Sayfa 1/515 1231151101501 ... SonSon
Arama sonucu : 4118 madde; 1 - 8 arası.

Konu: TGSAS - TGS Dış Ticaret A.Ş.

Esas TGSAS - TGS Dış Ticaret A.Ş.

Türkiye genelinde 200'ü aşkın imalatçı firmanın 20 binden fazla çalışanın üretim gücünü 5 kıtada 100'ü aşkın ülkeye ihraç eden TGS Dış Ticaret A.Ş. 30-31 Mayıs 2012 tarihleri arasında halka açılıyor.

TGS Dış Ticaret A.Ş. ortaklarından Genel Koordinatör Hikmet TANRIVERDİ, şirket ortağı Ali Tanrıverdi ve Halk Yatırım Genel Müdürü Murat Çetinkaya ve Halk Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Nil Mühür ile düzenlediği basın toplantısında, halka arza ilişkin bilgi verdi.

Hikmet Tanrıverdi, 200'ü aşkın imalatçı firmanın 20 binden fazla çalışanın üretim gücünü 5 kıtada 100'ü aşkın ülkeye ihraç eden TGS Dış Ticaret A.Ş.'yi Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. liderliğinde oluşturulan konsorsiyumla halka açacaklarını söyledi.

Hikmet Tanrıverdi, TGS'nin halka arz fiyatını 5,60 TL olarak belirlediklerini, halka arz büyüklüğünün ise 14 milyon TL olacağını kaydetti. Hisselerin yüzde 80'ini yurt içi bireysel yatırımcılara, kalan yüzde 20'sini ise yurt içi ve yurt dışı kurumsal yatırımcılara ayırdıklarını anlatan Tanrıverdi, şirketin halka arz sonrası piyasa değerinin 42 milyon TL olacağını bildirdi.

1 MİLYAR DOLARA KOŞUYORUZ

Tanrıverdi, TGS Dış Ticaret A.Ş.'nin Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin 2010 yılı için açıkladığı "İhracatta İlk 1000 Firma" sıralamasında yaklaşık 674 milyon Dolar ile 15., kendi sektöründe ise 2. sırada yer aldığını bildirdi. 2012 yılı için çıtayı yükselttiklerini vurgulayan Tanrıverdi, "TGS olarak 2012 sonunda yaklaşık 1 milyar Dolar ihracat hedefliyoruz. 2012 yılının ilk üç ayında 231 milyon Dolar ihracat gerçekleştirdik. Yakaladığımız bu ivme 1 milyar dolarlık hedefi rahatlıkla tutturacağımızı gösteriyor." dedi.

Türkiye'nin üretmekten ve ihraç etmekten başka çıkar yolunun olmadığını ifade eden Hikmet Tanrıverdi sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye'nin geleceğine baktığımda çok büyük dengesizlikler olmadığı takdirde 2023 yılı için belirlenen 500 milyar dolarlık ihracat hedefini rahatlıkla geçeceğimize inanıyorum.

500 milyar dolarlık ihracat hacminden daha büyük pay alabilmek için halka arzdan gelecek kaynağı şirketin büyümeye yönelik yatırımlarında kullanacağız. Halka arzdan aldıkları payların tamamını ya da bir kısmını 90 gün süresince hesaplarında tutan yatırımcılarımıza yüzde 10 Bonus Pay Teşviki fırsatı sunuyoruz. Türkiye'de ilk kez bu oranda bir teşvik uygulamasına gidiliyor. Bunu şirketimizin bugününe ve geleceğine duyduğumuz güveni göstermesi açısından son derece önemsiyoruz. 2011'de 2.5 milyon TL kar elde eden şirketimiz 2012'de halka arz rüzgarını da arkasına alarak bu oranı 5.5-6 milyon TL seviyesine çıkaracak."

Hikmet Tanırverdi, temettü konusunda son derece dikkatli ve özenli davrandıklarını da vurgulayarak, özellikle küçük yatırımcılar için oldukça verimli temettü politikaları uygulayacaklarını kaydetti.

SEKTÖRÜMÜZÜN ÇEK SORUNUNA ÇÖZÜM GETİRİYORUZ

Tekstil ve hazır giyim sektörünün çek kullanımında yaşadığı sorunların çözümü noktasında projeler geliştirdiklerini ifade eden Tanrıverdi, "Çek krizi son yılların en önemli konularından biri haline geldi. Özellikle bizim sektörümüzde faaliyet gösteren firmalar, iplik ve kumaş alırken bu problemi sıklıkla yaşıyorlar. İhracatlarını TGS Dış Ticaret A.Ş. üzerinden yapan firmalara, bizden alacaklarına karşılık çek veya bir başka ödeme aracı talep etmeksizin çok daha uygun koşullarda kumaş ve iplik vereceğiz. Böylece firmalarımızın çok önemli bir sorunlarına çözüm sağlamış olacağız" dedi.

Duhul
    Sep 2009
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    414

Esas

Web Sitesi

http://www.tgsas.com/News-Detail.aspx?lang=tr&NewsId=1

bu halka arzı takip edeceğim bakalım. %10 bonus hisse iyi ancak finansalları bilen birisinin burda analiz etmesi ve arz fiyatının bir tartışılması bizim gibi küçük yatırımcılar için sağlıklı karar vermek için fikir verecektir.
    halka arzlarda bugüne kadar EKGYO dışındakilerin tamamı bence çok başarız oldu. Bakalım kim kıracak bu bahtsızlığı

Duhul
    Apr 2005
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    13,296
    Blog Yazıları
    2

Esas

Bu şirket 1.00 TL (nominal) fiyata bile tercih edilmez. Bir masa, iki sandalyeden ibaret. Dönen varlıklar kadar kısa vadeli borcu var.

Muameleci şirket diyebiliriz. 5 MLTL ödenmiş sermaye ile muamelecilik işinden 1.0 MLTL civarında para kaybetmiş.

Aslanım halka açılacak ya ilk çeyrekte 0.5 MLTL kar açıklamış.

Ödenmiş sermayesinden başka hiçbirşeyi yok denebilir. 5 MLTL sermayeyi 7.5 MLTL seviyesine çıkarıyor ve 2.500,000 TL nominal değerli hisse 5.6 TL fiyat ile halka arz edilmektedir.

Bu demektir ki ödenmiş sermayesinin hemen hemen üç katını halka arzdan topluyor. Pes doğrusu. Ne yiğitler var yahu, iş bilenin kılıç kuşananın demişler.

Halka arz miktarının büyük çoğunluğu yerli yatırımcıya, çok azı da yabancıya ayrılmış. Yabancı bir yerleriyle güleceğine göre o miktar da böğürerek alan yerli boğalara verilecektir. MÖÖÖÖÖÖÖ.

Esas

%10 bonus hisse vereceklermiş.Hisse %10'dan fazla düşerse o zaman ne yapacağız?Bunların verdiği kredi kartlarından kazanılan uyduruk bonuslara benziyor.Şimdi halka arzda yeni bir moda ortaya çıktı.Halka arzın büyük miktarı yerli yatırımcılara ayrılmış.Önceden bu durumun tam tersi mevcuttu.Artık bu kişiler taktik değiştirmiş malı bizim gibi garibanlara yedirmeye çalışıyorlar.Bence hisse de bonus da sizin olsun siz kar edin.Bizim sizin malınızda gözümüz yok.

Duhul
    Apr 2005
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    13,296
    Blog Yazıları
    2

Esas

Bu arz kürtaj dan daha beter, fakat ''one munite'' uyuyor.

Filistinli kadar değerimiz yok.

Duhul
    Apr 2012
    İkamet
    İSTANBUL ÇIKIŞI
    Gönderi
    3,414

Esas

sy teknik oyuncu çok beğendim yorumunuzu...ben de bir şeyler eklemek istiyorum...

1) Bu aralar iş adamlarının gözüne daha çok keklik gibi görünüyouz herhalde...halka arz edilmemiş hakkaten çok ciddi ihracat firmaları var neden böyle büro şirketleri, büfeler geliyor son zamanlarda...yatırımcı seferberliği imiş...spk ya sormak lazım son 24 ay içinde halka arz olup halka arz fiyatının üzerinde olan firma kaç tane...

2) bu tgsd ne iş yapar ky yi ortak edecek...devamlılığı olacak...

3) 10 milyonu olan bir spekülatörün tahtanın anasını ağlatacağı hisseler için hiç olmazsa bir KOBİ pazarı kursalar da millet neye yatırım yapıyor bilse.

4) geçenlerde bir firma 3 ay sonra geri alma vaadinde bulunmuştu demek ki "yemedi"...eğer firma ky yı korumak ya da hissesine çekmek istiyorsa, böyle bir % 10 luk saçmalık yapacağına % 10 indirim yapsın hisse fiyatında...benim ky olarak aklıma gelen 3 ay sonra % 10 dan fazla aşağı da olacağımız garanti...

inşallah firma dediğimiz gibi çıkmazda alan ky çok kaybetmez...

Duhul
    Apr 2005
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    13,296
    Blog Yazıları
    2

Esas

Halka arzlar maalesef aracı kurumların milleti sırtından vurmasının aracı haline gelmiştir. Şirket patronları kapı kapı dolaşarak ''beni en yüksek fiyattan kim halka arz eder'' diye dolaşıp adeta ihale açıyorlar.

Yüksek bir fiyat belirlenmesi karşılığında aracı kurum müdürünün cebine 500.000 Tl koyanlar olduğu söyleniyor. Bir TV programında bir aracı kurum analisti bu konuya değinmişti.

Şirketini 12 TL fiyata halka açan bir patron ile bir profesör aynı uçakta uçuyormuş. Prof patrona ''şirketiniz bu kadar etmez, etse etse 3.00 TL eder; neden halka arzı bu kadar pahalı yapıyorsunuz'' dediğinde patron cevaben: Gardaşım bu millet eşek olduktan sonra ben malımı 12 TL den satarım, 3.00 TL den geri alırım'' demiş.

Bu olayı bir ekonomi gazetesinde köşe yazarı olan profesör bana bizzat anlattı. Patron şimdi rahmetli.

Kefenin cebinin olmadığını öğrenebilmiş değiliz, demek ki.

Yunus demiş ki, ''sana ibret gerek ise, gel göresin bu sinleri (mezar).''

SPK göklere kadar yükselen bedduları, akan kanlı göz yaşlarını, aile dramlarını seyrediyor. Bu vebale ortak oluyor.

Durmak yok yola devam. Yetmez ama evet. İnadına ...

Esas

Bankaların yaptığı hiç bir arza katılmıyorum...

Sayfa 1/515 1231151101501 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •