Arama sonucu : 84 madde; 1 - 8 arası.

Konu: 150 yıl yaşayabiliriz...

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
    Duhul
    Oct 2008
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    4,151
    Blog Yazıları
    9

Esas

Originally Posted by xxx
    Aslında yapmamız gereken spor yapmak.Vucut böylece kendini yeniliyor.
    Sen hic 80-90 yasina kadar yasiyan sporcu gordunmu ?
    hani spor faydaliydi niye bu adamlar erken oluyor ?
    Hocam, forumda bir yerde söyle itiraz tipi bir sey okudum.
    Sanirim bir cok insan rekabetci spor ile saglik sporu arasindaki farki sahiden bilmiyor!

Yani bir tarafda rekabet iceren ve insan organizmasini asiri zedeleyen veya "asindiran" bir profesyonel spor anlayisi, ki buna spor demek icin bin sahit ister! Ayni kafayla eski Romadaki gladyatörlerede sporcu dememiz gerekirdi!
    Diger tarafda ise...organizmamizi yeter derecede kullanabilmek ve koruyabilmek icin düzenli ve minimum bir fiziki aktivite.

Doktorlar veya fizik terapistleri bu amac icin aktivitelerin ne kadar "zorlu olabilecegine" bile limit koymus! Olay kesinlikle aerobik statüde kalacak!!! Yani metabolizma her zaman yeterli oksiyen ile calisacak. Laktat olusmayacak. Anaerobik faza hic gecilmeyecek.
    Bilmiyorum bu konuda bir kac kaynak verebilirsen, millet bu konuda biraz daha fikir edinebilir belki.

Ama profesyonel spor yapmis birinin, ortalamada "normal" insanlardan daha uzun yasadigini bile hic sanmiyorum. Ve yasasada...yaslilikda noktasal asinmalardan dolayi bazi konularda cok daha fazla problemler yasadigini bile düsünürüm.
    Hos ciddi sekilde spor yapmak ile zaten pek ilgilenmiyorumda gerci ama...
    Son düzenleme : epikur; 25-08-2011 saat: 03:16.

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •