Sayfa 3/5 İlkİlk 12345 SonSon
Arama sonucu : 35 madde; 17 - 24 arası.

Konu: Gayrİmenkul Hukuku

Esas

Alıntı Originally Posted by Perke Yazıyı Oku
    Öncelikle topiği açan sn.kentuf arkadaşımıza teşekkür ederim.Gerekli bir topik bence.Sn adnanfd 'nin tersi bir durum yaşıyorum.Kiracıyım ve yönetici ne apartman girişine ne de kiracılara hiçbir tebligat, duyuru vs.yapmıyor.İki yıl aksatmadan aidat ödedim.Ekimden beri ödemiyorum.Ekimde toplantı yapıldı.Kiracı olarak ne bir davet ne de toplantı sonucuna dair
    belge verilmedi.Ev sahiplerinden aidat dışı para toplanmadan apt. kapısı lüks bir kapıyla değiştirildi.Kumandalı garaj kapısı yapıldı.Anlaşılıyor ki aid at fazla toplanıp bu harcamalar yapıldı.Yöneticiden bilanço ve harcama belgelerini (sözlü olarak)istedim.Vermiyor.Ben de aidat vermiyorum 2aydan beri.Yasal yola başvurması halinde bilançoyu incelettirip fazla alınan aidat miktarını geri alabilir miyim?Eğer bu konuyla ilgili yasa maddesi bilen varsa lütfen yazarsa memnun olurum.Teşekkürler.

sn perke aşağıdaki bilgiler umarım işinize yarar.ayrıca yönetici hiç bir kurala uymuyorsa yapılan harcamalarda usulsüzluk olduğu kanatine vardıysanız en iyi yol yönetciyi mali polise şikayet ederek defterlerin incelenmesini sağlayın.
    apartman dış kapısı ve garaj kapısı demirbaş harcamadır.aidattan ödenemezler.ev sahiplerinin ödemesi gerekir.kapı tamir ediliyorsa aidattan ödenir.

1) yönetici seçiminde kat maliklerinin hem sayı hem arsa payı bakımından çoğunluğu (yarıdan bir fazla oy) şarttır
    2) olağanüstü seçilen yöneticinin görevi olağan genel kurula kadar devam eder.ekim ayında yapılan toplantınız
    olağanüstü toplantıdır.bu nedenle ocak ayında olağan toplantı yapılmazsa sizin yöneticinin yöneticiliği düşer.ocak ayında
    yapacağı toplantı için 2007 yılı işletme bütçesini isteyin.vermezse noter kanalı ile itiraz edin.yine vermezse mahkemeye başvurun.2007 bütçesini size tebliğ etmek zorunda.bu arada ödemelerinizi düzenli yaparak mahkemeye başvurun.

Toplam Cevap Sayısı: 6

soran: mollahmet | soruluş tarihi: 16 Kasım 2002 Cumartesi
    soru: Bina Yönetim
    Merdiven boşluklarının boyanması için yapılan masraflara kiracılar iştirak eder mi?
    Bu soruyu Tavsiye etmek için tıklayın

Cevaplar
    cevaplayan: yyılmaz | cevaplama tarihi: 19 Kasım 2002 Salı
    Merdiven boşlukları müşterek mülkiyetin olduğu yerlerdendir böyle yerlerde yapılan masraflara katılmak mecburidir.

cevaplayan: bilginx | cevaplama tarihi: 22 Nisan 2006 Cumartesi
    Daire maliki ile kiracı arasında “demirbaşa ait giderlerin de kiracı tarafından ödeneceği” gibi kontrata yazılı özel şart olsa da herhangi bir davada geçersiz sayılmaktadır. Apartman yönetimi bu giderin demirbaşa ait veya kullanımdan doğan küçük onarım ve tadilat olduğu ayırımını yapmalı, aidat makbuzlarında bunu açık olarak belirtmelidir. Eğer gider demirbaşa ait ise, daire maliki ödemekle yükümlüdür. Demirbaş giderlerinin de kiracı tarafından ödeneceği şartı yazılmış olsa da bu maddenin kiracıya zorlama ve baskı altında kabul ettirildiği görüşünü belirtmektedir Yargıtay. Aynen, kontrat tarihi veya öncesinde kiracıdan alınmış "tahliye taahhüdü"'nün geçersiz addedildiği gibi.

cevaplayan: Puck | cevaplama tarihi: 19 Kasım 2002 Salı
    Sayın Urfa'nın görüşüne katılmıyorum. Herşeyden önce "ortak yer" olması, oraya ait masrafa kiracının katılmayacağını göstermez. Daha önemlisi, merdiven boşluğu boyasının bakım onarım mı, yoksa demirbaş gider mi olduğunun ayırt edilmesi gerekir.

Eğer bir masraf, gayrımenkulün değerini arttırıyorsa veya kimse kullanmasa dahi ortaya çıkıyorsa, bu demirbaş gideridir ve kat malikine aittir. Kazanın değişmesi, dış cephe boyası gibi.

Eğer masraf, kullanımdan dolayı ortaya çıkıyorsa veya sağlıklı kullanımla ilgili ise, bu bakım onarım gideri olup kullanana, yani kiracıya aittir. Hidrofor tamiri, asansör bakımı gibi.

Kimse kullanmıyor olsaydı, merdiven boyası yıpranmayacağına, yeni boya gerekmiyeceğine göre, bunun masrafı ondan yararlanana, yani kiracıya aittir.

cevaplayan: urfa | cevaplama tarihi: 18 Kasım 2002 Pazartesi
    Merdiven boşlukları kat mülkiyetinde ortak yerlerdendir. Ortak yerlerdeki masraflara bütün malikler katılmak zorundadır. Bu yüzden kira konratında aksine hüküm yoksa masrafa katılmayabilirsiniz.

cevaplayan: sim | cevaplama tarihi: 20 Kasım 2002 Çarşamba
    Merdiven boşluklarının boyanması durumunda kiracı ev sahibiyle arasındaki sözleşmeye göre hareket eder.

cevaplayan: BATMAZEMLAK | cevaplama tarihi: 10 Kasım 2005 Perşembe
    Bu konuya verilecek en uygun cevap teamüller doğrultusunda olmalıdır. Binanın dış cephesi, çatı gibi ortak alanlar müşterek kullanım dolayısı ile değil, dış etkenler ve zaman aşımı sonucunda bakım ve onarımı gerektirdiğinden, yapılan masraflar daire sahibine ve fakat müşterek kullanım dolayısıyla yeniden boyanması gereken merdiven boşlukları ile yapılacak masraflar katılımı kiracı tarafından olmalıdır.

