Sayfa 3/3 İlkİlk 123
Arama sonucu : 20 madde; 17 - 20 arası.

Konu: Aracı Kurumların İşlem Hacimleri ve Karları (TSPAKB)

Esas

SPK lisanslı olanlar için kaldıraç 1:100 değil mi, kaç kişi arayıp benim kaldıraç oranım 1:25'e düşürülsün faln dior? Ben çok olduğunu zannetmiyorum, hatta hemen hiç olmadığını düşünüyorum.

1:100 kaldıraçtan hareketle 100'e bölüp, esas işlem yapılan parayı bulmak niye yanlış orasına aklım ermiyor. Benim ulaşmaya çalıştığım toplam ne kadarlık bakiye olduğu değil, ne kadarlık marjin ile pozisyon alındığı. 144 milyar için 1.44 milyar demek sonuçta çok yanlış olmaz. Hesabında 10 bin $ olan birisi günde 1 lotluk 4 kere al sat işlem yapsa 4 bin $ lık işlem yapmış olacak çok kabaca. Böyle 1000 tane müşteri olsa 4 milyon $ demek. Doğal olarak daha çok bakiye'ye sahip olup daha büyük işlem yapan veya daha büyük risk alıp 1 lottan daha fazla işlem yapan, yada günlük işlem hacmi daha da yukarıda olan (benim örneğimdeki gibi 4 x 1 lot yerine 0.2 lot x 50 işlem vs. gibi daha yüksek olan) daha çok insan vardır diye düşünüyorum. Benim kabaca uydurduğum 23 milyon $ günlük sonucuna az çok ulaşılabilir hatalı mı bu? Sonuçta işlem yapmak için kullanılan marjin'in esas olarak alınması daha doğru değil midir pozisyon büyüklüğüne göre?

2. Esas

Dikkat ederseniz toplam teminat demiştim. Yani kurumda park etmiş toplam para. Yani market maker'ın kar potansiyeli.
    Bu rakama işlem hacmi verisinden ulaşamazsınız.

Kurumun işlemlerinde marjine çekilen tutarı bulsak da bu pek bir şey ifade etmez. Çünkü kimin kaç kez işleme girdiğini asla bilemeyeceğimizden çarp çırpıp bölmekle marjinden 'esas para' gibi bir tanıma ulaşamayız. Mesela, belki birileri günde 200 kez işlem açıp kapatıyor ve kurum işlem hacminin %90'ına sahip. Manyak bol... 1. sayfada bundan bahsetmiştim biraz.

Forex'te marjin diye tabir edilen parayla işleme girilmiyor. Aslında tüm teminat ile giriliyor. Kazanç ya da kayıp marjinle sınırlanmadığı için gerçekteki kaldıraç = hesaptaki para / pozisyon büyüklüğü'dür.

Esas

Tamam da, 200 x 1000$ lık ile işlem yapan da, 1 x 200.000$ ile de işlem yapan aynı işlem hacmini oluştur muyor mu? Bizim elimizde burda 200.000$ lık işlem hacmi olmuyor mu (20.000.000 pozisyon büyüklüğü olarak). Benim demek istediğim, bu 20 milyon'u 100'e bölsem, elimde kalan sayı ile marjin veya işlem yapılan para arasında kaba bi fikir verecek sonuca ulaşamıyor muyum toplam olarak. 20 milyon hacim deniyor, ben 100'e böldüm 200 bin $ buldum. Bu 200 işlem ile 1000$ lık al sat ile de olabilir, tek seferlik 200 bin $ lık işlem ile de, onun farkındayım zaten. Ama benim amacım, bu işlemlere konu olan gerçek para ile oluşturulan 200 bin $ 'lık hacmi zaman ile karşılaştırmak, mesela 1 aylık zaman ile.

"1 ayda 20 milyon $'lık işlem yapmışım" dediğim zaman bunu pozisyon büyüklüğü olarak söylüyorum. Yada kurum 144 milyar 3 aylık işlem hacmimiz var dediği zman poz. büyüklüüğü olarak söylüyor. Ulaşmak istediğim toplam teminat değil zaten. İşleme konu olan pozisyonlarda kullanılan teminat. Ulaşmak istediğim, hata payı ne kadar bilmiyorum ama günlük bazda aslında çok fazla işlem yapılmadığı, bi IMKB ile karşılaştırılacak seviyede olmadığı. 144 milyar / 100 >> 1.44 milyar 3 aylık, günlük 23-24 milyon gibi işlem yapılmış. 1 x 24 milyonl da olur, 24 bin x 1000 şeklinde de olur, ama günlük olarak reklamını yaptıkları gibi işlem hacmi IMBK'nin 5 katını 10 katını geçti demek doğru mu onu demek istiyorum.

4. Esas

'Forex işlemleri için günlük ortalama 23-24 milyon TL kullanılmış olabilir' demek yanlış olmaz.
    Tabi ki forex piyasasında, imkb'de işlem yapan para kadar bir teminat yok.
    Ama hacim, hacimdir. Sonuçta tüm kazanç ve kayıplar o hacmin yarattığı pozisyon (yatırım) büyüklüğü üzerinden hesaplanır. Ve rakam da çok büyük.
    O yüzden imkb'yi 5'e 10'a katladı gibi ibareler de doğru

Sayfa 3/3 İlkİlk 123

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •