Sayfa 73/83 İlkİlk ... 23637172737475 ... SonSon
Arama sonucu : 660 madde; 577 - 584 arası.

Konu: Zeytin Bahçesi Kurmak Nasıl Bir Yatırım Sizce?

Duhul
    Jun 2006
    İkamet
    Yakınbatı
    Gönderi
    3,171
    Blog Yazıları
    9

Esas

Alıntı Originally Posted by epikur Yazıyı Oku
    Sayin Pit,
    yazdiklariniza katilmamak mümkün degil.
    Birakin konunun disinda olan, detaylari bilmeyen ve degisik fikirde olan arkadaslarda tabiiki sübjektif olan düsüncelerni yazsinlar.
    Biraz konuyu takip eden herkez Türkiyede kücük ve orta ölcekli tüm zeytin üreticilerinin nasil ve hangi sorunlarla bogustugunu biliyor.
    Avrupa toplulugun, devlet politikasi" olarak ciftcilerine verdigi destek ve sübvasyonlardan biraz haberi olan hicbir kimse arkadasin yazdiklarini ciddiye alamaz ve almiyordur.
    O yüzden sinirlenmeyin, dediklerinizde kesinkes haklisiniz.
    Islerinizde basarilar ve size ve calistiginiz zeytin üretici arkadaslarada sabir ve bol mahsul dilerim.
    iyi temennileriniz için teşekkür ediyorum. ben ağaçlarıma evlat gibi baktığım için ve mahsüllerini döverek toplamadığım için onlarda bana her sene güzel mahsül vererek teşekkür ediyorlar
    selamlar

Talking

Alıntı Originally Posted by ahmetd76 Yazıyı Oku
    Sayın Pit
    "Geçeceksiniz" sözü "arkadaşım" sözünden üslup olarak daha fazla nahoş değil bence. Sonuçta benim vurgulamak istediğim devlet desteği talebinin boş ve karşılanamaz olduğu.

Devlet desteğini aldıktan sonra karlılığını artacak ve bu desteği fazlasıyla geri ödeyebilecek duruma gelecekseniz neden bu desteği bankadan almayı düşünmüyorsunuz?

Sonuçta banka verdiği kredinin faizini, aldığı riske göre belirliyor. Ev'e kredi veriyorsa düşük faiz, keyfi harcamaya veriyorsa yüksek faiz gibi. Buyrun siz de ikna edin adamları. Alacağınız krediyi kara çevireceğinize ikna edin. Size de uygun krediler sağlasınlar.

Devletin her türlü üreticiye politikası aynı olmalı. Birbirinden niye üstünlüğü olsun ki?

Sonuçta bu sene üretim iyi olmazsa, ürün de az olacaktır. E fiyatı da artacaktır. Dolayısıyla bir şekilde üretmeyi başarabilen kazanacak. Acı ama işin özü bu malesef.

Tarım olayı özellikle de zeytin, ceviz, badem şahsen benim de ilgimi çekiyor. Ancak ne bu işten anlarım ne de bu işe harcayacak kadar çok param var. Bandırma'nın sulak arazilere, bahçelere sahip köylerinde bile gördüğüm azıcık gayret etsen senede rahat 15-20 bin TL rahat kazanacak adamın sırf sigortalı işim olsun diye köyden kaçıp 500 TL maaşla çalıştığıdır. Köylerde sadece yaşlı nüfus kalmış.

Zaten benim de gördüğüm tarım işi de öyle küçük çiftçinin, bahçe sahibinin elinden çıkıyor yavaş. Bir nevi süper marketlerin bakkalları tarihe gömmesi yaşanıyor.

Bankalarla hangi çiftçi iş yaparsa yapsın 1 -2 sene içerisinde tarlalarını satıyor. Neymiş banka kredi verecekmiş , sen süper kar edeceğine eminsen..
    Eee o sene don oldu , o sene mahsul az oldu, keçi girdi filizleri yedi..
    Ne diyeceksin bankaya ? Verecek bindirme faizi , ödenemeyesiye...
    Bu arkadaş ya bankacı ya da bankalarla iş yapmamış hiç..

Duhul
    Jun 2006
    İkamet
    Yakınbatı
    Gönderi
    3,171
    Blog Yazıları
    9

Esas

Alıntı Originally Posted by qba1976 Yazıyı Oku

Bankalarla hangi çiftçi iş yaparsa yapsın 1 -2 sene içerisinde tarlalarını satıyor. Neymiş banka kredi verecekmiş , sen süper kar edeceğine eminsen..
    arkadaş bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmuş bir zevat

Esas

E bu benim dediğimi destekliyor işte. Siz diyorsunuz ki bankanın yüklenmediği riski devlete yükleyelim. Yukarıda dediğiniz durumlar olduğunda devlet baba sineye çeksin, bindirmesin faizi hatta hibe etsin. E kusura bakmayın da o bahsettiğiniz benim de param. Ben de karşıyım buna.

İdealde olması gereken ne? Çiftçi kardeşim iyi bir mahsul aldığında kazandığının %30'unu koyacak kenara. Gelecek sene o bahsettiğiniz durumlar için saklayacak.

Ama sonuçta benim etraftan gördüğüm duyduğum, nasıl süpermarketler bakkalların başını yediyse, küçük çiftçi de kalkacak ortadan. Ya büyük kooperatifler falan kuracaklar, birlikte hareket edecekler. Ya da topraklar yavaş yavaş büyük sermaye sahiplerinin eline geçecek.
    Bu arada yukarıda yazdığım benim öngörüm sadece, temennim değil.

Esas

Alıntı Originally Posted by cetvel Yazıyı Oku
    zeytin sıkılırken çekirdeği ile sıkılmakta ve kalan posa tekrar işlemden geçirilmektedir... haliyle çıkan yağ daha az kalitede oluyor... yasaklanması gereken bir durum yok...

bu arada devlet desteklerini kabul etmeyen ve sorgulayan zihniyetin dünyadan bihaber yaşadığını kabul etmek gerek, bu sebeple desteklere karşı çıkanları AB ajanı diye nitelemek doğru olur diye düşünüyorum. çünkü adamların zaten istediği bizim çiftçimizi öldürmek!

ayrıca zeytin bahçsi kurarken lütfen çelik ile üretilmiş zeytin fidanlarını kullanmayın... delice diye tabir ettiğimiz generatif yolla (çekirdekten) üretilen fidanları kullanırsanız, yedi göbek sülaleniz aynı ağaçtan hasat yapabilir, aksi takdirde çelik ile üretilmiş fidanların ömrü 70-80 seneyi geçmeyecek ve sürekli sulamaya ihtiyaç duyacak...
    Devlet desteğini istemeyen bendeniz sadece kendi cebinin ajanı. Siz de işini yoluna koyamayanların sığındığı AB düşmanlığı limanının daimi misafirlerindensiniz herhalde.
    Sonuçta benim dediğim bu işte gerçekten bahsettiğiniz gibi bir getiri olsa bankalardan uygun faizle kredi alabiliyor olmanız lazım. Sonuçta banka AB düşmanlığına dostluğuna bakmaz. Cebine ne girdiğine ve ne kadar risk aldığına bakar. Size yüksek faiz biçiyorsa demek ki sizin bu kadar kuvvetli iman ettiğiniz şeylere adamlar inanmıyor demektir.

Esas

Peki ahmed bey bir de su acidan yaklasalim.
    "sizin cebinizdeki" paradan ( cunku ciftci mazot gubre alirken vergi odemiyor sadece siz vergi veriyorsunuz" )devlet nereye harcama yapsin??
    Tekel iscisine, memura, ciftciye , emekliye hicbirisine vermesin. Yatirim yapacaklar bankalara kossun elindekini avucundakinide yabanci sermayeli bankalara kaptirsin. Hukumette "sizin cebinizdeki " parayi Imf borcunun faizini odemede kullansin?
    Sifir yatirim , sifir destek. Nasil? Hosunuza gitti di mi? Borsa cosar canim o ayri ama boyle bir kalkinma olacagini sanmiyorum..
    Son olarak bi klise ile baglayalim .. Devlet icin mi variz yoksa devlet mi bizim icin var..

Duhul
    Jun 2006
    İkamet
    Yakınbatı
    Gönderi
    3,171
    Blog Yazıları
    9

Esas

Peki ahmed bey bir de su acidan yaklasalim.
    "sizin cebinizdeki" paradan ( cunku ciftci mazot gubre alirken vergi odemiyor sadece siz vergi veriyorsunuz" )devlet nereye harcama yapsin??
    Tekel iscisine, memura, ciftciye , emekliye hicbirisine vermesin. Yatirim yapacaklar bankalara kossun elindekini avucundakinide yabanci sermayeli bankalara kaptirsin. Hukumette "sizin cebinizdeki " parayi Imf borcunun faizini odemede kullansin?
    Sifir yatirim , sifir destek. Nasil? Hosunuza gitti di mi? Borsa cosar canim o ayri ama boyle bir kalkinma olacagini sanmiyorum..
    Son olarak bi klise ile baglayalim .. Devlet icin mi variz yoksa devlet mi bizim icin var..
    Gelişmiş AB ülkelerinde tarıma destek ve sübvansiyon o ülkelerin bütçelerinin neredeyse yarısı kadar. Sadece ufak bir not düşeyim dedim.
    Allah bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan bu zevatlara karşı sabır versin bizlere

Duhul
    Jun 2006
    İkamet
    Yakınbatı
    Gönderi
    3,171
    Blog Yazıları
    9

Esas

Aşağıdaki habere de aynı duyarlılığı gösterir musun bakalım arkadaşım? Destek konusunu bana geçeceksin derken bu adamlara verilenler ne oluyor? Cebinin ajanıymış, ağzımı bozdurma git başka topiklerde yaz..........

Unakıtan'a 15.6 milyon teşvik. 10:51 13-01-2010

Maliye eski Bakanı Kemal Unakıtan'ın çocuklarının şirketi olan A.B. Gıda, yeni teşvik sistemini sevdi.

Maliye eski Bakanı Kemal Unakıtan’ın çocuklarının şirketi olan A.B. Gıda, yeni bir teşvikli yatırıma daha imza atacak. Yeni sistemden ilk yatırım teşvikini 18 Ağustos’ta alan A.B. Gıda, 23 Kasım 2009’da ise yılda 17 bin 600 tonluk çiftlik hayvanları için yem üretimi yapacağı tevsi yatırımını teşvike bağladı. A.B. Gıda, teşvike bağlanan bu yatırımıyla 20 kişi istihdam edecek.

ANKA’nın Hazine Müsteşarlığı verilerinden yaptığı belirlemeye göre, eski Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın çocuklarına ait olan A.B. Gıda Sanayi yeni teşvik sisteminden ikinci kez yararlandı. Yeni sistem çerçevesinde ilk başvurusunu Ağustos’ta yapan ve imalat sanayinde tevsi bir yatırım için teşvik almaya hak kazanan A.B. Gıda, ikinci başvurusunu ise Kasım ayında gerçekleştirdi.

Hazine Müsteşarlığı, 23 Kasım itibariyle A.B. Gıda’nın Balıkesir'de yapacağı 15 milyon 600 bin TL’lik sabit sermaye yatırımını teşvike bağladı. Bu çerçevede 20 kişinin istihdamı öngörüldü. Yatırım teşviki kapsamında öngörülen teşvik unsurları KDV istisnası, Sigorta Primi İşveren Hissesi, yatırım yeri tahsisi, vergi indirimi oldu. A.B. Gıda’nın yatırım teşvikine bağlanan tevsi yatırımı yılda 17 bin 600 ton çiftlik hayvanları için hazır yem üretimi ile 2 milyon 664 bin 544 adet/dönem tavuk üretimini kapsıyor.

İLK BAŞVURU AĞUSTOS’TA YAPILMIŞTI

A.B. Gıda, yeni teşvik sisteminden yararlanmak için ilk başvuran şirketlerden biri oldu. A.B. Gıda'nın 18 Ağustos'ta imalat sanayinde yapacağı 1 milyon 410 bin TL’lik tevsi yatırımı teşvike bağlanırken, 5 kişilik istihdam öngörülmüştü. KDV istisnasından yararlanmak üzere yapılan teşvik başvurusu, yılda 306 bin 964 adet diğer kağıt ve karton yatırımını kapsıyordu.

A.B. GIDA’NIN BALIKESİR’DEKİ YATIRIMLARI

A.B. Gıda’nın Balıkesir ve Bandırmada toplam 3 yatırımı bulunuyor. Bu yatırımlardan ilki Balıkesir Bandırma'daki "yemlik fosfat, STPP, gıda sınıfı ve teknik sınıf fosforik asit üretim tesisleri ile viyol üretim" tesislerinin bulunduğu fabrika. A.B. Gıda’nın Bandırma’daki ikinci fabrikasında "pastörize yumurta üretimi ve yumurta tozu üretimi" yapılırken, Balıkesir Manyas’taki fabrikada ise "kabuklu yumurta üretimi, yem üretimi, organik gübre üretimi" yapılıyor.

ANKA

Sayfa 73/83 İlkİlk ... 23637172737475 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •