Sayfa 332/997 İlkİlk ... 232282322330331332333334342382432832 ... SonSon
Arama sonucu : 7975 madde; 2,649 - 2,656 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

1. Son mali yılda ABD hükümetinin yıllık bütçe geliri 3,04 trilyon dolar idi ama yıllık harcamaları 4.15 trilyon dolar oldu. Her sene yıllık bazda 600 milyar dolar ila 1.1 trilyon dolar arası açık verdi ABD bütçesi son 10 yıldır. Bütçe açığı bir yana, ABD ayni zamanda her ay ortalama 50 milyar dolar cari açık veren bir ülke. Son 25 yıldır böyle her sene 600 milyar dolar civarında cari açık verip duruyor. Aylık bazda 40-50 milyar dolar olan dış ticaret açığını saymıyorum çünkü cari açık bünyesinde yer alıyor zaten. ABD ekonomisi pratik anlamda batıktır.
    Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım (43 TL) sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

2. Aşırı borçluluk yüzünden ve politik nedenler yüzünden şu an için dikkate alınmayan 50 trilyon dolar gibi muazzam miktarda bulunan bilanço dışı yükümlülükler (emeklilik ve sosyal sigorta yükümlülükleri vs) yüzünden pratik anlamda batık olan ABD ekonomisinin kurtuluşu yüksek enflasyondur. Bunun başka çaresi yok. Enflasyon yaratıp borçları reel bazda düşürmekten başka çare yok.
    Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım (43 TL) sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

3. Zaten ABD'de FED ve Hazinenin yapmaya çalıştığı ama bir türlü başaramadığı şey de bu yani "borçların reel bazda azalmasına neden olacak makul enflasyonu" yaratamamak. Bunu yapmak kolay olsaydı Japonya bunu yıllar önce yapardı çünkü ayni durumda 15 yıldır Japonya debelenip duruyor ve deflasyonla boğuşuyor. Demek ki mevcut ikilemi çözmek hiç de kolay değil.

4.  Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    Zaten ABD'de FED ve Hazinenin yapmaya çalıştığı ama bir türlü başaramadığı şey de bu yani "borçların reel bazda azalmasına neden olacak makul enflasyonu" yaratamamak. Bunu yapmak kolay olsaydı Japonya bunu yıllar önce yapardı çünkü ayni durumda 15 yıldır Japonya debelenip duruyor ve deflasyonla boğuşuyor. Demek ki mevcut ikilemi çözmek hiç de kolay değil.
    Tarif edilen şekilde enflasyonu yükseltmek Türkiye'nin uzmanlık alanına giriyor. Bu konuda Türkiye'nin elini kimse su dökemez ve Türkiye ile kimse yarışamaz. Ola ki gelişmiş ülkelerden herhangi biri Türkiye'nin enflasyon yaratma şekli ve kapasitesi ile ilgili kabiliyetlerine ulaştı, o zaman işte o ülke kimse aynı Türkiye gibi olur. (politik ve ekonomik bakımdan).
    Borçları reel olarak eriteceğiz diye kusura bakmayın da kimse Türkiye'nin şu anda dünya ekonomik ve politik hayatında düştüğü konumuna düşmek istemez.

Yanlış olan doğruyla düzelir, Yanlış olanı yanlışla düzeltmeye çalışmak sadece sorunu büyütür ve sürekli hale getirir. Dünya yüzeyinde enflasyon konusunda böyle bir ısrarı sürdürmeyi başarabilen fazla sayıda ülke olduğunu zannetmiyorum.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

5. Üstadlar merhaba,
    E-turuncu başvurum 1 haftayı doldurmasına ve defalarca telefon açmama rağmen halen açılmadığı için mevcutu yine ENPARA'da tutuyorum. Ancak malum ENparada vade bozulunca gecelik olmadığı için sadece anaparayı geri alabiliyorum.
    Önümüzdeki 1 hafta içerisinde mevduat faizlerinde ciddi artış olacağı beklentisi ile parayı 12.75 yerine gecelik 9 dan bağlayıp 1 hafta -10 gün böyle geçirmek sizce mantıklı mı ?

6. Bloomberg de iki ekonomist konuşuyor
    1.konuşmacı
    -Son aylarda Türkiye'ye para girişi azalmadı hatta aksine biraz da arttı ..bu bizim için iyiye işaret
    2. konuşmacı
    -İyi de şu an dünyadaki en yüksek faizi biz veriyoruz !!
    1.konuşmacı
    -Ha doğru o da var..
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

7.  Alıntı Originally Posted by bir-esnaf Yazıyı Oku
    Üstadlar merhaba,
    E-turuncu başvurum 1 haftayı doldurmasına ve defalarca telefon açmama rağmen halen açılmadığı için mevcutu yine ENPARA'da tutuyorum. Ancak malum ENparada vade bozulunca gecelik olmadığı için sadece anaparayı geri alabiliyorum.
    Önümüzdeki 1 hafta içerisinde mevduat faizlerinde ciddi artış olacağı beklentisi ile parayı 12.75 yerine gecelik 9 dan bağlayıp 1 hafta -10 gün böyle geçirmek sizce mantıklı mı ?
    Mantıklı değildir. Enparada mevduatını 8 eşit parçaya böl. Örneğin 32.000TL varsa bunu her biri 4000Tl lik 32 günlük 12.75 ten 8 adet mevduat yap. Para lazım olduğunda sadece 1 tanesini boz, diğerleri 12.75'ten devam etsin.
    Ayrıca bu 8 mevduatı aralarında 3'er gün olacak şekilde de ayarlayabilirsin.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

8.  Alıntı Originally Posted by bir-esnaf Yazıyı Oku
    Üstadlar merhaba,
    Sevgili bir-esnaf şakalama yapmıyorsun değil mi? Dün yarım saatte bir arkadaşı e turunculu yaptık. Bugün de %4 ve %13.75 lerin işlendiğini gördük.

Sayfa 332/997 İlkİlk ... 232282322330331332333334342382432832 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •