Sayfa 535/545 İlkİlk ... 35435485525533534535536537 ... SonSon
Arama sonucu : 4356 madde; 4,273 - 4,280 arası.

Konu: Nasil Para Kaybedİlİr?

1. Esas

sa

zararımı kurtarayım,zararım kalmasın dıye diye cook daha buyukbır kayıp
    sonuc: husran.....
    yenı bısttech sıstemı gunluk oynayan trederları helekı benım gıbı profosyenel degılsenız cok cabuk harcamakta kendınızı cokk
    gelıstırın,Arkadaslar benım durumuma dusmek ıstemıyorsunız cok arastırın .
    alıyorum dusuruyorlar satıyorum, tekrar cıkıyor sonucta hep masa kazanıyor.
    ,kalın saglıcakla.

benım ıcın borsa bıttı.

saygılarımla
    Son düzenleme : dahule34; 21-12-2015 saat: 21:06. Sebep: ımla

Esas

Allah rahmet eylesin

3. Esas

Başınız sağolsun sayın baba, mekanı cennet olsun.

Esas Zararda olan pozisyonu kısa sürede kesmemek

Bu topic gerçekten de hazineymiş. Sayın baba'ya sonsuz teşekkür ve hürmetlerimi sunuyorum. Heybesi dolu dolu, müthiş deneyimler yaşamış ve bizlerle de üşenmeden paylaşmış, ömrü bol ve sağlıklı olsun. Acı kaybı için de baş sağlığı dilerim.

Başlık, "nasıl para kaybedilir" olduğuna göre kendimce nasıl kaybedileceğine -çoğunluğa genele aykırı gelebilir ama - katkıda bulunmayı arzu ederim.

Sadece borsa değil, herhangi bir yatırımda para kaybetmenin yüzlerce değil, bir tane yolu vardır.

"Zararda olan pozisyonu kısa sürede kesmemek".

Diğer sebepler bunun türevleridir. En bilinen üç alt örneği vereceğim.

1.) Hisse senedini alırsınız, düşmüştür, stoploss yapmazsınız veya öyle büyük gap oluşur ki satmaya eliniz varmaz. Sonrası, sonrasında da size o para sizin için bir şey ifade etmeyene kadar düşer. Bunu yapmanızın gerekçesi, ya spekülatörün elinizden senedi almak istemesi, ya geçici bir durum olması veya senedin size ters hareket etmesidir.

2.) Varlığı alırsınız, değeri düşer. Siz stoploss'u bırakın, maliyet düşürmeye başlarsınız. Sonuçta paranız tükenir ve değer dibe düşüp yıllarca orada kalır. Bunu yapmanızın gerekçesi, yine spek'in size oyun oynaması, zaten değerli olan bir varlığı daha ucuza alabiliyor olmanız ve bu varlık düşecek diyerek spek'le ortaklık yapanların varlığıdır.

3.) Eski grafiklerden bakınca görürsünüz ki, 20 yıl şu senet tutulsa, aslında milyon değil milyar dolar yaparmış şimdi, bu yüzden uzun vadeli yatırım yapılmalıdır. Etrafta bunu yapan olmaması önemli değil, siz grafikte görüyorsunuz ya işte, başlarsınız alıp biriktirmeye. 20 sene geçer aslında onlarca kat yükselmiştir ama yine de milyar dolar olmamıştır. (Kendim bu kategoriye giriyorum bu arada, paradan çok, kaybettiğim zamana acıyorum. Bunu yapmanızın gerekçesini herkes biliyordur, o yüzden yazmaya gerek bile yok, bu yazıya bile muhtemelen şu senedi şuradan alsanız, şimdiye şu olurdu diyenler olacaktır -ki çok oldu.

Zarar kes yapmadan yatırım yapmanın, parayı kaybetmeyi baştan göze almak gibi birşey olduğunu çok geç anladım. Halbuki her yatırım kitabında en başta yazar, ne kadar garip. 25 yıl önceki değerine gelmiş Türk borsası, 10 yıl önce bileşik endeks değerinin yarısından düşük, bu veriye bakarak bile, senet değil, bu borsada zaten stop loss olmak gerekiyordu diye düşünüyorum artık, tabi ki kendi fikrim bunlar.

Saygılarımla.

Duhul
    Mar 2007
    İkamet
    orjan
    Gönderi
    953

Duhul
    Mar 2007
    İkamet
    orjan
    Gönderi
    953

Duhul
    Apr 2015
    İkamet
    Almanya
    Gönderi
    104

Esas

Alıntı Originally Posted by fatmanur Yazıyı Oku
    Sanki Erdogan gelmeden önce ülkemize yabanci yatirimcilar oluk oluk para akitiyorlardi.....

Esas

genel bi soru........................?

siz yabancı yatırımcı olsaydınız türk borsasını satın alırmıydınız..............?

dolar 3.03 euro 3.26 olmuşken yatırımcı olarak aklıma tek şey gelir...........?

avrupada pahalı olan türkiede nispeten daha ucuz olan toprak..........arazi......turistik tesise uygun alan..........

yanısıra yüksek faizi değerlendirir tahvile girerdim..............

ne işim olur profosyonel hırsızların toplandığı bist mecrasında...............

işte değerli para birimimle türk lirasını ezerek toprak alır ve faizde tutardım başka bir enstrümana da sümüğümü atmazdım..........

Sayfa 535/545 İlkİlk ... 35435485525533534535536537 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •