Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Oylayan
344. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon 1 yıl içinde patlayacaktır, nakitte fırsat beklenmelidir

102 29.65%
  • dolar bu fiyatlarda iken, yatırım yapmak mantıklı

23 6.69%
  • faizler insin, şimdi almak mantıklı değil

21 6.10%
  • ömür boyu alacak param olmayacak

16 4.65%
  • Kira çarpanlarının uçtuğu ortamlarda ev almak doğru değildir, beklenmelidir.

130 37.79%
  • İstanbul gibi metropollerde gayrimenkül yatırımı her zaman karlı bir iş olacaktır.

52 15.12%
Sayfa 960/1014 İlkİlk ... 4608609109509589599609619629701010 ... SonSon
Arama sonucu : 8108 madde; 7,673 - 7,680 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by KaraKemal Yazıyı Oku
    power senin ne menem bi çevren var merak ediyorum.. etiler sanki çok mübah bir yermiş gibi long beach etiler gibi diyosun, ben 20 yıldır etiler'i motorland olarak adlandırırım, herkes de hak verir

heriflerin bütün numarası ödemeler sistemini kontrol altına tutmak, iso-500 içinde şirket sahibi arkadaşım rusya'yla ticaret yapıyor, burnundan gelmiş, 50 bin dolar üstü bütün transferlerde zorluk var, sürekli 30- 40 binlik ödemeler yollamaktan sıtkım sıyrıldı diyor.. finans sistemini tam kontrol altında tutuyorlar, petrolünü euro mukabili satacam dedikleri için ve benzer sebeplerle hem saddam'ı, hem kaddafi'yi bitirdiler.. bütün numaraları sürekli savaş çıkarmak, mesela suriye stratejisi nedir kürenin tek süper gücünün ?? sürekli savaş olsun, sürekli karışıklık, sürekli bölünme (böylece israil daha rahat hissetsin) arada yüzlerce milyar dolarlık silah satışları.. dünyanın tek büyük problemi pentagon'un (military industrial complex) her yerde savaş çıksın, sürekli silahlar konuşsun isteği.. bazı gerzekler zannediyor ki, teknoloji öyle gelişti böyle ilerledi, bu gelişimi ağırlıklı olarak abd tekelleri sağladı, bu yüzden tepede olması, herşeyi kontrol etmesi doğal sonuç.. o zaman dünyayı rahat bıraksın, niye sürekli savaş körüklüyor ??

abd esas gücü tabii ki finansal sistemi tam saha pres kontrol altında tutuyor olması.. rusya türkiye'ye doğalgaz satıyor, türkiye rusyaya turizm satıyor, ama her birinin her ödemesi önce Newyork'a gidiyor, Bony'de takasa giriyor, yanki okey derse ödeme işlemi gerçekleşiyor.. oysa rus-türk arası dönen mal ve hizmet ticaretinin böyle bir para takasına herhangi bir ihtiyacı yok.. apaçık görünüyor ki, bu vahşi zorba düzen bu yıl içinde, olmazsa 10 yıl içinde veya 20 yıl içinde çökecek.. bu muhakkak

bu pisliklerin işe yarayan son sanction operasyonu ırak'a yönelik 1990- 2003 arasıydı.. dünyanın en zengin petrol yataklarına sahip ülkesine bütün dış ticareti yasakladılar, 12 yıl içinde yarıdan fazlası çocuk 2 milyon insan öldü, haber bile yapılmasına engel oldular, 2003'te bütün orduyu yığıp kolayca aldılar ülkeyi sonra.. aynı sanction iran'a uygulanıyor şimdi ama etkili olamıyor, rusya'ya da öyle, zırnık sonuç alamıyorlar.. üst keseden atıp tutuyorlar askeri olarak ama k.kore- ixtir git ulan dedi, bi şey yapamadı.. şimdi reis osmanlı tokadını gösteriyor, delirdiler.. askeri caydırıcılık yoksa, doların hegemonyası da yok..
    çok kafa yorma anlayamazsın,benim çevrem varoş sonradan görme tiplerden oluşmuyor. senin beyaz türk dediğin kişilerden oluşuyor.şimdi bunların TR de bir fanusu var yaşadıkları yannız bu fanus biraz dar gelmeye başladı,o yüzden göçüyorlar.sen anlayamazsın kafanı yorma,varoş anadolulu kafası bir yere kadar.

2. Emlak vergisindeki artış hep cehape li belediyelerin başının altından çıkıyor nedense!

Sen git Beşiktaş da yüzde 70 üzeri oy ver.Karşılığını bu şekilde öde!

Gereğinden fazla vitamin protein almak zararlı zaman zaman da makarna gibi gıdalarla beslenmek gerek!

SM-N920C cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Burada yazılanlar hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi olarak algılanmamalı.Yazılarım kişisel görüşlerimden ibaret olup size uygun olmayabilir.

Alıntı Originally Posted by KaraKemal Yazıyı Oku
    hahhahha, kadın faktörü konusunda kesinlikle haklısın.. daha dün bizimkinin bana verdiği haber falancanın kasaba evlerinde villa aldığı şeklindeydi, haberin olsun şeklinde alt mesaj veriyor.. biraz biliyorum kasaba evleri'ni mükemmele yakın bi yer, ama sen paradan haber ver

https://www.sahibinden.com/ilan/emla...11340667/detay

2003 demişken on yıllık pencerede en iyi fiyatlar 2002- 2004 arası mal alanlar oldu.. 2007'ye kadar en dandik mal bile dolar bazında 3-4 kat yaptı.. 2008- 2009 krizinde az biraz esnedi, ortalamada %10 kadar geri geldi- iyi mallar geri bile gelmedi.. oysa aynı dönemde hisse senetleri TL bazında üçte birine- dolar bazında dörtte birine düşmüştü.. işsizlik 7 puan artışla %16'ya vurmuştu, mesela akbank tüm personelinin dörtte birini işten çıkarmıştı

2010- 2014 daha değişik dinamiklerle ve ilk dalgaya göre çok daha düşük getirilerle yürüdü- daha düşük derken yine de faizin ve doların 2 katı kadar getiri sağladı.. sonrası aşırı arz- giderek kuruyan talep, pişmiş tavuğun başına gelmemiş işlerden oluşan konjonktür (fed, gezi, 17/25, seçimler, darbe, önce rusya sonra abd'den nükleer füze yeme riski, sanction riski, dört bir yanda sürüp giden savaşlar-ukrayna-
    yunan default- suriye-ırak vs vs)

bizim tellallar hala bekliyor, on senedir bekliyor, büyük krizler kopacak, batanlar gırla gidecek, ekonomi yerle yeksan olacak falan filan.. eeee nerde hani ?? darbeden beri fetöcüler etkisiyle arz-talep dengesi diye bir şey kalmadı, işlemler durdu.. bizim tellallar hala 3-5 tane hesabını bilmeyen gerzek müteahhit çok sıkışmış haberleriyle idare ediyor.. nerde mortgage taksidini ödeyemeyenlerin haberleri, nerde intihar haberleri ?? 2008-2009 abd'de hacizle el konulan ev sayısı 11 milyon olmuştu, bizde mortgage npl oranı hala %1 bile olamadı

gidin, biraz da kumda oynamayı deneyin, on senedir aynı laflar
    Sayın karakemal sizin donanımınızdaki birinin emlaktaki çöküşü görmemesi mi desem gördüğü halde yazmaması desem bilemedim herneyse iki durum da benim için çok şaşırtıcı.Çünkü arada bir emlakta durgunluğa fiyatların şişkinliğine istinaden yorumlarınızı da görüyorum.Neyse size en azından somut örnekle durumu açıklamaya çalışayım.Şimdi suryapı şikayetvar diye girin googela, şikayet sitesi gelecek önünüze .O sitede evleri 2015 de teslim aldım 2016 da teslim aldık hala tapumuzu alamadık diye bir ton şikayet göreceksiniz.Arada bazı şikayetlerde de borcu olmadığı evi teslim aldığı halde tapuyu almayan ve tapudan araştıran bazı vatandaşların projenin üstünde banka ipoteği olduğunu bu ipoteklerin suryapı tarafından kaldırılmadığı için tapularını yıllardır alamadıklarını öğrendiklerini göreceksiniz.yani şirket banka borcunu ödeyecek nakit akışını yıllardır sağlayamamış.Bu şirket batarsa bu evler bu insanların elinden alınır.Bu şirketten alacağı olan bankalar devlet ve diğer alacaklılar evleri satar bu paraları alırlar.Ev alanlar alacaklı masasına devletten sonra yazılır.Bu şirkete türkiyenin en büyük kentsel dönüşüm projesi verildi.Malum antalyadaki projeyi duymayan kalmadı .Benim gözümde bu şirket çok sıkıntılı ,ev alanlar tapularını yıllardır alamadı evlerini satamadı ve şirket batarsa evleri ellerinden gider.En sağlamlardan birinin bu durumda olduğu bir sektörde hala gelecek varmıdır bilemem.Bakın kalkınmada emlağın en önemsenen ve desteklenen sektör olmasındaki garabete girmedim bile.Bu iş banker işine dönecek 2 yıl içinde.Sizin de yazılarınız burada olacak benimkiler de.Uyarı yapmak benim için çok önemli ,çünkü hayatımın en büyük kazığını maketten satıştan yedim.Lokomotif sektör olarak inşaatın seçilmesinin manasızlığını da yazmaya artık üşeniyorum .Sizin donanımınızda birinden daha objektif yorumlar beklerdim.Saygılar.
    Son düzenleme : HAKEM; 15-02-2018 saat: 00:00.

4.  Alıntı Originally Posted by powerpc Yazıyı Oku
    çok kafa yorma anlayamazsın,benim çevrem varoş sonradan görme tiplerden oluşmuyor. senin beyaz türk dediğin kişilerden oluşuyor.şimdi bunların TR de bir fanusu var yaşadıkları yannız bu fanus biraz dar gelmeye başladı,o yüzden göçüyorlar.sen anlayamazsın kafanı yorma,varoş anadolulu kafası bir yere kadar.
    rahat ol power, senin söylediğin şeylere kafa yorduğum falan yok.. hani ben londra'dan haber alıyorum flan diyosun ya, senin haber aldığın o tiplerin manager'ları- patronlarından falan oluşuyor benim çevrem.. sen rahat ol, bol keseden sallamaya devam et.. arkadaşlarına bi sor, tam geçen sene st.valentine day dolar 3.66 imiş, bu sene 3.78, %3 deval yazmış.. TL faizi %14, dolar faizi %4 desen net kayıp yazmış yatırımcı, ne diyo senin londra tayfası ?? inşallah en yakın zamanda kopacak mı dolar yukarı doğru ?? kesin mi ?? bi sor bakalım, ne diyolar ??

geçen seneden bu yana cari açık arttı, enflasyon daha yüksek, siyasi ortam çok daha kötü, ohal kalkmadı, abd ordusuyla savaşa girmek üzereyiz, sonu belirsiz askeri maceralara daldı türk silahlı kuvvetleri, fed faiz arttırdı 2-3 defa daha da artıracak gibi duruyor.. niye yükselmedi dolar, niye batık müteahhit haberleri duymuyoruz pek, niye mortgage borcunu ödeyememiş işsiz kalmış beyaz yakalı haberi hiç duymuyoruz (medyadan yada yakın arkadaş çevresinden).. sorsana bunları şu arkadaşlarına

bunların amacı halkın betona parayı gömmesi. etik değerler ayaklar altında.. gerçek değerleri ve alternatif dolar yatırımlarını (eurobond) kullansalar uzun dönemde TL nin öyle ciddi bir artısının olmadığı görülecek.. ayrıca bazı dönemleri referans aldığın zaman ise dolar bariz mesela avantajlı. 2008 -2018 yapsak referans aralığı burada mesela dolar avantajlı.. 10 sene az bir süre mi ?? elbette değil. eurobond olarak değerlendirsek daha da avantajlı bu son dönemde. son 10 senenin ortalaması aşağı yukarı TL de %10, dolarda mevduat olarak %3 mertebesinde.

bu şartlarda 2008 başında 100 tl 2017 sonunda 260 TL.

aynı aralıkta 100 tl karşılığı olan 65 dolar 2017 sonunda % 3 faizle 87 dolar yapıyor. bunun TL karşılığı 330 TL.

bakın, 10 senelik bir karşılaştırma.. az bir dönem değil. gayet makul bir dönem. 2000 li yılların başındaki ucuz kredi döneminin azaldığı bir dönem olması itibarı ile son 10 yıl esasen daha da gerçekçi.
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

1.5 sene önce bunları karalamış. yine bakkal hesabı.. aynı dönemde benzer demeçleri inşaatçılar koro halinde veriyordu medyaya..bu kadar cari açık varken dalga geçen bu tipler halkı yanlış yönlendiriyor. 3 ay daha 3.80 de dolaşır. sonrasında bir bakmışsın dolar 4 ü geçmiş. olamaz mı? olabilir. bir ihtimal.. büyük konuşmamak lazım. dış borç, cari açık, hukuksuzluk filan bunların hepsi önemli şeyler.. bunlarla dalga geçenlerin durumu böyle aşağıdaki gibi ortada..son kısma bakın. dolarda 2.60-2.80 beklentisi o kısımda.hatta beklenti bile değil, "tutunmaya çabalar" diyor. beklenti belli ki daha da aşağılar..

It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

Evet sayın karakemalin dolar öngörüsü tutmamış.2 yıl önce 2.60 2.80 bandına döner demiş dönmemiş.Emlakta da çöküş var diyorum o yok diyor.2 yıl sonra emlak hakkında kimin öngörüsü gerçekleşecek göreceğiz artık.Bu yazıları okuyan özellikle genç arkadaşlara tavsiyem kesinlikle maketten ev almayın sonra çok üzülürsünüz.Tecrübeyle sabittir)))))))Güldüğüme bakmayın hayatımın en acı tecrübesidir o.

8.  Alıntı Originally Posted by HAKEM Yazıyı Oku
    Sayın karakemal sizin donanımınızdaki birinin emlaktaki çöküşü görmemesi mi desem gördüğü halde yazmaması desem bilemedim herneyse iki durum da benim için çok şaşırtıcı.Çünkü arada bir emlakta durgunluğa fiyatların şişkinliğine istinaden yorumlarınızı da görüyorum.Neyse size en azından somut örnekle durumu açıklamaya çalışayım.Şimdi suryapı şikayetvar diye girin googela, şikayet sitesi gelecek önünüze .O sitede evleri 2005 de teslim aldım 2006 da teslim aldık hala tapumuzu alamadık diye bir ton şikayet göreceksiniz.Arada bazı şikayetlerde de borcu olmadığı evi teslim aldığı halde tapuyu almayan ve tapudan araştıran bazı vatandaşların projenin üstünde banka ipoteği olduğunu bu ipoteklerin suryapı tarafından kaldırılmadığı için tapularını yıllardır alamadıklarını öğrendiklerini göreceksiniz.yani şirket banka borcunu ödeyecek nakit akışını yıllardır sağlayamamış.Bu şirket batarsa bu evler bu insanların elinden alınır.Bu şirketten alacağı olan bankalar devlet ve diğer alacaklılar evleri satar bu paraları alırlar.Ev alanlar alacaklı masasına devletten sonra yazılır.Bu şirkete türkiyenin en büyük kentsel dönüşüm projesi verildi.Malum antalyadaki projeyi duymayan kalmadı .Benim gözümde bu şirket çok sıkıntılı ,ev alanlar tapularını yıllardır alamadı evlerini satamadı ve şirket batarsa evleri ellerinden gider.En sağlamlardan birinin bu durumda olduğu bir sektörde hala gelecek varmıdır bilemem.Bakın kalkınmada emlağın en önemsenen ve desteklenen sektör olmasındaki garabete girmedim bile.Bu iş banker işine dönecek 2 yıl içinde.Sizin de yazılarınız burada olacak benimkiler de.Uyarı yapmak benim için çok önemli ,çünkü hayatımın en büyük kazığını maketten satıştan yedim.Lokomotif sektör olarak inşaatın seçilmesinin manasızlığını da yazmaya artık üşeniyorum .Sizin donanımınızda birinden daha objektif yorumlar beklerdim.Saygılar.
    sn hakem verdiğiniz spesifik örnek sur yapı'nın antalya'daki bi projesiyle alakalı, detaylarını bilemem ama bildiğim sur yapı büyük bi şirket ve istanbul'daki daha büyük bir sürü projesinde bu tarz sorunlar çıkmadı şimdiye kadar.. antalya projesindeki mevzu nedir bilmiyorum, ilgimi de çekmiyor.. normal şartlar altında inşaat ruhsatı varsa ve iskan da çıktıysa, müteahhidin banka borcu olması falan senin mülkiyet hakkına bi halel getirmez, getiremez.. satış vaadi sözleşmelerinin hukuki altyapısı tapu'dan çok aşağı değildir..

ben bu nick'le, bundan evvel ozanski & menealaos nickleriyle bu topikte en az 10 senedir yazıyorum.. arşivden bakabilir herkes, her zaman için marka projelerden maketten alım yapılmamasını tavsiye ettim (müteahhitlerin piyasa yapıcı olarak hareket ettiği projelerde gerçek piyasa fiyatı olmadığı, manipüle edildiği vs) ama gayrimenkul bir yatırım cinsi olarak her daim saygıdeğer bir yatırım alternafidir' dedim.. bu bazen arsa olur, bazen tarla, bazen merkezi semtlerde eski bir daire, bazen yeni bitmiş bir projedeki 4+1 daire.. çünkü burada on kusür senedir- ekonominin uçurumun kenarında olduğu, her an herşeyin batacağı, seri iflasların olacağını, doların uçacağı kaçacağı vs minvalinde yazan bi güruh oldu.. hep dedim ki, boş yapmayın- doğru fiyattan doğru yerde alınacak gayrimenkul her daim bir yatırım alternafidir.. lakin arkadaşlar on kusür senedir her daim boş yapmayı sürdürdüler, her dönem farklı gerekçeler buldular kendilerine gündemden, hep çöküş beklediler.. o yüzden soruyorum- nerde kaldı bu eşi benzeri olmayan muazzam çöküş diye ??

Sayfa 960/1014 İlkİlk ... 4608609109509589599609619629701010 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •