Batı ülkelerindeki Goldilocks'ların kısmen üvey de olsa zengin bir babası var: ECB. Türkiye hem yetim hem de öksüz. Evet artık kapıdan çıkma şansı kalmasa da , Bir an evvel artık bacadan mı kaçacak balkondan mı atlayacak çıksa o evden iyi olacak.

Yukarıda saymış olduğunuz 4 ana etkiye sizce politikacılar tam olarak hakim değil mi?. Ben hakim olduklarını düşünüyorum.

Peki politikacılar neden bu 4 etkiden sadece 1-2 maddeyi öne sürüyorlar. Bunun nedeni bu maddeler arasındaki dinamik etkileşim olabilir mi?

Yani politikacı bu dinamik etkilerin geçişkenlik fazlarında oluşacak boşluklar ve gecikmelerden nemalanmak istiyor olabilir mi?

Aklıma gelen davranış şöyle: Politikacı seçmen anketlerinden bu 4 etkinin hangilerinin halk üzerinde *kısa vadeli* olarak manipule edilerek maksimum politik faydanın sağlanacağını hesaplıyor veya hesaplatıyor.

Bu hesap sonucunda uygulanması gereken para politikasına ve optimum çözüme aykırı bir sonuç çıksa dahi kendi anketsel sonucunu destekleyecek davranış şekli ve yönü üzerinde pozisyon alıyor ve baskı oluşturmaya başlıyor.

Evet iç içe geçmiş inanılmaz dinamik 5 etki birbirleriyle çarpışıyor.

Detaylı yorumlarınız için teşekkürler.