Sayfa 27/27 İlkİlk ... 17252627
Arama sonucu : 213 madde; 209 - 213 arası.

Konu: Fındık krizi

Duhul
    Oct 2004
    İkamet
    Onuncu Köy
    Gönderi
    7,869
    Blog Yazıları
    57

Esas

Trabzon ticaret borsasının yukarıdaki linkinde fındık ihracatından elde edilen döviz girdileri yıllar itibariyle sunulmuş. Bu gelir, vestelin ihracat gelirinden farklı, bu ihracatın ihracat olabilmesi için, ithalata gereksinimi yok. Net döviz geliridir.

Duhul
    May 2005
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    76

Esas

Alıntı Originally Posted by JAKO Yazıyı Oku
    Trabzon ticaret borsasının yukarıdaki linkinde fındık ihracatından elde edilen döviz girdileri yıllar itibariyle sunulmuş. Bu gelir, vestelin ihracat gelirinden farklı, bu ihracatın ihracat olabilmesi için, ithalata gereksinimi yok. Net döviz geliridir.
    Bu rakamlar 2003-2004-2005 yıllarında fiskobirliğin uluslararası piyasada fındık fiyatlarını artırıcı politikalarının sonuçlarını net ortaya koyuyor.i Zaten bu sebeple Avrupalılar C.Zapsu kanalıyla siyasi baskı yapıp bu gidişatı durdurdular. Rakamlar bunu net ortaya koyuyor.

3. Esas

Birisi cebini doldurdu bu olayda amma kim ?

Esas

2006 yılında Fiskobirlik'e verdiğimiz mahsülümüzün parasınız hala alamadık. Çok ilginç gerçekten. Kimseden ses soluk çıkmıyor. Giresun'da CHP kazandı ama bütün ilçeleri hala Ampülle yola devam. Her yaz aynı filmi izliyorum. Yazın Tayyip'e AKP'ye etmediği küfür kalmayan insanlar, nasıl oluyorda hala aynı partiyr oy verebiliyorlar. Hadi bu işi ek iş olarak yapan bizleri geçiyorum. Parasını alamadığı için aç kalan insanlar var köyde. Ve göç edebilecek durumda da değiller çok yaşlılar hiç bir sosyal güvenceleri de yok. Neyse fındıkla ilgili düşüncem, işi gücü sadece fındık olan Giresun' gibi şehirlerimiz akıllanmadıkça fındık ölü olarak kalcaktır. Başbakanımız sağolsun fındık üreticisini Karadeniz'e geldiğinde dahi yere yere bir hal oluyor. Zamanında çok bedava ekmek yemişler filan diye. İthalatsız yıllık 2-3 milyar dolar ihracaat yapılabilir sadece fındık ile. Lüks ve ikamesi nispeten olmayan bir ürün olduğu için gelir büyük oluyor(du). Neyse ideolojik yaklaşmıyorum kesinlikle AKP'ye karşı bir ön yargım yok başta bende sempatik buluyordum, ama artık yeter..

5. Esas

Fındıkta son fiyatlar ve bu senenin rekoltesini nereden öğrenebilirim? Ayrıca fındığın dünya piyasasında borsalarda belirli bir fiyatı oluşuyorsa bunun linkini verebilirse sevinirim.

Sayfa 27/27 İlkİlk ... 17252627

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •