Sayfa 1/4 123 ... SonSon
Arama sonucu : 32 madde; 1 - 8 arası.

Konu: WTİ CRUDE OİL PRİCE --BRENT--GAS --Exxon-Mobil, BP-Amoco-ARCO, Shell, Eurusd Trading

Esas WTİ CRUDE OİL PRİCE --BRENT--GAS --Exxon-Mobil, BP-Amoco-ARCO, Shell, Eurusd Trading

Bu topic petrolde işlem yapan kişilerin bir arada toplanabileceği fikir alış verişinde bulunabileceği bir yer olarak düşünülmekle birlikte gerek Türkiye 'de gerekse Yurt dışında petrolcülerin bir başlık altında tradelerini paylaştığı bir yer olmamasından dolayı açılmıştır.Neden yok sorusuda çok fazla derecede risk içermesi ve işlem yapan kişilerin devamlılık arz etmemesindendir diye sanıyorum.Kısa vadeli bir topic olarak düşünmediğimden başta söylemekte yarar duyuyorum nerden petrol kontratı kaça alırım, nerden exxon mobil açığa satarım veya alırım gibi sorulara tarafımca hem fazla vaktim olmadığından hemde işin kompedanı olmadığımdan cevap verilmeyecektir.

Duhul
    Dec 2006
    İkamet
    --Mai 68..Gaule
    Gönderi
    3,519
    Blog Yazıları
    23

Esas

abi kompedan ne demek

hayırlı olsun umarım faydalı olur...

eksikliği duyulan bir konu bencede..

Esas 2003-2009

.............................

Esas

guzel bir baslik. ama derin bilgi gerektirir. ticari anlasmalar, kotalar, hava durumu, hatta politik durumlar..

Esas

Alıntı Originally Posted by nunu74 Yazıyı Oku
    guzel bir baslik. ama derin bilgi gerektirir. ticari anlasmalar, kotalar, hava durumu, hatta politik durumlar..
    Bende kesinlikle o kadar bilgi yok o bilgiyi toparlayacak alt yapıda yok yabancı dilde yok sadece bir şeye inanıyorum o bana yeter fiyatın içinde herşey vardır.Yani esas olan fiyattır.

Esas

Petrol her ne kadar piyasalarda fazla etkisi yok gibi görünsede bence piyasaların en ağır abisi rolünde emtialar içinde en mantıklı hareketleri burada görmek mümkün.Petrol yön verenmi yön takip edenmi sorusuna gelince bence bu yer yer değişmekte şuan pariteye ve dowa bağlı hareket etsede uzun vadeli yükseliş trendleri için bence çok öncü bir piyasa.

Esas wti--eurusd cuma 15 dakikalık

burdaki grafiklerde görüldüğü üzere eurusd paritesinden kopya çekmiş hareket.

Esas

Alıntı Originally Posted by nunu74 Yazıyı Oku
    Petrol işleme tesisleri , rafineri , iletim hatları ve merkezlerinin güvenliği , terör örgütlerinin(veya bilmemne halk kurtuluş cephesinin) tehditleri , jeopolitik dalgalanmalar , aktarma istasyonlarının ve iletim hatlarının bakım ve onarım programları , arama faaliyetleri , opec ağalarının selameti , onların keyfi , güvenliği (ki yukarda politik durum denmiş) ....vs

Güvenlik konusu özellikle çok önemli zira konu ortadoğu ya da güney amerika olunca ; oyuncak şirketleri bile güvenlik ve jeopolitik danışmanlar tutuyor.
    Bkz. ''Syriana'' adlı film.

Belki 40 yıl önce sadece politika , makroekonomi ve jeopolitika izlenerek petrol işlemi yapılabilirdi ancak günümüzdeki finansal araçların çeşitliliği ve spekülatif hareketler , bu piyasayı belirleyen önemli değişkenlerden biri oldu.

Buarada konu hayırlı olsun ama Petrol başlığı vardı diye hatırlıyorum.

Sayfa 1/4 123 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •