirmiyiz piyasa yapıcısı olmadan o ayrı bir soru işareti.

Saygılarımla.

Duhul
    Aug 2009
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    873

Esas

VOB gibi ekstra bir sözleşme imzalamak gerekir mi?Ayrıca işlemleri nasıl yapıyoruz işbankasından?

Sayfa 3/45 İlkİlk 1234513 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •