Sayfa 5/143 İlkİlk ... 345671555105 ... SonSon
Arama sonucu : 1143 madde; 33 - 40 arası.

Konu: Birinci Vazife

Esas

Haydi hep beraber Atatürk'ün etrafında toplanalım, o yüce lider'in duygularını düşüncelerini hep beraber tekrar anlayalım...
    Haydi hep beraber bakalım o Kurtuluş mücadelesine, Sarıkamış'a, Antep'e, İzmir'e..
    Tekrar bakalım ki o şehit olan vatan evlatlarının "şehit"lik makamına nasıl ulaştıklarını daha iyi görelim...
    Askeriyenin Peygamber ocağı, askerin "Mehmet" olduğunu, tüm bu makamların ne kadar kutsal olduğunu bir kez daha kavrayalım...
    Mehmet Akif'in "O ezanlar ki şahadetleri dinin temeli" dizesini ülkemizin bağımsızlığını temsil eden marşa nasıl koyduğunu tekrar hatırlayalım...
    Laikliğin Frenk sekülarizmi olmadığını, ortaokul'da bize öğretildiği gibi "din ile devlet işlerinin ayrılması" olmadığını bir kez daha anlayalım, ne olduğunu bilmiyorsak öğrenelim...
    Haydi Atatürk ilke ve inkılaplarını(devrimlerini) daha yakından inceleyelim ve anlayalım, Atatürk'ü, Atatürkçülüğü...
    Tüm bunları anladıktan sonra bir de yüca Ata'mızın vecizelerine bakalım, bakalım ki daha iyi anlayalım Ata'mızı;
    "Milletimiz daha da dindar olmalidir diyorum.Ama bütün sadelik ve güzelliği ile. Dinime, bizzat gerçeğe nasıl inanıyorsam buna da öyle inanıyorum. Şuura aykırı ilerlemeye engel hiçbir şey ihtiva etmiyor. Şu anda batıl itikatlardan oluşan ikinci bir din mevcuttur. Fakat bu cahiller sırası gelince aydınlatılacaktır."
    "İntisap etmekle bahtiyar oldugumuz İslam dinini, asırlardan beri alışılmış olduğu üzere bir siyaset vasıtası mevkiinden kurtarmak ve yükseltmek elzem olduğu hakikatini müşahade ediyoruz. Mukaddes ve lahuti olan inançlarimizi ve vicdanlarımızı çapraşık ve değişken olan ve her türlü menfaat ve ihtirasların tecellisine sahne olan siyasetten ve siyasetle ilgili bütün hususlardan bir an evvel ve kesin olarak kurtarmak, milletin, dünya ve ahiret saadetinin emrettiği bir zarurettir."
    "Efendiler, camiler birbirimizin yuzune bakmaksızın yatıp kalkmak için yapılmamıştır. Camiler itaat ve ibadet ile beraber din ve dünya icin neler yapmak lazim geldiğini düşünmek yani mesveret icin yapılmiıtir. Millet işlerinde her ferdin zihni başlıbaşına faaliyette bulunmak elzemdir."

Ve son olarak da

"Size Bombasırtı vakasını anlatmadan geçemeyeceğim. Karşılıklı siperlerimiz arasında mesafemiz sekiz metre, yani ölüm muhakkak, muhakkak... Birinci siperdekiler hiçbiri kurtulamamacasına tamamen düşüyor, ikincidekiler onların yerine gidiyor. Fakat ne kadar gıptaya şayan bir itidal ve tevekkülle, biliyor musunuz? Öleni görüyor, üç dakikaya kadar öleceğini biliyor, en ufak bir fütur bile göstermiyor; sarsılmak yok. Okumak bilenler ellerinde Kur'an-ı Kerim, cennete girmeye hazirlaniyorlar. Bilmeyenler, kelime-i şahadet çekerek yürüyorlar. Bu, Türk askerindeki ruh kuvvetini gosteren, şaşılacak ve övülecek bir misaldir. Emin olmalısınız kı, Çanakkale Muharebesini kazandıran bu yüksek ruhtur."

İşte budur Atatürk, Atatürkçülük, hakkı batıldan, iyiyi kötüden, doğruyu yanlıştan ayırmaktır... İşimize geleni "Atatürkçülük","Laiklik" kavramlarının altına saklayarak savunmak, işimize gelmeyeni yine "Atatürkçülük","Laiklik" kavramlarından dışlamak değildir Atatürkçülük...
    Çalışmaktır, ölmektir vatan uğruna, ülkeyi düştüğü zor durumdan kurtarmaktır, vatandaşını rahat ettirmektir, diniyle, eğitimiyle, sağlığıyla, iş güvencesi ile... Ülkeyi refaha götürmek için didinmektir, bu elimizden gelmiyorsa, ülkeyi müreffeh seviyeye taşıyacaklara yardım etmektir, önünü açmaktır, o da elimizden gelmiyorsa dua etmektir ama asla köstek olmamaktır Atatürkçülük...
    Atatürkçülük lafta değil icraattedir, görüntüde değil yürektedir, gönüllerdedir...
    İşte tüm bu ahval ve şerait içinde, eğer şu anda konuşulan kişiler, geldikleri günden bu yana ülkeyi ilerletemedi, geri götürdü diyorsak şapkamızı önümüze koyup düşünme zamanıdır. Düşünme zamanıdır, konuşmak istediğimiz nedir diye; "Banka kredisi ile nasıl ev alabiliriz (2006)" mi yoksa "Net 102 YTL asgari ücret ile nasıl geçiniriz (2001)" mi, "Hangi özel hastanede tedavi olsak (2006)" mı yoksa "Ne olacak bu SSK hastanelerinin hali (2001)" mi, "İlköğretim'de kitaplar ücretsiz dağıtılıyor (2006)" mu, yoksa "Kitap-defter alamıyorum (2001)" mu... Hangisidir konuşmak istediklerimiz? Kararımızı verelim...

Duhul
    Mar 2004
    İkamet
    İzmir
    Gönderi
    1,566

Esas

Alıntı Originally Posted by MAKİNİST
    şu topiği kim açtı ise Allah ondan bin kere razı olsun...okurken gözlerim doldu...herkese teşekkürler...
    Sn Makinist

İşte vazife burada başlıyor:

Gözlerinizin yaşını sildikten sonra
    sabah kalktığınızda okuduklarınızın hakkını verebilmek
    bu ülke için,bu ülkenin insanları için bir şeyler yapabilmek,
    hiç bir şey yapamayan kişi dahi alışverişlerinde fiş alarak daha fazla vergi ödenmesine katkı sağlayabilir,dürüst insanlardan alışveriş yapıp devletin vergi kazancını artırabilir,şikayet edin demiyorum,etsenizde birşey değişmiyor,ama halk bilinçlenip tercihlerini ortaya koymaya başladığında o kadar çok şey değişecek ki.

Duhul
    Mar 2004
    İkamet
    İzmir
    Gönderi
    1,566

Esas

Alıntı Originally Posted by Kelebek
    Bugün, içinde bulunduğumuz ortamda yaşananların, ne kadar bambaşka adlarla söyleniyor olsalar da, ne kadar süslü sözlerle ifade ediliyor olsalar da, geçmişte yaşananların bire bir aynısı olduğunu düşünüyorum.

Türk milleti, o zaman nasıl ki Atatürk'ünün etrafında toplandı; bugün de, aynı şekilde her kesimden insanımızın yine Atatürk'ünün etrafında toplanıyor olduğunu görmek beni son derece sevindiriyor.

Ondan nefret edenlerin ise, nefretlerini koruduklarını görmek beni hiç şaşırtmıyor. Yine aynıları.

Şaşırtan şey, bugün karşılarında gücü tükenmiş, nefesi tıkanmış bir millet yerine; gerektiğinde balyoz gibi inecek tek bir yumruk olduğunu farkedemeyenlerin durumu.

Ben neye şaşırıyorum biliyormusunuz?
    Seksen senede ATATÜRK ün yaptıklarının yarısını yapacak kadar ileri görüşlü bir insan yetiştiremedi mi bu memleket.

Bana göre yetiştirdi ama hepsinin de önünü kesti.
    Fakat bu mazeret değildir,
    çünkü onunda önünü kesmişlerdi..

Duhul
    Jan 2004
    İkamet
    Istanbul ve Kanada
    Gönderi
    11,394
    Blog Yazıları
    6

Esas

Alıntı Originally Posted by temese
    Sn Makinist

İşte vazife burada başlıyor:

.................................................. ..................
    ama halk bilinçlenip tercihlerini ortaya koymaya başladığında o kadar çok şey değişecek ki.
    Iste OLAY burada basliyor, Ataturkculugu anlamak ve etrafimizdakilere anlatmaktir esas hedef.
    Halkin bilinclenmesi ve tercihlerini ortaya koymalari ise daha sonra kendiliginden olacaktir.
    Laik bir ulke olmak, dinsizlik degildir, inancsizlik ise hic degildir.
    Bu noktanin, bu hususun gayet iyi anlasilip, anlamayanlara da anlatilmasi lazimdir.

Duhul
    Jul 2005
    Gönderi
    12,182
    Blog Yazıları
    8

Esas

Yönetim olarak hatırlatmalıyım ki konu Atatürk'ün gençliğe hitabesi ve birinci vazife olarak gösterdiği hedeftir.

Bunun haricindeki yazıları filtreleyeceğim ve bu konuyu hedefi sapmadan din tartışmasına girmeden açık tutmakta kararlıyım.

Duhul
    Oct 2004
    İkamet
    TÜRKİYE CUMHURİYETİ
    Gönderi
    27,443

Esas

Alıntı Originally Posted by Kelebek
    Ondan nefret edenlerin ise, nefretlerini koruduklarını görmek beni hiç şaşırtmıyor.
    Nefreti yetmiyor çamur da atıyor. Vefa ve minnet duygusu olmayan insanlardan nefret ederim. İnsaf! çamur attığınız Atatürk sayesinde bu kadar özgür konuşabiliyorsunuz, yüreğiniz de sızlamıyor.

Atatürk'ü ve arkadaşlarını minnetle anıyorum. Atatürk'ü anlatmaktan hiç vazgeçmiyeceğim. Anlamamakta ısrar edenlerin de bir gün değişeceklerini ümit ediyorum.

Esas izindeyiz atam son nefesimize kadar bir ölürüz bin doğarız

merak etmeyin bir gün gelecek atatürk ve ilkelerine görüşlerine düşüncelerine onlar bizden daha fazla sarılacak ve bizden daha fazla savunacak ne zaman o yeşil dolar vanaları kesilecek o zaman ciyak ciyak bağıracaklar göreceğiz onları
    şu bop meselesi ile ilgili hareketler önümüzdeki beş yılda faaliyete geçsin yaşasın türkiye yaşasın mustafa kemal ve cumhuriyet diye bağıracaklar.her sistem kendi baronunu yaratmak için mücadele veriyor o zaman hangi baronlara hizmet ettiklerini anlayacaklar.

aslında biz fazla demokrasi si olan bir ülkeyiz 2 yıldır yabancı bilim adamları arşivlerimizi inceliyor heppsi için geçerli değil ama bazı sözde yabancı bilim adamlarının yaptığı incelemelerin sonucunda asıl zihniyet osmanlı nasıl bu kadar zaman yönetimde başarılı olabilmiş, cumhuriyet nasıl doğmuş, osmanlıdan kopmalarına rağmen bu ülkeler neden hala türkiyeyi seviyorlar asıl gerekçe bu çözebilmenin ki onlar çözeceğini sansınlar asıl gerekçesi budur. kurtuluş savaşı vermiş cumhuriyeti kurmuş ülkelerle uğraşmak dünyanın ve kendinin sonunu hazırlamaktır ister insan olarak ister devlet olarak ister ben süper gücüm diye düşünenler bunu böyle bilsin saygılarımla

Duhul
    Oct 2004
    İkamet
    tarabya
    Gönderi
    7,411

Esas

Alıntı Originally Posted by kdr1965
    merak etmeyin bir gün gelecek atatürk ve ilkelerine görüşlerine düşüncelerine onlar bizden daha fazla sarılacak ve bizden daha fazla savunacak ne zaman o yeşil dolar vanaları kesilecek o zaman ciyak ciyak bağıracaklar göreceğiz onları
    şu bop meselesi ile ilgili hareketler önümüzdeki beş yılda faaliyete geçsin yaşasın türkiye yaşasın mustafa kemal ve cumhuriyet diye bağıracaklar.her sistem kendi baronunu yaratmak için mücadele veriyor o zaman hangi baronlara hizmet ettiklerini anlayacaklar.

aslında biz fazla demokrasi si olan bir ülkeyiz 2 yıldır yabancı bilim adamları arşivlerimizi inceliyor heppsi için geçerli değil ama bazı sözde yabancı bilim adamlarının yaptığı incelemelerin sonucunda asıl zihniyet osmanlı nasıl bu kadar zaman yönetimde başarılı olabilmiş, cumhuriyet nasıl doğmuş, osmanlıdan kopmalarına rağmen bu ülkeler neden hala türkiyeyi seviyorlar asıl gerekçe bu çözebilmenin ki onlar çözeceğini sansınlar asıl gerekçesi budur. kurtuluş savaşı vermiş cumhuriyeti kurmuş ülkelerle uğraşmak dünyanın ve kendinin sonunu hazırlamaktır ister insan olarak ister devlet olarak ister ben süper gücüm diye düşünenler bunu böyle bilsin saygılarımla
    Tebrikler dostum...

Ataturk sadece bir savas kazanmis değildir ki. bir savas kazanmak ta büyük bir erdemdir...

Savaştan çıkmış bir toplumu kaba tabirle 'Adam" etmiştir...

Bir dil bilimcisidir... Bir sosyologtur... Bir siyasetcidir... Bir askerdir... Bir hak kahramanıdır... Bir bilim adamıdır... Bir düşünürdür.... Bir hukukçudur... Baş öğretmendir... Medeniyeti ayaklarimizin altina sermiş ulu önderdir...Mustafa KEMAL bir çok şeydir... Herşeydir.... Cumhuriyetin temelidir.... Türkiye cumhuriyetinin temelidir "Atatürk"...
    Attached Images Attached Images

Sayfa 5/143 İlkİlk ... 345671555105 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •