Sayfa 2/83 İlkİlk 12341252 ... SonSon
Arama sonucu : 660 madde; 9 - 16 arası.

Konu: Zeytin Bahçesi Kurmak Nasıl Bir Yatırım Sizce?

Esas

Bir dönüm araziden yılda kaç kilo zeytin elde edilir? Yada bir dönüme kaç ağaç dikmek gerekir ve yeni fide kaç yıl sonra ürün vermeye başlar, büyümesini tamamlar.

Esas

Benim bir akrabam 20 dönüm kadar dikti. Gemlik türü çok iyi verim veriyor, ama geçen yıl bir çeşit kanser çıktı sanırım hala problemi çözemedi. Hastalıkları konusunu iyi çalışın. Bu vesile ile çok karlı bir yatırım olduğunu biliyorum. Hatırladığım kadarıyla 10 yıl sonra araziyi ilk alırken ödediği parayı sadece bir yıllık ürününden karşılar hale geliyor. Başarılar.

3. Esas

Zeytin yerine çam fıstığını tavsiye ederim. Hem ihracat imkanıda var. Ege bölgesinde dağ taş zeytin olacak yakında.

Duhul
    Jul 2004
    İkamet
    from out of nowhere
    Gönderi
    311

Esas

Alıntı Originally Posted by CERİTKALE
    Bir dönüm araziden yılda kaç kilo zeytin elde edilir? Yada bir dönüme kaç ağaç dikmek gerekir ve yeni fide kaç yıl sonra ürün vermeye başlar, büyümesini tamamlar.
    Öncelikle zeytinin dikileceği arazi yapısına bakmak gerekir.Herbir dönüme dikilecek ağaç sayısı arazinin verimi ve sulanabilirlik durumuna göre değişir.Genelde verimli arazilerde 5*6 , verimsiz sulama imkanı olmayan arazilerde 7*7 ölçülerine göre dikilir.Çok verimli arazilerde 5*5 veya 6*6 şeklinde dikenlerde vardır.Normal verimli arazilerde dönüm başına 25-30 ağaç gibi düşünülmelidir.
    Bilimsel yöntemlerle kurulan zeytinliklerden 3.yıldan itibaren ürün almaya başlamak olasıdır.Genelde genç ağaçlar 5.yılında tam ürüne otururlar.Zeytin çok uzun ömürlü (üç-beş yüzyıllık)bir ağaçtır.Hatta bununla ilgili atasözümüz bile vardır."İncir babadan,zeytin atadan."Çok uzun ömürlü olması nedeniyle yıllar geçtikce verimi artmaya devam eder.Genelde 15 yıllık olduğunda tam verime oturmuş olur.Yukarıda arkadaşların değindiği gibi,bu tamamen yöntemine göre bakımla yakından ilgilidir.
    Yurdumuzda zeytinden elde edilen verim acınılacak durumdadır.Bunu kabaca örneklemek gerekirse;bizim rakiplerimizden İspanya ortalama olarak ağaç başına yılda 90kg,İtalya 70 kg,iklimi ve toprak yapısı bizimle aşağı yukarı aynı benzerlikler gösteren Yunanistan 50kg verim almaktadır.Biz ağaç başına ne kadar verim alıyoruz dersiniz?Sıkı durun işte yanıtı.Sadece ve sadece 10kgdır.Tabii ki bunlar ortalama verilerdir.
    Zeytin peryodik bir bitkidir.Yani bir yıl ürün verir,bir yıl dinlenir.Tarım teknikleri bilimsel tabana dayandıkça peryodik yapı değişmektedir.Halk arasında buna "var yılı"veya "yok yılı" denir.Bizde yok yılında hiç ürün olmazken,İspanya da,İtalya da 1/2 civarında ürün alınmaktadır.
    Doğrusunu söylemek gerekirse o ülkelerde zeytinin genetik yapısı geliştirilerek her yıl ürün veren türler yaratılmaktadır.Korkmayın bu genetik yapıyla oynanma anlamında değildir.Değişik türler melezleştirilerek,yeni verimli ırklar yaratılmaktadır.
    Zeytin başına verimlilikte Yunanistan'ı yakalarsak on yıllık ağaçlardan yılda dönüm başına asgari 1.5 ile iki ton arasında zeytin elde ederiz.Yemeklik bir tür ise örneğin Gemlik gibi.1500*2YTL=3000 YTL brüt gelir elde edersiniz.Yağlık türleri seçerseniz 100kg zeytinden 33 litre civarında yağ elde edersiniz.Bu da dönüm başına 500 litre yağ demektir.
    Ülkemizde bazı kişiler bu verimi kolaylıkla elde etmektedirler.Fakat bu sayı belkide iki elin parmakları kadardır.
    Şunu unutmamak gerekir ki;zeytin içinde bulunduğumuz yüzyılın en stratejik bitkilerinden birisidir.
    Umarım gereken önem verilirde toplum olarak hepimiz seviniriz.Bana göre petrol kadar öneme sahiptir.
    Herşeyde olduğu gibi bu işimizi de Allah'a havale etmiş durumdayız.Kısacası doğa ne verirse onu hasat etmek durumundayız.
    Dünyada ağaç populasyonu(sayı)bakımından 2.sırada olmamıza rağmen üretim sıralamasında 7.sıralardayız.Varın gerisini siz düşünün.
    Zeytin diğer ürünlerle karşılaştırıldığında gerçekten bakımı en kolay olan bitkilerden birisidir.Dikim anında kulaktan dolma bilgilerle hareket etmezseniz,gelecekte yüzünüz çok güler.Yaşınızı bilemem ama herhalde gelecek nesillerinize iyi bir miras bırakmış olursunuz.
    En karlı bitkilerden olmakla birlikte,elbette çok kısa zamanda çok iyi gelir getiren bitkilerde mevcuttur.Şeftali,kiraz gibi..
    Dikim ve bakım için gerekli bilgileri internetten bulabileceğiniz gibi "www.zae.gov.tr"Zeytincilik Araştırma Enstitüsü Ege Üniversitesi adresinden çeşitli yayınları isteyerek de bilgi sahibi olabilirsiniz.Bu kuruluş bu konudaki en yetkili kurumdur.
    Toplum olarak bilimsel değerlere ne kadar (özellikle tarımda)önem verdiğimiz ortadadır.Onun için bu güzide kurumumuzun önerileri ne kadar dikkate alınır,tartışılır.
    Şunu da belirtmeden geçemiyeceğim.Rakiplerimiz bizim üretimimizi engellemek için ellerinden geleni yapmaktadılar inancındayım.
    Dünyadaki en çok ağaç sayısına sahip ülkelerden birisi olmamıza rağmen Dünya Zeytinyağı Üreticileri konseyinde adımız bile yoktur.Bu konseyden geçmişte ihraç ettiğimiz yağlara motor yağı karıştırdığımız gerekçesiyle çıkarılmış ve kötü bir imaja sahip olmuştuk.
    Ben kişisel olarak hala bunun uluslararası bir komplo olduğunu düşünürüm.Ege kıyılarındaki nice zeytinliklerimiz heba edilmiştir,zeytin para etmiyor diye..
    Ayrıca sahil kenarı yağmacılarına çanak açan belediyeleri de lanetliyorum,o güzelim zeytinlikleri betona dönüştürdükleri için..
    Unutmayın dünyadaki kalp krizlernin önüne geçmek için en etkin yol zeytinyağı tüketmektir.Akdeniz diyeti denilen zeytinyağlı yemekler önümüzdeki yıllarda pek çok sofraları süslemeye başlayacaktır.Bu nedenle zeytin ve zeytinyağı tüketimi katlanarak devam edecektir.Kanımca üretim önümüzdeki on yıllarda bu talebe cevap veremiyecektir.
    Zeytin dikmeye karar verirken bu durumu da göz önüne alın derim.
    Saygılarımla.

Esas

verilen tum bilgiler icin tum arkadaslarimiza tek tek tesekkur etmek istiyorum. benim de ailemizin tarim arazilerini bahce dikerek degerlendirme fikrim vardi. amacim hem kardeslerime biraz daha fazla gelir elde etme imkani saglamak, hem de koyumuzdeki diger ciftcilere onculuk etmek.

acikcasi zeytin'e niyetlenmis bunun yaninda seftali, erik ve kayisi alternatiflerini gozden geciriyor durumda idim. yazilanlar zeytin agaci dikmek konusunda beni biraz daha motive etti. elleriniz dert gormesin.

Duhul
    Feb 2004
    İkamet
    Tekirdağ, Bakırköy
    Gönderi
    2,673

Esas

Alıntı Originally Posted by GalaTyphoon
    Ege bölgesinde dağ taş zeytin olacak yakında.

bu fikre nasıl sahip olduğunuzu sorabilir miyim?...

Özelikle Altınoluk Edremit bölgesinde yetişkin zeytin ağaçları kesilip, yılda sadece bir ay oturmak için yazlık binalar yapılırken dağ taş zeytin olacak demek biraz ilginç geldi bana...

Altınoluk bölgesinin 3-5 sene önceki fotoğraflarıyla, günümüzdeki mevcut fotoğrafları değerlendirirseniz, bu durumun bir kanser gibi yayıldığını göreceksiniz...

bu arada pek çok arkadaş, bu topikte zeytin bahçesi tesis etmeyi düşündüklerini açıklıyorlar ama kimse hangi bölgede arazisi olduğunu belirtmedi... Ben özellikle kiraz, japon eriği ve elma konusunda tavsiyede bulunuyorum... bodur kiraz ağacından elde edilen ürünü dalında ort. 2-3 usd'ye toptancıya satabiliyorsunuz... Hele ki, japon eriğini kilosu 3 ytl'ye hal'e düşmeden verebilirsiniz...

Eğer araziniz sulamaya uygun değilse, verimsizse, çoraksa, durun üzülmeyin hemen... sizler içinde pek çok ürün var, mesela kapari... ihracat konusunda da iddialı...

Ya da kekik tarımı yapın, senede 2-3 kere ürün alma imkanını değerlendirebilirsiniz...

Ama her şeden önce pazar araştırması yapmalısınız, çünkü sonunda emeklerin karşılığını alamama ve hüsran olmakta var...

Esas

sayin cetvel,

bizim arazilerimiz akdeniz'de, yani mersin'de. mersin'in yayla tarafinda. tarlalar genelde engebeli ve artezyen kuyu vasitasi ile sulanabiliyor.

uzun suredir siyah incir icin baski yapiyorlar bana ama ben ikan olmadim acikcasi. zeytin'in uzun omurlulugu ve nispeten bakim ihtiyacinin azligi bana daha cazip geliyor.

Sayfa 2/83 İlkİlk 12341252 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •