Sayfa 292/292 İlkİlk ... 192242282290291292
Arama sonucu : 2334 madde; 2,329 - 2,334 arası.

Konu: Dev'ayna Masalları

1.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Aldığım riske şu ana kadar değmedi. Son alım fiyatım olan 311,50'nin % 0,32 - % 0,40 aralığında aşağısında dalgalanıyor fiyat. Henüz stop loss yapmadım, ancak boş işlem olmuş oldu şu ana kadar. Fiyat böyle seyretmeye devam ederse sabah realize ettiğim günlük kârın üçte birini uçurmuş olacağız gibi görünüyor. Hayırlısı bakalım. Güne güzel başlayıp endeksten bu kadar negatif ayrışabilmek de büyük sanat THYAO.

Yaptığım işlemler bir yatırım değil, scalping'dir, bu sebeple yatırım tavsiyesi de kesinlikle değildir, olamaz.
    Evet bir atak geldi ve 312,25 TL'den çıkış yaptım. Toplamda % 1,37 civarı bir günlük kâr ile bugünkü scalping işlemlerini bitirmiş oluyorum. kapanış saatine kadar işlem yapmayacağım.

Yaptığım işlemler bir yatırım değil, scalping'dir, bu sebeple yatırım tavsiyesi de kesinlikle değildir, olamaz.
    "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

2. Bu sefer THYAO bize gol attı, sattıktan sonra biraz düşer gibi yapıp yükselmeye devam etti. Kapanışta son satış yerimden daha yüksek fiyatla almak zorunda kalabilirim bu gidişle.
    Clausewitz

3. Komedi oldu resmen. 316,00'dan THYAO aldık bu sefer. Sabah 315,25'ten çıkış yapmıştık. Arada yaptığımız scalping'den de lot başı 0,75 TL kazanmıştık. Sabah satmayıp hiç hareketsiz kalsak bugünkü elde ettiğimiz bileşik kâr ile kafa kafaya bitecek, ikinci kez aldığımızı satmasak günü beklenti üstü kârla bitirecektik. Sonuçta toplamda dünkü aldığımzla kalıp hiç satmamış olma durumu ile yine aynı kapıya çıkmış olduk. Zira bizim günlük kâr ile THYAO günlük kârı neredeyse aynı miktarda oluştu. Bizimki % 1,37 civarı oluşmuş komisyonlar düştükten sonra, THYAO'nun günlük değişimi % 1,36.. Allah'tan aracı kurumumuz sağ olsun çok düşük komisyon alıyor. Böyle tuhaflıklarla ilk defa karşılaşmıyorum, o yüzden ah vah edecek durum yok. "Trading'de zaten önemli olan kaçtan geri aldığın değil, kârda süreklilik ve istikrar önemli." deyip günlük züğürt tesellisi hakkımızı kullanalım

Sabah ola hayrola.
    Clausewitz

4. Bir ara günlükte irice bir yutan ayı mumu oluşmuştu, mumun son hali pırıl pırıl "nasıl kekledim sizi?" mumu olmuş. mavi kutuyu da yardı geçti. Kapanışa doğru milletin koştura koştura THYAO'ya gelmesi biraz da bu break out sebebiyle. Ama asıl büyük break out EREGL'de oluştu. Geçmiş bazı hallerinden çekinmesem aslında EREGL almayı düşünüyordum bugün kapanışta. Ama elim gitmedi, yine bildiğimiz ata oynadık.

Bereketli olur inşallah.

Yaptıklarım deli saçması gibi görünebilir, o sebeple yatırım tavsiyesi olarak düşünmeyiniz.
    Clausewitz

5. Birebir mukayeseye başladığım Temmuz 2023 başı döneminden bugüne gerçekleşen bileşik enflasyonun 2,23 katı, performansını beğendiğim için kafamda mukayese için belirlediğim hisse senedi fonundan ise % 42,70 oranda daha fazla büyütebilmişiz portföyü. (Haziran 2024 enflasyonu henüz ay bitmediğinden dolayı belli olmadığı için Mayıs 2024 Enflasyonuna benzer bir oran kullanıp bunun 20 günlük karşılığını ekledim toplam bileşik enflasyonu hesaplarken)

Bir hisse senedi fonunda tutmak yerine aktif olarak kendimiz yönettiğimiz için harcadığımız emeğin karşılığını almış olmak tatmin edici. Enflasyonu katlayarak gidebilmek ise huzur verici. Bunlar işin pozitif tarafları.

Negatif tarafları ise İsrail'in Gazze'ye saldırılarının başladığı dönemde atıl kalıp, portföyde pasif bekleme yönünü seçmiş olmak ve yaklaşık 1 ayı geçkin bir süre portföyün geri çekilip sonra ancak eski yerine gelebilmiş olmasına seyirci kalmak ve 2024 başı ile Mahalli İdareler Seçimleri arasında geçen zamanı okumakta ve strateji değiştirmekte geç kalmış olmak. Sonuncusunda EM sebebiyle nasıl bir yol haritası izlemem gerektiği konusunda kafamda net bir resim oluşmamasının da etkisi bir hayli fazla. Sonrasında da, birkaç haftalık kısa bir dönem haricinde, çoğunlukla günlük trading ile yola devam etmiş olmak da yine EM nedeniyle içime sinen net bir portföy oluşturamamaktan kaynaklı diyebilirim.

Temmuz 2023'ten 2024 yıl başına kadar, arada hisse değiştirerek, çok parçalı bir portföy tutarak yola devam ettik. 2024 yılbaşı sonrasında ise zaman zaman az parçalı ya da tek parçalı hisse senedi portföyü tutma şekliyle, zaman zaman ise günlük trading ile yola devam ettik.

Negatif bulduğum kısımlarda doğru yöntem ve stratejiyi uygulamış olabilsek rakamlar çok daha çarpıcı olabilirdi. Hayırlısı olsun. Nasibimizde olanı bu kadarmış.

Buraya kadar olan kısım işin muhasebesi ve öz eleştiri kısmı. Önemli olan bundan sonrası için nasıl bir yol haritası belirleyeceğimiz. Şimdilik günlük trading ile yola devam etmeyi doğru buluyorum. Uyguladığım yönteme daha verimli başka yöntemler de ilave edebilirsem, uygulamaktan kaçınmayacağım.
    Son düzenleme : deva-i dert; Dün saat: 20:22.
    Clausewitz

6. THYAO'nun en son dibinden son güne kadar olan tüm fiyat hareketlerini içeren bir lineer regresyon kanalı çizdim. Ve bu kanal ile aynı eğimle büyüyen bir fiyat hareketi oluşsa seneye bu vakitler fiyat ne olurdu sorusuna cevap aradım.

Çıkan sonuçlar :

20 Haziran 2025 Tarihi itibariyle oluşabilecek en yüksek değer : Kabaca 508,00 TL
    20 Haziran 2025 Tarihi itibariyle oluşabilecek en düşük değer : Kabaca 453,75 TL

Bu çok bakkal hesabı bir yaklaşım. Muhakkak ki fiyat hareketi o kanalın içerisinde kalmayacak. Aşağı ya da yukarı sapmalar olacak, özellikle break out'larda ve konsolidasyon dönemlerinde. Her ne ise, sonuçta bu ivme ile büyüme olursa ne olur varsayımı bu.

Sonra da bunu Aracı Kurumların 1 yıl sonrası için verdikleri Hedef Fiyatları ile karşılaştırdım:

(Kaynak: Matriks)

Üç aşağı beş yukarı benzer fiyat aralıklarında hedef fiyatların dolandığını gördüm. Bunlar denk gelmiş veriler mi, yoksa değerleme yapıyoruz ayaklarına trende bakıp fiyat olsa olsa buraları görür şeklinde öngörülen hedef fiyatlar mı?

Bana tuhaf gelen bu durum size de tuhaf gelmiyor mu?

Not: 3. satırın sağ kısmındaki Anadolu Yatırım Hedef Fiyatı ile 4. satırdaki Aracı Kurum Hedef Fiyatları son bilanço açıklanmadan verilenler. Alnus bunu güncelledi, (2. satır sağ taraf) ancak Şeker Yatırım'dan ve Anadolu Yatırım'dan henüz bir güncelleme gelmedi, ya da ben kaçırdım.
    Son düzenleme : deva-i dert; Dün saat: 21:19.
    Clausewitz

Sayfa 292/292 İlkİlk ... 192242282290291292

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •