Karlılık yönünden ilk çeyrek için tatmin edici bir bilanço beklemiyorum.

50 milyona yakın kur zararının ne kadarını artmış olabilecek üretim ve/veya vergi geliri yazarak kapatacağını bilmiyoruz.

Tekfen ve hektaş’ın açıkladığı bilançolar da çok tatmin edici değil... Hektaş neyse de Tekfen’in Toros gübre bölümününün ilk çeyrek sonuçları beklentileri karşılayabilmiş değil.

Ocak-Şubat aylarında gübre fiyat ve kar marjlarında gerileme, Mart ve sonrası ise artış olmuşa benziyor.

Marjlar ve karlılık bir yana, bagfas’da ilk çeyrek bilançoda benim için en önemli konu eski ve yeni fabrikalarda ne kadar üretim ve satış yapıldığı olacak.

Yanlış hatırlamıyorsam 650 bin ton eski fabrikanın bir o kadar da yeni kurulan CAN fabrikasının üretim kapasitesi var.

Geçen yılın tamamında 516 bini CAN gübre olmak üzere 875 bin ton gübre üretimi ve 775 bin ton da gübre satışı vardı. Üretimde %67, satışta %60 kapasite kullanımı vardı.

DAP/NP/NPK bölüm revizyonları bitip de ilk çeyrek fabrikaların tamamında en azından %85’lik kapasite kullanımına ulaşıldıysa (yarısı CAN olmak üzere kabaca 300 bin tonluk satış hacmine inşallah ulaşılmıştır) benim açımdan bilanço olumlu gelmiş olacaktır.

İlk çeyrek bilanço bir gelsin, üretim miktarı bir belli olsun, ikinci çeyrek bilançoyu daha farklı bekliyor oluruz.

Herkese saygılar..,