Sayfa 1/49 12311 ... SonSon
Arama sonucu : 392 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Uzun vadede yatirimlarimizin varlik siniflarina dagilimini belirleyen faktörler

Duhul
    Oct 2008
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    4,151
    Blog Yazıları
    9

Esas Uzun vadede yatirimlarimizin varlik siniflarina dagilimini belirleyen faktörler

Bu baslikda, uzun vadede altin fiyatlarini etkileyen tüm temel bilgileri ve haberleri toplamak istiyorum - bir arsiv seklinde!
    Kisa veya orta vadeli altin fiyati beni ve hic ilgilendirmiyor!
    Bu yüzden kisa veya orta vadeli altin fiyatlari veya trade, alsat yaparak altin üzerinden kazanc saglama cabalari, altin fiyatinin teknik analizi, bu baslikda kesinlikle konu degil.
    Benim yaklasimim... uzun vadede kagit para sistemindeki durdurulamayan güven kaybi ve muhtemel cöküse alternatif olabilecek bir yatirim araci olabilecek ALTIN üzerine yerli, yabanci tüm bilgileri - objektif veya sübjektif - burada toplamak. Ben sahsen para sisteminin su anki gidisatiyla, kurtarilamayacak bir yolda göründügünü kabul ederek, ALTIN üzerine fazlasiyla olumluyum. Bu yüzden toplayacagim bilgilerde - haliyle- ALTIN, sürekli... kagit para sistemine göre daha avantajli gibi görünecek.
    TL olsun, Dolar olsun, Euro olsun, Yen olsun, isvicre frangi olsun...bu para sistemlerinin "saglam" olduklarini ve altina göre degerleneceklerini gösteren tüm kaynaklarin, bilgilerin, haberlerin burada yayinlanmasina fazlasiyla mütesekkir kalacagim.

Bir not daha: Altin üzerine haberler veya raporlar yüzde 99 yabanci kaynakli oldugundan, verdigim kaynaklar cogunlukla ingilizce veya almanca olacakdir. Konusunu az cok tasvir eden ve yorumlayan bir kac satir tabiiki ekleyecegim ama, icerigini incelemek icin mecburen google translator ile tercüme etmeniz gerekecekdir.
    Konuya vasif olmak icin yapabilecek baska bir sey yok. Zahmetsiz bir sey olusmuyor, bedava bilgileri ne kadar tercih etsekde!

Currency basket vs GOLD...since 1999, - http://www.zerohedge.com/article/gol...id-expects-gol ....grafiginde 2000 senesinden beri süren trendin, yani genel bir döviz sepetinin, altina karsi sürekli deger kaybetmekde oldugunu gösteren trendin...devam etmekde oldugunu göstermekte.

Bu trendin kirilmasini saglayacak ana kriterin, "pozitif bir reel faiz" olduguna bir kac sefer dikkat cekmisdim.
    Dünyadaki cari reel faizleri gösteren bir tabelayi burada tekrar ekliyorum!
    http://static.wiwo.de/media/1/realzi...gif_629514.gif

...The following chart also shows the clearly intact downward trend of most currencies vis-à-vis gold. The equally weighted currency basket consists of US dollar, euro, Swiss franc, yuan, Indian rupee, British pound, and Australian dollar. The downward trend is intact and is at the moment only marginally above the trend line. We have little reason to believe that the downward trend should subside in the foreseeable future, which is why we stick to our positive assessment of the future gold price development

Duhul
    Oct 2008
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    4,151
    Blog Yazıları
    9

Esas

Almancasi olan herkezede bu 93 sayfalik bir avusturya bankasinin aktüel raporunu tavsiye edebilirim.
    Buradan download yapilabilir:
    https://produkte.erstegroup.com/Corp...?ID_ENTRY=8595

Esas

Konu başlığı ile çok ciddi bir eksiği tamamlamışsınız.
    Elinize sağlık..
    *
    *
    Uzun vadede altın....
    Burada olayın iki önemli sacayağı mevcut..
    Altının geçmişi.. Ve geleceği...
    M.Ö. 9.y.y. dan bu yana "cash" olarak kullanılagelmiş altın, ilk önemli darbesini büyük buhranda ikincisini ise Nixon sayesinde 1971 de yemiş. Daha doğrusu ekonomik sistem dışına itilmiş gibi yapılarak son yüzyılda insanların altın algısı bozulmuş. O kadar ki 15 yıldır akademik kariyer yapan dostum bile "kriz olursa altın ne işe yarar ki" diyor. Öyle veya böyle aslında son on yıla kadar altın içinde yüzermişiz de, haberimiz yokmuş. Yani son on yıldır yavaş yavaş altın altın olmaya başlamaktadır.

Ancak geleceğe yönelik baktığımızda 1971 sonrası ekonomik sistem o kadar "laçka"laşmış ki; tavşanın suyunun suyu bile para eder olmuş. Adam şirket kurmuş. Şirketi halka satmış. Halktan aldığı paralarla evler yapmış. Sonra o evleri halklara vadeli satmış. Vadeden gelecek olmayan parayı teminat gösterip emeklilik fonları kurmuş. O fonları da halka satmış/arz etmiş. Ve halklar kendi kendinin kölesi olurken balon reelden türeve doğru aşağıdaki gibi büyümüş.....

Burada sorulması gereken soru şu;

Yukarıdaki ters pramitte yukarıdan aşağıya doğru bir erime mi, yoksa yıkılma mı gerçekleşecek?

Her biri için farklı felaket senaryosu ve pozisyon alınması gerekmekte ise de;
    Yukardaki sorunun cevabı o kadar çok değişkene bağlı ki....

Duhul
    Oct 2008
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    4,151
    Blog Yazıları
    9

Esas

Cok tesekkürler, dostum. Benimde niyetim zaten, altin fiyatlari üzerine geyik yapmak yerine, neden altina yatirim yapma ihtiyaci veya daha dogrusu mecburiyeti duydugumu yaziya dökmek istememden kaynaklaniyor. Sonucda aynen "temettü bazli yatirim" basligimdaki gibi kisiyi, yani beni yönlendiren nedenleri kamuya acik bir yerde toparlamak ve sunmak istedim. Niyetim altin ile alsat yaparak para kazanmak falan degil. Kesinlikle. Tam tersine ana niyetim birikimimi korumak! Ve altin ilk bakisda emtia tipi bir maden olarak görülsede, esasinda "par excelence" bir deger koruma araci! Ne kadar...yaw altin faiz getirmiyor....yenilmez, icilmez....sadece bir maden parcasi falan gibi bir cok absürd laflar edilsede!
    ...sonucda kagit paraninda yenilip, icilebildigine veya cidden reel faiz getirdigine cok nadir sahit oldum.

Malum paranin temelde 3 vazifesi oldugu söylenir:
    1. Hesap birimidir
    2. Malların birbiriyle değiştirilebilmesini saglayan arac (takas araci) ve
    3. Değer biriktirme işlevi

Gerci vikipediaya bakarsak 4. islev olarak sacma sapan bir islev daha varmis, ama...pek ciddiye almadim - cünkü "normal insanlar" icin bu 3 islev önemlidir. Gerisi finanscilarin masalidir!
    Su anki (TL olsun, usd olsun, euro olsun) kagit para veya kaydi para sistemi, 1. ve 2. islevleri yerine getirirken, 3. islevini artik kesinlikle yerine getiremedigine inaniyorum ve bunun nedeni sadece negatif reel faiz (yani gecici bir durum) olmadiginida rahatlikla söyleyebilirim.

Neden - cünkü basda FED in, yani Amerikanin, ama aslinda tüm devletlerin limitsiz borclanmalariyla ve inanilmaz seviyelere yükselen M0 veya MZM rakamlariyla, yani inanilmaz derecede karsiliksiz para yaratmalariyla (sadece kagit para degil- kaydi para) para denilen nesnenin güvenirliginin, benim nezdimde SIFIRA ulasdigini rahatlikla söyleyebilirim.
    Yani birikmis parasi olan her kimsenin birikimini adi gecen kagit/kaydi para sistemlerinde tutmasinin sakincalari biraz dikkatle bakinca rahatlikla görülebilmektedir.
    Yani birikimimin bir bölümünü paranin yerine getirmesi gereken 3. isleve göre, yani deger biriktirme/saklama islevinin, altina gecmekde oldugu Türkiye disinda artik bir cok yerde yazilip, cizilmektedir. Bu bilgileri bu baslikda toplayacagim.

Bu düsünceler bazinda asagidaki linkin okunmasinida tavsiye ederim:
    http://www.zerohedge.com/article/gue...old-and-silver

The Screaming Fundamentals For Owning Gold And Silver

Why own gold and silver?
    The reasons to hold gold and silver, and I mean physical gold and silver, are pretty straightforward. So let’s begin with the primary reasons to own gold.
    1.To protect against monetary recklessness
    2.As insulation against fiscal foolishness
    3.As insurance against the possibility of a major calamity in the banking/financial system
    4.For the embedded 'option value' that will pay out if and when gold is remonetized

Yazar, Chris Martenson, bu konuda inanilmaz temel bazli bilgiler toplamaya veya yayinlamaya calisan bir kisidir. Crash Course adli video serisi izlenilmeye deger bir bilgi kaynagidir. Ne yazikki su ana kadar sadece ingilizce ve almanca versiyonlarini görebildim.

Gold, to me, is a monetary substance. It has money-like qualities and it has been used as money by diverse cultures throughout history. I expect that to continue.

Duhul
    Oct 2008
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    4,151
    Blog Yazıları
    9

Esas Altın

Evet, sunum biraz stand-up komedi showlarini andiriyor ama, dile getirilen bir noktayi yinede yakindan irdeleyip, gerceklere yaklasan bir fikir olusturabilmekde kesinlikle fayda var.
    Bu incelemeler aslinda ne kadar cok degisik kaynaklar üzerinden yapilirsa, hangi yorumlarin gercege yakin olduklarini, hangilerinin hedef sasirtmaca olabilecekleri üzerine daha saglikli bir görüs olusturabiliriz.

Anlatilanlarda bir nokta üzerine fikrimi söyleyeyim. Aslinda en önemlisi!
    Altin fiyatlari 10-11 senedir, manipülatörler, "derin kaynaklar" tarafindan bilincli yükseltiliyor, yani sokaktaki adami kandirmaya, fiyatlarin yükseldigini göstererek, ayni "spekülasyona" atlamasini saglamaya calisildigi, dile getirilmis.
    Yani ayni borsamizda yapilan, aslinda (icsel), yani temel analiz ile görülmesi gereken bir degeri olmayan senetlerin, spekülatörler tarafindan toplanarak, fiyati sürekli yükseliyormus gibi göstererek, millete kakalanmasi!
    Her gün bu tip manipülasyonlari düzinelerce seyrediyoruz ve bu "kandirma sistemininde "isledigini", yani anlatilan bu tip bir manipülasyonun altinda bile rahatlikla yapilabilecegini, kabul etmemiz gerekiyor. En azindan manipüle denmese bile, bir bubble, yani fiyat balonu olusmusda, olabilir. Yani fiyat en yüksek seviyelere cikarildikdan sonra, "akilli para" tarafindan mal tekrar dagitilarak, karlar realize edilebilir. Yani mantiksiz bir senaryo degil, kesinlikle.

Diyelimki 2000 senesinde baslatilan bu “oyun” ile, altin fiyatlari 300 dolardan, 1500 lere kadar getirildi. Yani 5 kat yükseltildi. Ve halen gözleri doymadigi icin dahada yükseltebilirler veyada artik yeter deyip, karlarini her an realize ederek, fiyati yine 300-500 lere kadar düsürebilirler. Acaba?
    Medeniyetimizin temelini teskil eden petrolun, fiyatlarina bakiyorum, acaba oradada bu tip bir “oyun” olabilirmi diye? 2001 lerde bir ara 18 dolar olan varil petrl, su an: 112 lerde…6 kat bir yükselis.
    Degerli bir madenden cok bir sanayi emtiasi olan gümüse bakiyorum: 5 dolardan, 33 dolara yükselmis. (48 dolara kadar yükseltilen spekülatif fiyat zirvesini kaale almiyorum) Ama yinede 6-7 kat yükselmis.

Bu fiyat gelismelerini dikkate alirsam, aklimiza cok baska bir soru gelebilir. Acaba para birimi olarak kullandigimiz, takas isleri icin kullandigimiz bu para birimi…zamanla degerini kaybetmis olabilirmi? Acaba enflasyon diye bir sey varmi? Veya bu para birimi dedigimiz seyin piyasaya sürülen adeti, yani “para tabani” acaba son 11 sene icerisinde kac kat yükseltildi?

Bu sorulari cevaplayabilirsek, altindaki sürekli yükselisin, bir oyunun parcasimi oldugunu, yoksa altinin degerinin aslinda ayni kaldigini ama, altinin bir onsunu (31,1 gram) ödeyebilmek icin hergün halen para diye adlandirabildigimiz, miktari sürekli karsiliksiz yükseltilen kagit parcaciklarindan gittikce daha fazla ödeme zorundami kaldigimizi, cevaplayabiliriz.

Ve benzer bir gelisme 1975 ler ile 1980 ler arasinda olusmus. Altin ons fiyati 100 dolardan 850 dolara kadar yükselmis. Ve sonrasinda, 1-2 sene icerisinde, heyhat... yine 300 lere kadar düsmüs (düsürülmüs ) ve 15-20 sene oralarda kalmis!

Ama esas soru su: Neden düsmüs? Nasil düsürülmüs? "Kumpanya" mi bozulmus? Yoksa para dedigimiz nesne üzerinde ciddi bir "düzeltme" yapilarak, güvenmi tesis edilmis?
    Ve: reel faizler altin zirvedeyken kac imisdi. Altin düsmeye basladikdan sonra kaca inmis?

Bu isler ne yazikki, televizyonda komik adamlarin, komedyenlik denemelerini izleyerek...cözülemiyor! Ciddi caba gerektiyor...olayin ic yüzünü anlayabilmek icin.

Duhul
    Oct 2008
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    4,151
    Blog Yazıları
    9

Esas

Negative Real Interest Rates Continue to Provide Gold With a Perfect Environment

Written by Ronald Stoeferle - Friday, 08 July 2011 12:53
    http://oilprice.com/Metals/Gold/Nega...vironment.html

"Inflation has never been the primary driver of the gold sector on its own. Given that gold, as is well known, does not pay interest, the real interest rates equal the opportunity costs....
    When we break down the real interest rates (in this case 10Y yields minus CPI according to Shadowstats)"

Bu haberde mesela reel faiz, 10 yillik amerikan hazine kagidi faizleri eksi shadowstat'in "resmi olmayan, ama gercege cok daha yakin olan enflasyon rakamlari kullanilmis!
    http://www.shadowstats.com/alternate...flation-charts

Benim sahsi görüsüm: Reel faizi hesaplamak icin resmi enflasyon rakamlarini kullanmak daha mantikli olabilir. Cünkü resmi rakamlarin ne kadar manipüle edildigini kabul etsekde, yatirim kararlarinda rol oynayan sanirim, resmi enflasyon rakami oluyor.
    Ama resmi rakamlar icinden, cekirdek enflasyon yerine gida, enerji giderlerini kapsayan total enflasyon rakamini kullanmak bana daha mantikli geliyor. Sonucda cekirdek enflasyon rakami, daha cok FED'in para politikasini yönlendirmek icin icat edilen fazlasiyla sanal bir rakam.

Bu yaklasim tarziyla, su anki reel faiz rakami: 10 yillik amerikan hazine kagidi= 3,11% eksi son all-items CPI rakami= 3,44%... -0,33% tutmaktadir.
    Eger 5-yillik kagit, fazlasiyla uzun bir süre, 1 veya 2 yillik bono faizlerini kullanmak istiyorum denilirse, bu tahvillerin sahipleri ciddi negatif reel faizlere maruz kalmaktadirlar ve birikimlerinin bir bölümüyle olsa bile altina yatirim yapmalari fazlasiyla mantikli görünmektedir.
    1-yillik bono faizi: 0,19% eksi 3,44% enflasyon= -3,25%...negatif reel faiz, yani sermaye erimesi
    2-yillik bono faizi: 0,46% eksi 3,44% enflasyon= -2,98%...negatif reel faiz, yani yine ciddi bir sermaye erimesi.

Dogrusunu söylemek gerekirse, kim bu bilgiler isiginda bu bonolari aliyor - bunu cidden merak ediyorum.
    Su an türk bankalari tarafindan ödenen 4- 4,5% gibi dolar faizlerini kaale almiyorum, cünkü bahsettigimiz "risksiz" reel faiz ile bir alakasi yok. Bu faizler ciddi risk primleri icerdiklerinden dolayi bu derece yüksek olabilmekteler. Yani dolardaki deger kaybindan korunmak icin- farkinda olunmasada- ciddi spesifik risk alinma zarureti dogmaktadir.

Yani altinin faiz vermemesine ragmen bu bilgiler dogrultusunda, "opportunity costs" dikkate alinarak...altina yatirimin daha mantikli oldugu ve bu yüzden altin fiyatinin yükselmeye devam edebilecegi...düsünülmektedir.

Duhul
    Oct 2008
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    4,151
    Blog Yazıları
    9

Esas

Güzel bir "mukayese grafigi" daha:

Total consumer credit outstanding vs. US gold reserves @ market value
    http://oilprice.com/Metals/Gold/Gold...ent-Class.html

...yani koyu cizgi=tüketici kredileri tutari
    altin rengi = amerikan altin rezervleri tutari

Sürekli yükselen borclarin ödenemiyecegini, bu yüzden problemin devamli ileriye atildigini ve böylece agirlastirildigini demeye getiriyor.
    Given that the majority of debt has neither been written off nor paid off but simply transferred, the problem of excessive debt is still waiting to be resolved.

Asagidaki paragrafda bana ilginc gelen satirda, zenginligin kaynaginin birikim, yani tasarruf ve yatirimlar oldugunu ve tüketim ve borclanma olmadigini söylemekde. Ne kadar dogru olsada, teknik olarak (kagit para sisteminde)....aslinda yanlis! Cünkü her birikimin karsiligi....borcdur! Birilerinin tasarruflariyla, baska birileri borclanir. Bankalar bunun icin vardir! Yani birikim ve borc, ayni madalyanin iki yüzü gibidir!
    Altinda mesela bu olay gecerli degildir. (Fiziki) Altinda borclu riski yokdur.

...The global expansion of monetary supply should continue to provide gold investments with a positive environment. The reaction to the current crisis is already feeding into the next crisis. Trying to resolve a crisis with the very same instruments that caused it (i.e. an expansive monetary policy) would seem to be clutching at straws.
    The driving forces of wealth are savings and investments, not consumption and debt.
    The weak US dollar is a logical consequence of the quantitative loosening, which from our point of view is just a euphemism for printing money.

Sayfa 1/49 12311 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •