Sayfa 12/28 İlkİlk ... 2101112131422 ... SonSon
Arama sonucu : 220 madde; 89 - 96 arası.

Konu: Kefirin İnsan sağlığındaki önemi

Duhul
    Oct 2004
    İkamet
    34147
    Gönderi
    12,883
    Blog Yazıları
    158

Esas

Pamukçuk küfü nasıl müzmin hastalıklara neden olur?

• Normalde bağırsak yüzeyi sık ağlı bir eleğe benzer her maddenin kana geçmesine izin vermez.

• Bağırsakta pamukçuk küfünün aşırı üremesi ve/veya yararlı mikropların azalması bağırsağın geçirgenliğini aşırı bir şekilde artırır.

• Bağırsakta bulunan tam sindirilmemiş protein parçacıkları ve pamukçuk küfünün yetmiş dolayındaki zehiri kana geçer ve beyin, kalp, sinüs, kan damarları, safra kesesi, eklemler gibi vücudun çeşitli dokularına ulaşıp bunları tahrip eder.

Pamukcuk küfü ile ilgili hastalıklar nelerdir ve nasıl tedavi edilir?

• Hastalık yapan mantar toksinlerinin ve bağırsakta bulunan sindirilmemiş protein parçacıklarının kanser, diyabet, sinüzit, mültipl skleroz, kronik yorgunluk sendromu, fibromiyalji, artrit ve diğer müzmin iltihabi hastalıklara yol açtığına dair güçlü kanıtlar ya da deliller mevcuttur.

• Unsuz ve şekersiz bir diyet, kefir gibi probiyotikler ve sarımsak, zeytin yaprağı ekstresi gibi doğal mantar ilaçları ile bu hastalıklar büyük ölçüde kontrol altına alınabilir.

Laktoz entoleransı-kefir

• Bilindiği gibi Asya, Afrika ve Amerika kökenli (kızılderili) kişilerin büyük bir bölümünde hayatın ikinci yılından sonra süt şekerine (laktoz) karşı tahammülsüzlük gelişir (karın ağrısı, gaz çıkartma vb)

• Kefir laktoz entoleransı olan kişiler için ideal bir içecektir. Kefirdeki bakterilerin ürettiği laktaz süt şekerini sindirir.

• Kefirin laktozu düşürme özelliği yoğurttan fazladır. Çünkü yoğurta sadece iki probiyotik (L. bulgaricus and S. thermophilus) varken kefirde kırkın üzerinde probiyotik bulunur. Kefir iki kere mayalanırsa mevcut laktoz düzeyi sıfıra yaklaşır.

Prof. Dr. Ahmet Aydın

Esas

Ben geçen günlerde yazınızı okuyup aktardan kefir mayası aldım denemeye başladım .

Dediğniz gibi faydaları var ise bulunmaz bir nimet .

Bu bilgiyi paylaştığınız için teşekürler .

Duhul
    Oct 2004
    İkamet
    34147
    Gönderi
    12,883
    Blog Yazıları
    158

Esas

Alıntı Originally Posted by Pscyokinesis Yazıyı Oku
    Ben geçen günlerde yazınızı okuyup aktardan kefir mayası aldım denemeye başladım .

Dediğniz gibi faydaları var ise bulunmaz bir nimet .

Bu bilgiyi paylaştığınız için teşekürler .
    Aktar deneyimini biraz daha anlatabilirmisiniz. Ne gibi seçenekler var? Nasıl bir ambalaj kullanılıyor? Hazır mı satılıyor? Sizin isteğiniz miktara göre mi hazırlanıyor? Fiyatı? v.s.

Evde hazırladıktan sonra netice nasıl? Kulladığınız süt cinsi ve ambalajı?

Teşekkürler

Esas

Alıntı Originally Posted by pinky Yazıyı Oku
    Aktar deneyimini biraz daha anlatabilirmisiniz. Ne gibi seçenekler var? Nasıl bir ambalaj kullanılıyor? Hazır mı satılıyor? Sizin isteğiniz miktara göre mi hazırlanıyor? Fiyatı? v.s.

Evde hazırladıktan sonra netice nasıl? Kulladığınız süt cinsi ve ambalajı?

Teşekkürler
    Piyasada satılan 20 gr lık kavonozda satılıyor .

Eğer isterseniz daha fazla miktardada mevcut 50 gr lık falan ama aktarcı gerek yok fazla almaya siz bunu yaptıkça mayanın çoğalacağını fazla para vermenin anlamı olmadığını söyledi .

1 litre için 20 gr maya yeterli oluyormuş aldığım bilgiye göre .

Fiyatıda gayet uygun sadece 8 lira .

Süt olarak başta uht li değil de 3 günlük pastörize sütler satılıyor marketlerde onların daha iyi mayalandığını söylediği için aktar ve genelde o şekilde yorumlar internette bende öyle yaptım .

Benim uzun süreden beri devam eden bağımsak rahatsızlığım var ara sıra nükseden .

Kefir ile bu sağlık sorunlarım çözülrse size müteşşekkir olurum .

Bu foruma genelde insanlar para kazanmanın yolunu öğrenmek içi geliyorlar ama sağlıklı olamadıktan sonra gelen parayı ne yapacaksınız değil .

Bilgiler için teşekürler saygılar

Duhul
    Oct 2004
    İkamet
    34147
    Gönderi
    12,883
    Blog Yazıları
    158

Esas

20 gr lık kavanoz yeterli.

Fiyatı gayet uygun 8 lira.

3 günlük pastörize süt çok uygun.

Kefir mantarının kalitesi mayalandıktan sonra belli olacak.

Kefirin faydalı etkileri önce bağırsaklarda başlıyor. Mutlaka faydasını göreceksiniz. Ancak bir uzman hekime de görünmelisiniz. Şifalar dilerim

Bilgiler hepimiz için faydalı. Teşekkürler

Duhul
    Oct 2004
    İkamet
    34147
    Gönderi
    12,883
    Blog Yazıları
    158

Esas

Kefir fermente bir süt içeceğidir. Koyu ayrana veya sulu yoğurda benzeyen hafif ekşimsi aroması, ferahlatıcı tadıyla nefis bir süt ürünü. Mucizevi sırları ise içerdiği maya ve bakterilerde gizli. Bunlarda fermantasyon sırasında oluşuyor.

Dost bakteriler olarak adlandırılan, bağırsak sisteminde tutunma özelliği olan probiotik bakteriler içeriyor. Bir kaşık kefirde

70-100 milyon arası probiotik bakteri bulunmaktadır.

Kefirde doğal olarak bulunan işbirlikçi bakteriler bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Bu özelliği ile simbiotik bir etkileşim alanı oluşturuyor.

Düzenli kullanım halinde simbiotik güç evrimsel çevrime yol açıyor.

İçerdiği diğer vitamin, mineral ve proteinler kolay ve tamamen sindirildiği için enfeksiyonlara karşı koruyucu, doğal antibiyotik görevini yerine getiriyor.

Kefir; doğal sağlık iksiridir.

Kefirin yoğurttan artı olarak özelliği; sindirim sistemini temiz tutarak konakçı olan diğer faydalı organizmalar için besin sağlamasının yanı sıra sindirim sistemini kolonize etmesidir.

Kefirde, yoğurtta bulunmayan faydalı bakterilerden Lactobacillus cancasus,Leuconostoc Acetobacter türleri ve Streptococcus türleri bulunmaktadır.

Altınkılıç

Duhul
    Oct 2004
    İkamet
    34147
    Gönderi
    12,883
    Blog Yazıları
    158

Esas

Kefirin yapısı ; vücut için yıkıcı patojen özellikte olan mayaların gelişimini kontrol altına alan ve emiline eden Saccharomyces kefir ile Torula kefir gibi mayalarıda içermektedir. Kefir; sindirim sisteminde zararlı bakteri ve mayaların bulunduğu ortamda mukoz asta yapı oluşturarak ortamı temizler ve bağırsakların direncini arttırır. Bu nedenle Escherichia coli gibi patojenlere ve diğer bağırsak parazitlerine karşı daha dirençli bir yapı oluşturur.

Kefir; sindirim sisteminde tam beslenme sağlamaktadır.

Kefirde bulunan bakteri ve mayalar, tam olarak parçalanmamış besinlerin sindirimine etkin bir şekilde yardımcı olarak besin kaybını önlemektedir. Kefirin ; yoğurda nazaran daha ince tanecikli yapıda olması nedeniyle gerek bebekler gerek yaşlılar gerekse sindirim bozuklukları olanlar için kullanımı kolaylaşmaktadır. Mide ve bağırsaklarda şişkinlik yapmamaktadır.

Kefirdeki laktoz oranı fermente işleminden sonra süte nazaran çok azalmaktadır. Laktoza duyarlı kişiler rahatlıkla içebilirler.

Ayrıca kefirde bulunan CO2 ‘de sindirimi kolaylaştırıcı etki yapmaktadır.

Başta B12 olmak üzere B grubu vitaminleri sentezlemiş olarak barındıran kefirdeki L(+) süt asidi kolayca sindirilmektedir.

Bileşiminde Eksogen yağ asitleri ve aminoasitleri‘de bulunmaktadır.

Kefir; her derde deva şifa kaynağıdır.

Altınkılıç

evcil Guest

Esas

Sn. Pinky,
    Tum yazilarinizi okudum. Kefirin suyla ozellikle klorlu suyla temas etmemesi gerektigini soylemissiniz. Ben maalesef ne sut ne de yogurt pek tuketebilen biri degilim, sevmiyorum o nedenle aylar aylar once markette hazir satilan kefir aldim ve buzdolabinda unuttum. (heralde bozulmustur atmak gerekecek) simdi yeniden aldim ve direkt tuketemedigimden suyla karistirip minik bir mikatrini ayran gibi icebiliyorum. Muhtemelen de kullandigim su klorlu oldugu icin sizin yaziniza gore yararli maddelere zarar veriyor, ve pek bir faydasi kalmiyor? Ne dersiniz, sut urunleri sevmeyen ve kefiri zor icen birisine ne onerirsiniz? ayrica bazi yerlerde 1 litre icilebilecegini okudum gun icinde, zaten cok kilo yapan bir urun oldugunu duydum, 1 litre kisiyi ciddi ciddi kilolu yapmaz mi?

Sayfa 12/28 İlkİlk ... 2101112131422 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •