Sayfa 449/459 İlkİlk ... 349399439447448449450451 ... SonSon
Arama sonucu : 3668 madde; 3,585 - 3,592 arası.

Konu: Temettülerle ve bedelsizlerle yaşasam.Kimseye muhtaç olmasam, hayallerim var!

Esas

Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Bende size katilmamaktayim siz bu hisseye yatirim yaparken kredi cekerek yatirim yaptiniz tipki sirketin yaptigi gibi uzun vadeli kredi.

Elde ettiginiz temettu ile borclarinizi kapatmayip hisseye tekrar yatirdiniz veya baska bir alana yatirdiniz.

Vryahutta yatirim yapacak yer bulamadiniz aldiginiz temettuyu afiyetle yediniz

Peki kredi borcu yaw o zaman uzun vadeli bir borc zamanla bir sekilde halolur dediniz.

Sizin savundugunuz gorusun bir ornegi budur.

Mesela benim savundugumda once kredimi kapatirim sonra ya yatirim yapar yada yerim.

Hektsin yerinde olsam borclari 0 a cekmeye ugrasirdim
    Birçok şirket, elinde nakiti bile olsa kredi çekerek yatırımlarını karşılar, çünkü bunun vergisel avantajları, teşvikleri vardır, faizini gider gösterir vs vs...

Yatırım tavsiyesi değildir, olamaz.

2. Esas

Alıntı Originally Posted by cemilk Yazıyı Oku
    Birçok şirket, elinde nakiti bile olsa kredi çekerek yatırımlarını karşılar, çünkü bunun vergisel avantajları, teşvikleri vardır, faizini gider gösterir vs vs...

Yatırım tavsiyesi değildir, olamaz.
    Kredi cekerek avantaj elde ediyorsa ceksin tabi cekmesin demiyorum.

Ama sirf bu yuzden borc ile buyunurmu nihayetinde o borc eninde sonunda odenecek.

Burada derdim hekts degil. Temettu politikasi
    Yine kredi cek et ama temettu paran kasada dursun ne olur ne olmaz hesabi ilerde yine dagitirsin nasilsa

3. Esas

Hocam herkesin hayali var inşallah gerçekleştiririz

4. Esas

Sayın Aunsalg82 ve erhanacikgoz1,

Öncelikle bu başlığa ve kişisel gelişimime yaptığınız katkılardan dolayı size teşekkür etmek istiyorum. Sonra da nacizane nakit temettü dağıtma oranıyla ilgili düşüncelerimi söyleyeceğim.
    Bazı tecrübelerden sonra Temettüsü büyüyen hisselere yatırım yapmanın bana daha uygun olacağına karar verdim ve o zamandan bu zamana kadar da, bu yolda ilerlemeye ve kendimi geliştirmeye çalışıyorum.

Temettüsü büyüyen hisselere yatırım yapan biri olarak önem verdiğim bazı konular var. Bunlar;
    1) Şirketin verdiği temettüyü her sene arttırması,
    2) Temettü artışının büyümeden kaynaklanması ve
    2) Bunu sağlıklı olarak sürdürmesi.

Yani bir şirkete sırf temettü veriyor diye veya yüksek temettü verimi var diye ortak olmamaya çalışıyorum. Karının ne kadarını dağıttığına, büyümeye kaynak ayırıp ayırmadığına, bu ayırdığı kaynağın büyümeye yetip yetmeyeceğine ve bana geri döndürdüğü nakit akışını sürdürüp sürdüremeyeceğine dikkat ediyorum. Bunu yapmanın yollarından birisi de nakit temettü dağıtma oranıdır. Basitçe şirketin net karının ne kadarını dağıttığını gösterir. Temettü büyüme yatırımcılarının buna bakması gerekir.

Şöyleki;

DOAS hissesinin 2016 nakit temettü dağıtma oranı %99 yani kazandığı 100 liranın 99 lirasını dağıtmış. Şimdi 2017 yılında benim için şirketin büyümesi ve verdiği temettüyü arttırması gerekiyordu. Ama ben bu incelemeden temettüsü yüksek diye daldığım için maalesef yanlış yaptım. Ama, nakit temettü dağıtma oranını da yaptığım analizde dikkate alsaydım hissenin verdiği temettüyü büyütüp büyütemeyeceğini biraz daha sorgulayabilirdim. Sizce bu hisse 2017 yılında daha çok mu temettü verecek ya da bunu arttırırsa bile sağlıklı olacak mı?

HEKTS'a gelirsek... Benim de çok sevdiğim ve portföyümde olan bir şirket. Ama bu %80'in üzerinde olan nakit temettü dağıtma oranını sorgulamama engel olmamalı. 100 TL'nin 80 TL'sini dağıtıyorsa 20 TL'si ile yatırım mı yapıyor? 60 TL'sini dağıtsa daha çok yatırım yapsa
    daha iyi olmaz mı? Sektörde büyüme alanı sınırlı mı? Rekabet mi çok? Yurtdışına açılamaz mı? Sektörde genişleyemez mi? Bunları sorgulamak istemiştim.

Tabiki bu tek başına bir gösterge değil. Belki de şirket büyümesini tamamlamış, alanında lider ve öncü bir şirkettir. Dünyada büyüme olanağı yoktur. Öyle bir niyeti de yoktur. O zaman %60 üstü oran %80, %100 kabul edilir. Belki de gelecek yıl çok daha fazla kar edecektir onun için borç alıp dağıtır. Oran %100'ün üzerine çıkar. Bir şey diyemem araştırmak lazım.

CIMSA'ya gelirsek.. Yine çok sevdiğim ve elimde olan bir senet. Fakat her ne kadar çimento sektöründe olsa ve bu firmalar nakit akışı güçlü firmalar olsada, %80 olan nakit temettü dağıtma oranını sorgulamama engel değil. Yapacağı yatırımları ben de az çok biliyorum ve daha çok yatırım yapmasını ben de arzuluyorum. Ama bu yatırımlar kısa vadede bana gelecek temettüyü azaltacaksa, o zaman bu oranın daha düşük olmasını tercih ederim ki şirket bu günkü karından daha fazlasını yatırımları finanse etmekte kullansın. Özkaynak daha fazla kullanarak daha az kredi çeksin. Sonuçta krediyi de şirket ödeyecek. Bu oran %80 değil de %60 olsa ve şirket yatırımlarına hız verse hem vergilendirilmez, hem de yatırımını finanse eder. (%15 stopajdan bahsediyorum)

Teşekkür ederim.

5. Esas

sayın salvation.

gerçekten güzel düşünceleriniz var hah işte boyle sorgulayan yatırımcılar olun.

körü körüne girmeyin.

düşüncelerin cok güzel arkadasım bu yolda ilerlemeni ve bu stratejıyı kullanmanı tavsiye ediyorum.

yanlız dikkatını çekmek istediğim bir nokta daha var.

%60 veya %80 veyahutta %5 karının paylasıyor olması senin açından neyi değiştirir ?

Örnegın %60 dagıtma gücü olmasına rağmen %5 dagıtırsa kötümü eder ? veyahutta gelecek 2 sene %0 hiç vermese.

%5 dagıttıgı yıl %60 isteyen bir yatırımcı bu oranı kendide yaratabılyor o halde niçin %60 olmazsa olmaz mesela ?

Bunu sadece merakımdan soruyorum yanlıs anlasılmasın.

Örnegın hekts diyelimki %20 temettü dagıttı senın payına düşende 1000 Tl etsin.

%60 dagıtırsada senin payına 3000 TL yatacak olsun. Bu senın acından neyi değiştirir.

şirket %20 dagıttıgında 1000 Tl alacaksın %60 dagıttıgında 3000

fakat %20 dagıttı gün 1000 TL cebıne girecekken aynı gün 2000 Tllık pay sattıgında toplamda cebıne 3000 TL giriyor.

portfoy degerinde 100,000 Binden 97,000 Tl ye iniyor. yani 97,000+3000 TL paran oluyor.

keza;
    tam tersi %60 temettü dagıttıgında portfoyun 97,000 iniyor nakitine 3000 TL yatıyor.

Aynı şey oluyor yani.

illa bu oranı dagıtması gerekir demende ki mantıgı tam olarak kavrayamıyorum ;?

%60 ila %20 arasında seni etkileyen faktor ne ?

6. Esas

Sayın Erhan Bey, güzel düşünceleriniz için teşekkür ederim. Şimdi sorunuza cevap vermeye çalışayım.

Öncelikle, asıl olan şirketin değerinin artmasıdır. Tüm yöneticiler, bunun için çalışır ve hissedarlarından baskı görürler. Yapamayanlar değişir, yapanlar uzun süre görevlerine devam ederler.

Şirketlerinin değerlerinin artması ve hissedarlarına değer kazandırması için çeşitli yollar vardır. Bunlardan bazıları;
    1)Nakit temettü dağıtımı,
    2)Bedelsiz temettü dağıtımı (Bedelsiz sermaye artırımı da bir çeşit temettüdür),
    3)Hisse geri alımı.
    4)Bunların sonuncusu ve en önemlisi de yatırım yaparak büyümedir.

Şirket önce yatırım yapmalıdır. Yatırım yapmalı ki büyümelidir. Sonrasında elinde kalan parayla hissedarlarına değer kazandırmak için ilk 3 maddeden birini seçebilir.

Sizin yazılarınızdan takip ettiğim kadarıyla temettü dağıtırsa ve dağıtmazsa ne oluru karşılaştırıyorsunuz. Bunun sonunda da değer yönünden tartışarak, şirketin temettü dağıttığında daha çok hisse değeri kaybettiğinden bahsediyorsunuz.
    Bu çıkarımdan yola çıkarak,
    1) Şirketin hissedarlarına değer yaratmasının tek yolunun temettü vermek olmadığından bahsetmiştik. Ama düşünün ki büyük bir şirketin %30'una ortaksınız ve yönetim kurulunda temsil ediliyorsunuz. Hisse satarsanız payınız düşer ve oy verme hakkınız azalır. Ama şirket yatırımdan fazla kalan gelirini sizinle paylaşırsa hisse satmak zorunda kalmazsınız ve sizin de nakit akışınız olur.
    2) 60 yaşına geldiniz bellli büyüklükte senetlerden oluşan bir portföyünüz oluştu. Hisse satmayıp temettülerle geçinmek istiyorsunuz. O zaman da temettüleri kullanırsınız. Yurtdışında emeklilik maaşını hisselerden alan insanlar var ve bu devlet tarafından vergi teşvikleriyle destekleniyor.
    3) APPLE hisseniz var ve 2011 yılında şirket muazzam karlar elde ediyor. Aynı zamanda da fiyatı acayip yükseldi. Şirket nakit içinde yüzüyor. Yatırım da yapıyor ama fazlası şirkette kalıyor. Hisse satmak istemiyorsunuz. 2012 yılında olduğu gibi genel kurulda öyle bir bastırırsınız ki, yeni CEO temettü ödemek zorunda kalır. Çünkü yatırım fazlası nakit var.
    4) Son olarak da düzenli temettü dağıtımı ülkemizde çok önemsenmese de yurtdışında oldukça önemsenen bir konudur. Hisseler satılmamak üzere alınır. Büyüdükçe satılmaz. Gelen nakitle ister hisse alınır, ister başka yere yatırım yapılır. Ama şirket kalanıyla yatırım yapıp büyümelidir. CIMSA'da sorduğum buydu, yurtdışında şirket mi yok, alalım diyorum. Afrika çimentoya aç mesela %80 dağıtacağına açıklama yapsın beni ikna etsin. Bundan sonra %30 dağıtsın ama afrikaya yatırım yapsın mesela.

Aynı zamanda son söylediklerinize de değinmek isterim. Şirketin %40 nakit temettü dağıtma oranı varken bunu %20'ye indirmesi için beni ikna etmesi lazım. Yoksa o işte bir şey ararım. Karı mı düştü, işleri mi bozuluyor, nakit akışında sıkıntı mı var diye bakarım. Zaten %0'a indirmesi mantıklı bir sebebi yoksa ve hissedarlarını ikna edemiyorsa o CEO'nun gitmesi gerekir. Bunun için işler bozulmadan genellikle temettüyü kısmak istemezler. Çünkü hissedarlar çok açtır. Hep daha fazlasını isterler. İstedikleri olmazsa da kelle alırlar.

Burada önemli olan şirket eğer %30 dağıtıyorsa, geri kalanıyla yatırım yapması ve bu %30'un parasal değerini sürekli arttırmasıdır. yani istikrar aranır.

Ama bütün bunların sonunda aslolan şirketin değer yaratması, yatırım yapmasıdır. Yüksek nakit temettü dağıtma oranı, şirketin olgunlaştığına işaret edebileceği gibi, yatırım yapamayıp, büyümesinin sıkıntılı olduğunu da gösterebilir. Ya da göstermeyebilir. Başka nedenleri vardır. Bakmak gerekir. Tek etken değil yani. Tek göstergeye bakıp yatırım yapıp başarılı olsak ne güzel olurdu ama olmuyor işte.

Son olarak yatırımcı tercihleri de bu konuda büyük rol oynar. Temettü vermeyen şirketler genellikle Yüksek teknoloji şirketleriyken, temettü verenler ve bunu her sene düzenli şekilde arttıranlar consumer goods ve petrol şirketleri gibi kuruluşlardır. Bunlardan ilki daha riskli, öngörülemez ama daha yüksek kazanç sunarken, ikincisi daha öngörülebilir ve büyük oranda kestirilebilir bir kazanç sunarlar.

Esas

Alıntı Originally Posted by Salvation Yazıyı Oku
    Sayın Erhan Bey, güzel düşünceleriniz için teşekkür ederim. Şimdi sorunuza cevap vermeye çalışayım.

Öncelikle, asıl olan şirketin değerinin artmasıdır. Tüm yöneticiler, bunun için çalışır ve hissedarlarından baskı görürler. Yapamayanlar değişir, yapanlar uzun süre görevlerine devam ederler.

Şirketlerinin değerlerinin artması ve hissedarlarına değer kazandırması için çeşitli yollar vardır. Bunlardan bazıları;
    1)Nakit temettü dağıtımı,
    2)Bedelsiz temettü dağıtımı (Bedelsiz sermaye artırımı da bir çeşit temettüdür),
    3)Hisse geri alımı.
    4)Bunların sonuncusu ve en önemlisi de yatırım yaparak büyümedir.

Şirket önce yatırım yapmalıdır. Yatırım yapmalı ki büyümelidir. Sonrasında elinde kalan parayla hissedarlarına değer kazandırmak için ilk 3 maddeden birini seçebilir.

Sizin yazılarınızdan takip ettiğim kadarıyla temettü dağıtırsa ve dağıtmazsa ne oluru karşılaştırıyorsunuz. Bunun sonunda da değer yönünden tartışarak, şirketin temettü dağıttığında daha çok hisse değeri kaybettiğinden bahsediyorsunuz.
    Bu çıkarımdan yola çıkarak,
    1) Şirketin hissedarlarına değer yaratmasının tek yolunun temettü vermek olmadığından bahsetmiştik. Ama düşünün ki büyük bir şirketin %30'una ortaksınız ve yönetim kurulunda temsil ediliyorsunuz. Hisse satarsanız payınız düşer ve oy verme hakkınız azalır. Ama şirket yatırımdan fazla kalan gelirini sizinle paylaşırsa hisse satmak zorunda kalmazsınız ve sizin de nakit akışınız olur.
    2) 60 yaşına geldiniz bellli büyüklükte senetlerden oluşan bir portföyünüz oluştu. Hisse satmayıp temettülerle geçinmek istiyorsunuz. O zaman da temettüleri kullanırsınız. Yurtdışında emeklilik maaşını hisselerden alan insanlar var ve bu devlet tarafından vergi teşvikleriyle destekleniyor.
    3) APPLE hisseniz var ve 2011 yılında şirket muazzam karlar elde ediyor. Aynı zamanda da fiyatı acayip yükseldi. Şirket nakit içinde yüzüyor. Yatırım da yapıyor ama fazlası şirkette kalıyor. Hisse satmak istemiyorsunuz. 2012 yılında olduğu gibi genel kurulda öyle bir bastırırsınız ki, yeni CEO temettü ödemek zorunda kalır. Çünkü yatırım fazlası nakit var.
    4) Son olarak da düzenli temettü dağıtımı ülkemizde çok önemsenmese de yurtdışında oldukça önemsenen bir konudur. Hisseler satılmamak üzere alınır. Büyüdükçe satılmaz. Gelen nakitle ister hisse alınır, ister başka yere yatırım yapılır. Ama şirket kalanıyla yatırım yapıp büyümelidir. CIMSA'da sorduğum buydu, yurtdışında şirket mi yok, alalım diyorum. Afrika çimentoya aç mesela %80 dağıtacağına açıklama yapsın beni ikna etsin. Bundan sonra %30 dağıtsın ama afrikaya yatırım yapsın mesela.

Aynı zamanda son söylediklerinize de değinmek isterim. Şirketin %40 nakit temettü dağıtma oranı varken bunu %20'ye indirmesi için beni ikna etmesi lazım. Yoksa o işte bir şey ararım. Karı mı düştü, işleri mi bozuluyor, nakit akışında sıkıntı mı var diye bakarım. Zaten %0'a indirmesi mantıklı bir sebebi yoksa ve hissedarlarını ikna edemiyorsa o CEO'nun gitmesi gerekir. Bunun için işler bozulmadan genellikle temettüyü kısmak istemezler. Çünkü hissedarlar çok açtır. Hep daha fazlasını isterler. İstedikleri olmazsa da kelle alırlar.

Burada önemli olan şirket eğer %30 dağıtıyorsa, geri kalanıyla yatırım yapması ve bu %30'un parasal değerini sürekli arttırmasıdır. yani istikrar aranır.

Ama bütün bunların sonunda aslolan şirketin değer yaratması, yatırım yapmasıdır. Yüksek nakit temettü dağıtma oranı, şirketin olgunlaştığına işaret edebileceği gibi, yatırım yapamayıp, büyümesinin sıkıntılı olduğunu da gösterebilir. Ya da göstermeyebilir. Başka nedenleri vardır. Bakmak gerekir. Tek etken değil yani. Tek göstergeye bakıp yatırım yapıp başarılı olsak ne güzel olurdu ama olmuyor işte.

Son olarak yatırımcı tercihleri de bu konuda büyük rol oynar. Temettü vermeyen şirketler genellikle Yüksek teknoloji şirketleriyken, temettü verenler ve bunu her sene düzenli şekilde arttıranlar consumer goods ve petrol şirketleri gibi kuruluşlardır. Bunlardan ilki daha riskli, öngörülemez ama daha yüksek kazanç sunarken, ikincisi daha öngörülebilir ve büyük oranda kestirilebilir bir kazanç sunarlar.
    İşte mükemmel bir yazı ve yazıdaki şu alan en önemli ayrıntı bence.

Çünkü büyük bir fon satış yapmak isterse hissenin tekniğini yani uzun vade trendini bozabilir.

İşte temettü nakit akışını sağlayan ve o fonların satış yapmadan hissede kalarak uzun vadeli grafiklerini bozmamasını sağlayan büyük bir etmen.

Tebrikler, iyi çalışmalar.

8. Esas

@alıntı buyuk diye alıntı yapmadan yazayım.

yine güzel ve mantıklıs ebepler üretmişsiniz tebrik ederim.

değer arttması dolayısıyla şirketin büyümesi konusunda ceo ya baskı kurma konusunda aynı fikirdeyim.

lakin bedelsiz veya temettü dağıtımıyla bunu yapıyor olmak kısmına katılmıyorum. 1 ve 2 madde bana göre geçersiz. 3. madde şüpheli 4. madde kesin diyebilirim.

1 ve 2 ye katılmıyorum kısmına gelınce oncelıkle sıralayalım bedelsiz verilmesi hepimizin şahit oldugu üzere daha cok fıyatlamaya sebep olan bir durum. Ancak bedelsizlerde hep geçici ve suni yükselişler oluyor. Temettüde verilince hissenin yükseldiğine ben pek rastlamadım yada farkedilir bir yükseliş oldugunu görmedim. mgros istisnası hariç ve her ikiside şayet fiyatı arttırıyorsa bile geçici oluyor hisse olması gereken değere tekrar iniyor. Zaten inmiyorsa sorun aramak lazım cunku pahalı görünecektir hisse.

Temettü deger kaybettirir diye kesin bir kuralım yok ama bedelsizle karşılaştırırsak bedelsiz verdikten sonra hisse atıyorum 3 lırada kalıyorsa. aynı oranda temettü dagıtıgında bence 2,90 lirada kalır. neden 2,90 lıra ıken dıgerı 3 lıra konusunda gelınce bir tarafta kasadan cıkan bır para var diğer tarafta cıkmamış bir para var halıyle temettü dagıtılması bedelesize nazaran daha az veya daha düşük bir fiyatlama gerektirir.

Hal böyle olunca hisse fiyatını dolayısıyla şirket değerini arttırmak için seçilen 1 ve 2. maddeler yapıları ve mantık gereği değer arttıramaz eğer böyle bir kanı var ise geçmişten bu gune temettü geleneğini sürekli sürdürmüş hisse senetlerinin her geçen yıl f/k pp/dd gibi rasyolarının sürekli yükselerek devam etmesi lazım. Veyahutta temettü vermiş hisseler bu sunı yukselıs oluyor ve bunlar kalıcı ise diğer hisselere nazaran daha yüksek daha cok kazandırması gerekiyor. Halbukı abd de de türkiyedede bunu göremiyoruz.

Zaten öyle bir durum görürsem herhalde temel analizi bırakır bır noktaya gelırdım. Hatta temettü hisselerinin hiçbirini alamayabilirdik.

Mesela froto için derdik ki yaw pp/dd si 35 f/k sı 45 olmuş hisse alınır mı hiç derdik mesela

hani her sene temettü dagıtıyor bu yuzden fiyat daha degerlı veya yatırımcılar bir şekilde daha cok alıyor yaa o sebeple 20 yıl sonra bu hısselerın f/k ları 45 lerde gezerdi.

Bu sebeplerle ötürü ben bunların "kalıcı" bir fiyat hareketi yarattıgını düşünmüyorum. Düşnenler olabilir bu konuda anlaşma veya tartısma yaratacagım bir konu değil saygı duyuyorum. Benım donelerım ve mantıklı acıklamam bu mantıklı baska bir acıklaması olan varsa konusabılırız. veya neye inanmak istiyorsa herhangibir acıklama olmaksızın ona inanabılırsınız.

gelelim diğer maddelere.

1. maddede uzunca bir süre düşündüm. Aslında bir cevap hazırlamıştım ama geri sildim tam doğrulugunu teyit etmeden yazmayayım dedim. konuyu tam arastırınca dönerim. fakat nakıt akışı yaratmak ıcın hisse satarakta yaratabılıyoruz o naktı. fakat söz sahipliği ve ortaklık yüzdesi kısmıyla ilgili doğrulugunu teyit edeceğim bir durum var ondan sonra yazarım. Kısaca sunu diyebilirim hisse satmak ile tmetü almak arasında hçbir fark yok getiri anlamında fakat söz sahipliği kısmıyla ilgili sorunlar var O konuya değinecez sonra.

2. 60 yasında emeklilik maaşı almak ıstıyorum dıyelım ki Bunu nakıt temetüt ile yapmam şart mı ? değil 60 yasına kadar hiç temettü dagıtmamıs ama 60 yasıan gelınce temettü dagıtmaya baslayan bir hissede seçmiş olabilirim.

veya ben 60 yasına gelınce hisse hiç temettü dagıtmama kararı almıs olabilir. veya hiç temettü dagıtmayan bir hisse 60 yasna gelıncede temettü dagıtmamaya devam eder. Bunların hiçbirinin bir garantisi yok haa dersenkı ben oylede boylede nakit emeklılık maası gibi para cekmek istiyorum.

O halde 60 yasından sonra her yıl ne kadar temettü istiyorsan o tutarı temettü dagıtmayan hissede sat bir baskasına ortaklık oranın azalacak ama hiç bitmeyecek sonsuza kadar bitmiyor. paran torunların torunlarına kadar sirayet edebilir. bir emeklılık planı için uzun vadeli yatırımcı olmak yeterli şirketin illaki nakit temettüyle birşey dagıtmasına gerek kalmıyor. çünkü aynı oranı aynı karı aynı emeklılık masını payın azalmasına rağmen alabiliyorsun hisse satarak. Dikkat payın azalmasına rağmen iki tarafında alacagı temettü miktarı ile toplam portfoy degerleri değişmiyor. makalelerımı okudu isen bu konuda hem fikir olman gerekiyor. Emeklılık planı için olmazsa olmaz temettü vermesi değil.

3.Bu konu bıraz değişik olmuş ceo bana zaten sen bu karların hepsini şuan portfoyunde goruyorsun ustelık bırlesık getiri elde ettiriyor dagıtılmayan temettüler. yani ceo sana diyekki 20 yılda 1000 Tl paran oldu 100,000 TL ben temettü dagıtıgımda 50 000 Tl para cebıne ınecek 50,000 TL de portfoyunde kalacak. peki ya sen bugun 50,000 Tllık hisse satsan ve ben temettü dagıtmasam ne değişecek diyecek ? sende diyeceksinki hiçbirşey tek değişen şey ortaklık payım diyeceksin. o halde temettü dagıt diye ısrar etmenın bir anlamı kaldı mı ? kalmadı. Yani orada ceonun senı ıkna etmesi gerek neden hisse satmıyorsun değişen ne diye sana sorması lazım. sen ne diyeceksin ? Söz sahipliğim eksılmesın ıstıyorum dıyeceksın tek dayanagın bu. Bunuda araştırdıktan sonra donecegım. bu konuda sırf söz sahipliğin için temettü istiyorsan evet haklısın.

4.bu madde hakkında yazılacak çok sey var. yurt dısından orneklerı gosterdım teknoloji şirketleri dediniz/dediler. o yuzdne buyumelerı lazım dediniz/dediler o yuzdne temettü dagıtmıyor dediniz. Peki ya bizim amacımız yatırım yapıp para kazanmak mı temettü almakmı yanı bu madde konuyu oyle bır noktaya cekıyorkı yatırım yapıp para kazanmak ıcın değilde sadece temettü almak ıcın yatırım yapıyoruz noktasına gelıyor. Amaç temettü almaksa hiçbirşey sorgulamanıza gerek yok direkt düzenli temettü veren herhangibir hisseyi seçip alın karıyla zararıyla buyumesıyle ılgılenmeyın. Amaç para kazanmak ıse. Şirketin büyümesine bakmak lazım temettü versin veya vermesin ilerdeki planın ister toptan parayı almak olsun ıster kısım kısım emeklılık maası elde etmek olsun farketmez. çunku temettü dagıtmaması senin emeklılık planını bozmuyor. Çimsa ile ilgili görüşünüz ise harika işte bende diyorum kı %30 u yıne dagıtsın dediniz ya %30 uda dagıtmasın gitsin onunlada ufak bir arsa alsın veya afrikada değilde türkiyenin x ilçesinde yeni bir fabrıkanın temelını atsın. Bunu soylemenız cok guzel ama illakide azda olsa versin demeniz biraz değişik. Bu %30 veya %5 azcık ucundanda olsa temettü versin değişinizi anlamayaca calısıyorum ama sebep uretemıyorum.

Son paragraf okurken bır tarafım guzel dıyor bır tarafımda kafam karısık dıyor.

neyse bence hem büyüyüp hemde temettü dagıtması sart degıl ama büyüme sart büyüme sart ıse en agrasıf buyumeyı yaratmasını ısterım sırketımın en agrasıf buyumeyı yarataılmesı ıcın dogal olark nakıtlerını hepsını en son safhasına kadar yatırımda kullan demem lazım. Büyüme tüm yatırımcılar için olmazsa olmaz bir kriter cunku sırket buyumez ıse temettü alsanızda kazanc elde edemıyorsunuz.10,000 tl parayla gırdıgınız yerden 10 yıl sonra hala 10,000 temetüler dahıl paranız oluyor. Büyüme hisse.nettekı herkesın olmazsa olmazı.

ilal temettü odemek ıstıyorsa bile borçlarını 0 a çekmeden temettü ödemesini istemem.

bu arada güzel güzel konusuyoruz. size hak verdiğim noktalarıda yazıda göreceksiniz.

eğer rahatsızlık duyuluyorsa bır sonrakı gonderıye cevap vermeyebilirim.

Sayfa 449/459 İlkİlk ... 349399439447448449450451 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •