Sayfa 127/930 İlkİlk ... 2777117125126127128129137177227627 ... SonSon
Arama sonucu : 7440 madde; 1,009 - 1,016 arası.

Konu: ISYAT İş Yatırım Ortaklığı

1.  Alıntı Originally Posted by thinktank Yazıyı Oku
    Sn. yatırımcı-x, ben bir an hatırlayamadım, size sorma gereği duydum. ISYAT hangi yıllarda kredi kullanmış veya borçlanmıştı?

Saygılarımla...

iPhone cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Ben toplam varlık değerinin de bu yıllarda düştüğünü söyledim ama gerçek doğru hesaplamanın öz kaynaklar üzerinde olması gerektiğini yazdım..Zaten bu soz konusu yıllarda öz kaynak değişimi ile toplam varlık değişimine bakarsanız aradaki farkı o dediğinizi bulursunuz...Ben asıl doğru hesaplamanın öz sermaye üzerinde yapılmasının daha net olacağını belirttim..İş yatırımda borç.kredi olayı çok az olduğundan yıllara göre bakarsanız o küçükde olsa o farkı görürsünüz..

2.  Alıntı Originally Posted by YATIRIMCI-X Yazıyı Oku
    Ben toplam varlık değerinin de bu yıllarda düştüğünü söyledim ama gerçek doğru hesaplamanın öz kaynaklar üzerinde olması gerektiğini yazdım..Zaten bu soz konusu yıllarda öz kaynak değişimi ile toplam varlık değişimine bakarsanız aradaki farkı o dediğinizi bulursunuz...Ben asıl doğru hesaplamanın öz sermaye üzerinde yapılmasının daha net olacağını belirttim..İş yatırımda borç.kredi olayı çok az olduğundan yıllara göre bakarsanız o küçükde olsa o farkı görürsünüz..
    bende özsermayeden bahsediyordum...aynı noktaya parmak basıyoruz sayın yatırımcı-x .
    Saygılarımla....

Forumu okuyanlar için ek bir bilgi...

Öz sermaye; işletme sahibinin ya da sahiplerinin kullanımına ayırdıkları sermayedir. Bu sermayeyi kuruluşta ortaya konulan para, mal, haklar, hisse senedi gibi değerler oluşturur. İşletmenin kredi almadığı varsayıldığında, öz sermaye toplam varlıklara eşit olur.
    Toplam Aktifler – Toplam Borçlar = Öz Sermaye
    Kaynak: Milli Eğitim Web Sitesinde Yer Alan Açık Öğretim Lisesi “Girişimcilik 2 (Hazırlayan: Muhammet KIRKAYAK – Yaşar KÜŞÜM)” Ders Notlarından Derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 01/02/2010).

3.  Alıntı Originally Posted by HISIM Yazıyı Oku
    Ya da soyle sormak lazim.

ISYAT, KAP'a bildirdigi Haftalik Raporu neden boyle acikliyor.?

Birim pay degeri 1.49 TL.

Toplam Varlik Degeri 240 Milyon.

240 / 160 = 1.49 cikiyor da ondan.( kusurlari ignore ettim.)

Yoksa sormazmi, " arkadas sen borclari neden gizliyorsun ? diye.

Buna mı yorum istediniz acaba?
    Ben İşYat borçları gizliyor demedim hiç bir yazımda. İş Bankası kuruluşlarının iş ahlakı yüksektir böyle etik olmayan şeyler yapmazlar.

Birim pay değeri şu an 1,49 konusuna yorum istiyorsanız, onada aşağıdaki tablo ile cevap verelim;

31.12.2012 289.404.694 TL - 1,81TL
    31.12.2013 261.188,881 TL - 1,63TL
    31.12.2014 260.069.081 TL - 1,62TL
    31.12.2015 236.086.807 TL - 1,47TL
    30.12.2016 234.845.976 TL - 1,46TL
    13.12.2017 239.628.937 TL - 1,49TL

Evet bu sene başını yukarı çevirmiş. Umarım katlanarak da devam eder. Zaten söylediklerimin özüde bu, bu değerin katlanarak yukarıya çıkması lazım. Ama bir diğer dediğim şeyde şu, 5 sene önce 1,81TL olan değer bugün 1,49TL. Yani 1,81TL'den geriye sararsak %17,7 azalmış. 1,49'dan sararsanız %21,5 azalma var.

Sermayesini arttırması gerekliliği fikrini neden benimseyemediniz? Açıklarmısınız?

Bakın ben sizin tüm sorularınıza cevap verdim, vermediğim varsa söyleyin vereyim,

- İş Yatırım kötümü -Hayır
    - İş Yatırımın etik dışı davranışı var mı - Hayır
    - İş Yatırımı beğenmiyormusunuz - Hayır beğeniyorum, düzgün bir kuruluş.
    - İş yatırıma bugün 0.91TL yatıran adam 0,15 kuruş alırsa %16,5 kazanmaz mı? - Evet kazanır.
    - %16,5 3 ayda kötü bir rakam mı? Hayır değil.

Şimdide siz rica etsem şu sorulara cevap verirmisiniz?

- %10 kar dağıtan, aynı yatırım aracına yatırım yapan iki yatırımcıdan 100TL yatıran ile 200TL yatırandan, 200TL'nin alacağı geri dönüş meblağı daha fazla olmaz mı?
    - 10TL'yi 10 kişiye dağıtmakla 20TL'yi 10 kişiye dağıtmak arasında fark yokmu?
    - Eğer fark varsa, İşYat'ın daha fazla yatırım yapabileceği bir rakamın elinde olması, biz yatırımcılar için daha hayırlı sonuçlar çıkarmaz mı?
    - İşYat'ın karlılık hedefi %10,70 altına düşmemekti sanırım. Hadi %10 diyelim. Ortaklık sayısıda belli düz hesap 160 milyon diyelim. Yani 240 milyon yerine farz-ı misal 352milyonu olsa, %10 karda 24 milyon yerine 35,2 milyon dağıtsa, bizlerde 15 kuruş yerine 22 kuruş alsak kötümü olur?

Bu mantığın neresine itiraz ediyorsunuz?
    Sayın Hısım, sizin yukarda sorduklarınızda ve belirttiklerinizde bir yanlışlık olmadığı gibi, bizim enflasyon karşısında yatırımcının kazancının düşmemesi için verdiği temettüyü arttırması dolayısı ile kullandığı parayı arttırması gerektiği söylemimizde de bir yanlışlık yok.

4.  Alıntı Originally Posted by ctugrul Yazıyı Oku
    Buna mı yorum istediniz acaba?
    Ben İşYat borçları gizliyor demedim hiç bir yazımda. İş Bankası kuruluşlarının iş ahlakı yüksektir böyle etik olmayan şeyler yapmazlar.

Birim pay değeri şu an 1,49 konusuna yorum istiyorsanız, onada aşağıdaki tablo ile cevap verelim;

31.12.2012 289.404.694 TL - 1,81TL
    31.12.2013 261.188,881 TL - 1,63TL
    31.12.2014 260.069.081 TL - 1,62TL
    31.12.2015 236.086.807 TL - 1,47TL
    30.12.2016 234.845.976 TL - 1,46TL
    13.12.2017 239.628.937 TL - 1,49TL

Evet bu sene başını yukarı çevirmiş. Umarım katlanarak da devam eder. Zaten söylediklerimin özüde bu, bu değerin katlanarak yukarıya çıkması lazım. Ama bir diğer dediğim şeyde şu, 5 sene önce 1,81TL olan değer bugün 1,49TL. Yani 1,81TL'den geriye sararsak %17,7 azalmış. 1,49'dan sararsanız %21,5 azalma var.

Sermayesini arttırması gerekliliği fikrini neden benimseyemediniz? Açıklarmısınız?

Bakın ben sizin tüm sorularınıza cevap verdim, vermediğim varsa söyleyin vereyim,

- İş Yatırım kötümü -Hayır
    - İş Yatırımın etik dışı davranışı var mı - Hayır
    - İş Yatırımı beğenmiyormusunuz - Hayır beğeniyorum, düzgün bir kuruluş.
    - İş yatırıma bugün 0.91TL yatıran adam 0,15 kuruş alırsa %16,5 kazanmaz mı? - Evet kazanır.
    - %16,5 3 ayda kötü bir rakam mı? Hayır değil.

Şimdide siz rica etsem şu sorulara cevap verirmisiniz?

- %10 kar dağıtan, aynı yatırım aracına yatırım yapan iki yatırımcıdan 100TL yatıran ile 200TL yatırandan, 200TL'nin alacağı geri dönüş meblağı daha fazla olmaz mı?
    - 10TL'yi 10 kişiye dağıtmakla 20TL'yi 10 kişiye dağıtmak arasında fark yokmu?
    - Eğer fark varsa, İşYat'ın daha fazla yatırım yapabileceği bir rakamın elinde olması, biz yatırımcılar için daha hayırlı sonuçlar çıkarmaz mı?
    - İşYat'ın karlılık hedefi %10,70 altına düşmemekti sanırım. Hadi %10 diyelim. Ortaklık sayısıda belli düz hesap 160 milyon diyelim. Yani 240 milyon yerine farz-ı misal 352milyonu olsa, %10 karda 24 milyon yerine 35,2 milyon dağıtsa, bizlerde 15 kuruş yerine 22 kuruş alsak kötümü olur?

Bu mantığın neresine itiraz ediyorsunuz?
    Sayın Hısım, sizin yukarda sorduklarınızda ve belirttiklerinizde bir yanlışlık olmadığı gibi, bizim enflasyon karşısında yatırımcının kazancının düşmemesi için verdiği temettüyü arttırması dolayısı ile kullandığı parayı arttırması gerektiği söylemimizde de bir yanlışlık yok.
    Korkarim biz Akbank'a gidiyoruz Sn.Ctugrul.

Benim bunlara itirazim yok.

Hele buna hic itirazim yok.

Ben portfoyde hisse tutmanin bu erimeye sebep oldugunu yazdim, bir arkadas ta, portfoyde Hisse olmamasinin bu erimeye neden oldugunu anlatti, ben bu konudaki goruslerinizi sormustum..

5.  Alıntı Originally Posted by ctugrul Yazıyı Oku
    sayın ctugrul, sermaye arttırımını bedelli olarak düşündüğünüzü öngörerek, ilk bakışta ben olumlu olarak bakarım. Paşa paşa gidip paramı yatırıp hisselerimi alırım, sizde böyle yaparsınız diye düşünüyorum. Ancak bizim gibi düşünmeyenler bedelli sermaye arttırımına katılmamak için hisseyi satarlar, buda hissenin düşmesine neden olur. Bizim gibiler o zaman kısa ve orta vadede zarar yapmış olma ihtimali çok yüksek derim, acaba siz nasıl düşünüyorsunuz?

iyi bir algı yönetimiyle bu iş olumlu sonuçlanabilir tabikide ancak İş yatırım ortaklığı bu konudan çok uzak

Saygılarımla...

6.  Alıntı Originally Posted by HISIM Yazıyı Oku
    Korkarim biz Akbank'a gidiyoruz Sn.Ctugrul.

Benim bunlara itirazim yok.

Hele buna hic itirazim yok.

Ben portfoyde hisse tutmanin bu erimeye sebep oldugunu yazdim, bir arkadas ta, portfoyde Hisse olmamasinin bu erimeye neden oldugunu anlatti, ben bu konudaki goruslerinizi sormustum..

Hisse işi karışık, ne kadar risk o kadar kazanç veya kayıp.
    Erimede olabilir, kazançta. Şimdilik görünen o ki, İşYat yönetimi risk almama yönünde hareket ediyor.

7.  Alıntı Originally Posted by thinktank Yazıyı Oku
    sayın ctugrul, sermaye arttırımını bedelli olarak düşündüğünüzü öngörerek, ilk bakışta ben olumlu olarak bakarım. Paşa paşa gidip paramı yatırıp hisselerimi alırım, sizde böyle yaparsınız diye düşünüyorum. Ancak bizim gibi düşünmeyenler bedelli sermaye arttırımına katılmamak için hisseyi satarlar, buda hissenin düşmesine neden olur. Bizim gibiler o zaman kısa ve orta vadede zarar yapmış olma ihtimali çok yüksek derim, acaba siz nasıl düşünüyorsunuz?

iyi bir algı yönetimiyle bu iş olumlu sonuçlanabilir tabikide ancak İş yatırım ortaklığı bu konudan çok uzak

Saygılarımla...

Doğrudur Sayın Thinktank, bedelli olarak düşünüyorum.
    Ben daha çok hissenin temettü vermesine odaklandığım için, farkettiyseniz yazılarımda hisse değerinden çok, temettü verme rakamının artmasına odaklandım.

Hisse fiyatları spekülatif iner çıkar, benim çok işim yok onlarla. Ama değindiğiniz husus doğru, ilk etapta hisse fiyatına olumsuz yansıma ihtimali var.
    Son düzenleme : ctugrul; 13-12-2017 saat: 16:27.

8. biraz önceki sohpette dikkat ettimde ISYAT hiç borçlanmaya gitmemiş, oysaki enflasyonist ortamda borçlanarak mal almak bereketlidir.
    Sadece bir tespit...

Saygılarımla....

Sayfa 127/930 İlkİlk ... 2777117125126127128129137177227627 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •