Emisyon pirimi olduğuna göre bizden değil aşağıdaki gibi paralı ortaktan yda bizden alacaklar. Ancak yeni bedelli yaptığına göre bedelsiz olabilir yada ben tam bilemiyorum bir üstat yanıtlar. benim bulduğum ekşi sözlükte aşağıdaki gibi anlatmışlar. ytd

kısaca özetleyelim/örnekleyelim;
şirkete 10 milyon tl lazım ama sermaye artışı yapamıyorsunuz zira ortakların hepsi katılamıyor ve ortaklık yapınızı mutlaka korumak istiyorsunuz.
%75 hisse sahibi olan ortakta para bok ve yeni yapılacak yatırımı bir an önce yapmak istiyor.
%25 hisse sahibi olan ortak (ya da ortaklar) ise pinti/cimri/kolpa. yatırımı istiyor, destekliyor ama sadece lafla... elimi cebime atmam diyor. hadi günahını almayalım, belki durumu yoktur cidden

%75'lik ortak illa bu artışı istiyorsa şöyle yapılmalı;
sembolik bir tutar sermaye arttırılıp, gerisi emisyon primi olarak %75'lik abiye kastırılmalıdır.
şöyle ki;
%75'lik ortak 75 tl sermaye artışı yapar ve 9.999.900 tl emisyon primi öder. (bkz: haşırt)
%25'lik ortak ise 25 tl sermaye artışı yapar. (bkz: tilki) (bkz: çakal) (bkz: kolpa) (bkz: pinti)
toplam 100 tl sermaye artışı olmuş ama yandan da babalar gibi 9.999.900 tl'lik emisyon primi oluşmuştur.

böylelikle ne oldu; ortaklık yapıları değişmedi ama şirkete gereken nakit aşılanmış oldu.
eskiden aslan parçası ticaret sicili izin vermezdi ama nihayet gevşemişler bu konuda; negatif özkaynaklı şirketler de pozitif özkaynağa dönmek için bu numarayı çekebilirler.

son olarak yazalım, karışıklık olmasın, çok ufak da olsa sermaye artışı yapmak lazım, sadece emisyon primini bir ortağa kaktıralım diyerek olmaz bu iş, illa ki sermaye artışı eşliğinde yapılmalıdır.