Anket Sonuçlarını Gör: Ne kadarlık hisse portföyune sahipsiniz

Oylayan
147. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • 0-1000

10 6.80%
  • 1000-5000

15 10.20%
  • 5000-10000

12 8.16%
  • 10000-25000

28 19.05%
  • 25000-100000

41 27.89%
  • 100000-250000

15 10.20%
  • 250000-1000000

10 6.80%
  • 1000000-5000000

5 3.40%
  • 5000000-25000000

5 3.40%
  • 25000000-100000000

0 0%
  • 100000000-1 milyar

1 0.68%
  • 1 milyar üstü

5 3.40%
Sayfa 1/93 1231151 ... SonSon
Arama sonucu : 739 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Hisseler üzerine temel analiz ve yatırmcı psikolojisi

Esas Hisseler üzerine temel analiz ve yatırmcı psikolojisi

Kasım 2010 yılından beri yaşanan patinaj hepinizin malumu .

Ben bunu temel analiz çercevesinde değerlendirip değişen yatırımcı psikolojileri hakkında bazı değerlendirmeler yapmak için açmış bulunuyorum .

Son günlerde bazı temel analiz yapan dostlarımın sayfalarında kirlilğe sebep olmamak için .

Böyle bir başlık açmayı uygun buldum .
    Son düzenleme : Pscyokinesis; 15-05-2011 saat: 19:39.

Esas

Önce geçen gün ki izlediğim ve ibret alınması gereken yaşanmış bir hayat hikayesi ile başlayalım .

Newyork borsasında işlem yapan bir brokerin yaşadığı olaylar film yapılmış .

Yaşlı bir adam ve bir broker arasında geçiyor .

Adam her gün adamın elinde gazeteyi alıp şöyle bir göz gezdiriyor şu hisselere dikkat ediyor .

Genç broker bakıyor adamın her söylediği tutuyor bu yaşlı adamda iş var diye her gün sohbet ediyor .

Gel zaman git zaman samimi oluyor yine bir gün gazeteyi alıp bak şu şirket ile haber var bu hisseye dikkat et diyor .

ben buna tüm birikimle girdim sen de düşün diyor genç brokerda adam işin piri diyor giriyor hisseye yüklü olarak .

Ama bu adamı son görüşü oluyor gel zaman git zaman aradan aylar geçiyor hisse değil pim yapmayı sermayeyi 3 te birine indirmiş durumda .

Hisse batma söylentileri çıkıyor bu brokerda bu adam bizi kazıkladı gitti deyip hepsini satıyor arada zaman geçiyor hisse daha da çöküyor .

Ama sonra gazete manşetlerine yaşlı adamın bahsettiği haberler düşüyor ve hisse uçusa geçiyor yaklaşık amerikan borsasında taban tavan olmadığı için bir günde 10 katlıyor hisse daha sonra çıkışına devam ediyor .

Aradan bir yıl geçiyor bu yaşlı adam gazetelere manşete çıkıyor küçük fon şirketinin inanılmaz başarısı diye .

Esas

Türkiyede borsaya yatırım aracı olarak bakılmama sebebleri

Evet borsaya yatırım aracı olarak bakılmıyor ne yazık ki .

Çünkü öyle bir kültür yok ne yazık ki amerikada bu kültür 100 yıldır var iken bizde yüksek faiz ve yüksek enflasyon sürekli devulüasyon olan bir para birimimiz vardı

Bunun ana nedeni insanlar faizden para kazanmaya alışık bir toplum olmamızdan kaynaklanıyor .

İnsanlar yüksek faiz ve enflasyona alışmış ki şu anda o günleri arıyorlar .

Tansu çillier erbakan dönemlerinde bono faizleri inanılmazdı %100 den fazla faiz sözkonusu idi ve zaman olarakta şimdiki gib 2-3 seneler değil 1 ay 2 ay vadeli bonolardı .

Daha sonra bonoların vadeleri uzadı faizler azaldı .

İnsanlar bonoya yatırım yapmaya devam ettiler 1,5-2 sene bekliyordu %15-20 arası faizle .

Şimdiise faizler 10 un altına indiği için kimse bono yapmıyor uzun vade bahlamıyor çünkü bu fazilerin dip olduğunu düşünüyor ve buradan uzun vade bağlamak yerine 1 aylık vadelerle mevduata yatırıyorlar .

O dönemde borsaya yatıracağın risk yerine risksiz inanılmaz getiriler sağlanabiliyordu .

Ama o devir bitti o dönemde faizden kazananlar ihya oldular ve o günlerin hala hayalini kurup mevduattan vazgecemiyorlar ve başka yatırım aracınıda çok riskli buluyorlar .

Çünkü anaparanın erimesine taahamulleri yok risksiz kazanç gördükleri için sıcak bakmıyorlar .

Hisse zirvesinde 10 da birine inmiş ama korku gözüyle bakıyorlardı ve hiçbiri cesaret gösterip giremedi .

Girenler ise çok az karlarla ayrıldı ve bunu sonucu olarak dipten çok hızlı bir şekilde çıktık .

Çünkü insanlarda 2001 krizi ve 2007 krizi etkileri vardı çevrelerinde batan bir çok insan dolu idi .

O yüzden acısız aşım kaygısız başım gözüyle bakıyorlar .

Esas

Hayırlı olsun sn.Pscyokinesis...

Duhul
    Jan 2009
    İkamet
    IST
    Gönderi
    638

Esas

Tebrikler. İyi gelişme şu, bir tarihte bu temel analiz bölümü oldukça dolu olacak gibi. Başarılar. Umarım size de okuyana da faydası bol olur. Dostça, kardeşçe, özveri ile kaliteli fikirler, bilgiler paylaşılır.

Esas

Ky yapmaması gereken ve ama sürekli tekrarladıkları 10 hata

1)Forumda bazı üstad diye geçinen hisse tacirleri var hayretle karşılıyorum bunlar hisseyi övüyor övüyor onlarda üstada soruyorlar üstadın hisse neden düştü ne olacak bizim halimiz üstad pişkin pişkin diyor ki borsa düştü biz ne yapalım deyip çıkıyor .

ALTIN ÖĞÜT: Forumda okuduğunuz bilgileri fikir vermesi amacıyla ve mantık süzgecinden geçirerek değerlendirin. Hiç kimse sizi tanımadan size para kazandırmak heveslisi değildir. Hayatta karşılaşmadığınız ve adını soyadını dahi bilmediğiniz bir kişinin tavsiyesi ile senet almaya kalkışmayın, sonu %99 hüsran olacaktır.

2)Bazı şirketler çok iyi temele sahip iken ve benim açımdan inanılmaz iskontolu iken ; benim temel veriler değerlendirme konusunda göre o zaman bu kadar detaylı bilanço okuyamasamda az çok neyin ne olduğunu biliyordum hisse topiklerinde bilgi alışverişinde bulunmak istediğimde hisseyi sürekli kötüleyen kişiler vardı ve başka hisselere yönlendiriyorlardı .

Bunlara inanıpta hisselerden çıkıp çok insanlar oldu . hisse temel verileri analiz et ve geleceğini görüyorsan yatırım yap .

3)İnsanlar hızlı kar yapacak diye tüyo peşinde koşuyorlar .Bunların çoğu zaten daha önce bilindiği için en son ky nin haberi oluyor ozamanda iş işten geçmiş oluyor .

Geçtiğimiz aylarda x hissesi 1 ay içinde %100 prim yapılacağı sen ne düşünüyorsun diye bi tanıdığım aradı bilançoya bakıyoruz o kadar etmemesi gerektiğini konusunda hemfikir oluyoruz ben yatırım yapmam ama yine de sen bilirsin dedim .

Adam sonra arıyor başlıyor sövmeye senin bilgine tecrübene güvendik yatırım yapmadık bak gördün mü %100 kazanç kaçırdık diye.

Sonra başka hisse söyledi baktık inceledik benim açımdan olumlu gözüktüğünü söyledim hisse şimdi %10 aşağıda seyrediyor ben şahsen çok rahatim düşmeye devam ederse yatırımımı çoğaltırım

O arkadaş senin yüzünden ne kadar zarar ettik diyor bende bundan sonra görüşmeyelim dedim .

Sonuçta olarak yatırımcı psikolojisi adamla bilgini paylaşıyorsun kazanıyor o riski ben aldım diyor bir teşekürü çok görüyor

Ama zarar etti mi hesap soruyor sana .

4)Çevre psikolojisinden etkilenmemek için yatırım yaptığın hisseleri paylaşma kendime sakla .

5)Ortak olduğun hissenin sahibini tanı .

Gerçekte hayatta ortak olmayacağın kişilerle borsada ortak olma .

Yani şirketi hortumlayan sürekli zarar gösteren kar ettiği halde .

Kar payı dağıtmak yerine sürekli sermaye azaltımı ve bedelli yapan bir kişiyle ortak olma .

6) Ben sattım hisse gitti psikolojisi unut bu çok geçerli bir durumdur bazı hisselerde yüklü pozisyonları olanlar pozisyonlarından vazgemedikleri sürece o hisse gitmez .

eğer sen satmasaydın büyük ihtimalle o hisse oralara gitmeyecekti .

7) Borçla ve krediyle bankadan hisse senedine girme . Kaybetmeye göze aldığın sermaye ile borsaya gir ve o parayı unut .

8) Ekranda gün boyu borsayı takip etme haftalık,aylık,3 aylık periyotlarda izle gelişmeleri takip et.

9) Eğer borsayla ilgisi olmayan kişilerin borsa ile ilgilenmeye başladıkları zaman borsayı terketme vakti gelmiştir .

Haftasonu bir tanıdığımın cenazesi vardı ona gittim .

Borsayla ilgilenen arkadaşlar hareretli şekilde ay başından gelen hareketi konuşuyorlardı .

Seçim rallisi olacaktı hani , not artırımı olacak mı,ne olacak bu bankaların hali şeklinde hareretli şekilde tartışmalarına şahit oldum .

Yani olumlu olan algı bir anda tersine dönebiliyor .

10) Yabancı alıyorsa yada şu kurum alıyrosa bir bildiği vardır alalım yada ortak satışı var demek ki değeri bu kadar satalım mantığı .

Esas

Alıntı Originally Posted by PERFECTWAVE Yazıyı Oku
    Hayırlı olsun sn.Pscyokinesis...
    Teşekürler

Alıntı Originally Posted by HoldVL Yazıyı Oku
    Tebrikler. İyi gelişme şu, bir tarihte bu temel analiz bölümü oldukça dolu olacak gibi. Başarılar. Umarım size de okuyana da faydası bol olur. Dostça, kardeşçe, özveri ile kaliteli fikirler, bilgiler paylaşılır.
    Teşekürler topik açıp açmamayı çok düşündüm ama sizlerin topiklerinde değerli bilgileriniz benim yazılarım arasında kaybolmasın ve daha derli toplu olsun diye başlık açtım .

İnşallah mahcup olmayız .

Esas

Hayırlı olsun iyi düşünmüşsünüz,
    özellikle yatırımcı psikolojisine daha fazla ağırlık verirseniz iyi olur, hatta topiğin adı sadece "yatırımcı psikolojileri" olsaydı daha güzel olurdu. Hisseler hakkında temel analiz biraz genel kaçıyor diğer topiklerde de var. Gene de temel analiz konulu her topiği ilgiyle takip ettiğim gibi sizinkini de izlemeye çalışacağım.

Evet, gelelim Türkiye deki halkın borsayı algılama biçimine. Kesinlikle kumarhane mantığı ile algılanıyor henüz. Çevremizde "Borsada şu kadar parasını batırdı" diye gösterilen mutlaka birkaç adam vardır. Sizin de dediğiniz gibi ABD de hemen hemen herkesin borsada yatırımı var, direkt olarak yok ancak emeklilik fonları üzerinden var, 2008 deki krizde çevremdeki bazı ABD'li arkadaşların "bu sene emekli olursam şu kadar az para alacağım" şeklinde muhabbetlerine şahit olmuştum da sorduğumda emeklilik fonlarının belli bir oranda dow'a kote olduklarından bahsetmişlerdi...

Türkiye'ye gelince, İsmail Tarman'ın da dediği gibi borsa yatrımcısına saygınlık kazandırılmalı, devletin güzide kurumları (örneğin geçmişte TTKOM gibi) bir şekilde borsa üzerinden halka arz edilmeli, emeklilik fonları kanalıyla bunlar vatandaşa sunulmalı, ancaak yatırımcıların hakkı da kesinlikle korunmalı....

Evet bono dönemleri bitti, daha sonra millet emlak-daire olaylarına hucum etti, ihtiyaç bakımından değil rant maksadıyla, artık bunlarda da bir avantaj kalmadı, şu an küçük yatırımcının çoğu 32-90 gün arasında kısa vade faizlerde parasını korumaya çalışıyor..
    Bakalım yatırımcı psikolojisi ne yönde seyredecek, borsa'ya küçük yatırımcı geldiğinde kaç derler, kesinlikle katılmıyorum, şu yabancı takasları olaylarının da saçmalık olduğunu düşünüyorum, senin firmaların temel olarak sağlamsa yıllık %15-20 büyürken sana da %10 temettü verebiliyorsa yabancı neden kaçsın ki, dünyanın neresinde böyle kar bulabilecek, ülke riskleri arttığında ve fiyatlar pahalılaştığında şirketlerin de bilançoları bozuluyorsa tabi ki azaltacaklar global dünyada daha fazla getiri sunan piyasalara kayacaklardır....

Senet muhabbetinden çok burada temel analiz mantıklı yatırımcı psikolojilerini konuşalım derim, topik hayırlı olsun ..

Sayfa 1/93 1231151 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •