Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
Hocam dönemi şu açıdan riskli buluyorum:

Piyasanın alıştığı bilanço şekilleri bir süreliğine pek görülmeyecek. Milletin hesap etmediği ya da edemediği Net parasal Pozisyon Kazançları/Kayıpları, çoğu kişi tarafından önceden hesap edilemeyen Ertelenmiş Vergi Gelir/Giderleri sebebiyle Net Kâr rakamları tahminleri bir türlü tutmayacak gibi görünüyor. Öz Kaynaklar yani Defter Değeri artıp PD/DD değerleri ucuzlarken, öte yandan Net Kârlar ve Kârlılık Rasyoları azalıp F/K'lar fırlayabiliyor. Piyasanın hangisini baz alıp fiyatlama yapacağını bilemiyorum. Elbette sadece bunlara bakarak şirketler alınıp satılmıyor, bilanço ve sermaye yapılarının gidişatı, büyüme faktörü ve hikâyeler de önemli. Ama en nihayetinde son notu verirken çoğunluk görece ucuz, görece pahalı ya da ederinde demeye geldiğinde, iş yine bir şekilde bu rasyolara ya da bunların forward versiyonlarına bakıp hedef fiyat tespiti yapıyor. Şimdi bu durumda ben kişisel tercihimi yaptım, şirket değerlemelerini nasıl yapacağıma dair. Burada aslında prensip setleri olarak ip uçları veriyorum.

2 farklı sette, bir birinin sağlamasını yapan değerleme kurguları oluşturdum. Ama bu bana göre oluşturulmuş kurgu. Piyasanın benimle hemfikir olacağına emin değilim, ne kısa vadede ne orta vadede. Önemli olan bana göre en güzel olanlar değil. Önemli olan piyasanın en güzel bulacaklarını öngörebilmek. O konuda tereddütlerim olmasa portföyümü paylaşırım yine. Ama bir yanlış yönlendirme olur, rüzgar tersine eser, sonrası burayı okuyup tercih yapanlar pişman olurlar diye paylaşım yapmamayı düşünüyorum. Ben yöntemlerimi yazıyorum. Yöntemlerimi beğenenler zaten ona göre filtreleme yapsa aşağı yukarı aynı şirket grupları ile karşılaşacak. Beğenmeyenler ise zaten kendi kurgularını kendileri yapmakla mükellef.

Hürmetler.
Saygı duyarım ama en kötü tercih bile olsa en fazla zaman kaybederiz diye düşünüyorum yöntemleri kullanmak konusunda sıfır ım hissenin adını verseniz ancak anlarim tlman zamanın da sizinle yatırım yapmıştım sizden sonra sattım şimdiye kadar bekleseydim kâr daydim kâr edince teşekkürler üstat demedigim gibi zarar edince sitem etmek haddimize değil mesela DOAS aldığınız zaman bende aldım haberiniz varmı yok %43.58 kâr dayım teşekkür ettim mi yok ama şimdi edeyim TEŞEKKÜRLER üstat ama tersi olsa siyem etme gibi bir durum söz konusu olamaz tabiki inanıyorum ki benim gibi sessizce paylaşmanızı bekleyen çok arkadaş vardır sözcülüğünü yapmış oldum kararınıza SAYGI duyarım ama merakla beklemeye devam 😅