Toplam Cevap Sayısı: 6

soran: mollahmet | soruluş tarihi: 16 Kasım 2002 Cumartesi
    soru: Bina Yönetim
    Merdiven boşluklarının boyanması için yapılan masraflara kiracılar iştirak eder mi?

Cevaplar
    cevaplayan: yyılmaz | cevaplama tarihi: 19 Kasım 2002 Salı
    Merdiven boşlukları müşterek mülkiyetin olduğu yerlerdendir böyle yerlerde yapılan masraflara katılmak mecburidir.

Daire maliki ile kiracı arasında “demirbaşa ait giderlerin de kiracı tarafından ödeneceği” gibi kontrata yazılı özel şart olsa da herhangi bir davada geçersiz sayılmaktadır. Apartman yönetimi bu giderin demirbaşa ait veya kullanımdan doğan küçük onarım ve tadilat olduğu ayırımını yapmalı, aidat makbuzlarında bunu açık olarak belirtmelidir. Eğer gider demirbaşa ait ise, daire maliki ödemekle yükümlüdür. Demirbaş giderlerinin de kiracı tarafından ödeneceği şartı yazılmış olsa da bu maddenin kiracıya zorlama ve baskı altında kabul ettirildiği görüşünü belirtmektedir Yargıtay. Aynen, kontrat tarihi veya öncesinde kiracıdan alınmış "tahliye taahhüdü"'nün geçersiz addedildiği gibi.

cevaplayan: Puck | cevaplama tarihi: 19 Kasım 2002 Salı
    Sayın Urfa'nın görüşüne katılmıyorum. Herşeyden önce "ortak yer" olması, oraya ait masrafa kiracının katılmayacağını göstermez. Daha önemlisi, merdiven boşluğu boyasının bakım onarım mı, yoksa demirbaş gider mi olduğunun ayırt edilmesi gerekir.

Eğer bir masraf, gayrımenkulün değerini arttırıyorsa veya kimse kullanmasa dahi ortaya çıkıyorsa, bu demirbaş gideridir ve kat malikine aittir. Kazanın değişmesi, dış cephe boyası gibi.

Eğer masraf, kullanımdan dolayı ortaya çıkıyorsa veya sağlıklı kullanımla ilgili ise, bu bakım onarım gideri olup kullanana, yani kiracıya aittir. Hidrofor tamiri, asansör bakımı gibi.

Kimse kullanmıyor olsaydı, merdiven boyası yıpranmayacağına, yeni boya gerekmiyeceğine göre, bunun masrafı ondan yararlanana, yani kiracıya aittir.

cevaplayan: urfa | cevaplama tarihi: 18 Kasım 2002 Pazartesi
    Merdiven boşlukları kat mülkiyetinde ortak yerlerdendir. Ortak yerlerdeki masraflara bütün malikler katılmak zorundadır. Bu yüzden kira konratında aksine hüküm yoksa masrafa katılmayabilirsiniz.

cevaplayan: sim | cevaplama tarihi: 20 Kasım 2002 Çarşamba
    Merdiven boşluklarının boyanması durumunda kiracı ev sahibiyle arasındaki sözleşmeye göre hareket eder.

cevaplayan: BATMAZEMLAK | cevaplama tarihi: 10 Kasım 2005 Perşembe
    Bu konuya verilecek en uygun cevap teamüller doğrultusunda olmalıdır. Binanın dış cephesi, çatı gibi ortak alanlar müşterek kullanım dolayısı ile değil, dış etkenler ve zaman aşımı sonucunda bakım ve onarımı gerektirdiğinden, yapılan masraflar daire sahibine ve fakat müşterek kullanım dolayısıyla yeniden boyanması gereken merdiven boşlukları ile yapılacak masraflar katılımı kiracı tarafından olmalıdır.

Toplam Cevap Sayısı: 1

soran: manatba | soruluş tarihi: 21 Nisan 2002 Pazar
    soru: Apartman Aidatı
    Geçtiğimiş şubat ayında bir daire satın alarak mart ayında taşındım. Taşındığım Sitenin yöneticisi eski ev sahibinden kalma aidat borçlarını benden talep etti. Bende bunları ödemeyi kabul etmedim. Bunun üzerine yönetici kapıcıya talimat vererek servis ve çöp toplama gibi hizmetlerin tarafıma verdirilmesini Yasakladı. Taşındığım günden bu güne kadar ki aidatlarını düzenli olarak ödeyen biri olarak yöneticinin keyfi bir şekilde böyle birşey yapmaya hakkı varmıdır? Ben eski mal sahibinin borçlarından mesul tutulabilirmiyim? Bu durumda ben nasıl hakkımı arayabilirim? Noterden ihtar çekmemin bir faydası olurmu? Saygılarımla,

Cevaplar
    cevaplayan: Puck | cevaplama tarihi: 23 Nisan 2002 Salı
    Hukuken, ödenmeyen borçlar önceki malsahibine aittir. Tapuda imzaladığınız belgeye bakarsanız zaten bunun yazdığını görceksiniz.

Yöneticinin bu muamelesi hakkaniyete aykırı.

Eski borçlardan dolayı önceki malsahibine sizin ulaşmanız gerekmez, bunu yönetici yapabilir, yapmalıdır.
    Belli ki işin kolayını bulmuş, sizin üzerinize gidiyor.
    Noterden ihtarname çekmek kişisine göre bir fayda edebilir, ama pratik olarak bir yaptırım ifade etmez. Sadece sizin kararlılığınızı karşı tarafa gösterir.

