Sayfa 2/7 İlkİlk 1234 ... SonSon
Arama sonucu : 50 madde; 9 - 16 arası.

Konu: Göbeklitepe - Dünyanın ilk tapınağı

Duhul
    Oct 2004
    İkamet
    34147
    Gönderi
    12,883
    Blog Yazıları
    158

Esas

12 bin yıllık geçmişi ile dünyanın ilgi odağında olan Göbeklitepe ve çevresinde çalışma başlatıldı. Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in desteği ile Şanlıurfa İl Özel İdaresi tarafından Göbeklitepe'nin çehresi değiştirilmeye hazırlanıyor

http://www.kanalurfa.com/haberler-go...dasi-3445.html

Duhul
    Dec 2007
    İkamet
    Bir garip alemdeyim
    Gönderi
    2,261
    Blog Yazıları
    14

Esas

Sevgili pinky nin gönderdiği son haberle konu aydınlığa kavuşmuş gibi

Duhul
    Jan 2004
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    1,249
    Blog Yazıları
    3

Duhul
    Oct 2004
    İkamet
    34147
    Gönderi
    12,883
    Blog Yazıları
    158

Esas

Duhul
    Jan 2009
    İkamet
    İzmir
    Gönderi
    19,321
    Blog Yazıları
    45

Esas

Topraklarımızın üstü kadar altı da nice zenginliklerle dolu ama araştırıp gün ışığına çıkarana tabi...

Teşekkürler Pinky abi.

Duhul
    Oct 2004
    İkamet
    34147
    Gönderi
    12,883
    Blog Yazıları
    158

Esas Göbekli tepe kitapları

Yrd.Doç.Dr.A.Cihat KÜRKÇÜOĞLU
    [email protected]

1995 yılından bu yana her yıl düzenli olarak arkeolojik kazılar yapılan ve sürpriz buluntularla Arkeoloji dünyasında bilinen bir çok bilgiyi alt üst eden Göbekli Tepe, en çok yazılı ve görsel yayını yapılan kazı olma unvanını da taşıyor.
    Yazılı yayınların başında kitap, takvim ve dünyanın en ünlü dergilerinde yayınlanan bilimsel ve aktüel makaleler geliyor.
    Dünyanın bir çok televizyon kanalı tarafından hazırlanarak yayınlanan Göbekli Tepe belgeselleri internette en çok ziyaret edilen belgeseller arasında yer alıyor.
    Bu yayınlar dışında, yurtiçi ve yurtdışındaki bir çok kentte açılan sergiler Göbekli Tepe’nin tanıtılmasına büyük katkı sağlıyor.
    Tüm bu yayınlar ve sergiler kazı başkanı Prof.Dr.Klaus Schmidt tarafından; arkeolog eşi, Göbekli Tepe kazı ekibi üyesi Çiğdem Köksal Schmidt’in de desteğiyle Alman Arkeoloji Enstitüsünün kazıya ayırdığı bütçeden karşılanıyor.
    Bu yıl Göbekli Tepe’nin muhteşem fotograflarının yer aldığı büyük boyda takvim bastırarak yılbaşı kartı yerine dünyanın dört bir tarafına gönderen Prof.Dr.Schimdt, önümüzdeki Nisan ayı başlarında Almanya’nın Cottbuss şehrinde açacağı Göbekli Tepe fotograf sergisinin hazırlıklarını sürdürüyor.

Duhul
    Oct 2004
    İkamet
    34147
    Gönderi
    12,883
    Blog Yazıları
    158

Esas

Aşağıdaki liste, Sayın Schmidt’in Göbekli Tepe ile ilgili Türkçe, Almanca, Lehçe, İtalyanca, Rusça dillerinde yayınladığı kitapları kapsıyor.

1. Almanca: Sie bauten die ersten Tempel. Das rätselhafte Heiligtum der Steinzeitjäger. Die archäologische Entdeckung am Göbekli Tepe, C.H. Beck, München (2006), geliştirilmiş ikinci baskı (2006), geliştirilmiş üçüncü baskı (2007). (Ayni kitap karton kapaklı, dtv, München (2008).

2. Türkçe: Taş Çağı Avcılarının Gizemli Kutsal Alanı Göbekli Tepe. En Eski Tapınağıa Yapanlar, Arkeoloji ve Sanat Yayınlar2 ,İ stanbul (2007),Çeviri: Rüstem Aslan. (Ciltli ve karton kapaklı).

3. Almanca: Erste Tempel – frühe Siedlungen. 12000 Jahre Kunst und Kultur. Ausgrabungen und Forschungen zwischen Donau und Euphrat. Herausgegeben für Archae Nova e.V., Isensee Verlag, Oldenburg (2009).

4. Lehçe: Budowniczowie pierwszych wi ty , Pa stwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa
    (2010), Çeviri: Bogden Baran. ( Ciltli).

5. İtalyanca: Costruironoi primi templi, OLTRE Edizioni 2011, çeviri Umberto Tecchiati,
    (Ciltli)

6. Rusca : (Ciltli)..

7. Türkçe-İngilizce, Almanca: Göbeklitepe Dünyanın İlk Tapınağı, Karacadağ Kalkınma Ajansı yayını, Kurtuluş Matbaası, Şanlıurfa, 2012.

http://www.urfahaber.net/yazar/gobek...plari-416.html

Duhul
    Oct 2004
    İkamet
    34147
    Gönderi
    12,883
    Blog Yazıları
    158

Esas

GÖBEKLİTEPE UNECO LİSTESİNE GİRİYOR

Bir toplantı için Şanlıurfa’da bulunan AB Türkiye Delegasyonu Bölgesel Projeler Bölümü Başkanı Javier Menendez Bonilla, Belediye Başkanı Fakıbaba ile şehri gezdi.

Göbeklitepe’de incelemelerde bulunan Javier Menendez Bonilla, Göbeklitepe’nin çok önemli bir yer olduğunu söyledi. Konuşmalarına Fakıbaba’nın tercümanlık ettiği gezide Göbeklitepe’ye hayran kalan Javier Menendez Bonilla” Urfa’da ve bu önemli yerde bulunduğum için çok mutluyum. İki yıl önce Şanlıurfa’ya gelmiştim ama Göbeklitepe’ye gelmek nasip olmamıştı. Ama şuan burada bir dünya harikasıyla karşılaştım. Muhteşem bir yer. İleride Göbeklitepe dünya için çok daha iyi bir olacağına inanıyorum.”dedi

UNECO temsilcilerinin geçtiğimiz günlerde kendisiyle görüşüp şehirle alakalı bilgi aldığını hatırlatan Fakıbaba ise yaptıkları görüşmelerden edindiği izlenime göre 2014 yada 2015 yılında Göbeklitepe’nin UNECO’nun listesine gireceğinden umutlu olduğunu belirtti.

Fakıbaba konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bugün misafirlerimiz AB Delegasyonundan ancak dün yine UNECO üyeleri Urfa’ya gelmişlerdi. Urfa ile ilgi benden bilgi aldılar. Bana şunu söylediler; Şanlıurfa inşallah 2014 veya 2015 yılında UNECO listesine girecek. O zaman da Göbeklitepe’yi ziyaret edenlerin sayısı artacak. Şuanda ortalama Göbeklitepe’yi ve Şanlıurfa’yı günde ziyaret eden misafirlerimizin sayısı 300. Öyle tahmin ediyorum Göbeklitepe UNECO listesine girdiğinde bu rakam günde 3 bine ulaşacak. Görüşme esnasında UNECO temsilcileri bana UNECO Listesine girmeye hazırımsınız dediler. Ben onlara Şanlıurfa’nın her geçen ay ve her geçen yıl alt yapısının ve üst yapısının çok geliştiğini onlara söyledim. Onlarda bunu zaten gördüler ve çok mutlu oldular. Tabi şuan AB Delegasyonun temsilcilerinin kentimize gelmesi ve şehrimizi gezip buraya hayran kalması bizi çok mutlu ediyor. İnşallah hem Avrupa Birliği ile Hem halkımızla hem hükümetimizle ben inanıyorum ki belediyemizle kentimizde çok çalışmalarımız olacak. Urfa halkımız da zaten bunu hak ediyor”

http://www.urfagundem.com/haberdetay...0-03-2012.html

Sayfa 2/7 İlkİlk 1234 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •