Sayfa 232/242 İlkİlk ... 132182222230231232233234 ... SonSon
Arama sonucu : 1933 madde; 1,849 - 1,856 arası.

Konu: ISGYO-İş Gayrımenkul Yatırım Ortaklığı

Esas

2020 yılı sonu için işgyo hisse başı net kar tahminim.

Duhul
    May 2014
    İkamet
    İSTANBUL
    Gönderi
    4,159

Esas

1- İKİ AYRI üyelik tespit edildiğinde üyeliğiniz iptal olur.
    2- 4 dönem bilanço diye bir şey yoktur. Kısaca mizan denir. YILLIK KAR-ZARAR çıkar. Boş beleş yazıp kafa ütülemeyin.
    3- Sosyal medyada büyük harfle yazmak bağırmak anlamına gelir.
    4- Sizin anladığım kadarıyla bu şekilde bir yetiniz yok.
    5- Formun kalitesini bozmayın.
    6- Anladın sen onu.

Esas

Sayın Syilmaz , devam eden projelerin borçları kapatacagindan eminmisiniz, kabaca aktifin %20 duzeyinde borç var. İnistanbul zaten ortaklı ve %80 ustu satılmış durumda, egeperla %60 satılmış durumda (bir kısım şirkete ayirdilar) orda satis zaten çok zayıf ve kartal %60 da yani satışta olanlarla borçların ödenmesi pek mümkün görünmüyor, ayrıca sizin kalemlerde satis pazarlama gideri göremedim.
    Ytd

Esas

Alıntı Originally Posted by syılmaz Yazıyı Oku
    2020 yılı sonu için işgyo hisse başı net kar tahminim.

Geçmiş yıllara baktığımızda net kar, kira gelirinin ortalama %70 civarında oluyor. sizin belirtiğiniz gibi 2020 yılında 340 milyon tl kira geliri olursa net kar 240 milyon tl olur. Ek olarak hukumetin gyo lardan kurumlar vergisi alınmasına dair soylentiler var, eğer gyo'lar kurumlar vergisi kapsamına alınırsa net kar daha da aşağı gelecektir.

Esas

Alıntı Originally Posted by def Yazıyı Oku
    Sayın Syilmaz , devam eden projelerin borçları kapatacagindan eminmisiniz, kabaca aktifin %20 duzeyinde borç var. İnistanbul zaten ortaklı ve %80 ustu satılmış durumda, egeperla %60 satılmış durumda (bir kısım şirkete ayirdilar) orda satis zaten çok zayıf ve kartal %60 da yani satışta olanlarla borçların ödenmesi pek mümkün görünmüyor, ayrıca sizin kalemlerde satis pazarlama gideri göremedim.
    Ytd
    Sn. Def,

Aşağıda toplam, nakit, alacaklar ve stoklar ile toplam borçların karşılaştırması var bu hesaba göre her iki taraf kafa kafaya denk yani, borçlar ödenebilir durumda. (tablo 2015 12 aylık, bu senenin 12 aylığı açıklanınca bir daha bakarız)

Ayrıca Inistanbul neredeyse tamamen satış amaçlı bir proje ve daha 3. ve 4. etapların betonarme ihalesi yeni yapıldı.

Bir diğer husus geçen sene hisse başı net karın yarıdan az bir kısmını nakit olarak dağıttı. Bu durumda 2020 sonuna kadar kira gelirlerinden temettü dağıtımı sonrası elde kalan nakiti hesaba katarsak kabaca 4 sene x 60 milyon = 240 milyon yukarıda ki hesapta olmayan ayrıca bir kaynak. (240 milyon fazla iyimser tahmin, gerçekte daha fazla olacak)

Esas

Alıntı Originally Posted by 7killer7 Yazıyı Oku
    Geçmiş yıllara baktığımızda net kar, kira gelirinin ortalama %70 civarında oluyor. sizin belirtiğiniz gibi 2020 yılında 340 milyon tl kira geliri olursa net kar 240 milyon tl olur. Ek olarak hukumetin gyo lardan kurumlar vergisi alınmasına dair soylentiler var, eğer gyo'lar kurumlar vergisi kapsamına alınırsa net kar daha da aşağı gelecektir.
    Net kar hesabında gayrimenkullerin değer artışı da var, ben sadece nakit gelirleri hesaba katarak hisse başına düşen net kira gelirine bakıyorum. O dönem halen kapatılmamış yüklü borç olursa, kira gelirlerinin bir kısmı borç ödemeye gidebilir. Ben teorik olarak elde ki satılabilir tüm gm'ler satıldıktan sonra borç kalmayacağını tahmin ediyorum. Tabi bu teorik hesap, o gün geldiğinde yeni projeler başlanmış olur, yeni borçlanmalar yapılmış olursa ayrı ama şu anki projeler hariç yeni projeler başladığında da benim tablodakinden daha fazla kira getirecek proje olmuş olacak.

Esas

Aslında onemli olan su, önümüzdeki gelecek 5 senede temettu ödemeleri nolur? Artarak gidermi, düşündüğümüzden çok temettu alirmiyiz. Burada mülklerin değerinden çok ne kadar nakit doğuyor , o onemli. Bu hisse senelerdir aracı kurumların tavsiye listesinde yeralır ancak birturlu istenilen seviyeye gelemedi. Hala temettu dağıtımı çok cılız, bedelsiz veriyor ancak onunda ne faydası var anlamıyorum. Bedelsiz vermese hisse bedelsiz kadar daha değerli olurdu yanı ayni hesap. Bu senede krizi bahane edip yine 7 kuruş verirlerse hiç iyi olmaz, bide umarım gerektiğinden fazla personelle ve masrafla doldurmazlar bu sirketide.
    Ytd

Sayfa 232/242 İlkİlk ... 132182222230231232233234 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •