Sayfa 574/574 İlkİlk ... 74474524564572573574
Arama sonucu : 4586 madde; 4,585 - 4,586 arası.

Konu: DEVA - Deva Holding

1.  Alıntı Originally Posted by Maslak1 Yazıyı Oku
    genel olarak; şu 3 satır bakımından beklentimin gerisinde kalan bir sonuç olmuştur:

1-Brüt kar marjını, geçen sene kapattığımız seviyenin üzerinde bekliyordum.. Q1in tamamında geçerli olan %25lik zammın, BK %sini daha yukarı bir yere taşıyacağını düşünüyordum. Yanıldım. Deva gibi bir firma dahi ancak %42 BK marjı yapabiliyorsa, diğer jenerik firmaların durumu hiç de iyi değildir, diye düşünüyorum..

özetle, BK marjı bence kötü gelmiştir. Burdaki bozulmayı diğer satırlarla telafi etmek zaten genellikle mümkün olmaz.. Bunun üzerine OPEX rakamı da geçen seneye göre büyümesi dolayısıyla, faaliyet sonucu daha da bozulmuştur.

2-Parasal kar/zarar satırında zarar beklemiyordum. En fazla "nötr"e yakın bir rakam olacağını düşünüyordum. Burda zarar yazdık..

3-Vergi satırı ise, kesinlikle düşündüğüm rakamın çok uzağında olmuştur. Nerde yanıldığımı tahmin ediyorum (Q1de yasalda EM uıygulanmamasının ertelenemiş vergi etkisi.. 425 milyonluk EM kaynaklı bir ertlenmiş vergi gideri var). EM sonrasında vergi satırı artık "serseri mayın"dır. EMyi çok iyi bilmek dahi bu satırı tahmin etmeye yetmez..

teselli diyebileceğim 2 konu vardır ve şunlardır:

4-1 tek çeyreklik için oldukça yüklü miktarda yatırım yaptık.. 1.2 milyar.. yaklaşık 800 mio kısmı makina ve tesis yatırımıdır.. bize de açıklasalar keşke hangi ürünlere yatırım yaptıklarını, potansiyeli vb.. tabi bu durumun KV için bu konjonktürde önemli bir yan etkisi var: nakit akımda gedik açtılar. şirketin net nakit pozisyonu önemli ölçüde değişmemiş .. oysa ki 800 mio tl ile kredi borcu ödeselerdi, net nakit pozisyonu bu kadar iyileşecekti.. hatta faiz etksini de katarsak, daha da yüksek tutarda iyileşecekti..

5-ihracat rakamı oldukça büyük rakam olmuştur. umarım kalan çeyreklerde de böyle devam eder de Deva için "yeni bir sayfa açar" diye düşündüğüm süreç güçlenerek devam etmiş olur.

Pazar payında az da olsa kayıp var (rivelimenin sıralamdaki yeri de düşmüş..)

2023teki flash bilanço ile piyasa bize ancak 10-15 liralık primi layık görmüştü. bu kötü bilanço ile bakalım nasıl bir değerlendirme olacak..

sonraki dönemde (3-4 çeyrek) takip edeceğim (gidişatı anlamlandırmak için izleyeceğim) konular:
    1-pazardaki büyüme
    2-yeni ürünler,
    3-ihracatımız
    4-pazar payımızdaki büyüme
    5-olursa, biotech hakkında herhangi bir haber
    6-bizi çok yaraladığı için piyasa faiz oranları
    7-TÜFE enflasyon seviyesi (parasal kar/zarar satırı için)
    8-tüfe ve üfe farkı: ertelenmiş vergi satırı için
    Em ile birlikte % 57 olan bürüt kar marjı %42 oldu aslında mevcut konjöktürde gayet iyi bir oran üretim yapan ve marjını bu şekilde koruyabilen fazla firma yok pek çok firmada eksi yada eksiye yakın bir seviyeye bile geldi bürüt kar marjları bu konjöktürde % 42 koruması büyük iş olur. Bu çeyrek kimse nakit akımında bu denli büyük bir yatırım ödemesi beklemiyordu bu süpriz oldu yatırım bitmiştir umarım birde 2. Çeyrek döviz varlığını TL borcu oranında bir değişiklik olacak mı bakacağız ihracattaki artış devam edecek mi artık ABD satışları ciroya girmeye başlamıştır diye tahmin ediyorum oradaki süreç farklıydı önce fda onay veriyor sonra eyaletlerden onay alınıp sonra satışa geçiliyor 2023 de ABD de yeni ruhsatlardan satış yoktu

2. Yarın hissenin korkutma amacıyla düşürse bile çok ta dşüreceğini sanmıyorum çünkü bu bilançoyu fiyatladığını düşünüyorum korkutma amacıyla iğne atsa bile fiyatın bu aralar konsilde olacağını düşünüyorum endekste bir süre pozitif olacağını düşündüğüm için çokta aşağı inecek marjı yok ama endeks bozarsa biraz acımasız davranabilir
    ytd deli saçmasıdır

Sayfa 574/574 İlkİlk ... 74474524564572573574

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •