Alıntı Originally Posted by denklem Yazıyı Oku
herkesin durumu iyi anlması için şöyle anlatayım:benim bir dükkanım var ve bir arkadaşa 100bin ver bana ortak ol diyorum.oda tamam diyor.ama benden aldığın parayı ne yapacaksın diye soruyor.bende gene bu dükkana harcıyacağım diyorum.oda ooo iyi o zaman diyor hemen ortak oluyor.
şimdi ikinci durum:iki kişi bir dükkana ortağız.ben diğer ortaağı ortaklıktan çıkarmak istiyorum ve bir arkadaşa 100 bin ver ortak ol diyorum.
siz olsanız hangisini tercih ederdiniz.
bu halka arza ben katılacağım.diyelim ki katılım yarıyarıya düştü ee o zaman yüzde üç gelmezde yüzde altı gelir.10 tavan gitmezde 4 tavan gider.her türlü üç beş tavanı vardır diye düşünüyorum.hatta katılım çok az olurda umarım biraz hisse düşer şöyle yüzde 20 falan.iki tavan gitse bile yeter bana.yatırım tavsiyesi değildir.evdeki hesap çarşıda yanılabilir.
Yuzde 76 sını ky ya verecekler. Eğer alan kurumsallar yuzde onda satışa geçerse iş değişir..ky de panikle mal satarsa işler tersine dönebilir.. Yada satış gelse bile ky fiyata bakmadan bır sure alım gonderırse dediğiniz gibi en kotu yuzde elli gıder.. Kurumsallar beklenen talebi yapmazda, talep az geldi veya gelmedi denirse o zaman ruzgar tersine döner.. Dıkkat edilmesi gereken bir halka arz..