Toplam Cevap Sayısı: 3

soran: mozaik | soruluş tarihi: 12 Nisan 2002 Cuma
    soru: Ortak Giderler
    Otuz daireli bir apartmanda kiracı olarak oturuyorum. Apartmanın içi badana, yağlı boya yapıldı ve boya yetmediği için, ilave olarak kat maliklerinden 15.000.000.-TL daha istendi. Bu parayı benim mi vermem gerekiyor, yoksa ev sahibinden mi istemeliyim?

Cevaplar
    İç boya kalıcı bir uygulama değildir,kullanım sırasında kirlenmeler nedeni ile genellikle 3-4 yılda bir yenilenir.Dolayısı ile kesin olarak demirbaşa girmez ve bu gider kiracı tarafından karşılanır.

cevaplayan: empas | cevaplama tarihi: 14 Nisan 2002 Pazar
    Ben, cevap yazan arkadaştan farklı görüşteyim. Ortak gider, bakım, onarım; ama sadece sizin kiraladığınız bölümle ilgili olmadığı apartmanın tümü için yapıldığından ev sahibinin ödemesi gerekir.

cevaplayan: Puck | cevaplama tarihi: 14 Nisan 2002 Pazar
    Kira kontratınızda aksine bir hüküm yoksa (ki genelde olmaz) bakım giderleri kiracı tarafından ödenir ki boya badana da bu tarz giderlerdendir.

Toplam Cevap Sayısı: 2

soran: adnan15 | soruluş tarihi: 01 Nisan 2002 Pazartesi
    soru: Oy Kullanma Yetkisi
    Bir kiracı olarak oturmakta olduğum sitenin yönetimi için oy kullanmaya gittiğimde, ev sahibimin elden el yazısı ile adaylardan birine vekalet verdiğini gördüm. Bana 'oy kullanamayacağım' söylendi. Ben kiracısı bulunduğum ve yönetim hizmetlerinden faydalandığım yerin seçimi için kontratımla giderek oy kullanamaz mıyım? Ev sahibimin noterden bile olmayan bu vekaleti verme hakkı var mıdır?

Cevaplar
    cevaplayan: kaygisiz | cevaplama tarihi: 10 Nisan 2002 Çarşamba
    Kiracının oy hakkı yoktur. Aynı şekilde kiracıdan alınamayan bir aidat için ev sahibi icraya verilebilir.

cevaplayan: Puck | cevaplama tarihi: 03 Nisan 2002 Çarşamba
    Apartman genel kurulunda oy kullanma yetkisi kat malikinindir. Tuhaf ama böyle. Yani ödemeleri siz yapsanız da yetki kat malikinde.
    Özel olan bu durumda yetki belgesinde noter onayı aranmaz. Kişinin ben şu şahsı yetkili kıldım diye imzalı bir yazı vermesi yeterlidir. Burada amaç, işlerin masrafsız ve en az formaliteyle sonuçlanmasını sağlamaktan ibarettir.

soran: ming | soruluş tarihi: 11 Şubat 2002 Pazartesi
    soru: Dükkanların payı
    Oturduğumuz apartmanda 10 daire ve iki dükkan var. Daireler 90 m2 dükkanlar ise 50 m2 dir. Bu dükkanlardan temizlikçi ve otomat parası alınmamaktadır. Hadi otomatı kullanmadıkları ve dükkanlarının önünü kendileri temizledikleri için alınmıyor diyelim, bir nebze hak veriyorum yani. Ancak binanın genel tamir masraflarına, örneğin çatının onarımı, kanalizasyon borularının onarımı ... gibi masraflara, yani apartmanın genel tamirat giderlerine diğer dairelerle eşit olarak değil de yüzölçüm (m2) üzerinden katılmak istemektedirler.
    Ayrıca yazın binanın boyatılmasına karar verilmiştir. Dükkanlar boya masraflarına da metre kare hesabından katılmak istemektedirler.
    Yönetim planında bu konuda bir husus yoktur. Ancak Kat Mülkiyeti Kanununda ortak giderler arsa payı üzerinden ödenir hükmü vardır.
    Ancak değeri dairelerle aynı olan dükkanların apartmana boya yapılması durumunda belki dairelerden daha fazla değeri artacaktır (dükkanlar binanın caddeye bakan kısmında olup, bu cephe boncuklu malzemeyle sıvanacaktır).
    Sorum şu; dükkanların payı (hem genel tamirat giderlerin de hem de boya giderinde) metrekare hesabı üzerinden mi yapılmalıdır? Yoksa dairelerle eşit mi olmalıdır?

Cevaplar
    cevaplayan: brkb | cevaplama tarihi: 12 Şubat 2002 Salı
    Her kat maliki, aksi yönde anlaşma yapılmamışsa, kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderleiri ile bunlar için toplanacak avansa arsa payları ne olursa olsun eşit olarak katılmak zorundadır. Bunların dışında yer alan giderlere katılma konusunda ise arsa payı esas alınır. Çatının, elektrik, su asansör ve kalorifer tesisatının bakımı veya onarımı, anataşınmazın badana ettirilmesi veya boyanması, ortak duvarların tamiri, ortak yerlerin bakım, korunma ve onarımı için malzeme alınması v.b. masraflara arsa payı oranı esas alınır. Bu masraflara katılma konusunda kat malikleri aksi yönde anlaşma yapabilirler. Ancak Yargıtay'a göre bu masraflara katılmaya ilişkin kararları bütün kat maliklerinin oy birliğiye verecekleri bir karara dayanması zorunludur.

soran: onder_gok | soruluş tarihi: 20 Ocak 2002 Pazar
    soru: Apartmanda yapılacak onarımlar.
    Ben apartman yöneticisiyim ve apartmanımızın çatı, yan duvar, zil tesisatı, diafon sistemi, uydu anteni, su borularının değişimi, merdiven aralıklarının boyanması ile ilgili tadilatlar yapılacaktır. Acaba bu tadılatlardan hangileri kiracı hangileri mal sahibi tarafından karşılanır?.. Bu tadilatların masrafları aidatlardan ayrı olarak toplanacaktır. Şimdiden ilginize teşekkür ederim.

Cevaplar
    cevaplayan: 13gün | cevaplama tarihi: 21 Ocak 2002 Pazartesi
    Apartmanda yapılacak harcamaların kimin tarafından karşılanacağı, tarafların aralarında yapmış oldukları kira kontratı ile belirlenir. Sözleşmede böyle bir hüküm bulunmadığı takdirde, yapılacak kalıcı oranımlar veya eklemeler tabii ki ev sahibi tarafından karşılanacaktır. Ancak aparman holünün boyanması ya da kapısının boyanması, lambaların değişimi, merdivenlerin temizliği ile ilgili haftalık ya da yıllık olağan işlemler (kullanımdan doğan giderler) ise o evde oturanlar tarafından (kiracı ya da evsahibi farketmiyor) ödenecektir.
    Çatı, yan duvar, zil tesisatı, diafon sistemi, uydu anteni, su borularının değişimi demirbaş (anayapıda esaslı tadilat) sayılacağından evsahibi karşılamalıdır.
    Ancak merdiven aralığının boyatılması demirbaş değildir. Bu yüzden kiracıdan alınabilir.

cevaplayan: mcs | cevaplama tarihi: 21 Ocak 2002 Pazartesi
    Demirbaşa giren masrafları evsahibinden alabilirsiniz... Ama sizin evsahihiplerini aramanıza gerek yok, kiracılardan toplayabilirsiniz. Onlar da evsahipleri ile anlaşmalarına göre ya kendileri öder ya da evsahibinden (kira karşılığı) karşılar.

soran: gungorn | soruluş tarihi: 16 Ocak 2002 Çarşamba
    soru: Bilirkişi
    Üst katta oturuyorum, yan dairede oturan kişinin su deposu çatı katında. Sözlü ikazlarıma rağmen indirmemekte. Bu sabah salona girdiğimde tavandan ve bacadan sular akmakta olduğunu gördüm. Yerler halı duvarlar kağıt kaplı ve bunlar su gördü berbat durumda. Bu gün Belediyeye müracatımda zabıta gönderdiler, bu kişiye ihtar verildi. Ayrıca apartmandaki diğer kişilerin tv antenleri çatıda ve bunların kiremitlere verdiği zarar neticesinde son yağan yağmurlarla diğer odalarımda berbat durumda. Şu an apartmanda yönetici yok, çünkü bu zat yüzünden herkes pişman oluyor.
    Öğrenmek istediğim, maddi zararımı nasıl tazmin edeceğim ve apartman 17 daire en son yönetici defterleri fırlattı attı... Bununla ilgili hukuki bir işlem yaptırabilir miyiz? Apartmandaki bu başıboşluk çeşitli tartışmalar yaratmakta. En alt kattaki daire kapıcı dairesi daha önce bundan gelen gelirle merdiven otamatikleri ödeniyordu. Bu kirayı bu kişi alıyordu. Apartmanın mütehaatliğini yapmıştı bu kişi. Kiracı kendi tanıdığımış şimdi kira geliri de alınmıyor. Bu konuda kendisine hesap soracak bir yönetici de yok. Apartmanda oturan kişilerin sıra ile yöneticilik görevini üstlenmesi gerektiğini biliyorum. Bunun hukuki yollarını gösterir ve Lütfen beni diğer sorduğum konularda da biran önce aydınlatırsanız sevinirim.

Cevaplar
    cevaplayan: 13gün | cevaplama tarihi: 22 Ocak 2002 Salı
    Enkısa zamanda bir yönetici seçmeniz gerekiyor. Bu bir yükümlülüktür. Bu gibi apartman işlerinin hep bir ağızdan değilde ortak bir ağızdan çıkması daha uygun olur. Yönetici belediyeye gider ilgili şikayette bulunur.

cevaplayan: kaygisiz | cevaplama tarihi: 18 Ocak 2002 Cuma
    Yönetici seçimi : yönetici seçimi için evvela kanunda öngörülen prosedürü takip etmelisiniz. Yönetici seçimi yapılamaz ise sulh hukuk mahkemesine basvurarak mahkeme tarafından yönetici atanmasını isteyebilirsiniz.
    - Kat malikleri kurulu, yönetici atanmasında anlaşamaz veya gerekli yetersayı ile toplanıp yönetici atayamazsa, kat maliklerinden her biri yönetici atanması için hakimin müdahalesini isteyebilirler (KMK.md.34/VI).
    - Kat maliki bağımsız bölümde meydana gelen bir hasarın (duvar çatlaması gibi) ya da bir bozukluğun (su, havagazı, kalorifer tesisatındaki bozukluk gibi.) giderilmesi için diğer bir bağımsız bölüme girilmesi gerektiği halde, o bölüm maliki ya da kiracısı bu giriş için izin vermiyorsa; gerekli izni verme zorunluluğuna uymayan bağımsız bölüm maliki hakkında dava açabilir (KMK.md.23).
    Yargıtay'ın son yıllardaki kararları incelendiğinde, KMK.md.32/III hükmüne göre, ana gayrimenkulün kullanılmasından veya yönetiminden dolayı kat malikleri arasında veya kat malikleri ile yönetici ve denetçiler arasında çıkan uyuşmazlıkların kat malikleri kurulunda çözülmesi ve karara bağlanması gerektiğinden apartman yönetimi ile İlgili konularda uyuşmazlığa düşen kat maliklerinin kat malikleri kuruluna başvurmadan dava açamayacağı, bunun davanın ön şartı olarak kabul edildiği görülmektedir.
    - Kat maliki ortak yerlerin onarımı için yapılan gidere katılmayan diğer kat maliki aleyhine dava açabilir.

cevaplayan: kaygisiz | cevaplama tarihi: 18 Ocak 2002 Cuma
    bbb) Ana yapıya zarar verecek şekilde onarım ve tesis yapmama yükümlülüğü
    Kat malikleri, bağımsız bölümünde ana yapıya zarar verecek nitelikte onarım, tesis ve değişiklik yapamaz (KMK.md.19/II,c.2)60. Bağımsız bölümün eklentileri için de bu esas geçerlidir 61. KMK.md.19/II, c.3 uyarınca; tavan, taban veya duvar ile birbirine bağlantılı bulunan bağımsız bölümlerin bağlantılı yerlerinde bu bölüm maliklerinin ortak rızası ile ana yapıya zarar vermeyecek onarım, tesis ve değişiklik yapılabilir. Bu durumda diğer kat maliklerinin rızası aranmaz 62. Ancak, bütün kat maliklerinin muvafakati bulunmadıkça bağımsız bölümün niteliği değiştirilemez; depo, mesken haline getirilemez 63. Ayrıca yine bir bağımsız bölüm teşkil eden mağazanın ikiye ayrılarak iki ayrı bağımsız bölüm haline getirilmesi için de bütün kat maliklerinin muvafakati gerekmektedir 64.
    Bağımsız bölümünde yaptığı onarım nedeniyle ana yapıya veya diğer bağımsız bölümlere kusuru ile verdiği zarardan dolayı kat maliki, diğer kat maliklerine karşı sorumludur (KMK.md.19/son).
    cc) Onarım ve gerekli işlemlerin yapılması için müsaade etme ve katlanma yükümlülüğü
    KMK.md.23 hükmü, kat malikine veya bağımsız bölümde başka sıfatla faydalananlara, belirli bazı hallerde bağımsız bölüme giriş müsaade verme ve bağımsız bölümde gerekli işlemlerin yapılmasına katlanma yükümlülüğü getirmiştir. Bu yükümlülük iki durumda ortaya çıkmaktadır: Birinci durum, KMK.md.23/I'e göre: "Kat maliklerinden birinin bağımsız bölümünde veya bu bağımsız bölümdeki tesislerde meydana gelen bir hasar veya bozukluğun onarımı veya giderilmesi veya tesislerin yeniden yapılması için diğer bir bağımsız bölüme girmek gerekiyorsa o bölümün maliki veya o bölümde başka sıfatla oturanlar, giriş müsaadesi vermeye ve bölümde gerekli işlemin yapılmasına katlanmaya mecburdur" 65. Örneğin, bozulan su tesisatının tamiri.

soran: ycolasan | soruluş tarihi: 31 Ekim 2001 Çarşamba
    soru: Apartman Genel Kurulu
    Ben 28 daireli bir apartmanın yöneticisiyim. Apartmanda tadilat yapmak üzere 20 Eylül'de çağrı yaparak 4 Ekim'de çoğunluğun katıldığı ve katılanların çoğunluğunun aldığı karar ile para toplamaya ve tadilata başladık. Ancak kararın tebliğinden 6 gün sonra avukat bir ev sahibi duyuru ile toplantı arasında 15 gün olmadığını, toplantının geçersiz olduğunu yazılı olarak bildirdi. Sorularım:
    - Gerçekten hukuken 15 gün yok mu?
    - Bu ev sahibi mahkemeye başvursa ne sonuç alır, karar mı iptal edilir? Sonuçta paralar toplanmış, tadilat nerdeyse bitmiş. Karar iptal olursa ödenen paralar nerden karşılanır.
    - 30 yıllık bir apartmanın girişinin en ucuzundan mermer ve duvarlarının kaplama yapılması lüks müdür?
    Çok yardıma ihtiyacım var, şimdiden teşekkürler.

Cevaplar
    cevaplayan: barand | cevaplama tarihi: 01 Kasım 2001 Perşembe
    Evet duyuru ile toplantı arasında
    15 gün bulunma zorunluluğu vardır.

cevaplayan: HASANNN | cevaplama tarihi: 02 Kasım 2001 Cuma
    Eğer kararın iptal ettirileceğinden şüphe ediyorsanız:
    Çoğunluğu sağlayacağınızdan emin olduktan sonra tekrar toplantı yapın; ama bu kez arada 15 gün olsun. O toplantıda aynı kararı alın.

cevaplayan: kaygisiz | cevaplama tarihi: 01 Kasım 2001 Perşembe
    Madde 43 - Yapılması arzu edilen yenilik ve ilaveler çok masraflı ise veya yapının özel durumuna göre lüks bir nitelik taşıyorsa veya anagayrimenkulün bütün kat malikleri tarafından kullanılması mutlaka gerekli olan yerlerinde veya geçitlerinde bulunmıyorsa, bunlardan faydalanmak istemiyen kat maliki, gidere katılmak zorunda değildir; bu gibi yenilik ve ilavelerin giderini, onların yapılmasına karar vermiş olan kat malikleri öderler. Bununla beraber, başlangıçta giderlere katılmıyan kat maliki veya onun külli veya cüzi halefleri yenilik ve ilavelerin yapılması ve korunması giderlerine sonradan, kendi arsa payları oranında katılırlarsa, yapılan lüks yenilik veya ilaveden faydalanma hakkını kazanırlar.

cevaplayan: kaygisiz | cevaplama tarihi: 01 Kasım 2001 Perşembe
    Toplantı için istenilen tarihten en az onbeş gün önce bütün kat maliklerine imzalattırılacak bir çağrı veya bir taahütlü mektupla, toplantı sebebi de bildirilmek şartiyle, kat malikleri kurulu her zaman toplanabilir. İlk çağrı yapılırken, birinci toplantıda, yeter sayının sağlanamaması halinde, ikinci toplantının nerede ve hangi tarihte yapılacağı da belirtilir...

soran: garfield | soruluş tarihi: 27 Eylül 2001 Perşembe
    soru: 2 bloktan olşan site yönetimi
    Oturduğumuz sitede biri 18 diğeri 5 daireden oluşan 2 blok var. 5 daireli apartmana yeni taşınan bir şahıs blok masraflarının ayrı ayrı hesaplanması (boya kanalizasyon çatı tamiri vs) gerektiğini savunuyor. Blokları birbirinden ayırmaya imkan yok çünkü kalorifer dairesi 18 daireli olanda, kapıcı dairesi ise 5 daireli olanda. Örneğin bloklardan birinin çatısının tamiri gerektiğinde bu masrafı her iki blok ortak mı karşılarlar yoksa çatısı tamir edilen blok tek başına mı karşılar ?

Cevaplar
    cevaplayan: HASANNN | cevaplama tarihi: 29 Eylül 2001 Cumartesi
    Apartmanın yönetim planı doğrultusunda hareket edilmesi gerekir.Tek bir yönetimin oluşu da doğaldır.Dolayısıyla masraflar da ortak karşılanacaktır.

cevaplayan: HASANNN | cevaplama tarihi: 14 Ekim 2001 Pazar
    Apartman yönetim kurulunun çift çoğunluk ile karar almak suretiyle yönetim planında değişiklik yaparak masrafların ayrı hesap edilmesine karar vermesi mümkündür. Ancak böyle bir değişiklik yapılmadan ayrı masraf toplamak hukuka aykırı olacaktır.

cevaplayan: kaygisiz | cevaplama tarihi: 01 Ekim 2001 Pazartesi
    Her blok kendini ilgilendiren masraflara katılacaktır. Örneğin 18 daireli blok asansörlü ise asansör masrafına sadece bu blok katılır. Veya 5 daireli blokta çatı tamiri gerekirse, çatılar ayrı ayrı münferit ise sadece 5 dairelik blok sakinleri masrafa katılır. Ancak müşterek olan kapıcı, kaloriferci dairesi tamirinde ise tüm blokların katılması

soran: senior | soruluş tarihi: 26 Eylül 2001 Çarşamba
    soru: Apartman Yönetim Kurulu Toplantısı
    Oturduğum apartmanın yöneticisiyim ve 15 gün öncesinden apartman sakinlerine toplantı gününü bildirmeme rağmen yeterli çoğunluk sağlanamadığından dolayı toplantı gerçekleşemedi. 2. toplantıyı ne zaman ne şartlarda yapabilirim? Teşekkür ederim.

Cevaplar
    cevaplayan: kaygisiz | cevaplama tarihi: 01 Ekim 2001 Pazartesi
    1) Yönetici kat maliklerinin sayı ve arsa payı bakımından çoğunluğu ile secilir. (KMK 34/4)
    2) İlk toplantıda çoğunluk sağlanamaz ise, ikinci toplantı 1 hafta sonra yapılır (KMK 30/2)
    3) İkinci toplantıda çoğunluk sağlanmaksızın karar alınabilir. (30/2).
    4) Ancak yönetici seçimi için mutlak suretle çoğunluk sağlanmalıdır.

cevaplayan: HASANNN | cevaplama tarihi: 02 Ekim 2001 Salı
    Olağan toplantılar bakımından 15 gün önce haber verme yükümlülüğünüz yoktur.
    İlk toplantıda çift çoğunluk elde edilemediğinden dolayı yapılacak 2. toplantı en geç 1 hafta içinde yapılır; ama -bu toplatıda özel bir yeterlilik sayısı gerekmeyecekse- çift çoğunluk aranmaz.Yani, hem kat malikleri hem de arsa payı bakımından çoğunluk gerekmez.
    İyi günler dilerim.

soran: vega | soruluş tarihi: 16 Eylül 2001 Pazar
    soru: Cephe tamiratı
    Apartmanımızda yönetim kararı neticesinde cephenin yenilenmesi işi bir müteahhite verildi. Bu karar alındığı sırada evde olmadığımızdan bizim kararda imzamız yok. Ben arka cephede oturduğumdan renkli kum sıvanın da ön cepheye yapılacağından dolayı bu ilave harcamaya katılmak istemiyorum. Yönetim bu kum sıva farkını benden talep edebilir mi?

Cevaplar
    cevaplayan: JAGLER | cevaplama tarihi: 25 Eylül 2001 Salı

Usülüne uygun olarak alınmış bir yönetim kararı varsa bu harcamaya katılmak zorundasınız hangi cephede oturduunuz herhangi bir önem arz etmemektedir.

soran: futuralist | soruluş tarihi: 15 Eylül 2001 Cumartesi
    soru: Habersiz toplantı
    40 daireli bir apartmanda önceden merkezi sistem kaloriferle ısınılmakta iken, yapılan apartman toplantısında 22 dairenin aldığı kararla bireysel kat kaloriferi uygulamasına geçiliyor. Daire sakinlerinden birisinin toplantıdan hiç haberi olmuyor (Bir süre şehir dışında olduğu için). Mezkur kişi evine döndüğünde durumu öğreniyor. Bu sistem için istenen para 2 milyar TL ve kişinin parayı ödemesi olanaksız. Bir yandan haberi olmadığı bir toplantıda alınan kararla istenen bir para diğer yandan kaloriferli diye aldığı evin kalorifer sisteminin iptal edilmesiyle değeri düşen bir konut. Mağdur durumda kalan bu kişinin yapabileceği hukuki girişimler neler olmalıdır?

Cevaplar
    cevaplayan: HASANNN | cevaplama tarihi: 02 Ekim 2001 Salı
    Ek olarak; bir görüşe göre de, o konutun değerinde düşüş olması sebebiyle tazminat davası açmak mümkün.

cevaplayan: kaygisiz | cevaplama tarihi: 17 Eylül 2001 Pazartesi
    Kat malikleri kurulu olağanüstü toplantısı 15 gün önce üyelere imza karşılığı veye taahhütlü mektupla duyurulur. Ancak olağan toplantılarda böyle bir zorunluluk yoktur. Arkadaşınız toplantının usulüne uygun yapılmayan toplantı kararlarının iptali için sulh hukuk mahkemesine dava açabilir.

soru: Apartman defterleri
    İki dönem (şu anda değil) apartman yöneticiliği yaptım. İlk yöneticiliğimde denetçi olan şahıs, dönem sonunda verdiği raporda yöneticiliğimi övüyor ve yeni dönem içinde devamını istiyordu. İkinci dönem yöneticiliğimde başka bir şahıs denetçi oldu. Bu dönemin sonunda da denetçi olumlu raporunu verdi. Her iki dönemde de Genel Kurul tarafından ibra edildim. Bu sene başka bir şahsa yöneticiliği devrettim. Fakat ilk yöneticiliğimde denetci olan şahıs yine denetci oldu. Bende yöneticiye yardım etmek için defterleri tutuyorum. Bu dönemde denetci olan şahıs, bir önceki döneme ait evrakları ve defterleri kontol etmek için kapıcıyı göndermiş. Bende o dönemin Genel Kurulca ibra olduğunu ve kendisinin o dönemi incelemeyeceğini söyledim. Bu sahış mahkemeye başvuracağını söylemiş. Sorum şu: Geçmiş dönemi bu sahış denetçi olmadığı halde inceleyebilir mi? Mahkemeye başvurabilir mi?
    Not: Geçmiş dönemle ilgili veremiyeceğim hiçbir hesabım yoktur. Kendisinin iyiniyetli olduğunu zannetmediğim için vermekte tereddüt ediyorum. Teşekkür ederim.

Cevaplar
    cevaplayan: HASANNN | cevaplama tarihi: 20 Ekim 2001 Cumartesi
    Sayın Kemal,

kanaatimce; bu denetçinin davranışlarını düzeltmemesi ve kat malikleri toplantılarında sizin döneminize ilişkin hesaplarda şaibe olduğu izlenimi veren davranışlarının devamı halinde sizi küçük düşürmek, şeref ve haysiyetinizle oynamak istediği iddiasıyla tazminat davası açmanız mümkün olacaktır.

cevaplayan: kaygisiz | cevaplama tarihi: 17 Eylül 2001 Pazartesi
    Sizin 2 döneme ait hesaplarınız genel kurulda ibra edilimiştir. Yeni yönetici sadece şu andaki yönetimin hesaplarını denetleyecektir. Yönetici kat malikleri kurulunca ibra edilmiş ise, kendisindan ayrıca hesap istenmez (Yargıtay 5.Hukuk Dairesi 24.12.1979 tarih E : 1979/9201 ve 1979/9731 sayılı kararı). Lütfen bu karar özetini hukuk bilmeyen yeni denetçiye veriniz.

Apartman içerisinde bir daire herhangi bir ödemeyi (örnek kapıcı sigorta primi) yapmaz ise veya aidatlarını ödemeyi reddederse ne gibi hukuki yaptırımlar uygulanır.Bu konuda dava açabilmek için apartman işletme projesi yapılmış olması zorunlu mudur? İşletme projesi yoksa hiçbir hukuksal yola başvurulamaz mı?
    Konuyu Açan :Mehmet Çolakoğlu
    Tarih :08.10.2001

ORTAK GİDERLERE İLİŞKİN İŞLEM YAPABİLMEK İÇİN;oRTAK GİDERLERE İLİŞKİN KAT MALİKLERİ KURULU KARARI YADA İŞLETME PROJESİ OLMASI LAZIM HER İKİSİDE YOKSA TAKİP YAPILAMAZ. BUNLARDAN BİRİSİ VARSA İCRA TAKİBİ YAPILABİLİR
    Cevap veren : ADMİN
    Tarih : 10.10.2001

Yargitay, eger apartmanın zorunlu giderleri için bir masraf yapılmışsa, KAT MALİKLERİ KURULU KARARI YA DA İŞLETME PROJESİnden her biri olmadan da diger kat maliklerine (veya hissedarlara) VEKALETSİZ İŞ GÖRME kapsamında rucu edilebileceğini hükme bağlamıştır.
    Zorunlu giderler için (lüx gider olmamak şartıyla) böyle bir masraf yapmışanız rucu (dava veya icra takibiyle) edebilirsiniz.
    Son düzenleme : adnanfd; 27-11-2006 saat: 05:04.

Esas

1999 dan beri ödenmiyen borçlu dükkanı başkası aldığında eski borçların durumu ne olur yeni sahibi eskilerinden sorumlu olur mu?

Esas

Alıntı Originally Posted by Perke Yazıyı Oku
    Öncelikle topiği açan sn.kentuf arkadaşımıza teşekkür ederim.Gerekli bir topik bence.Sn adnanfd 'nin tersi bir durum yaşıyorum.Kiracıyım ve yönetici ne apartman girişine ne de kiracılara hiçbir tebligat, duyuru vs.yapmıyor.İki yıl aksatmadan aidat ödedim.Ekimden beri ödemiyorum.Ekimde toplantı yapıldı.Kiracı olarak ne bir davet ne de toplantı sonucuna dair
    belge verilmedi.Ev sahiplerinden aidat dışı para toplanmadan apt. kapısı lüks bir kapıyla değiştirildi.Kumandalı garaj kapısı yapıldı.Anlaşılıyor ki aid at fazla toplanıp bu harcamalar yapıldı.Yöneticiden bilanço ve harcama belgelerini (sözlü olarak)istedim.Vermiyor.Ben de aidat vermiyorum 2aydan beri.Yasal yola başvurması halinde bilançoyu incelettirip fazla alınan aidat miktarını geri alabilir miyim?Eğer bu konuyla ilgili yasa maddesi bilen varsa lütfen yazarsa memnun olurum.Teşekkürler.
    http://www.inndir.com/program.php?id=21457 apartman yönetimi programı ilgili olanların indirip incelemesi iyi olur.

Sayın Perke apartman giderleri atla deve değil .Kapıcı ve ssk lı gösterildiği değerleri biliyorsanız ,üzerine aylık 70 ytl bakım masrafını geçmeyen bir asansör gideri,tüm bina için 20 ytllik temizlik harcaması ,tüm bina için ortalama 50 ytllik arıza durumu için bir bütçe yapıp arsa paylarına göre dağıtımını yapmanız halinde durum ortaya çıkacaktir .İllegal toplanan aidat durumları söz konusu ise size zaten yönetimden bir tebligat gelmesi söz konusu olmaz .Yönetim illegal ise zaten işi çok zor.Bu iş siz aidat vermedikçe yönetimin diğer malilere karşı madur olacağı ortaya çıkana kadar böyle devam eder.Bir dahaki toplantıda o yönetici görevden çekilir bundan sonra gelenlerde her şeyi işletme projesi denilen usülüne uygun şekilde yapmaya başlarlar.Yani her halükarda yasal yola başvurmasını bekleyin ,kanuni olarak siz kendi kendinizi savunma hakkına sahip olduğunuzdan bir şeycikler olmaz .Bence sizden bu parayı anlattığınız gibi ise kanuni yoldan alamaz .Kendi başı belaya girer.

Esas

Alıntı Originally Posted by SAHAN Yazıyı Oku
    1999 dan beri ödenmiyen borçlu dükkanı başkası aldığında eski borçların durumu ne olur yeni sahibi eskilerinden sorumlu olur mu?
    Borç derken ne borcu ? Elektrik ,su ,doğalgaz gibi borçlar ise bunlar sizi ilgilendirmez.Dükkanı alır almaz bunlarıo kendi üzerinize söyleşme ettirip 0 km ile işe başlarsınız.
    Eğer bir ipotek konulma söz konusu ise ipotek kalkmadan dükkan satışı gerçekleşmez zaten .

Esas

Alıntı Originally Posted by adnanfd Yazıyı Oku
    2 ay önce yeni taşındığım kendi evimde apartman yöneticiliğini yapmak zorunda kaldım.çünkü kimse yönetici olmak istemiyordu.34 daireli bir apartman.
    kat maliklerinden biri son 5 yıldır ortalıkta yok. kaçıp gitmiş.yaptığım araştırma sonucu bu malikin ölmüş olduğunu ve mirasçılarının da isviçrede yaşadığını öğrendim.fakat tebligat adreslerini öğrenemedim.defterleri incelediğimde bu malik nasıl olsa aidat ödemiyor diye hiç makbuz kesmemişler.sorum şu. şimdi benim bu malike makbuz kesip ödemediği makbuz asıllarını bir dosyada mı tutmalıyım ,yoksa nasıl olsa ödemiyor diye makbuz kesmeyecekmiyim.birde ocak ayında yapacağımız kat malikleri olağan toplantısında işletme bütçesini bütün kat maliklerine tebliğ etmem gerekiyormuş.binada 14 dairede kiracı oturuyor.ev sahiplerinin adreslerini bilmiyorum.panoya yazı asmama rağmen adresleri bildirilmedi.bu tebligatları kiracılara yapabilirmiyim.yurt dışında oturup daireyi boş tutan ve adresleri belli olmayan kat maliklerine işletme bütçesini nasıl tebliğ edicem.çünkü bu tebliğ yapılmazsa daha sonra itiraz edebiliyorlarmış.bize tebligat yapılmadı diye.yardımcı olacak arkadaşlara teşekkür ederim.
    Adresleri kiracılardan alıp onlara tebligat yapmak zorunluluğunuz var .isterseniz size yanlış adres vermiş olsunlar sizden tebligatın olduğuna dair bir çıkış ve onun geri dönüşünü gösteren bir hamle olması bile yeterli olur ilerki hukuki süreçte .
    Kesinlikle makbuzları kesip bir dosyada saklamanız gerekiyor .Apartmana bir tebligat yapıp bu daireye ulaşılana dek onun aidatının diğer maliklerden karşılanacağını tahsilat yapılması için hukuki sürecin başlatılmış olduğunu ,tahsilat yapılınca bunların aidattan düşüleceğini bildiren bir yazı yazmanız en mantıklı yol olcaktir.

Esas

Alıntı Originally Posted by kentuf Yazıyı Oku
    Borç derken ne borcu ? Elektrik ,su ,doğalgaz gibi borçlar ise bunlar sizi ilgilendirmez.Dükkanı alır almaz bunlarıo kendi üzerinize söyleşme ettirip 0 km ile işe başlarsınız.
    Eğer bir ipotek konulma söz konusu ise ipotek kalkmadan dükkan satışı gerçekleşmez zaten .
    özürlerimi ileterek, apartman aidat ve masraflar kastetmişdim;saygılarımla

Esas

arkadaşlar,
    özel imar ile ilgili bilgiye ihtiyacım var.
    şöyleki, belediyenin imar çıkartmada çeşitli zorluklar çıkarttığı bir tarlam var. sağı solu imarlı olmasına rağmen burda bir türlü imar çıkmıyor. bu tarlaya (30 dönüm) özel imar çıkartabilirmiyim.
    teşekkürler.

Duhul
    Oct 2004
    İkamet
    İstanbul & Taşkent
    Gönderi
    504

Esas

Sn.Kentuf'un açmış olduğu başlığı okuyunca bir kez daha aslında insanların toplu halde yaşamayı beceremediğini, apartmanda yaşamanın herkesin harcı olmadığını gördüm.
    On senedir oturmuş olduğumuz müstakil evden yaklaşık 1 ay kadar önce taşındık.Geçici olarak 0 bir apartmana kiracı larak taşındık.Dışarıdan bakıldığında lüks gözüken bir apartmanımız var ama içinde barınan insanların bir kısmı apartmanda yaşamaya hazır değil.
    Şu ana kadar sadece otopark kullanımında sıkıntılar yaşıyoruz, umarım ileride aidat ve harcama sorunları gibi gereksiz şeylerle uğraşmayız.

Sayfa 3/5 İlkİlk 12345 SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •