Onemli Gunler Banner
Sayfa 82/250 İlkİlk ... 3272808182838492132182 ... SonSon
Arama sonucu : 1998 madde; 649 - 656 arası.

Konu: Türkiye Ekonomisi, Faiz, USD,BIST, Büyüme ve Makro Ekonomik Değerlendirmeler

1.  Alıntı Originally Posted by selka Yazıyı Oku
    BES sistemini iyice araştırdım... İzah etmeye çalışayım....

BES'te sonsuza kadar emekli olma durumu yoktur. Yatırdığın parayı peşin yada taksitle alma durumu mevcuttur.

BES sana diyor ki; en az sistemde 10 yıl kalıp, 56 yaşında emekli olup %100 devlet katkısını alabilirsin diyor...(Bu durumda en geç 45 yaş avantajlı gibi)

BES her 100 TL yatırdığım parayı sistemde 125 TL olarak izleyebilirsin diyor... (%25 net direkt kar)

BES OKS de caymaz isen direkt NET 1000 TL de benden diyor.... (Süper- Nerdeyse 1 yıllık prim ödemesi)

BES 56 yaşında paranı direkt çekmeyip 120 ayda alırsan (10 yıl) NET %5 daha ek katkı daha diyor...

Lakin tüm bunları alabilmen için YAŞ 56 ŞART diyor....

Yüzde olarak hesaplarsan devlet katkısı %39 ediyor ki %40 diyelim...

Yani sana her 100 TL yatır; hesabına 140 TL geçsin diyor...

100,000 TL yatır hesabında 140,000 TL olsun diyor...

Ama burada en az 10 yıllık vade var....

Merak etmeyin BES mevcut yatırım sistemleri ile de en az yıllık TEFE TUFE enflasyon oranları ve hatta daha fazla geliri de seçeceğin fonlar ile de tahaahüt ediyor...

Bence iyi.. Enflasyonun %0 olduğunu düşünün 56 yaşında 10 yılda bana 100,000 TL öde, ben de sana 140,000 TL ödeyeyim diyor...

Ya da şöyle düşünün...

AB de enflasyon %0...

AB diyor ki bana taksitler halinde 100.000 Euro yatır; 10 yıl sonra sana 140,000 euro vereyim....

Bence iyi....

Benim yaş 45... Ben önce olumsuz idim ama şimdi olumluyum... Kalmaya karar verdim...

Yine de siz bilirsiniz....
    Teşekkürler Sn Selka, bu sistemi bir de finansal okur-yazarlığı olmayan ve ticaret döngüsünde bu tarz bir zorunlu/otomatik sistem olmadan kenara parayı zor ayıracak biri için düşündüğümüzde bence de oldukça mantıklı.

2. Sn selka,
    Dediginiz gibi sistemin mantiga yatan bir tarafi var. Tl olmasi dışında

3. Aynısını yapacağım. Savaş durumundayız. Devlete her türlü desteği vermek lazım.

Alıntı Originally Posted by selka Yazıyı Oku
    Değerli arkadaşlar; pozisyon olarak %40 usd ve %60 TL deyim. Lakin siyasi görüşüm nedeni ile memleket savaşta iken ahlaki açıdan bu durumdan para kazanmayı kendime yakıştıramadım. O sebeple sabah saat 09:01 de usd kuru her ne olur ise olsun elimdeki %40 usd portföyümü satıp %100 TL ye geçiş yapacağım. Lütfen Yatırım Tavsiye siyesi olarak almayıniz ve dileğidiğiniz şeyi alın satın. Ve yazdiklarımı okuyun geçin. Tekrar ediyorum; Bu bir kişisel meseledir. Buradan gelen kazanç çok rahatsız edicidir, benim açımdan. Lakin olaylar durulur sakinleşir olağanlaşır, tekrar usd alır satrız. Iyi geceler...

SM-E500H cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

4. Savaş durumu falan çok abarttınız başbakan ufak bir operasyon demiş, paniğe gerek yok.
    Yukarıda yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

5.  Alıntı Originally Posted by thermofluid Yazıyı Oku
    Sn. Selka,

Detayli analiziniz icin tesekkur ederim. Yatirim yonteminizi sebepleri ile detaylica aciklamissiniz. Bist'in onca olagandisi gelismeye ragmen bu kadar yukselmesini kimse beklemiyordu. Dediginiz gibi normal isleyen bir ekonomide iyi performans gosteriyorsa borsanin yukselmesi, aksi takdirde dusmesi gerekir.
    Beklenen bir şeydi. Zira borsanın 3'te 2'si yabancıların elinde. USD bu kadar artınca, şirketlerimiz değersiz kaldı. Aslında USD bazda bakmak lazım hisse değerlerine.

6. Dolardan uzun vadede bir cacık olmaz. Asla biriktirmeyin. Kenef kağıdı olacağını iddia ediyordum ve ALTIN GÜMÜŞ öneriyordum dolar yerine. Bu önerimi daha da şiddetlendiriyorum. Çok kısa süre sonra usd kenef kağıdı ile tanışacaksınız.

F/K ortalaması 40 lara dayandı Amerikan borsasında. Çüşşşşşşşşş...... Karşılıksız para basmanın kralının kralının kralını yaptılar ve yapmaya devam ediyorlar... yöntemin adını şeklini algısını değiştiriyorlar... yine basıyorlar...

Siz %4 usd faizi alacağım derken, EURUSD paritesi 1.23 oldu XAUUSD 1350 oldu...

Alphabet Hits $800 Billion, Microsoft Clears $700 Billion
    https://finance.yahoo.com/m/0f8aaccd...-alphabet.html

7.  Alıntı Originally Posted by sadecegrafik Yazıyı Oku
    Dolardan uzun vadede bir cacık olmaz. Asla biriktirmeyin. Kenef kağıdı olacağını iddia ediyordum ve ALTIN GÜMÜŞ öneriyordum dolar yerine. Bu önerimi daha da şiddetlendiriyorum. Çok kısa süre sonra usd kenef kağıdı ile tanışacaksınız.

F/K ortalaması 40 lara dayandı Amerikan borsasında. Çüşşşşşşşşş...... Karşılıksız para basmanın kralının kralının kralını yaptılar ve yapmaya devam ediyorlar... yöntemin adını şeklini algısını değiştiriyorlar... yine basıyorlar...

Siz %4 usd faizi alacağım derken, EURUSD paritesi 1.23 oldu XAUUSD 1350 oldu...

Alphabet Hits $800 Billion, Microsoft Clears $700 Billion
    https://finance.yahoo.com/m/0f8aaccd...-alphabet.html
    Dolar endeksi de sanirim inanılmaz düşük değerlerde.....

8. Karşılıksız basıldı. Milyar$ dolarlar havada uçuşuyor Amerikan borsasında.

Öyle bir borsa düşününki f/k ortalaması 40 olsun ve insanlar hala hisse senedi alıyor olsun. Çüşşşş....

ABD ile Venezualenın ne farkı kaldı? Demek ki bir sorun var gizlemek için sonsuz varyasyonlu para basıyorlar... yani kenef kağıdı...

Aklı olan USD ye bulaşmaz gider ALTIN GÜMÜŞ alır... başka da bir şey demiyorum...

Alıntı Originally Posted by selka Yazıyı Oku
    Dolar endeksi de sanirim inanılmaz düşük değerlerde.....

Sayfa 82/250 İlkİlk ... 3272808182838492132182 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •