Sayfa 1/6 123 ... SonSon
Arama sonucu : 43 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Lapland( Finlandiya)

Duhul
    Feb 2010
    İkamet
    Helsinki'nin kokartli (Türkce) rehberi
    Gönderi
    1,425

Esas Lapland( Finlandiya)

Merhaba arkadaslar, ben uzaklardan bir arkadasinizim. Hic icinizde finlandiyayi merak edeniniz varmi?
    Eger merak ediyorsaniz. Bana ulasabilirsiniz.

Duhul
    Feb 2010
    İkamet
    Gönderi
    1,425

Esas

Finlandiya soğuk ama bir okadarda büyüleyici bir Ülke.

Bizim tarihimizdeki gibi tarihleri boyunca yerleşik yasama gecene dek hep göçebe olarak yasamış bu toplum en son 1150 li yıllarda buraya geliyorlar.

Bu ülkenin adı finlilerin o donemde dediği gibi Suomi (Suo=bataklık). Suomi ise bataklıklar ülkesi,

Buraya geldiklerinde artık bizi bataklıklardan da atamazlar düşüncesine sahiptiler. Fakat daha sonra İsveclilerin egemenliğine girdiler ve 1808 yılına kadar İsveclilerin boyunduruğu altında yasadılar. 1808 yılında Rusların helsinkide bulunan Suomenlinna kalesini( adasini) ele geçirdiklerinde Finlandiya egemenliği Rusların eline gecti. Ama Ruslar Finlandiyayi Rus çarlığına bağlı Fin dükalığı olarak egemenlikleri altına aldılar, iç işlerinde bağımsız dış işlerinde ise tamamen Ruslara bağlı bir dükalık olarak yönetildi. 109 yıl kadar bu böyle sürdü ve Helsinki Ruslar tarafından 1812 yılında başkent olarak konumlandirildi.

Daha sonra 6. Aralık 1917 yılında bağımsızlığını ilan eden Finlandiya Helsinki'yi başkent olarak kullanmaya devam etti.

Gunümüzde hala Helsinki kadar yeşilliğe doğaya ve suya daha yakın bir sehir yoktur. Diğer bı adida baktıkların güzel deniz kızı olan bu sehir Avrupa'da kadınlara seçme seçilme ve erkeklerle eşitliğin %100 olarak verildiği ilk yerdir.

Helsinki dunyanın en kucuk ama bir okadarda kozmopolit olan başkentlerinden birtanesidir. Ülke nüfusunun yaklaşık %10 U burda yaşamaktadır. 550.000 kadar kisi.
    Parkları,gölleri, adaları ve dünya mutfağının tamamını bulabileceğiniz restorantlari ile unlu bu sehir aynı zamanda 2012 yılında dünya dizayn baskentidir. 1952 de dünya olimpiyatlarına ev sahipliği yapmış bu sehir aynı zamanda bir tüneller şehirdir. Ülkenin genelinin bataklıklarda dolu olmasına rağmen Helsinki cok sert Kayalar ile kaplı bir dünya sehridir. Hatta tamamen kayalardan icine oyularak yapılmış 1981 yılında dunyanın görülecek yerler listesine girmiş Kaya kilisesi bulunmaktadır.

Bugunlukbu kadar diyelim ve daha sonra devam edelim.

Yazdiklarim sadece beni baglar yatırım tavsiyesi değildir.

www.carisatravel.com

Duhul
    Feb 2011
    İkamet
    Customs...
    Gönderi
    606

Esas

sayın suomenlinna örneğin ne gibi eksiklikleri vardır ikliminde neler yetişmez bütün meyveler rahatlıkla bulunabilirmi?

Duhul
    Feb 2010
    İkamet
    Gönderi
    1,425

Esas

Tamamen cepten yazıyorum imla hatarini lütfen görmezden geliniz.

Duhul
    Feb 2010
    İkamet
    Gönderi
    1,425

Esas

Alıntı Originally Posted by flameng Yazıyı Oku
    sayın suomenlinna örneğin ne gibi eksiklikleri vardır ikliminde neler yetişmez bütün meyveler rahatlıkla bulunabilirmi?
    Birkere soğuk bir ülke 338.000 km kare yüzölçümüne sahip bu ülkenin %70 i ormanlarla kaplı olmasına rağmen topraklarının sadece %8 i tarıma elverislidir. Ülkede pek fazla meyve yetişmez domates salatalik patates soğan elma yaban mersini çilek ülkede yetişen yrunlerdendir ama bunlarda ülke nüfusuna yeterli değildir. Cogunluk meyve ve sebzeler Hollanda ve İspanya'dan karsilanmaktadir. Turk kirazını ise bu mevsimde burada bulabilirsiniz.

www.carisatravel.com

Duhul
    Feb 2011
    İkamet
    Customs...
    Gönderi
    606

Esas

Ben dış ticaret yaptığım için ilk bu soruyu sordum türkiyeden ithal edilen meyveler vardır sanırım örneğin kanadaya haftada 4 kez incir gönderiyorum.

Duhul
    Feb 2010
    İkamet
    Gönderi
    1,425

Esas

Alıntı Originally Posted by flameng Yazıyı Oku
    Ben dış ticaret yaptığım için ilk bu soruyu sordum türkiyeden ithal edilen meyveler vardır sanırım örneğin kanadaya haftada 4 kez incir gönderiyorum.
    Dilerseniz bura gelin beraber bir proje yapalım. Neler yapabiliriz yada size nasıl yardımcı olabilirim bir bakalım.

www.carisatravel.com

Duhul
    Feb 2011
    İkamet
    Customs...
    Gönderi
    606

Esas

Gelmeyi elbette isterim malum bu dönemler yoğun oluyoruz sezon dönemi olduğu için kışa doğru neden olmasın görmek isterim tabiki.

Sayfa 1/6 123 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •