Anket Sonuçlarını Gör: İdam Cezası Konsunmu ?

Oylayan
53. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • İdam Cezası Konsun

46 86.79%
  • İdam Cezası Konmasın

7 13.21%
Sayfa 2/15 İlkİlk 123412 ... SonSon
Arama sonucu : 113 madde; 9 - 16 arası.

Konu: İdam Cezası Konsun mu ?

Duhul
    Oct 2010
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    4,681

Esas

Konuyu sadece idam cezası boyutu ile tartışmak bile yetersiz bence, bütün boyutları ceza hukuku tartışılmalı.Bütün suçlarda sadece suçlu değil mağdur da dikkate alınmalı, mağdur adaletin tecelli ettiğine inanmalı.

Ceza sistemi adil ve hızlı olmalı.

Özellikle terör, cinayet veya yaralamalı suç üstü hallerinde suçun durumuna göre seyyar mahkemeler olay yerine intikal edip olayı o anda çözmeli ve bırakmalı.

Ayrıca Cezaevleri kaldırılmalı.
    Son düzenleme : Hisseci 34; 09-10-2011 saat: 22:02.

Duhul
    Oct 2010
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    4,681

Esas

Eğer suçlunun ıslah olması gerekiyorsa bunu ceza evinde boş yere tutmaya gerek yok.
    Örn. kamuda çöpçü yapılarak hertaraf tertemiz hale getirilebilir. Bu işe belediyeler çok sevinir.

Veya hergün okuması gereken kitaplar belirlenip kütüphane gibi bir yerde okutulabilir. Cezanın bitmesi de kitaplardan yapılacak sınava bağlabilir.

Neyse sonuçta ,suçlunun ekonomik kültürel fizjolojik durumlarına göre ıslah metodu geliştirilebilir.

Esas

Ülkemizde hafif suçlarda kabahat cezalarında bu yöntem var olabilir belkide uygulandı veya farklı şekillerde
    Canice suçlara ? ruhun bittiği yerde cezayı hakedene acaba ne derece yumuşak düşünülebilir ?

Alıntı Originally Posted by Hisseci 34 Yazıyı Oku
    Eğer suçlunun ıslah olması gerekiyorsa bunu ceza evinde boş yere tutmaya gerek yok.
    Örn. kamuda çöpçü yapılarak hertaraf tertemiz hale getirilebilir.
    Veya hergün okuması gereken kitaplar belirlenip kütüphane gibi bir yerde okutulabilir. Cezanın bitmesi de kitaplardan yapılacak sınava bağlabilir.
    vs.

Duhul
    Mar 2006
    İkamet
    İsRANTbul / 34,5
    Gönderi
    16,810

Esas

Bu ülkede bebek katiline bile oda hapsi konuşuluyorken siz hala İdam cezası konsunmu diyorsunuz...

Ya sizce..........?

Duhul
    Oct 2010
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    4,681

Esas

Bu tür konular gündeme gelince nedense hep tuzu kurular konuşur. Kimse mağdurlara veya mağdur yakınlarına sormaz.

Ben inanıyorum bugün refarandum olsa ceza hukukumuzda önemli değişiklikler olur. Sonuçta suçu ve suçlunun haklarını kim savunur suçlular veya suç işlemeyi düşünenler. Bunlar da zaten her zaman azınlıktır.

Terörist olup adam öldürmeyi düşünmeyen biri ya ben de adam öldürürsem diye idamın konulmasına karşı çıkmaz herhalde. Olacaksa da şimdi nasıl ömürboyu hapiste kalmayı göze alıyorsa o zaman da ölümü göze alır.

Zaten bir insan ömür boyu mahkum olup oradam mezara gidecekse niye millete yük oluyor ki? Ne faydası var zararından başka?

Esas

Suç hiç bir zaman önlenemez
    ancak önlem alınabilir ve en aza indirgenebilir düşüncesindeyim
    caydırıcı cezalar çok iyi düşünülüp toplumsal gerçeklere göre uyarlanmalı

Esas

İnsanlar çok iyi eğitilmeli ve buna büyük önem verilmesi lazım .
    Yani gerçekten eğitim şart İnsanlar sevgi ve toplumsal dayanışmayı çok iyi öğrenmeli

Sayfa 2/15 İlkİlk 123412 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •