Sayfa 1/22 12311 ... SonSon
Arama sonucu : 170 madde; 1 - 8 arası.

Konu: BrİÇ KulÜbÜ

Duhul
    Jul 2006
    İkamet
    İzmir/Türkiye
    Gönderi
    18,646
    Blog Yazıları
    199

Esas BrİÇ KulÜbÜ

Briç benim en eski hobim.

1965 yılında başladım oynamaya. Fakülteye girdiğim seneydi. Goren okuyarak geliştirdik o yıllara göre bricimizi. Tüm fakülte hayatımda derslerden bile önde gelirdi briç. Zaten "babanın kahvesinden" mezun olduk bizim takım.

Askerde bölük komutanımız severdi briç oynamayı. Öğlen yemeğinden sonra binbaşı ben 2 astsubay kareyi kurardık. Sonra hayat gailesi sınavlar, stajlar..Epey ara verdik. Meslekte belirli bir yere gelip rahatlayınca briç hobimiz yine geldi hatıra.

İzmirde Pasaportta meslekdaşlarla oynardık. Pek gelişme göstermedi bu yıllarda briçimiz. Malum briçte iyi bir kulüp, asgarisinden iyi bir eş, bir sistem ve çalışmak gereklidir.

O yıllarda Efes Otelinde, şu anda Türkiye'nin en büyük briçcilerinden Nafiz Zorlu'nun gayretleri ile hayatını idame ettiren bir briç kulübü vardı. Orada turnuvalara katıldık. Sonra otel idaresi tarafından oradan atılınca(yanlış hatırlamıyorsam),Etap Otelinin çatısında bir müddet, sonra Mülkiyeliler Birliği İzmir Şubesinde devam ettik.

Mülkiyeliler Birliği İzmir Şubesinin, apartman daire sahiplerinin şikayeti üzerine tahliye edilmesiyle, yine Nafiz Zorlu'nun gayretleri ile Dernek olarak örgütlenince, Karşıyaka Alaybey girişinde bir apartmanın alt katında briç hayatımızın bir parçası oldu.

O yıllarda briç oynanırken sigara içildiğinden, bir süre sonra sağlık nedenleri ile briç oynamayı bırakmak zorunda kaldım.

7-8 sene sonra bu kez Alsancak'a taşınan kulübe devam etmeye başladım.Yeni sistem, yeni dostluklar..Sonra tekrar brice ara.

Bu kulüp halen Türkiye'nin en iyi oyuncularından birkaçının kulübüdür.

Salvador Assael (Türkiye MP 1. si) Nafiz Zorlu, Bülent Aslan, İbrahim Mumcuoğlu, Tunga Oğuş iyi briçciler.

Halen briç BT Genel Müdürlüğüne bağlı bir federasyon. http://www.tbricfed.org.tr/ federasyonun internet adresi. Buradan her türlü aktiviteyi takip edebilirsiniz.

Ben iyi bir briçseverim. Yeteneklerim belli seviyede.Ama ölünceye kadar bu sporu yapacağım.
    Son düzenleme : BORA YAŞAR; 02-02-2007 saat: 19:34.

Duhul
    Jul 2006
    İkamet
    İzmir/Türkiye
    Gönderi
    18,646
    Blog Yazıları
    199

Esas

Günlük hayatımda önemli bir yer tutmaya başlayan Hissenet dışında, genelde internette briçle meşgul olmaktayım. Bridge Base Online sitesinde vaktimi briç seyrederek, oynayarak geçiriyorum.

İnternet harika bir olay. O olmasaydı ne yapardım bilmiyorum.

Yıllarca yabancı dilde kitaplardan yayınlardan takip ettiğim dünyanın birçok iyi briçcisini burada izleme imkanı veriyor bana.

Bu ne müthiş bir şey dostlar.

20 sene önce bana Garozzo'yu, Zia 'yı izleyeceksin deseler inanmazdım.

Düşünün şimdi online vugraph teknolojisiyle tüm büyük şampiyonaları anında bu siteden izliyebiliyorum.

Müthiş. Bir duygu.

Duhul
    Jul 2006
    İkamet
    İzmir/Türkiye
    Gönderi
    18,646
    Blog Yazıları
    199

Esas

Bahsettiğim briç sitesi (böyle zikretmek forum kurallarına aykırı mı bilmiyorum doğrusu) bir Amerikan sitesi. Ama Türk briçseverler en büyük gruplardan biri. Müthiş Türk, eğer biraz da terbiye sınırları içinde temsil etmeyi öğrenebilse özyurdunu, briç aşkı ve sayısı ile şaşırtıyordur mutlaka tüm yabancıları.

Burada eş bulup oynayabiliyorsunuz hemen. Ücretsiz bir site.

Vaktiyle bir kaç sene yıllık ücreti 100 dolar civarında olan bir briç sitesine takılırdım. Belli bir takım şikayetlerle boşaldı bu paralı briç sitesi.

Duhul
    Jul 2006
    İkamet
    İzmir/Türkiye
    Gönderi
    18,646
    Blog Yazıları
    199

Esas

Briç hemen hep öğrenci olduğunuz bir spor alanı.

Çok büyük ustalar bile durmadan sistem çalışıyorlar.

Garozzo (dünyanın gelmiş geçmiş en büyük briçcilerinden biri şimdi 70 lerinde ve hala süper bir oyuncu) ve De Falco , bu sitede zaman zaman, seyirciye açık bir şekilde antrenman yaparlar. Görüyoruz ki briç de son yok.

Ve bu en güzel tarafı bricin. Bitmiyor.

Bitmeyecek.

Duhul
    Jul 2006
    İkamet
    İzmir/Türkiye
    Gönderi
    18,646
    Blog Yazıları
    199

Esas Meraklısına

İnternetin insana sağladığı olanaklardan biri de vugraph teknolojisiyle naklen briç maçlarının pc başındaki izleyiciye sunulması.

Maçı bizzat izleyen bir briçcinin grafik temelli bir program yardımı ile kontratın gelişmesini ve elin, oynanan kağıtlar sırasıyla ekranda bize aktarılması olarak anlatılabilir vugraf olayı.(Benim teknoloji özürlü anlatımımla bu kadarına da şükür )

Yukarda bahsettiğim site Bridge Base Online hemen hergün önemli bir briç karşılaşmasını vermekte bugünlerde.

Bugün 1995 Bermuda Bowl elleri aynen oynanacak. Ayrıca Hollanda ve İsrail Genç Şampiyonaları var.

Bu gösterileri seyretmek için sitenin altyapısını download etmeniz gerekecek. Birkaç dakikalık bir iş.

Ücretsiz. Meraklısına.

Duhul
    Jul 2006
    İkamet
    İzmir/Türkiye
    Gönderi
    18,646
    Blog Yazıları
    199

Esas

Briçsever/oynar yok galiba bu forumda.

Müslüman mahallesinde salyangoz satıyormuş gibi hissettim kendimi.

Duhul
    Jul 2006
    İkamet
    İzmir/Türkiye
    Gönderi
    18,646
    Blog Yazıları
    199

Esas

Alooo?

Sesim gelmiyor mu?

Bir büyük boşlukta bozuldu büyü!!