Sayfa 232/232 İlkİlk ... 132182222230231232
Arama sonucu : 1852 madde; 1,849 - 1,852 arası.

Konu: ARDYZ - ARD Grup Bilişim Teknolojileri A.Ş.

1.  Alıntı Originally Posted by bigpoint Yazıyı Oku
    alacaklarının bu kadar çok olması ve tl bazlı olması tabiki negatif bir durum. fakat bu alacakların hepsi günü geldiğinde tahsil edilir. burda sorun yok.. şöyle de bir durum var.. kamu kurumlarından alınan inşaat ile ihalelerde mesela, işin süresi belli bir süreden daha fazlaysa ( galiba 2 aydı) enflasyon farkı ödeniyor... şu an sakin kafayla düşündüğümde aklıma geldi bu durum... muhtemelen enflasyon farkı da tahsi ediliyordur.. yatırımcı ilişkileri ile arası iyi biri bu durumu sorabilir...

EM olmasaydı çok iyi bir bilanço olarak yorumlanacaktı... tüm bilançolar böyle bundan dolayı birçok şirket pahalı görünüyor... Enflasyon düştüğünde EM uygulanmadığında işer tekrar değişir...

bilanço beni hayal kırıklığına uğrattı fakat beklentilerimi sıfırlamadı... 2024 bilançosu gelene kadar devam... gelişmeleri takip edip sonrasında karar verecem
    Banada ilginç gelen olay hani parasal kalem olan ticari alacaklara e.m uygulanmiyor diyoruz ya gelen bilancoya bakinca bal gibi uygulanmış görünüyor. Çünkü 2023 12 aylik ticari alacak 909 mln tl iken gelen 1.ceyrekte 2023 12 aylik ticari alacak 1.05 mlr görünüyor. Yani tam enflasyon kadar artmis. 1.ceyreginde eklenmesiyle birlikte 1.27 mlr tl olmus kisa vadeli ticari alacaklar.

Burada bir yanlışlık olabilir mi ya da biz mi yanlış biliyoruz.

SM-M515F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2.  Alıntı Originally Posted by bigpoint Yazıyı Oku
    alacaklarının bu kadar çok olması ve tl bazlı olması tabiki negatif bir durum. fakat bu alacakların hepsi günü geldiğinde tahsil edilir. burda sorun yok.. şöyle de bir durum var.. kamu kurumlarından alınan inşaat ile ihalelerde mesela, işin süresi belli bir süreden daha fazlaysa ( galiba 2 aydı) enflasyon farkı ödeniyor... şu an sakin kafayla düşündüğümde aklıma geldi bu durum... muhtemelen enflasyon farkı da tahsi ediliyordur.. yatırımcı ilişkileri ile arası iyi biri bu durumu sorabilir...

EM olmasaydı çok iyi bir bilanço olarak yorumlanacaktı... tüm bilançolar böyle bundan dolayı birçok şirket pahalı görünüyor... Enflasyon düştüğünde EM uygulanmadığında işer tekrar değişir...

bilanço beni hayal kırıklığına uğrattı fakat beklentilerimi sıfırlamadı... 2024 bilançosu gelene kadar devam... gelişmeleri takip edip sonrasında karar verecem
    Hocam yıllara sari (süre 1 yıldan fazla ise) işlerde enflasyon farkı oluyor, alınan iş aynı yılda bitiyorsa enflasyon farkı olmuyor diye biliyorum.
    Yalnız ihale işlerinin doğasında vardır bu, parayı harcayıp işi yaparsın kontrol onayından geçer, hakediş düzenlenir imza süreci neticesinde fatura kesilir, nereden baksan 2 ay minimum süreci vardır. İşini özel sektöre yapmıyorsan İnşaat işlerindeki hakediş beklemeleri çok daha uzundur. 4-5 ay bence makul süreler. İşini yapıp parasını hemen alan varsa hemen o sektöre kayalım

3.  Alıntı Originally Posted by 06onur Yazıyı Oku
    Hocam yıllara sari (süre 1 yıldan fazla ise) işlerde enflasyon farkı oluyor, alınan iş aynı yılda bitiyorsa enflasyon farkı olmuyor diye biliyorum.
    Yalnız ihale işlerinin doğasında vardır bu, parayı harcayıp işi yaparsın kontrol onayından geçer, hakediş düzenlenir imza süreci neticesinde fatura kesilir, nereden baksan 2 ay minimum süreci vardır. İşini özel sektöre yapmıyorsan İnşaat işlerindeki hakediş beklemeleri çok daha uzundur. 4-5 ay bence makul süreler. İşini yapıp parasını hemen alan varsa hemen o sektöre kayalım
    İnşaat işlerinde Başlangıçtaki ihale bedeline enflasyon eklenerek ödeniyor, bunu net biliyorum

4.  Alıntı Originally Posted by bigpoint Yazıyı Oku
    İnşaat işlerinde Başlangıçtaki ihale bedeline enflasyon eklenerek ödeniyor, bunu net biliyorum
    Yapım işlerinde 1 yıldan fazla sürenlerde var. 1 yıldan kısa olan yapım ihalelerinde yine yok.
    Bizim aldığımız ihaleler danışmanlık ya da mal temini kapsamında. Şu çevre şehircilik bakanlığı ihalesi haricindekilerde (o 3 yıllık bir sözleşmeydi) fiyat farkı olacağını zannetmiyorum. Ama yine en doğrusu sormak.
    Fiyat farkı, ihale tarihi ile hakediş tarihi arasındaki güncellemeyi içerir.
    Yani fiyat farkı olsa dahi devlet ihalelerinde fatura tarihi ile ödeme tarihi arasındaki tahsilat süresi ile ilgili bir güncelleme/ aylık gecikme zammı vs olma şansı yok.

Sayfa 232/232 İlkİlk ... 132182222230231232

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •