Alıntı Originally Posted by kastirsef Yazıyı Oku
Konutta balon yok. Kaçak mülteci sayısındaki rekor artış ve Yabancıya yapılan kontrolsüz gayrimenkul satışlarından dolayı konut fiyatları rekor kırmaya devam edecek. Ayrıca peynir ekmek gibi plansız açılan niteliksiz Özel Okullarda problemi büyüttü. Bir de tren yolu yetersiz olduğu için coğrafyaya eşit dağılınamadı.

Konut sorunu giderek daha da ağır büyük bir problem olmaya devam edecek.

Ama evi olan dükkanı olan aklı varsa malını boş bırakıp malının daha da değerlemesini izleyecek, çünkü hukuk hızlı işlemiyor, bu kadar problem olursa işe mutlaka mafya bulaşıyor. İki ucu pis değnek.

Türkiye’de en çok öğrencinin bulunduğu 10 ildeki kiralık konut fiyatları araştırıldı. 10 il arasında en yüksek ortalama kira değeri 17 bin 742 TL ile 13 devlet üniversitesi bulunan İstanbul’da. İstanbul’u 16 bin 303 TL ile Antalya, 14 bin 820 TL ile İzmir izledi. Erzurum, Sakarya ve Eskişehir’de ise 10 bin TL’nin altında ortalama kira bedeliyle ev bulunabiliyor.

https://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/...ralar-42322676
Konut talebinin bir dğer nedenide sosyo kültürel değişimdir......bunu Doğudaki bazı şehirleri gezerken fark ettim.....Bazı şehirlerin nufusları 4-5 yıldaan beri sabit kalmış durumda....Buna rağmen TOKİ ve Yapsatçıların onca konut arzına rağmen konut talebi hala çok canlı...Sonradan sordum soruşturdum....Meğer yeni evlenen gençlerin çoğu ebeveynleri ile birlikte aynı evde yaşamiyorlar...Hatta evlenmeden önce ev tutup döşüyorlar...

Batıdaki büyük şehirlerde konut talebinin en büyük sebebi mülteci ve yabancılardır.... Sadece 1 milyon mülteci sınır dışı edilse Bir çok büyük kentte konut fiyatları durur yada düşüşe geçmeye başlar....