Sayfa 2/2 İlkİlk 12
Arama sonucu : 12 madde; 9 - 12 arası.

Konu: Yakıştırmalar Paradigması

Esas

Orgeneral Büyükanıt, Güneydoğu'daki hareketlilikle ilgili olarak, "olağanüstü birşey yok zaten orada hep hareketlilik var. Yani geçmiş yıllara bakarsanız bu yıldan farkı yoktur ama bu yıl biraz farklı yorumlandı" ifadesini kullandı.

Yok yok..var bi şeyler...duyan yok ki paşayı..:)

Esas

tabii canım, güzide basın niye bu kadar kaşısın ki? paşa gizliyordur birşeyleri... kesin

Duhul
    Mar 2004
    İkamet
    gaia
    Gönderi
    2,517

Esas

Alıntı Originally Posted by haberden alıntı
    ... seyyar zırhlı birlikler...
    219. dönem tank asteğmen olarak merak ettim, seyyar olmayanı nasıl oluyormuş.
     Alıntı Originally Posted by haberden alıntı
    Cizre Tank Taburu...
    orada keşif taburu var. biz tankçı olduğumuz için, bizim kurada yoktu. orayı çeken keşifçi arkadaşın suratı görülmeye değerdi. ama sonra öğrendim ki, 1. körfez krizinde benim tugayımın görev bölgesi orasıymış. dahası, oradaki tabur iç güvenlik operasyonlarına katılmıyormuş. yani cizre'yi çeken arkadaş, benden daha rahat bir askerlik yapmıştır.

Duhul
    Mar 2004
    İkamet
    gaia
    Gönderi
    2,517

Esas

Alıntı Originally Posted by Achiles
    ...Türkiye sınırına kuşbakışı 15 kilometre mesafedeki Bamerni kasabası yakınındaki zırhlı araçlar desteğindeki birlikler de önlemlerini arttırıyor. 1996'da sınır güvenliğini korumak ve PKK’nın geçişini önlemek amacıyla Bamerni’ye konuşlanan yaklaşık 30 tank, top ve uzun menzilli havanlarla destekli Mehmetçik, çevredeki dağlarda devriye geziyor, gözetleme kuleleriyle alanı kontrol ediyor.

Şimdi biz anlamadık..96 da Bamerniye konuşlanan 30 kaar tank mı:)...hani Barzani girdirmem sokturmam demişti..

Begova sınırın sıfır noktasında mı...yok yahu Begova dediğiniz yer Kuzey Irak işte...

Eee...hem K.Irak ta olup da hem de girmek için sınırda sıfır noktasında yığınaklanmak da ne demek oluyor..
    dur arap olma.

ırak'ın kuzeyinde* bir özel görev kuvvetimiz var. saddam zamanında yapılan bir anlaşmaya dayanarak. konuşlandırıldığı zaman aktif bir işlev görüyordu, ama şimdi sadece bayrak gösteriyoruz o kadar. operasyonel bir işlevi yok.

peki siz bizim suriye'de de asker bulundurduğumuzu biliyor musunuz? manda döneminde fransa ile yapılan ve bağımsızlığını kazandıktan sonra suriye ile yenilenen bir anlaşma ile, osman gazi'nin babası ertuğrul gazinin mezarının bulunduğu yer türk toprağı sayılıyor. sınırdaki bir karakolda konuşlu olan bir bölük tarafından korunup, bakımı yapılıyor. üstelik yapılan bir barajın sularının altında kalacağı için, mezarın yeri değiştiriliyor. suriyeli yetkililerin "alın götürün" teklifleri geri çevriliyor. burada da amaç bayrak göstermek.

peki bayrak göstermek bu kadar önemli mi? evet, doğru dürüst bir dış politikası olan, olabilen bir ülke için evet.

*doğru tanemlamanın "ırak'ın kuzeyi" olduğunu düşünüyorum. bir yazar da yazmıştı bunu, ama adını anımsamıyorum. "kuzey ırak" diye tanımlanınca özel bir anlam atfedilmiş oluyor. oysa bizim için, ırak devletinin, bizim sınırlarımıza en yakın bölgesi olmasından başka anlamı yok (teknik olarak düşünüldüğünde).

Sayfa 2/2 İlkİlk 12

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •