Alıntı Originally Posted by mx_61 Yazıyı Oku
Bilgilendirmeler için sağolun, topiğinizi okudum, güzel bilgiler vermişsiniz. Son enerji hisseleri ile tabandan sonra bir yorumunuz olabilir mi? Bist yönünü aşağı mı çevirdi?
Benim yazı altlarındaki tekerlemem misali, bu kalleş fırıldakların ne yapacağı hiç belli olmuyor. Hiçbir tekniz analiz çalışmıyor. Sen borsaya girmezsen herkes sana tiyo veriyor, keşke girseydim, şimdi köşe olmuştum diyorsun. Fakat tiyoyla girdiğindeyse sonuç vaatedilenin tam tersi oluyor. Yani borsa vahiy-tiyosu sadece girmeyenlere nisbet/kıcık vermek için. Ayrıca şu hisse % şu kadar artacak denilmesi de palavra, sadece hemen önündeki şiddetli düşüşleri, devalüasyonları kamufle amaçlı.

Varsay ki uzun vade bir hissede kaldın, tesadüfen de kazandın; ama sen ara ara çıkışı beceremediğin yada çık-gir onayı alamadığın için, eninde sonunda o paran un-ufak olacaktır. Temettü hissesi ise 1 lot=1TL ve altındaysa alınır, önceki geçmişinde enflasyona/devalüasyona karşı hemen her yıl bedelsiz artış yapmış mı bakılır, yıllık düzenli temettü oranı gözönünde bulundurulur; temettü emekliliği düşüncesinde hissenin piyasa değer dalgalanması pek kaale alınmaz. Bu açılardan sadece GRNYO öneririm, İŞYO fena değil ancak bedelsiz artışı olmadığından karar senin.

Son durumda BİST-100 hiç olmazsa önceki 1200 seviyesine kadar test eder diye düşünüyordum, ancak 21 ağustostan itibaran GARAN ve ISCTR dahil yükseliş trendini kırıp, şimdilik çok yavaş düşüş eğilimindeler; yani kısmi yükseliş trendi bozuldu. Altını önceki 485TL zirvesini aşırmayı düşünüyorlarsa, uzun süreli yavaş ama sürekli düşerler.

Bugün özellikle BİST-100 grafikte yükselir görünüyordu, fakat dediğim gibi, teknik analiz bunlarda işlemiyor. Kendine şaşmaz bir vahiy-tiyocu bul diyeceğim, ancak harakiri kamikaze assasin kulu kuklası olmazsan, yürümez...