Sayfa 98/214 İlkİlk ... 488896979899100108148198 ... SonSon
Arama sonucu : 1707 madde; 777 - 784 arası.

Konu: Temel Analiz 3.0

Ateşleri ateşlere katarak gel.. denizleri denizlere katarak.

2.  Alıntı Originally Posted by sombrero Yazıyı Oku
    Queenstocks'ta repaintle ilgili şöyle bir test yaptım.

06/10/2017 tarihinde temettü verimine göre backtest yapmışım. Hisse seçiminde GYO, YO, Çimento, Bankalar vs yok ve 1 portföye 4 hisse seç demişim. QS te portföy oluşturma diye bir seçenek var.
    06/10 de TV kriterine göre portföy oluştur dediğimde AKSA, AYGAZ, PETKM VE TCELL i seçmiş.
    Daha sonra dün yani 19/10 de yine aynı kriterle 06/10 tarihi için portföy seç dediğimde AKSA, AYGAZ, TCELL VE ECILC İ seçiyor.

Bunların 06/10-19/10 tarihleri arası getirileri şöyle: 1.portföy 105.69 olmuş, 2. portföy 105.80 olmuş.
    Şimdi kriteri değiştirmedik, portföy için hisse seçim tarihi aynı: 06/10 Benim anladığım QS 06-19/10 arası hisse getirilerine göre portföyü daha karlı olacak şekilde değiştirmiş. Sanırım bu da repaint oluyor. Siz ne dersiniz?
    Evet bu repaint sn.sombrero . Maalesef bu nedenle manuel hesaplama yapmamız gerekecek. Eğer değişiklik 1/4 'de kalıyorsa yine de performansın 2/3 'lük kısmını gerçek performans olarak alabiliriz sanırım. Umarım tüm hisseler için böyle olmuyordur.

3. Geldiğimiz noktada, öncelikle topiği baştan okumayanlar için, bir durum tespiti yapmak istiyorum :

Öncelikle NİÇİN FORMÜL YATIRIMINI KULLANALIM ?

- TEKNİK-TEMEL ANALİZ ÖĞRENMEKLE VAKİT KAYBETMEK YOK (sistemi kullanmaya karar vermekle yatırımcılığa başlamak 2-3 saat alıyor; topikte örnekleri var).

- BORSADA TECRÜBEYE GEREK YOK (hatta borsa tecrübesi ne kadar fazla ise uygulamada o kadar zorluk yaşanıyor).

- EKRAN İZLEMEK, HABER TAKİBİ vb. YOK.

- MÜKEMMELİ ARAMAK YOK, DİP-TEPE AVCILIĞI YOK.

- KAFA KARIŞIKLIĞI YOK, STRESS YOK.

Eğer formülümüzü oluştururken fiyatlardan etkilenen TV,F/K, PD/DD gibi rasyolar KULLANMAZSAK işimiz çok kolay ; yapmamız gereken sadece TÜM BİLANÇOLAR GELDİKTEN SONRAKİ BİR GÜNDE SİSTEMİ ÇALIŞTIRMAK ve ÇIKAN HİSSELERİ ALARAK 3 ay boyunca ekranı kapatarak işinize-gücümüze bakmak.

Burada hiçbir kafa karışıklığı yok, çünkü yeni bilançolar gelinceye kadar veriler aynı kalacağından hisselerde herhangi bir değişme olmaz; bu nedenle sistemin geçmiş getiri TESTLERİ de GÜVENİLİRDİR.

http://www.hisse.net/topluluk/showth...t=10089&page=2 13 nolu iletide % 25.000 getiri sağlayan bir örnek bulunmaktadır. (evet, örnekte F/K var ama bu rasyo hem TV kadar etkili değil hem de 11. Kriter olarak etkisi az ama daha da önemlisi elimde program olmadığından çıkarılmış bir hesap yapamadım). Görüleceği gibi TV HESABA KATILMADAN DA getiriler OLDUKÇA İYİDİR..

Daha önce de yazdığım gibi, kanıt-ispat isteyenler, belirsizliğe dayanamayacak olanlar, kesinliğe önem verenler için buradan sonrasını okumak gereksiz kafa karışıklığı olacaktır…

4. Bu yazilar ispat degilki

Ben orada mantiktan bahsediyorum.

Ne oldugunu bilin oyle yatirim yapin diyorum.

Benim aldigim hisselerde temettu dagitiyor diye defalarca yazdim.

Ben aldigim hissenin temettu verip vermemesine hic bakmiyorum yarin xxxx hissesi alirim bilanco sebebi ile

5 ay sonra biri cikar bana derki ee bu hisse en yuksek temettuyu veren hisse der bana

Aa oylemiymis haberim bile yok der sasiririm o hisseyide en yuksek temettuyu veriyormus diye satmam.

Ben hic bakmiyorum ki bu hisse ne kadar dagitmis dagitmamis banane.

Temettunun bedelsizden hicbir farki yok.

Ne bedelsize ne temettuye hic bakmam.

Bilanco iyi ise en yuksek tv ye sahip hisse olsun direk alir gecerim.

Yarin burgun bilancosu kotulessin acimam direk satarim vahy bu en.yuksek tv yi veriyormus filan umrumda degil bilanco kotu ise sat iyi ise al.

İster tv versin isterse bir kurus vermesin.

Bakis acim bu tv ile ilgili demekki neymis.

Ben tv ile bedelsizi ayni kefeye koyuyormusum yani veraede hava hos vermesede hava hos.

Bu mesele anlasildimi rv vermeyenler gitmez kotudur sudur budur diyen var mi yok.

Bilanco iyi ise al kotu ise sat benim felsefem budur.

Keske dagitilmasa onun yerine verimli yatirim yapsalar daha iyi olur hepimiz icin daha iyi olur sadece benim icin degil.

Bu lafi yanlis algilayip vahy sen dusmansin saldirin bu temettu karsitiymis vesaire noktasina gitmeye gerek yok.

Once konustugunuz sey hakkinda bilginiz olsun
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

al

ve sonra kapat git ekranı 3 ay sonra aç mantığını anlayabilmiş değilim.

6.  Alıntı Originally Posted by DRİZM Yazıyı Oku
    Geldiğimiz noktada, öncelikle topiği baştan okumayanlar için, bir durum tespiti yapmak istiyorum :

Öncelikle NİÇİN FORMÜL YATIRIMINI KULLANALIM ?

- TEKNİK-TEMEL ANALİZ ÖĞRENMEKLE VAKİT KAYBETMEK YOK (sistemi kullanmaya karar vermekle yatırımcılığa başlamak 2-3 saat alıyor; topikte örnekleri var).

- BORSADA TECRÜBEYE GEREK YOK (hatta borsa tecrübesi ne kadar fazla ise uygulamada o kadar zorluk yaşanıyor).

- EKRAN İZLEMEK, HABER TAKİBİ vb. YOK.

- MÜKEMMELİ ARAMAK YOK, DİP-TEPE AVCILIĞI YOK.

- KAFA KARIŞIKLIĞI YOK, STRESS YOK.

Eğer formülümüzü oluştururken fiyatlardan etkilenen TV,F/K, PD/DD gibi rasyolar KULLANMAZSAK işimiz çok kolay ; yapmamız gereken sadece TÜM BİLANÇOLAR GELDİKTEN SONRAKİ BİR GÜNDE SİSTEMİ ÇALIŞTIRMAK ve ÇIKAN HİSSELERİ ALARAK 3 ay boyunca ekranı kapatarak işinize-gücümüze bakmak.

Burada hiçbir kafa karışıklığı yok, çünkü yeni bilançolar gelinceye kadar veriler aynı kalacağından hisselerde herhangi bir değişme olmaz; bu nedenle sistemin geçmiş getiri TESTLERİ de GÜVENİLİRDİR.

http://www.hisse.net/topluluk/showth...t=10089&page=2 13 nolu iletide % 25.000 getiri sağlayan bir örnek bulunmaktadır. (evet, örnekte F/K var ama bu rasyo hem TV kadar etkili değil hem de 11. Kriter olarak etkisi az ama daha da önemlisi elimde program olmadığından çıkarılmış bir hesap yapamadım). Görüleceği gibi TV HESABA KATILMADAN DA getiriler OLDUKÇA İYİDİR..

Daha önce de yazdığım gibi, kanıt-ispat isteyenler, belirsizliğe dayanamayacak olanlar, kesinliğe önem verenler için buradan sonrasını okumak gereksiz kafa karışıklığı olacaktır…
    Abi repaint.yapmayan birsey cikartta gozunu seveyim onu tartisalim.

Bundada fk var onuda cikar oda repiant yapiyor.

Yapmayan bir rasyo cikart abii.

Onun haricinde su manuel.hesapala kismina.gelelim.

Tv fk veya ppdd farketmez.

Hic manuel.hesaplamayi denediniz mi.

Sorunprogramda degil sorun bu oranlarin surekli olarak hisse fiyati yuzunden devismesinde.

Biriniz manuel bir hesaplamayi yapsin ezbere konusuyorsunuz.

Manuelde hesaplasanizda yarin o hisseleriniz tekrar degisecek

Cunku fiyat degisiyor yarin hisse 3 liradan 2.70 e dusuyor bu sefer tv oraniniz daha yuksek cikiyor.

Manuelde yaosan programlada yapsan bu rasyolarin.ne testini yapabilin nede gercek hesapta kullanabili n bu rasyolarin oldugu formuller kullanim disi.

Bana inanmayabilirsiniz h
    Bu yuzden alacaksin fk nin formulunu elle hesaplayacaksin.

Sonrahakketten.erhan hisse fiyati degistigi icin fk her gun degisecek dogru biz nasil manuel hesaayacaz bunu diyeceksin.

Haaaaaaa sen bunumu anlatiyordun erhan doyeceksin sonra.

Ama is osten.gececek
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Abi repaint.yapmayan birsey cikartta gozunu seveyim onu tartisalim.

Bundada fk var onuda cikar oda repiant yapiyor.

Yapmayan bir rasyo cikart abii.

Onun haricinde su manuel.hesapala kismina.gelelim.

Tv fk veya ppdd farketmez.

Hic manuel.hesaplamayi denediniz mi.

Sorunprogramda degil sorun bu oranlarin surekli olarak hisse fiyati yuzunden devismesinde.

Biriniz manuel bir hesaplamayi yapsin ezbere konusuyorsunuz.

Manuelde hesaplasanizda yarin o hisseleriniz tekrar degisecek

Cunku fiyat degisiyor yarin hisse 3 liradan 2.70 e dusuyor bu sefer tv oraniniz daha yuksek cikiyor.

Manuelde yaosan programlada yapsan bu rasyolarin.ne testini yapabilin nede gercek hesapta kullanabili n bu rasyolarin oldugu formuller kullanim disi.

Bana inanmayabilirsiniz h
    Bu yuzden alacaksin fk nin formulunu elle hesaplayacaksin.

Sonrahakketten.erhan hisse fiyati degistigi icin fk her gun degisecek dogru biz nasil manuel hesaayacaz bunu diyeceksin.

Haaaaaaa sen bunumu anlatiyordun erhan doyeceksin sonra.

Ama is osten.gececek
    daha neyi tartıştıklarından haberleri bile yok erhan.

++++++++++++++++++ ZAMAN .....

TV, FK gibi fiyat içeren oranları almadan bir başka deneme yaptım:

Kriter şöyle : NetKarBuyume( ) > Ufe(12)+10 and EFKBuyume( ) > Ufe(12)+15 and OzsermayeKarlilik( ) > ufe(12)+3; Sıralama da EFKBuyume ye göre 1 portföy 5 hisse olacak şekilde:

Aynı dönemde TV kriterine göre 5 hisseden oluşan portföyün getirisi ise %2700 küsür oluyor.

Şimdi bu ilk portföy, hisse seçiminde manipulasyon yapmamış mı oluyor, fiyatı içeren bir kriter olmadığı için?

Sayfa 98/214 İlkİlk ... 488896979899100108148198 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •