Sayfa 1/911 1231151101501 ... SonSon
Arama sonucu : 7288 madde; 1 - 8 arası.

Konu: AKSEL - Aksel Yatırım Holding A.Ş..

Esas AKSEL - Aksel Yatırım Holding A.Ş..

Yeni başlık hayırlı olsun.

BORSA İSTANBUL A.Ş. [MATAS] 31.10.2013 14:28:30

İşlem Kodu-Bülten Adı Değişecek Pay

*** İşlem Kodu-Bülten Adı Değişecek Pay: Borsamız İkinci Ulusal Pazar'da işlem görmekte olan "Mataş Matbaacılık Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş."nin ünvanının "Aksel Enerji Yatırım Holding A.Ş." olarak değişmesi nedeniyle 01.11.2013 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere mevcut "MATAS.E" işlem kodu, "AKSEL.E" olarak; bülten adı ise "AKSEL ENERJİ YAT. HOL." olarak değiştirilecektir. ***

AKSEL ENERJİ YATIRIM HOLDİNG A.Ş. / AKSEL [] 25.05.2015 16:23:27
    Unvan Değişikliği

EK AÇIKLAMALAR:

Şirket yönetim kurulunun 30.12.2014 tarhinde almış olduğu karar doğrultusunda 21.05.2015 tarihinde gerçekleştirilen Olağan Genel Kurulca oy birliği ile kabul edilmesinin ardından Şirket Ünvanımız Aksel Yatırım Holding A.Ş. olarak İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğünce 22.05.2015 tarihinde tescil olmuştur. (Eski Ünvan: Aksel Enerji Yatırım Holding A.Ş.)

Kamuoyuna duyurulur.
    Son düzenleme : guneysu; 31-10-2013 saat: 20:00. Sebep: borsa kodu değişikliği
    Forum Kurallarını buraya tıklayarak okuyabilirsiniz

Borsanın Altın Kuralları Md. 6: "
    Seans içinde karar vermeyin. Kararlarınızı, etkilenmeyeceğiniz bir ortamda verin. Seans anında görüşlerinize ters düşen hareketlerin planlarınızı etkilemesine izin vermeyin. Daha önce düşünmediğiniz yeni fikirler oluşturmayın. İyice incelenmeden yapılan hareketlerin genellikle zararla sonuçlandığı gözlenir."

Forumun Altın Kuralı :
    Forumda okuduğunuz bilgileri fikir vermesi amacıyla ve mantık süzgecinden geçirerek değerlendirin. Hiç kimse sizi tanımadan size para kazandırmak heveslisi değildir. Hayatta karşılaşmadığınız ve adını soyadını dahi bilmediğiniz bir kişinin tavsiyesi ile senet almaya kalkışmayın, sonu %99 hüsran olacaktır.

Not: Forumumuzda dini ve siyasi ile futbol taraftarlığı yazıları kabul edilmiyor.

Duhul
    Dec 2010
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    1,048

Esas

Sn. Objektif,
    Ekranın sağ alt köşesinden arşive girmeye çalışıyorum ama yine güncel sayfaya geliyorum. Arsive ben mi giremiyorum yoksa arşivde bir problem mi var? Teşekkürler.

3. Esas

Sayfamız yenilenmiş, bir kaç hatırlatma yapalım:

Şirketimiz MATAS hisselerinin %47'si 23.03.2012 tarihinde VBG Holding tarafından satın alınmış, yönetim el değiştirdiğinden çağrı yükümlülüğü doğmuştur. Çağrı fiyatının kararlaştırılması 3 farklı yöntemden en yüksek olanının seçilmesi ile belirlenmekteydi. Bunlar:
    a-) VBG Holding beher hisse başına biçilen fiyat olan 2,50
    b-) Bağımsız şirket değerlendirme fiyatı
    c-) Alımın ilanından önceki 6 ayda oluşan hisse günlük ağırlıklı ortalama fiyatının ortalaması şeklinde.

SPK bu 3 maddenin içerisinden c seçeneğinin en yüksek olduğunu ve bunun da 3,77 olduğunu belirlemiştir. Ancak VBG Holding yöneticileri, alımdan önceki 6 ay içerisinden hisse fiyatlarında manipülatif hareketler olduğu gerekçesiyle yürütmeyi durdurma için geçen hafta itibari ile mahkemeye başvurmuştur. Sürecin 1 sene kadar sürebileceği tahmin edilmekte ki 2 aydan 2 seneye olabileceğini dillendirenler de mevcuttur. Şirketin şu anki fiyatı ile 3,77+%30 libor faiz fiyatı arasında %40 kadar fark vardır.

Yürütmeyi durdurma kararı alınması otomatik olarak çağrıyı iptal etmiyor, bu geçici bir tedbir oluyor. Yürütmeyi durdurma kararı ancak onulmaz, daha sonra çözümü çok zor problemlere yol açması muhtemel durumlarda mümkün olabiliyor. VBG Holding çağrı yaparsa böyle bir durum olabilir mi? Bence evet, çağrı yaptıktan sonra aldıkları hisseleri eski sahiplerine iade etmeleri imkansız gibidir. Ancak bu mantığı kullanan mahkemenin -manipülasyon olduğu ispat edilse bile- manipülasyona sebep olan kişilerin alım-satımlarını iptal etmesi yürtümeyi durdurma kararı ile çelişmesi olur. Demek ki onulmaz problem değilmiş derler. İspatlanması MUHTEMEL manipülasyonun etkisinin fiilen değil de kağıt üzerinde çıkarılması diye bir şey zaten yoktur. SPK ya da mahkeme basitleşip de "ya manipülasyonun etkisini çıkartamıyoruz, o yüzden bu yöntemi hesaplamayalım" gibi bir karar alırsa, evet bu kadar dun bir karar karşısından diyeceğimiz ancak "burası Türkiye'dir" olur. Ben artık bu söylemin geride kaldığını düşünüyorum. Kaldı ki daha ortada manipülasyon olduğuna dair bir SPK kararı yok. Muhtemelen VBG Holding bu yönde SPK'nın araştırma yaptığı duyumunu aldı (çünkü bir yazısında SPK'ya açıkça sordu), ancak SPK bu işlemi şüpheli bütün durumlar için yapıyor. Zaten işlemlerin 1 sene sonra iptalini bırakın 1 ay sonra iptaline bile rastlamadım ben. Çünkü sonraki bütün işlemlerin iptal edilmesini gerektirir bu. Genelde sadece manipülasyonu yapanlara ceza vermek ile yetiniliyor. A şahsının manipülasyonu ile yükselen hisseyi alakasız B şahsının C şahsına satması neden suç olsun. B, C'ye zorla satmamıştır, kandırmamıştır da.

Velev ki olmayacak şey oldu ve c maddesi ile çağrı fiyatı belirlenemez kararı çıktı. Bu durumda şirket değerlendirme raporuna bakmak gerekir. ETİ Yatırım MATAS halka arz öncesi 24 Haziran 2011 tarihinde %20 iskontolu olarak 3.50 fiyat belirledi. 9 Mart 2012 tarihinde VBG Holding'e satılmadan önce revize edilmiş bir rapor daha hazırlandı. Bu rapora göre yine %20 iskontolu olarak 2,73 lira değer biçildi. Bu %20'lik değer kaybı daha çok aracı kuruma verilen yaklaşık 2 milyon liralık danışma ücretinden kaynaklanıyordu. 15 Haziran 2012 tarihinde ise Turkish yatırım çağrı zorunluluğu nedeni ile (raporda öyle diyor) değerleme yapıyor ve 2,77 lira değer biçiyor. Ancak bu değerlendirme raporunda, ETİ YATIRIMIN %50 ağırlık verdiği ve şirketin gelecekteki beklentilere göre kıymetinin değerlendirildiği ve şirketin değerinin yüksek çıktığı kalem olan INA (İndirgenmiş Nakit Analizleri Yöntemi), MATAS ileride çalışma alanını değiştirmeyi düşündüğü için değerlendirilmeye alınmamıştır. Bu 2 açıdan çok problemlidir. Birincisi, bu şirketi sadece defter değerine düşürmüştür. Yani bu şirkete yatırım yapan kişi matbaacının yaptığı işe değil de matbaa makinesine yatırım yapmış oluyor. BIM'in defter değeri ile değerlendirilmesinin yapıldığını düşünsenize, gülerler. İkinci sebep ise, çağrının zorunlu olmasının sebebi, yeni yönetimin çalışma alanını iyi bulmayan ya da yönetime güvenmeyen kişilerin eski fiyatla ayrılmalarına olanak sağlamaktır. Dolayısı ile zaten yeni alanlarını beğenmediğin kişilerin şirketinin fiyatını yeni çalışma alanına göre belirlemek (ya da hiç belirlememek-hesaba katmamak) çağrının ruhuna zıttır. Çağrının ruhuna zıt bir yöntemle şirket değerinin ve çağrı fiyatının belirlenmesi düşünülemez.

Ha ama şunu da belirteyim, esasında ben şirketin değerinin yeni yatırım alanlarına kayınca yükseleceğini düşünüyorum, daha doğrusu düşünüyordum.. ta ki yöneticiler, kağıt üzerinde para kazanma heveslisi imajlarını bende kuvvetlendirmeden önce. 5 kuruşun hesabını yapan, kayıtlı sermaye tavanını 10 kat artırınca bu parayı nereden temin edecektir acaba?

Bu arada çağrı fiyatını 3.77 kabul edersek, %30 libor faizden dolayı çağrı fiyatı her hafta yaklaşık 1 kuruş artmaktadır. İkincisi, şu an hisseyi alan birisi, hisseyi üzerine düşen bütün pozitif ve negatif hakları ile beraber almaktadır. Yani mahkemeden sonra hisse alınması, o hissenin üzerine düşen çağrı zorunluluğunu almaz, mahkemede çatır çatır hakkını alırsın.

Hisse değeri %40 aşağılarda. 1 senede bu kadar kar çok değil mi? İşin içinde bir şeyler olabilir mi? Eheh, 3,7x'lerden dönüşü gören birisi olarak elbette olabilir demek zorundayım. Ama büyük ihtimal ile inandığım bir şey varsa, o da birilerinin manipülasyonla ciddi para kazandığıdır. Şimdi bakınız, hissenin 8-9'ları gördüğü zamanlar bilgi yolu ile, birileri yanlış yönlendirilerek hisse alınması sağlandı mı? Ben hiç denk gelmedim. O zaman aralığında olsa olsa spekülayon yapılmıştır ve bu da yasal olarak suç değil. Manipülasyon, yanlış bilgi ile hissenin değerinin olduğundan farklı gösterilmesidir. Yüklü alımla hissenin değerinin yükseltilmesi manipülasyon değildir (organize şekilde yapmıyorsan). Şimdi sorarım size, siz çağrı için yürütmeyi durdurma kararı alınca hissenin değerinin olduğundan düşük seviyelere geleceğini biliyor musunuz bilmiyor musunuz? Ve sorarım size, siz belirli tarihler arasında gerçekten, eğer manipülasyon olduğu ispat edilirse, o etkinin çağrı fiyatından çıkarılacağına, ya da 6 aylık ortalama yönteminin iptal edileceğine inanıyor musunuz (ya da yüzde kaç ihtimal veriyorsunuz) ? Eğer inanmıyorsanız şunu bilin ki kesinlikle manipülasyon yapıyorsunuz, niyetlerinizi halk bilemese de Hak bilir.

Esas

Konuyu cok guzel ozetlemısınız. Yenılenen sayfada durumun genel ozetini butun ayrıntılarıyla ortaya koydugunuz ıcın tesekur edrım. saygılar

Duhul
    Dec 2010
    İkamet
    BURSASPOR
    Gönderi
    2,122

Esas

nasip diyoruz

Esas

ne hasta bekler sabahı
    ne taze ölüyü mezar
    nede şeytan bir günahı
    seni beklediğim kadar ( mataş )

Esas

öğle olmuş toplam 30 bin tl lık ıslem hacmı var. kış uykusu bu olsa gerenk.

Esas

haftalık bülten de gelmedı. bu hafta matas ın haberı gelır artık. haydı bakalım hayırlısı.

Sayfa 1/911 1231151101501 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •