Arama sonucu : 360 madde; 1 - 8 arası.

Konu: viop 24 muhabbet

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
    Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    5,796
     Alıntı Originally Posted by el_rojoZorro Yazıyı Oku
    Yoksa siz Serkan başkanın gizli ajanları mısınız ?

Sorulara cevap veremeyince adamlarını devreye sokup yeni topik mi açtırıyor ?
    Benim sorulara sen kendin cevap veriyosun baskan adamin 500 bin doları vardı, şimdi yine 500 bin doları var bu kazanç mı?

Ama ben 2014 te 20 bin tl yi viopta surekli dolar long al sat değerlendirseydim 1 milyon dolarim olacakti. Sizce aynı şey mi?
    Canın bile emanetken, Kaybedecek neyin olabilir ki?

2.  Alıntı Originally Posted by Serkan23 Yazıyı Oku
    Viopta gerçekte olmayan birşeyi al sat yapiyorsunuz bu birincisi, 2. Si bir kişinin kazancı diger bir kişinin kaybıysa haramdır.
     Alıntı Originally Posted by Serkan23 Yazıyı Oku
    Benim sorulara sen kendin cevap veriyosun baskan adamin 500 bin doları vardı, şimdi yine 500 bin doları var bu kazanç mı?

Ama ben 2014 te 20 bin tl yi viopta surekli dolar long al sat değerlendirseydim 1 milyon dolarim olacakti. Sizce aynı şey mi?
    Serkan başkan, şimdi aşağıdaki örnek için verdiğin cevap bu mudur ? Dalga geçmiyorsan şöyle özetleyeyim;

Örnekte borç veren adamın hala 500.000 doları var ama , borç verdiği sanayici Dolar 3 ken aldığı borcu Dolar 6,5-7 TL olduğunda ödemek için evi , yeri sattı, işletmesini kapatarak battı ama borç veren hala 500.000 dolar olmasına rağmen TL bazında köşeyi döndü.

Borç veren, İsterse elindeki para ile iyilik ! olsun diye piyasa fiyatının üstünde bir fiyatla sanayici arkadaşının evine, arabasını, hatta işletmesini elinden alabilir, Zira sanayici piyasaya çıksa makul fiyat veren müşteri bile bulamayacak belki.

%0 faizle HELAL olarak, üretim yatırım için iyilik olarak verilen bu borç ile sanayici her şeyini kaybetti ama borç veren TL bazında köşeyi döndü, hatta bu parayla yine iyilik olsun diye ! arkadaşının tüm mallarını piyasa fiyatının bir tık üstünde satın alma gücüne sahip oldu.

Haydi buyrun bakalım bu HELAL mı, HARAM mı? Sanayicinin kaybı, borç veren gurbetci arkadaşının kazancı..

Aşağıdaki örnek şuan TR de çok sayıda benzer hikayelerle yaşanmaktadır..

VIOP/FX haram diyenlerin en güçlü argümanlarından biri bir kişinin kazancı diğerinin kaybı ise haramdır?

Şöyle bir örnek verelim;

Bir sanayici yeni bir tesis kurmak istiyor, para lazım..hayır sever dini bütün bir arkadaşından 500.000 dolar borç alıyor, hemde
    % 0 faizle

Yatırım ile tesisi kuruyor ama TR de işler iyi gitmiyor. 1 Dolar 7 TL ye kadar çıkıyor. Siparişler duruyor. Stok malı bile satamıyor, talep bıçak gibi kesiliyor.

Dini bütün arkadaşı sanayici arkadaşına iyilik yapmak için % 0 faizle verdiği 500.000 dolarını geri istiyor . Hatta zor durumdaki arkadaşına iyilik olsun diye borcunu taksitlere bölüyor hemde % 0 faizle

Ama sanayici de nakit para yok ve bu yüzden, evini arabasını satıyor yetmiyor, tesisini kapatıp makinalarını satıyor, borcunu ödüyor..

Sanayici parayı borç veren arkadaşını suçlayamıyor, zaten %0 faizle borç vermişti. Hatta borcunu taksitlere bölmüştü ama buradaki sonuç nedir?

Girişimci sanayici kaybetti, borç veren ana parasını %0 faizle olduğu halde yine 500.000 doları var ama TL bazında malı götürmüş görünüyor..

Şimdi size sorum şu. Girişimci sanayicin kaybettiği bu hikayede borç veren, HARAM mı yedi?

Yukarıdaki örnek, değişik versiyonlarla şuan TR de yaşanıyor..

Birinin kaybı, diğerinin kazancı haram argümanı bir çok Helal olarak görülen girişimlerde de mevcut, bu argüman VIOP/FX haram demek için yeterli değil???

Ahmetg Guest
    Serkan başkan, şimdi aşağıdaki örnek için verdiğin cevap bu mudur ? Dalga geçmiyorsan şöyle özetleyeyim;

Örnekte borç veren adamın hala 500.000 doları var ama , borç verdiği sanayici Dolar 3 ken aldığı borcu Dolar 6,5-7 TL olduğunda ödemek için evi , yeri sattı, işletmesini kapatarak battı ama borç veren hala 500.000 dolar olmasına rağmen TL bazında köşeyi döndü.

Borç veren, İsterse elindeki para ile iyilik ! olsun diye piyasa fiyatının üstünde bir fiyatla sanayici arkadaşının evine, arabasını, hatta işletmesini elinden alabilir, Zira sanayici piyasaya çıksa makul fiyat veren müşteri bile bulamayacak belki.

%0 faizle HELAL olarak, üretim yatırım için iyilik olarak verilen bu borç ile sanayici her şeyini kaybetti ama borç veren TL bazında köşeyi döndü, hatta bu parayla yine iyilik olsun diye ! arkadaşının tüm mallarını piyasa fiyatının bir tık üstünde satın alma gücüne sahip oldu.

Haydi buyrun bakalım bu HELAL mı, HARAM mı? Sanayicinin kaybı, borç veren gurbetci arkadaşının kazancı..

Aşağıdaki örnek şuan TR de çok sayıda benzer hikayelerle yaşanmaktadır..
    en guzeli bu hurafelere inanmayi birakmak o zaman kafanizda rahat olur

Kapitalizmde hersey paradir gerisi fasa fiso

4.  Alıntı Originally Posted by Ahmetg Yazıyı Oku
    en guzeli bu hurafelere inanmayi birakmak o zaman kafanizda rahat olur

Kapitalizmde hersey paradir gerisi fasa fiso
    Asıl hurafe olan kapitalizm ise vede para da bir kağıt parçası olarak fasa fiso olmasına rağmen insanın ayağında zincirler ise ?

hadi bakalım alın size konu, muhabbetin dibini bulalım..

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •