Sayfa 3/6 İlkİlk 12345 ... SonSon
Arama sonucu : 47 madde; 17 - 24 arası.

Konu: -Lezzet Durağı-

Esas chocolate mousse

Chocolate Mousse

.1/4 bardak ıslatılmış, doğranmış kuru hurma
    .1/4 bardak SAF bal
    .1/2 çay kaşığı SAF VANİLYA tozu (arifoğlu)
    .3/4 bardak ezilmiş püre haline getirilmiş avocado (1+1/2 avocado kadar
    .1/4 bardak kakao tozu veya yerine keçiboynuzu tozu (keçiboynuzu tozu kullanarak, hem kakao lezzetini yakalıyabiliyor, hem de kakao daki yağ dan korunmuş oluyoruz)
    .1/4 bardak kadar su

Hurma, bal ve vanilyayı mutfak robotunda çırpın. Avakado ve kakao tozunu( ya da keçiboynuzu tozu) nu katın, krema haline gelene kadar karıştırın.Suyu ilave edin karıştırmaya devam edin.

Ağzı sıkıca kapatılmış koruyucularda buz dolabinde 3 gün , dondurucularda 2 hafta saklayabilirsiniz.

Kullanmadan önce üzerini arzunuza göre süsliyebilirsiniz.

Esas

*114 gram tam yagsiz ve izgara yapilmis kirmizi kiymada istenmeyen doymus yag kalorisinin 100 oldugunu biliyor musunuz?

* 114 gram derisiz hic yagsiz ,izgara yapilmis tavuk gogsunde istenmeyen doymus yag kalorisinin 12 oldugunu biliyor muydunuz?

Duhul
    Jan 2004
    Gönderi
    3,041
    Blog Yazıları
    2

Esas

Alıntı Originally Posted by çilek Yazıyı Oku
    *114 gram tam yagsiz ve izgara yapilmis kirmizi kiymada istenmeyen doymus yag kalorisinin 100 oldugunu biliyor musunuz?

* 114 gram derisiz hic yagsiz ,izgara yapilmis tavuk gogsunde istenmeyen doymus yag kalorisinin 12 oldugunu biliyor muydunuz?
    Sayın Çilek kıyma yemeyelim hep tavukmu tüketelim anlamı çıkıyor?

Esas

Elbette değil. Sadece dikkat edilmesi gerekiyor. Sınırları aşmamak gerekiyor.

Eğer o öğün,menü de kırmızı et var ise, yanındaki diğer tabaklarımız kesinlikle bu yağ oranını dengeler nitelikte olmalı. Köftenin yanında bir amerikan salatası, yağ da kızartma yer almamalı.(Örneğin, yağda kızartılmış kabak yerine, yukarıda bahsettiğim kabak ızgara çok daha uygun düşüyor.) Hatta, takip eden günlerde de birkaç öğün yediklerimizin yağ oranına dikkat etmek gerekiyor. Ya da, fazladan koşacaksınız

Ama öğünde tavuk var ise, canımız da amerikan salatası çekti ise, bir kaşıkdan zarar gelmez.(ancak burada bahsettiğim amerikan salatası, içi cum cum yağ dolu olanı değil. Yağ oranını azaltıyoruz. Bir şekli ile, yaptığımız mayonez i yoğurt ile karıştırarak, cumcumluktan kurtarıyoruz. Daha sıhhatli oluyor, lezzetinde ise hiçbirşey değişmiyor) Amaç,kendimize işkence çektirmeden, kendimize yasaklar getirmeden, ama bilinçli beslenmek.

Tüm bunları kendimde ve ailemde yaklaşık 2 senedir denedim. Tahmin edemeyeceğiniz sonuçlar aldık. Bu yüzden paylaşmak istedim. Yoksa, bu konunun uzmanı v.s biri falan değilim.

Bir de Su konusu var. Konu üzerinde bana gelen bir yazımı aktarıyorum.

--Zayıflamada PH Mucizesi" isimli kitapta bana çok çarpıcı gelen bir kısmı paylaşmak istedim.

Kitap, vucudumuzun en büyük düşmanının asit olduğunu belirtiyor.

Vücüdumuzda asit, ya içtiğimiz-yediklerimizden yada strese bağlı kendiliğinden oluşuyor.

Vücut, asidin zararını engellemek için kalkan görevi gören yağa ihtiyaç duyuyor. Vucudumuzda asit çoğaldıkça daha çok yağa ihtiyaç duyuyoruz ve daha çok yağ aldıkça da daha da şişmanlıyoruz.

Sağlıklı, enerjik, genç yaşamanın temeli,
    vucudumuzu yıpratan, enerjimizi çalan, şişmanlatan, yaşlandıran en büyük düşmanımız olan asidi, vucudumuzdan en kısa zamanda uzaklaştırmak.

Bunun için de alkalik derecesi yüksek gıda ve içecekleri içmemizi öneriyor kitap.

Kimya-biyoloji dersinden hatırlayacağınız üzere, bir gıdanın asidite-alkalik derecesini pH derecesi belirliyor.

0-14 arasında değişen pH,
    7 de nötr,
    7 den küçük 0(sıfır) a ne kadar yakınsa, gıda o derece asidik,
    7 den büyük 14 e ne kadar yakınsa, o derece alkalik.

Kitapta, dünyadaki suların pH dereceleri listelenmiş.

Ben de merak edip İstanbul'da marketlerde satılan şişe suların pH derecelerini kontrol ettim. ( Mayıs 2006 )

Saka............................... 8.1
    Pınar Doğal Kaynak Su...8.0
    Kardelen ........................8.0
    Hayat Sakarya.................7.8
    Aytaç...............................7.8
    Dia Doğal Kaynak Suyu..7,75
    Hayat Adana...................7.48
    Buzdağı.......................... 7.4
    Erikli ..............................7.25
    -------------
    Pınar Madran 6.9
    Nestle 6.8
    Aquafina 6.76
    Turkuaz 6.68
    Özkaynak 6.65
    Sırma 6.60
    Sultan 6.60
    Danone Akmina doğal maden suyu 6.3
    --------------------
    Cola nın pH ı ise internetten arayıp buldum : 3.4 !!!
    Öğrendiklerimi paylaşmak istedim.
    "Sağlık için Su İçin" sloganımı değiştirdim; "Sağlık için Alkalik Su İçin" --

Cemile Usta

Esas

Gen kültürü yayılmaya başlıyor. Bilinçli beslenme farklı bir yol çiziyor. Şimdi burun kıvırıp önemsemediğimiz bu alan, ileride HİT olacak. Olmaya başlıyor hatta.

Eğer, konu sizi ilgilendiriyorsa, S.Dönmez in sayfasına bir göz atın. O bir diyetisyen. Benim yazmaya çalıştıklarım, amatörce ve sadece tecrübelere dayanıyor. Sizi pek de tatmin etmiyor olabilir. Ama aynı yolda giden S. Dönmez i bir okuyun. Aynı şeyleri söylüyor. Yiyoruz, yaşıyoruz, besleniyoruz ve.. ZAYIFLIYORUZ.

http://www.sdonmez.com/

Esas pankek

Pankek, genelde un+yağ+yumurta v.s ile yapılan, haftasonu kahvaltılarında sunulan bir çeşittir. Tariflerini internette arattırarak bulmak mümkün.

Şİmdi tarifini vereceğim pankek ise, tabii ki farklı. Kalori , yağ, kolestrol açısından hiç düşünmeden yapabileceğimiz ve yiyebileceğimiz bir tarif.

Patates pankek (yaklaşık 8 adet)

3 irice haşlanmış patates
    1 orta kuru soğan
    1 bardak un
    1 yumurta ( kolestrolsüz olsun isterseniz, 1 yumurta yerine 2 yumurta beyazı kullanın)
    1/4 bardak sızma zeytinyağ( zeytinyağ oranını yarıya indirip, kalan yarısı için elma püresi* kullanabilirsiniz, yağ oranını düşürmüş olursunuz)
    1 tatlı kaşığı kadar tuz (zevkinize uygun miktarda kullanın)

Haşlanan patatesleri soyun. Kuru soğanla birlikte robotta püre haline getirin. Ardından kalan malzemeleri katın. Hamur kıvamına gelene kadar karıştırın.
    Teflon tavayı, fırça yardımı ile yağlayın(yağı koklatıyoruz). elimizle top haline getirdiğimiz, sonrasında yassılttığımız pankekleri tavaya koyup, arkalı önlü kızartıyoruz. Tavaya her yeni pankek koyuşumuzda, yine yağı koklatıyoruz. Fırça yok ise, kağıt peçete ile de tavayı sıvazlıyabilirsiniz.

Üzerine, tamamen zevkinize uygun katkılar yapabilirsiniz.

*Elma püresi: Birçok tarifde yağ, hatta tatlı ise tarifdeki şekerin bir kısmı için bile rahatlıkla kullanabilirsiniz. Mümkün olduğunca tatlı elma alın(ki o zaman tarifllerdeki şeker yerine de geçmiş oluyor) Soyun, kabuk ve çekirdekleri çıkartın.Kendi suyu ya da gerekli ise az su ile haşlayın. İçine tarçın çubuğu da atabilirsiniz. Ilındıktan sonra robotta püre haline getirin.

1 porsiyondaki beslenme bilgileri;

246 kalori
    8 g toplam yağ (1 g sat)
    27 mg cholesterol
    39 g karbonhidrat
    5 g protein
    3 g lif

DrWeil.com un izni ile çoğaltılmıştır.

Esas Negatif kalori

Yediklerimiz bize hep artı kalori olarak yansır. Bizler ise bu artılar arasından en minimumları seçeriz.

Ama bir de negatif kaloriler vardır. Bu şu anlama gelir: Bazı yiyecekler, taşıdıkları kalori açısından o denli düşüktürler ki, vücudumuz bu besinleri sindirmek için daha fazla kalori harcar. Yani biz bu besinleri yeriz, ama artı kalorimiz olmaz..

Lahana,marul, kereviz sapı, salatalık.

Örneğin kereviz sapında 8-10 kalori vardır ve % 95 i sudur. Vücud bunu öğütmek sindirmek için daha fazla kalori harcar, böylece eksi kalori ye düşmüş olunur.

Mevsim yaklaşıyor. Lahana, kereviz, bol marul çıkıyor. Eksi kalori ye dikkat edersek, yiyerek zayıflamanın dayanılmaz hafifliğini hissederiz.

Esas

İstanbul Şişli'deki bir dürümcünün reklam broşüründen harfi harfine
    aktarılmıştır.
    ....

Diyet, perhiz, rejim gibi faaliyetler hedefte Türk delikanlılarının ve
    genelde de Türk milletinin devamını engellemek için dış mihraklar
    tarafından gündeme getirilmiş şuurlu bir düzmecedir.

Gaye, eskiden bir koyunu, bir oturuşta götüren dev gibi babayiğit
    atalarımızı ve
    tarlada doğum yaptıktan sonra bebeğini kundaklayıp, elde orak tarlada
    çalışmaya devam eden Türk kadınlarını;
    kalori hesaplayan, hapşırınca yatağa giren, fitness ve aerobik yapan
    çıtkırıldım tiplere dönüştürmek ve
    büyük Türk ırkını Çinliler, Japonlar gibi sıska, zayıf ve sağlıksız
    bir ırk
    haline getirmektir.

İcabı halinde 240 kiloluk top mermisini tek başına namluya süren bir
    babayiğidin, kalori hesaplayan, yoğurtlu kebabı reddeden bir züppe
    haline
    getirilmesinden daha büyük bir soykırım olabilir mi?

İç yağının, kuyruk yağlarının, anamızın Vita yağının kolestrol yaptığı
    palavradır.
    Kolestrol, kebapları yedikten sonra iki şişe soda içerek
    ayarlanabilecek
    bir gaz durumudur.
    Sakın bu oyuna düşmeyin.

Feminizm, kadın hakları, çevre şuuru ve eşitlik adı altında Türk
    kızlarının
    akılları çelinerek, yemek yapmayı bilmeyen, bizim istikbalimiz olan
    yavrularını, abuk subuk yiyeceklerle yetiştirecek, damak zevki
    gelişmemiş,
    sunta kılıklı diyet bisküvilerini yiyecek sanan bir hale
    getirmişlerdir.

Ayrıca kör olası dış mihraklar, bu kızlarımıza kebap, soğan, çiğ köfte
    vb.
    Lezzetleri yiyen, bardak bardak şalgam
    suyu içen yiğitlerimize hanzo-kıro gibi sıfatlar takmayı
    öğretmişlerdir.

Ayrıca son yıllarda moda gibi gösterilmeye çalışılan Çin mutfağı diye
    birşey yoktur. Bu sözde mutfak, acaip zerzevat ile acaip mahlukatın,
    wog adı verilen bir tencerede yarı pişmiş yarı çiğ olarak hazırlanıp
    insanlara eziyet olsun diye sopalarla yenmesinden ibaret bir
    hokkabazlıktır. Sakın kanmayın, sakın yemeyin.

Unutmayın su uyur, düşman uyumaz!

Sayfa 3/6 İlkİlk 12345 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •