Sayfa 4/12 İlkİlk ... 23456 ... SonSon
Arama sonucu : 96 madde; 25 - 32 arası.

Konu: Emtia - Tahıl, Soya, Pamuk, Şeker, Portakal Suyu, Sığır, Kakao, Kahve, Kereste, Metal

1. Esas

arkadaşlar bu topic güzel bir başlangıç, bu forumda daha önce hatırladığım kadarı ile KMX bazı emtialar hakkıda bilgi vermeye çalışıyordu fakat ilgilenen olmadı. Bizde vadeli piyasalar henüz yeni ve işlem yapanlar ancak finansal enstrümanlarla ilgileniyor.(endeks ve dolar) Diğer enstrümanlar hakkında yorum yapabilecek kimsede yok, vob yorumcuları sadece işlem hacmi açık pozisyonlardan dem vuruyorlar, bu konuda benim bildiğim bir ateşan aybars var. yurt dışında vadeli piyasalarda işlem yapmak çok zevkli ve uygun spekülasyon yapan için ciddi getiriler mevcut, ben bir iki kez internet üzeriden finansal sözleşme denedim, fakat şu an tamamiyle burada endeks kontratlarında olduğum için yurtdışı işlemi yapmıyorum. futures ve options için refco işlem platformu nu kullanırsanız grafik haber ne ararsanız orada var...

Arrow Petrol ve Altın

Alıntı Originally Posted by cembit
    Uzun süredir metaller ile USD arasındaki korelasyon bozuldu diye düşünüyorum. Gecikmeli reaksiyon veriyorlar. Örneğin 2 Şubat altının tepe yaptığı zamana denk geliyor. Dolar dibi ise 23 Ocakta. Metallerin düşmesi USD negatif olarak bile düşünülebilir
    Bugün Forex topiğinde Sn. cembit'in altın fiyatı ve $ arasındaki korelasyonun bozulduğuna ilişkin sözleri üzerine yaptığım inceleme sonucunda, Petrol ve Altın fiyatları arasında son zamanlarda bir bağıntı olduğunu farkettim. Buna göre İran'ın nükleer çalışmalarının gündemde geri plana itilmesi ve ABD'de iyi giden havalar sebebiyle petrol stoklarının yükselmesi üzerine, fiyatların düşüşe geçmesi, enflasyonun bir desteğini zedeledi. Dolayısıyla "Enflasyonun vurduğu yerde işleyen altın ışıldar" atasözünden hareketle, Petrol satışları ile Altın satışları paralellik kazandı. (Üstteki Brent petrol grafiği ile alttaki altın fiyatları grafiği, piyasaların farklı satlerde çalışması sebebiyle biraz uyumsuz görünüyor. O kadarcık fark normaldir.)
    Attached Images Attached Images

Arrow Kuraklık

Philedephia'dan bir tarım ekonomisti ile kuraklık üzerine konuştular. (Konuyu başından yakalayamadım.) Bu sene kuraklık varmış. Bu yem ve tahıl fiyatlarını yükseltecekmiş. Yemlerin yükselmesi sonucu çiftçiler hayvanlarını besiden mezbahaya gönderecekmiş. Et fiyatları yakın vadede düşecekmiş. Ardından da fiyatlar yükselecekmiş.

Şimdilik bu kulaktan dolma bilgiyi vereyim. Fırsat bulur da araştırırsam, detaylı olarak yazarım.

Arrow Cargill CEO: Emtia piyasasında çok fazla kaldıraç kullanılıyor

Cargill başkanı Warren Staley hedge fonların emtia piyasasında çok yüksek oranlarda kaldıraç kullanıldığını ve aşırı yükseliş yaşanan bazı piyasalarda bir çöküş yaşanmasının an meselesi olduğunu düşünüyor.

1969'dan beri Cargill için çalışan Staley "Ben kariyerim boyunca bundan daha yüksek miktarda likidite görmedim. Yüksek oranlarda kaldıraç piyasaları temellerin ötesinde çarpıtıyor. Emtia hakkında yeterli bilgisi olmayan ve yüksek getiri arayan yatırımcılar bu sürdürülemez akımın sorumlusudurlar. Bunlardan bazılarının eli mutlaka yanacak. Belki de biz Cargill olarak fiziksel emtia yatırımlarına bağlı kalıp vadeli kontratlardan uzak durarak onların yolundan çekilmeliyiz."

5. Esas

sn. saxofon

Ben kısa bir süredir vadeli piyasalarda altın, amerikan tahvili ve parite işlemleri yapıyorum. Diğer enstrümanlara piyasaları tanımadığım için giremedim(Sanki işlem yaptığım piyasaları çok tanıyorum ya) Yaklaşık 9 sene aralıksız hisse senedi piyasalarında trade ettim, vadeli işlemlerle Türkiye'de endeks kontratları vasıtasıyla tanıştığımda kaldıraç uygulaması beni adeta büyüledi, hisse senetlerine bakmaz oldum, hatta yurt dışı borsalarda 1'e 50 ye varan kaldıraç oranlarını görünce hemen oraya daldım. Startı en popüler olan sözleşmelerle yaptım, altın ilk gözdemdi. Pariteye ne zaman bulaştıysam zararla çıktım, zararlarımı bono sözleşmeleri ile telafi edebildim. Bunları niye yazıyorum, çünkü diğer sözleşmelere girmek istiyorum. Bana göre bu piyasalarda uygun yerden iyi bir rüzgar yakalayıp pozisyonuna sahip çıkan büyük paralar yapabilir, emtia ve agriculture sözleşmelerinde bu hareketleri görebiliyorum, merak ettğim şey bu sözleşmelerle ilgili orta vade strateji veya öngörüde bulunan kurumlar bu işin uzmanlarına nasıl ulaşacağız? Mesela şu an soya fasulyesi çok dikkatimi çekiyor, ben bu işin sadece grafiklere bakılarak yapılamayacağına inanıyorum, bu emtianın piyasası, mevsimsel hareketler, arzı düşük mü yüksek mi? bunlara bakılmadan spekülasyon yapılamayacağına inanıyorum, çok yazdım galiba, kaynak var mı kaynak? Teşekkürler....

Arrow Futures

Aslında hakkında en çok bilgi bulunan piyasalardan biri de vadeli piyasalar.
    Buradaki yorumlara bir bakınız. http://www.alaron.com
    Buraya da üye olunca email ile bilgi geliyor. Bunlar gibi bir sürü firma var. http://www.xpresstrade.com/free_futu...wsletters.html

7. Esas

linkler için teşekkürler...

Arrow Buğday hasadının gidişatı fiyatların sıçramasına yol açabilir

Buğdayın ve unun fiyatının yükselmesi Türkiye enflasyonu için iyi haber değil.
    Ekli Dosyalar Ekli Dosyalar

Sayfa 4/12 İlkİlk ... 23456 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •