Sayfa 579/579 İlkİlk ... 79479529569577578579
Arama sonucu : 4630 madde; 4,625 - 4,630 arası.

Konu: DEVA - Deva Holding

1.  Alıntı Originally Posted by Maslak1 Yazıyı Oku
    şurdaki "sağlık istatistikleri" butonundan bakarsanız, göreceğiz ki bu senenin ilk 2 ayında (mevcut en güncel veri budur); bu senenin reçete sayısı geçen seneye göre %14.8 artmıştır. ieis sendika verisinden de devanın Q1 faaliyet raporundna da gördük ki iqvia satış kutu adetleri ise düşmüştür.. bu 2 verisnin bize söylediği (2 varasayım: 1-reçetedeki trend mart ayında da devam etti, 2-reçete başına kutu sayısı önemli ölçüde 2 periyotta değpişmedi ki mevsimsel etkiler hariç önemli değişmeler olmaz) şudur: eczanelerde stok azaltması var..

benim şifai edindiğim bilgi de bu yöndedir. o nedenle sektördeki cirolar bakımından Q1 iyi geçmedi. deva ise kutu bazında payını artırmıştı (q1 faaliyet raporu) ve fakat tahmin ederim rivelimede pay kaybettiğimiz için, kutuda kazanılan pay TL kısma yansımadı (rivelime adette az ama fiyatta çok yüksek olduğu için)..

bunu akılda da tutarak;

1-sektörlerdeki stok azaltmları ebedi devam edemez.. burdan da yola çıkarak; Q2deki kutu rakmamlarının Q1deki kadar küçülmeyeceğini TAHMİN ediyorum.. bunun için ieis sendika verilerini takip etmeyi öneririm.. düşme devam ediyor gibi görünüyor ama daha az oranlı bir düşüş olabilir.

neden stok düşüşüşü oldu?

a-hemen acilen beklenen bir ilaç zammı yoktu,
    b-yüksek finansman maliyeti dolaysıyla eczacı stok taşımak istemedi.

duyumum bu şekildedir.

deva için kritik konu:

1-pazar payını koruması değerli (rivalime hariç sorunlu bir durum görmüyorum). pazar büyüyünce herkes eski yerine yakın bir yere geri döner.. belki nefesi bol olanlar kazançlı da çıkar..

hem sektör hem de deva için Q2de mucizevi bir büyüme beklemiyorum ama rahatlama olacaktır (özellikle zam haberi geldiğinde.. bu arada; zam haberi sürpriz olarak da geliyor..)

2-q1 ihracat rakamı rekor rakamdır.. eğer yeni trend bu ise, tahmin edecek veriye sahip değilim ama hissiyatım olumludur. hiç bu kadar büyük ihracat rakamını görmemiştik ilk çeyrekte.. umarım ABD pazarına satış artmaya başlamıştır ve o nedenle arkası da gelsin.. bu konu bize büyüme de yeni sayfalar açacak önemdedir.

3-vergideki yarım milyarlık yükün önemli ölçüde geri geleceğini (telafi olacağını) tahmin ediyorum (daha evvel yazdım.. sayılar10 da açıkladı.. paralel düşünüyoruz)

4-parasal kayıp satırında ise bence zarar durumu tekrarlanabilir.. tahmin etmek zorlaştı..

piyasadaki finansman masrafları düştüğünde ve/veya ilaç zam haberleri geldiğinde acaba , eczaneler azalttıkları stokları yerine koymak için ne yapacaklar; bunu da düşünmek lazım.

tahminlerime güvenerek pozisyon alımı yapmamanızı öneririm.. net kar tahmin etmek çok zorlaştı.. özellikle EM etkisini ve vergi etkisini içerdeki bilgiye sahip olmadan tahmin etmek çok zor..
    + link:

https://www.sgk.gov.tr/Istatistik/Ay...-1f95c9e252e6/

2.  Alıntı Originally Posted by OOS Yazıyı Oku
    iqvia verisine göre kutu bazında binde 2 küçülürken TL bazında %61 artış var diye belirtilmesine rağmen faal raporunda, herhalde enf dolayısıyla gelir tablosundaki meblağ önceki hasılatla başabaş.
    Faal raporundaki yaklaşık iqvia 2200 mln + DMO 102 mln+ Hastaneler 70 mln+ İhracat 549 mln TL satış tutarları gelir tablosundaki meblağla da uyuşmuyor. Ben mi yanlış hesaplıyorum, raporu yazanlar mı hata yaptı?
    Endeksleme yapılmamış VUK tablosunda da ciro 3,4 milyar TL. Fark biraz fazla

3. en son parçayı 23 şubatta almıştım. önceside var. o günden bu güne an itibariyle sadaka minvalinde temettü aldım. aldığım temettünün 7 katı zarardayım(an itibariyle). Patron bi kaç yüz milyon temettü aldı. Şirket kötü durumda değilse niye düşüyor. Şirket kötü durumdaysa patronu neden bu kadar temettü alıyor?

4. Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması’nın 2023 yılı sonuçları açıklandı.
    DEVa Holding 71 sıra yükselerek türkiyenin en büyük 160. sanayi kuruluşu oldu.
    tam liste için link :https://www.iso500.org.tr/500-buyuk-...ulusu?yil=2023

5. hemen hemen gap kapandı, 80.50 tl de, artık yukarıdaki gap e odaklanmak lazım, spek amcagörevini iyi yapıyorsun, gap i kapattın, onaya geldin onu da hallettin.başka işin kalmadı.

6. Gap 78.95 Te hisse oraya gelmeden gap kapanmış olmaz ki orayı kaçış gapı saymazsak
    ytd deli saçmasıdır

Sayfa 579/579 İlkİlk ... 79479529569577578579

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •