Sayfa 2159/2159 İlkİlk ... 11591659205921092149215721582159
Arama sonucu : 17266 madde; 17,265 - 17,266 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

China Stocks Sink to 4-Month Lows

The Shanghai Composite and Shenzhen Component indexes tumbled more than 1% on Monday, sinking to four-month lows amid ongoing capital outflows in China as macro data continues to disappoint. Data showed that foreigners turned sellers of Chinese assets this month, pulling out 33 billion yuan via the stock connect scheme.

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Enflasyon nereden besleniyor,nasıl düşürülür.(Ekonomi yönetimine özet tavsiye)

Türkiye'de talep enflasyonunu ücretliler ve emekliler yaratmıyorlar.1 yıl boyunca hiç enflasyon farkı verilmesin ücretler büyük ölçüde açlık sınırının altına düşsün enflasyon yine de düşmez(yeni bir deney olur).(Enflasyonu takip eden ücret düzeltmeleri teorik olarak enflasyon yaratamaz, düzeltme yapılmadığında emeğin çıktı içerisindeki payı azalır başka kesimlere transfer olur, bozuk olan gelir dağılımı daha da bozulur.)

Talep enflasyonu nereden besleniyor:

-Kamunun obez harcamaları(Belediyeler dahil)
    -"Kara para" ve "kayıt dışı ekonomi "kazançları
    -Yolsuzluk ekonomisi kazançları
    -İthalatı yetkili makamların iznine bağlı malları ithal etme imtiyazı elde edenlerin kazançları
    -Yasal fakat vergiden muaf tutulan kazançlar.
    -Fahiş kar marjları üreten kartel yapılar ve dağıtım kanallarında tekelleşme

Enflayonu indirmek için ne yapılmalı:

-Kamunun harcamaları,-personel ödenekleri ve deprem harcamaları hariç- önceki yılın harcama ödeneklerini geçmeyecek şekilde dondurulmalı.Acil olmayan bütün yatırımlar enflasyon düşene kadar durdurulmalı.
    -Bankaların kredi hacmi enflasyon hedefinin de altında önceki yılın kredi hacmini %10'dan fazla geçmeyecek şekilde para politikası kurgulanmalı.
    -Yasal olmayan bütün kazançlar engellenmeli.
    -Yasal ama vergilendirilmeyen bütün kazançlar vergilendirilmeli.
    -Düzenleyici kurumların görevlerinin gereğini yaparak kartel yapıları ve dağıtım kanallarındaki tekelleşmeyi ortadan kaldırmaları,tam rekabet ortamı sağlanarak fiyatlardaki kar marjlarının makul sınırlar içinde kalmasının sağlanması.
    -Stratejik sektör olan tarım ve hayvancılıkta girdi fiyatlarının üretim maliyetlerini yükseltmeyecek şekilde tedbirlerin ve desteklerin yürürlüğe konması.
    -Tüketim yerine tasarrufun teşvik edilmesi için faizler reel olarak pozitif bölgede tutulmalı.
    - Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi, "Nereden buldun " yasası çıkarılarak,yüksek tutarlı harcamaların kazanç kaynağının sorulması ve kaynak gösterilemiyorsa cezalı olarak vergilendirilmesi.
     Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    2024 yılında 11.089 trilyon TL'lik bir merkezi yönetim harcaması planlanmış.Nerelere yapılacağı yukarıdaki tabloda gösteriliyor.
    Kemal Derviş döneminde gsyih'nın %6.5 oranında faiz dışı fazla veriliyordu IMF programında.Şimdiki rakamlarla:
    gsyih:42 trilyon TL OVP'da tahmin edilmiş

42*0.065:2.73 trilyon TL oluyor.faiz giderleri 1.25 trilyon TL tahmin edildiği için
    2.73-1.25:1.48 trilyon TL
    ,[B]yaklaşık 1.5 trilyon TL, bütçe fazlası verilmesi hedeflenebilir.[/B]plandaki 2.7 trilyon TL bütçe açığını 1.5 trilyon TL fazlaya çevirmek için için bütçe harcamalarını 2-2.5 trilyon TL kısarken, vergilendirilmeyen kesimlerden de alınacak vergilerle 4.2 trilyon TL ye tamamlayacak şekilde hedeflenen faiz dışı fazlaya ulaşılabilir

Ben ilk bakışta kabaca 2 trilyon TL civarında bütçe harcamalarından kesilebilecek kalemler gördüm.KİT'ler,kamu bankaları,mal ve hizmet alımları(680 milyar tl),transfer harcamaları(4267 milyar tl)kar amacı gütmeyen kuruluşlar,hazine yardımları(1195 milyar tl)hane halkı ve işletmelere yapılan yardımlar(464 milyar TL),yurtdışına yapılan yardımlar,mahalli idarelere yardımlar gibi....Ayrıca ayrılan 215 milyar TL'lik yedek ödenek de hiç kullanılmamalı.

plandaki 2.7 trilyon TL bütçe açığını 1.5 trilyon TL fazlaya çevirmek için için bütçe harcamalarını 2-2.5 trilyon TL kısarken ,önceki sayfada yazdığım kazançları vergilendirilmeyen kesimlerden de 4.2 trilyon TL ye tamamlayacak şekilde ilave vergi geliri elde edilmeli.
    Aslında ekonominin düzlüğe çıkması için yukarıdaki reçeteyi vermiştim ve Mehmet Şimşek'in hazırladığı yasa tasarısı benim reçete ile örtüşüyor ama sadece gelir tarafından .Kamu harcamalarından kısıtlama ile ilgili hiç bir şey olmadığı için kadük kalıyor,zaten gelirler bölümü de budandığından yük yine ücretliler ve emeklilerin üzerine yıkılacak gibi gözüküyor.

Nerelerden kesinti yapılabilir;(Bütçede planlanan harcama tutarı)
    Mal ve Hizmet Alım Giderleri:680 milyar TL

Cari Transferler:4267 milyar TL

(KİT'ler,Mali Kurumlar,Fonlar,Hazine Yardımları,Mahalli İdarelere Yardımlar,Kar Amacı Gütmeyen Kuruluşlara Yardımlar,Hane Halkı ve İşletmelere Yapılan Yardımlar,+Yurt dışına yapılan yardımlar)

Sermaye Giderleri:788 milyar TL
    Gayrimenkul Sermaye Üretim Giderleri:605 milyar TL
    Borç Verme:299 milyar TL
    Yedek Ödenekler:215 milyar TL(hiç kullanılmamalı)

Tam liste:

Kalem,kalem 2024 yılında planlanan tüm harcama kalemleri:

https://muhasebat.hmb.gov.tr/merkezi...istatistikleri

Merkezi Yönetim Bütçe Giderleri Ay İçi Gerçekleşmeleri Ekod4

sonuç:Kamu ciddi bir kemer sıkma politikası uygulamadıkça,yasal olmayan kazançlar engellenmedikçe ve yasal ama vergilendirilmeyen kazançlar vergilendirilmedikçe enflasyonun düşmesi ve ülke ekonomisinin düzlüğe çıkması matematiksel olarak mümkün değil.
    Son düzenleme : deniz43; Bugün saat: 09:06.

Sayfa 2159/2159 İlkİlk ... 11591659205921092149215721582159

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •