Sayfa 18/28 İlkİlk ... 81617181920 ... SonSon
Arama sonucu : 220 madde; 137 - 144 arası.

Konu: Kefirin İnsan sağlığındaki önemi

Esas

Alıntı Originally Posted by mandrake Yazıyı Oku
    bende laktoz intoleransi var

...
    laktoz intoleransı (veya laktaz eksikliği) tıbbi bir durum.
    ancak laktozun süt - yoğurt dönüşümünde ne hale geldiği sanıyorum aslında biyokimya veya gıda'ya giriyor; biraz bakındığım kadarı ile (http://en.wikipedia.org/wiki/Lactose_intolerance) şunu söyleyebilirim:

sütü fermentasyona bıraktığımızda, eklediğimiz mayadaki mikroorganizmalar sahip oldukları laktaz enzimi ile sütteki laktozu parçalarlar ve 'tolere edilebilir' hale gelir. bu durum sanıyorum teorik olarak kefir için de geçerli olması gerekir (en azından wikipedia'da böyle bir not eklenmiş).

yoğurttan sıvıyı almak için pratik bir önerim olabilir (bu aralar yapmıyorum ama ben de genelde yoğurdunu kendi yapanlardanım): 6-8 yaprak havlu kağıt parçasını kendi üzerine katlayıp rulo haline getirin; bir ucunu yoğurt kabına diğer ucunu sıvıyı aktarmak istediğiniz kaba (büyükçe bir bardak iyi iş görüyor) salın. rulo kağıt yoğurda iyice temas etmeli... buzdolabında bu şekilde yaklaşık 24h beklediğinde mayalanmış yaklaşık 3L'lik sütten ben 400-500ml sıvı çıkarabiliyorum. bunu ancak süzme yoğurt tadı istediklerinde hane için yapıyorum yoksa ben o su ile de yoğurdu seviyorum...

sağlıcakla...

.

Esas

Cok tesekkurler

Ben bu suzme yogurt islemini biliyordum ama usengeclik iste. Bunun yerine kasar peynir yiyorum. Malum taze peynirde laktoz hala var.

Ancak yogurdunda faydalari cok. Dusunuyorumda acaba suzme yogurt yapma makinesi diye bir sey varmi?

Duhul
    Oct 2004
    İkamet
    34147
    Gönderi
    12,883
    Blog Yazıları
    158

Esas

Alıntı Originally Posted by aminoasit Yazıyı Oku
    laktoz intoleransı (veya laktaz eksikliği) tıbbi bir durum.
    ancak laktozun süt - yoğurt dönüşümünde ne hale geldiği sanıyorum aslında biyokimya veya gıda'ya giriyor; biraz bakındığım kadarı ile (http://en.wikipedia.org/wiki/Lactose_intolerance) şunu söyleyebilirim:

sütü fermentasyona bıraktığımızda, eklediğimiz mayadaki mikroorganizmalar sahip oldukları laktaz enzimi ile sütteki laktozu parçalarlar ve 'tolere edilebilir' hale gelir. bu durum sanıyorum teorik olarak kefir için de geçerli olması gerekir (en azından wikipedia'da böyle bir not eklenmiş).

.
    aminoasit hocamız eksik olmasın bu konuda kaynak bulmuş. Bence yoğurt gibi kefir de laktozu parçalar. Bu sözlerim sadece bir tahmin, uzman olmadığım için tavsiye niteliğinde değildir.

Esas

Estağfurullah Hocam,
    ufak bir katkı idi.
    Kefir konusunda Size tamamen katılıyorum.

Bazen tecrübe, sayfalar dolusu dokümandan çok şey söyler...
    Bugün 'Batı' hala eski Çin tıbbi yöntemlerini çözümlemek için branşlar geliştirmiş vaziyette...

Saygılarımla...

.

Duhul
    Sep 2008
    Gönderi
    4,847
    Blog Yazıları
    37

Esas

Laktoz intoleransı, sütün baskın şekeri laktozun yeterli sindirilememesinden kaynaklanır. Bu yetersizlik laktaz enziminin eksikliğinden kaynaklanır. Laktaz enzimi normalde ince bağırsak hücreleri tarafından üretilir. Laktaz enzimi laktozu emilip kana geçebilmesi için daha küçük formları olan galaktoz ve glikoza parçalar. Alınan laktozu sindirebilmek için gerekli laktaz yeterli olmadığı zaman, çok tehlikeli olmasa da ciddi bir stres oluşur. Laktaz enzim eksikliği olan her insanda semptom görülmese de bu insanlarda laktoz intoleransı var kabul edilir. Genel olarak semptomlar; mide bulantısı, kramplar, dolgunluk, şişkinlik, gaz, ishaldir. Bu semptomlar laktoz alındıktan yarım saat ile 2 saat arasında bir süre sonra başlar. Semptomların şiddeti kişinin laktozu tolere edebilmesine göre değişir.
    Laktoz intoleransı, sütün baskın şekeri laktozun yeterli sindirilememesinden kaynaklanır. Bu yetersizlik laktaz enziminin eksikliğinden kaynaklanır. Laktaz enzimi normalde ince bağırsak hücreleri tarafından üretilir. Laktaz enzimi laktozu emilip kana geçebilmesi için daha küçük formları olan galaktoz ve glikoza parçalar. Alınan laktozu sindirebilmek için gerekli laktaz yeterli olmadığı zaman, çok tehlikeli olmasa da ciddi bir stres oluşur. Laktaz enzim eksikliği olan her insanda semptom görülmese de bu insanlarda laktoz intoleransı var kabul edilir. Genel olarak semptomlar; mide bulantısı, kramplar, dolgunluk, şişkinlik, gaz, ishaldir. Bu semptomlar laktoz alındıktan yarım saat ile 2 saat arasında bir süre sonra başlar. Semptomların şiddeti kişinin laktozu tolere edebilmesine göre değişir.
    Bazı insanlar sadece inek sütüne karşı alerjik rahatsızlığa sahip olsalar da, laktoz intolerant insanların tüm hayvani sütlerden uzak durmaları gerekmektedir. Keçi sütü kullanmak ta semptomları azaltmamaktadır.
    Gizli laktoz
    Her ne kadar süt ve sütten yapılan gıdalar doğal besin kaynakları olsa da, laktoz sık sık hazır gıdalara eklenmektedir. Laktoz toleransı düşük olan insanlar şunu bilmelidirler ki; bir çok gıda ürününde düşük oranlarda laktoz bulunabilir.
    Örneğin;
    Ekmek ve diğer fırın ürünleri
    İşlenmiş kahvaltılık tahıllar
    Toz patates, çorba ve kahvaltılık içecekler
    Margarin
    Salata sosları
    Şekerlemeler ve diğer çerezler
    Bisküvi ve kek karışımları
    Süt ürünleri içermez diye etiketlenen bazı ürünler örneğin, kahve kremaları ve diğer kremalar aynı zamanda süt ürünlerinden türetilen dolayısı ile laktoz içeren katkı maddeleri bulundurabilirler.
    Bazı insanlar sadece inek sütüne karşı alerjik rahatsızlığa sahip olsalar da, laktoz intolerant insanların tüm hayvani sütlerden uzak durmaları gerekmektedir. Keçi sütü kullanmak ta semptomları azaltmamaktadır.
    Gizli laktoz
    Her ne kadar süt ve sütten yapılan gıdalar doğal besin kaynakları olsa da, laktoz sık sık hazır gıdalara eklenmektedir. Laktoz toleransı düşük olan insanlar şunu bilmelidirler ki; bir çok gıda ürününde düşük oranlarda laktoz bulunabilir. Örneğin;
    Margarin
    Salata sosları
    Süt ürünleri içermez diye etiketlenen bazı ürünler örneğin, kahve kremaları ve diğer kremalar aynı zamanda süt ürünlerinden türetilen dolayısı ile laktoz içeren katkı maddeleri bulundurabilirler.
    Akıllı tüketiciler gıdaların etiketlerine dikkatli bakmayı öğrenirler. Sadece süt ve laktoz miktarı ile yetinmezler aynı zamanda peynir altı suyu, süt yan ürünleri, ve yağsız süt tozlarına dikkat ederler. Eğer etiket üzerinde bunlardan birisi mevcutsa ürün laktoz içeriyor demektir.
    Bunlara ek olarak laktoz; reçete ilaçlarının % 20' sinin, diğer ilaçların ise % 6 ‘sının yapımında kullanılır. Bir çok doğum kontrol hapında da, mide asidi ve gazı için üretilen tabletlerde olduğu gibi laktoz vardır. Bunlar ancak şiddetli laktoz intoleransı olanlarda etki gösterir.ise % 6 ‘sının yapımında kullanılır. Bir çok doğum kontrol hapında da, mide asidi ve gazı için üretilen tabletlerde olduğu gibi laktoz vardır. Bunlar ancak şiddetli laktoz intoleransı olanlarda etki gösterir.

Benim bu konuda yaptığım bilgi taramasında da Sayın aminoasit hocamın (Değerli doktorumuz)verdiği bilgiler doğrultusunda verilerle karşılaştım.
    Kefirde yer alan çok miktardaki yararlı maya ve bakteriler, kültüre edilme işleminden sonra ortamda bulunan laktozun tamamına yakınını yapılarında bulunan laktaz enzimi ile tüketirler. Böylece laktozu tolere edemeyen kişiler bu şekilde kefiri rahatça tüketebilirler.

Esas

Alıntı Originally Posted by pinky Yazıyı Oku
    aminoasit hocamız eksik olmasın bu konuda kaynak bulmuş. Bence yoğurt gibi kefir de laktozu parçalar. Bu sözlerim sadece bir tahmin, uzman olmadığım için tavsiye niteliğinde değildir.
    Yogurtta laktoz olmadigi dogru degil hemde bayagi var. Supermarketten aldiginiz yogurt zaten cok cabuk hazirlanmis paketlenmis yogurt yani fermentasyon hizlandirilmis ve bakteriler laktozu yiyip bitirememis oldugundan yuksek oranda laktoz=karbohidrat=seker=glukoz var

Evde yapilan yogurtta ise ki ben 20 saat bekletiyorum daha az laktoz oluyor cunku uzun sure icinde bakteriler sutten yogurda donusum esnasinda bunu laktozu yiyerek yapiyorlar. Ancak sonradan ogrendigime gore yogurtu mukemmel isida mayalamadigim icin ve bunu yapmak cok zor oldugu icin 20 sat sonunda bile yogurt sulu oluyor yani kaskati olmuyor. Buda icinde laktozun hala kaldigini gosteriyor.

Yogurdu suzersek o zaman icindeki butun su ve civiklik gider yani laktoz gider ama onunla ugrasacagima kasar peynir aliyorum simdilik. Internetten TR de suzme yogurt makinesi yapan bir Turk firma gordum onu alabilirim. Yada esimi ikna etmem lazim ki bu devirde hangi kadin neyse sustum

Ozetle yogurtta laktoz var hocam hele ABD deki yogurtlara ekstra seker katiyorlar. Az yagli diyor ama cok sekerli oldugunu soylemiyorlar.

Esas

Alıntı Originally Posted by yağmur Yazıyı Oku
    Gizli laktoz
    Her ne kadar süt ve sütten yapılan gıdalar doğal besin kaynakları olsa da, laktoz sık sık hazır gıdalara eklenmektedir. Laktoz toleransı düşük olan insanlar şunu bilmelidirler ki; bir çok gıda ürününde düşük oranlarda laktoz bulunabilir.
    Örneğin;
    Margarin
    Salata sosları
    Gizli laktoz
    Her ne kadar süt ve sütten yapılan gıdalar doğal besin kaynakları olsa da, laktoz sık sık hazır gıdalara eklenmektedir. Laktoz toleransı düşük olan insanlar şunu bilmelidirler ki; bir çok gıda ürününde düşük oranlarda laktoz bulunabilir. Örneğin;
    Margarin
    Salata sosları
    Akıllı tüketiciler gıdaların etiketlerine dikkatli bakmayı öğrenirler. Sadece süt ve laktoz miktarı ile yetinmezler aynı zamanda peynir altı suyu, süt yan ürünleri, ve yağsız süt tozlarına dikkat ederler. Eğer etiket üzerinde bunlardan birisi mevcutsa ürün laktoz içeriyor demektir.
    Bunlara ek olarak laktoz; reçete ilaçlarının % 20' sinin, diğer ilaçların ise % 6 ‘sının yapımında kullanılır. Bir çok doğum kontrol hapında da, mide asidi ve gazı için üretilen tabletlerde olduğu gibi laktoz vardır. Bunlar ancak şiddetli laktoz intoleransı olanlarda etki gösterir.ise % 6 ‘sının yapımında kullanılır. Bir çok doğum kontrol hapında da, mide asidi ve gazı için üretilen tabletlerde olduğu gibi laktoz vardır. Bunlar ancak şiddetli laktoz intoleransı olanlarda etki gösterir.

Benim bu konuda yaptığım bilgi taramasında da Sayın aminoasit hocamın (Değerli doktorumuz)verdiği bilgiler doğrultusunda verilerle karşılaştım.
    Kefirde yer alan çok miktardaki yararlı maya ve bakteriler, kültüre edilme işleminden sonra ortamda bulunan laktozun tamamına yakınını yapılarında bulunan laktaz enzimi ile tüketirler. Böylece laktozu tolere edemeyen kişiler bu şekilde kefiri rahatça tüketebilirler.
    Umarim dedikleriniz dogrudur yogurt yerine kefiri deneyecegim ilk firsatta. Ilkonce yapmasini ogrenmem lazim. Yogurt bende ishal ve gaz yaratiyor umarim kefir yapmaz. Kasar peynirden bikmistim zaten hergun olmuyor.

8. Esas

nsan sağlığını olumlu yönde etkileyen probiyotikler içeren kefir yaşlanmayı yavaşlatıyor. Kefir kullananlar, kefir ile kendilerin dinç hissettiklerini ve kefirin sakinleştirici özelliği olduğunu belirtiyorlar. Mucizevi ve doğal bir besin olan kefirin hiçbir yan etkisi yok. Cilde, karaciğere bağırsaklara kan dolaşımına, tansiyona çok iyi geliyor. Hücreleri yenileyip güçlendiriyor.
    Kefirdeki fosfor, hücre gelişimi ve enerji ihtiyacının karşılanması için karbonhidratların, yağların ve proteinlerin kullanımında kolaylık sağlıyor. Bağırsak hareketlerini hızlandıran bu besin, mide ve bağırsak salgılarını arttırıp hazmı kolaylaştırıyor. Mikrobik enfeksiyonlara karşı vücudun direncini arttırıyor. Kemik erimesini önlüyor, bronşit ve astım nöbetlerini azaltıyor.
    Aynı zamanda “gençlik iksiri” olarak da bilinen bu besin, içinde bulunan yararlı vitaminlerin yanı sıra kalsiyum, magnezyum, flor, fosfor ve selenyum gibi mineraller de içeriyor. Düzenli tüketildiğinde sağlığın korunmasına yardımcı oluyor, hücreleri yenileyerek yaşlanmayı geciktiriyor.
    Kefir’i sıvı halde satın alıp tüketmek veya evde mayalayarak üretmek mümkün. Ancak sıvı olarak içilmesi kimileri için hiç de kolay değil. Çünkü bu mükemmel besinin tadı pek beğenilmiyor. Şimdi bütün bu zahmetlerden kurtaran herhangi bir katkı içermeden, doğal olarak üretilen “kefir kapsülü” genç kalmak ve güzelleşmek isteyen kadınların imdadına yetişti.
    Gençliğin, güzelliğin ve sağlığın 1 numaralı besini kefirin onlarca faydasından bazıları:
    ■- Mikrobik enfeksiyonlara karşı direnci arttırır
    ■-Kronik yorgunluğu giderir
    ■- Stresi azaltır, sakinleştirir ve kolesterolü düşürür
    ■-Sinir sistemini güçlendirir
    ■-Uykusuzluğu ve sinirsel depresyonu ortadan kaldırır
    ■- Damar sertliğini ve kas kasılmalarını önler
    ■- Yüksek tansiyonu düzenler ve dengeler
    ■- Gençlik ve dinçlik duygusunun sürekliliğini sağlar
    ■- Kan bozukluklarını giderir ve kanı temizler
    ■- Karaciğer rahatsızlıklarını iyileştirir
    ■- Cildi güzelleştirir ve parlaklık verir
    ■- Egzama ve benzeri deri hastalıklarına iyi gelir