Sayfa 2/2 İlkİlk 12
Arama sonucu : 13 madde; 9 - 13 arası.

Konu: Bir İbret Öyküsü-Okuyun-İlk Otomobilimiz Devrim

Esas

1-Sözü edilen dönemde 2-3 Otomobil devi Türkiyeye yatırım yapmak üzereydi...
    2-Tüm gazeteler o gün için neden söz birliği etmişçesine otomobilleri kötüledi?
    3-O dönemde 1400000 TL bütçenin yüksek bir rakam olduğunun farkındayım.Ancak seri üretim durumunda maliyetin ne olacağını ekonomistler daha iyi hesaplayabilir.Sonuç yüksek çıkarsa üretim düşüncesinden vazgeçilebilirdi.
    4-Verilen süre test yapabilmek için yeterli değildi.Kaldı ki Devrim1 ekim ortalarında bitirilmiş ve 2 hafta süresince denenmişti.Ama 29 Ekim sonrasında deneme bile yapılmadı.
    5-Emek verilerek yapılan otomobiller neden hemen presenmeye gitti?
    6-Son olarak Eskişehirde bulunan Otomobil halen çalışıyor !!!! Bir gün yolunuz düşerse otomobili kullanabilirsiniz

Ebu Computer Guest

Esas

Sn Pej bir ara bende nette bu konuyu biraz araştırmıştım ve hakikaten çok ilginç şeyler çıkmıştı ortaya.

Örneğin o dönemde mevcut arabalarda kullanılmayan bir çok özellik Devrim de vardı.

Güvenlik testlerine gelince EURO NCAP testleri sanıyorum o dönemde yoktu.

Dışa bağımlı olmaktansa bir araç üretip hatalarını gidererek revize ederek onu mükemmel hale getirmeye çalışmak daha iyidir bence.

Benim şu anda kullandığım araba Hyundai marka ve Hyundai nin araba konusundaki geçmişi 1967 ye dayanıyor.

Doğrusu Kore den çıkıpta otomotiv devlerinin arasına girebilmek büyük başarı.

Türkiye de fabrikası olan Renault var Fransız, Fiat var İtalyan, Toyota var Japon, Honda var Japon, Hyundai var Kore ve Opel var Alman firmaları.

İsterdimki Türkiyeden de böyle bir marka çıksın Kore başarmış biz neden başaramayalım.

Bence üzerimizden biz yapamayız biz üretemeyiz kompleksini atsak iyi olur.

Saygılarla...

Esas Belki de soruların cevabı buradadır...

1934 de ilk Türk yapımı uçak Kayseri'den Ankara'ya uçmuştu. Ve şimdi;

AWACS'lar geliyor (...Paracıklar gidiyor)

Türk ordusu için sipariş edilen 4 adet AWACS "erken uyarı ve havadan kontrol uçağı"nın yapımına başlandı. İlk uçak yakında gelecek. Paraları hazırlayalım. Çünkü bu uçaklar için 1.5 milyar dolar ödeyeceğiz. Ama iş bu kadarla bitmiyor. Uçaklar, 24 saat havada uçarak, 320 km çevrede düşman uçağı var mı, düşman gemisi var mı diyerek radarlarını çalıştıracakları için devamlı benzin harcayacak. Devamlı yedek parça ihtiyaçları ve bakım masrafları olacak... Açık anlatımıyla pahalı bir iş...
    Zaten onun için de bugüne kadar her "babayiğit" ülke bu uçaktan satın alamadı. İnternet sitesini açtım. AWACS diye bilinen bu özel uçaklardan bugüne kadar ABD 33 adet, NATO 17 adet, İngiltere 7 adet, Fransa 4 adet, Suudi Arabistan 5 adet satın alabilmiş. Biz 4 adet AWACS uçağı ile, özel uçak siparişi verebilen 5'inci ülke oluyoruz.

1.5 milyar dolar ödeyeceğiz
    Milliyet Ekonomi'nin eski sayfalarını karıştırdım. Ankara'dan Barkın Şık'ın şu haberi gazetede yer almış: "Başbakan Erdoğan, AWACS'lara imza attı. Savunma Müsteşarlığı'nın brifinginde tatmin olmadığı için 1.3 milyar dolarlık alıma onay veremeyen Başbakan'ı Orgeneral Asparuk ikna etti. Amerikan Boeing firmasından alınacak AWACS uçakları için şimdilik 1.5 milyar dolar ödenecek.
    Başbakan'ın 1.5 milyar dolarlık siparişi için onay verdiği günlerde Kayseri Ticaret Odası Başkanı ile konuşmuşum. O da bana, "Kayseri organize sanayi bölgesinde 40 fabrika var. İrili ufaklı ortalama 2.5 milyon dolardan toplam 1 milyar dolar harcama ile ortaya çıkan bu tesislerde 30 bin işçi çalışıyor. Yılda 4 milyon dolar değerinde üretim yapılıyor. 500 bin dolarlık ihracat gerçekleştiriliyor" demiş. Ben de bu köşede 30 Nisan 2003 tarihinde yayımlanan yazımda, "1.5 milyar dolara 4 AWACS mı, 1 milyar dolara 40 fabrika mı?" diye sual eylemişim.

Öncelikleri bilemiyoruz
    İlk AWACS'ın yakında geleceği haberinin medyaya yansıdığı günlerde ise OYAK'ın 2.7 milyar doları bulamadığı için Erdemir'in yarısına 1.3 milyar dolara yabancı ortak aradığı haberleri vardı. Acaba bu defa da "1.5 milyar dolara 4 AWACS mı, yoksa 1.3 milyar dolara 'milli Erdemir' mi?" diye sual edebilir miyim diye düşündüm. Sonra sual sormaktan vazgeçtim.
    Güçlü, çağdaş bir ordu hepimizin özlemi. Güçlü, çağdaş bir ordunun ihtiyaçlarını tabii ki biz "siviller" bilemeyiz.
    Bugünün şartlarında acaba Türkiye'ye havadan ve denizden ne tehlikeler gelebilir? AWACS'ların önceliği nedir? Halka neyin ne olduğu anlatılmadığı için, biz sadece AWACS'ların parasal, ekonomik boyutuna bakarak değerleme yapıyoruz. Belki de AWACS'ları ekonominin önüne geçiren nedenler var.

Prof.Güngör URAS 18.Ocak.2006 Çarşamba,Milliyet

Esas

Alıntı Originally Posted by bonnie
    Bence bir film çekimi için çok güzel konu olurdu...

Kesinlikle katılıyorum

5. Esas

elektrikli otomobil yapacak mıyız ?

Sayfa 2/2 İlkİlk 12

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •