Sayfa 585/1230 İlkİlk ... 854855355755835845855865875956356851085 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 4,673 - 4,680 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Ben de son 3 aydir gr altin aliyorum gundelik gecinme parama..
    Gram gram alip gram gram bozdurma iai hosuma gitti.
    Simdilik oyle hedge edecek kadar bir param yok ancak zaman icinde olabilir.
    Arada bir acaba fiziki de alip kiralik kasalarda saklamak mi dogru olur diye dusunmeden de edemiyorum.
    Saglam bir kaosda kagir altin da ise yaramayabilir.
    Fiziki altinin saklama ve sonra da bozdurma derdi dusunduruyor.
    Halk olarak maleaef belli bir yasi gecenler hep survival mode da yasamak zorunda kaldigimizdan olsa gerek herkes kendini guvende hissettigi enstrumanda olmak istiyor.
    TL de bir iluzyon olduguna gore haksiz da degiller yani.
    Syg,
    Bence fazla paranoyaya gerek yok. Gram hem saklama, hem de likidite açısından uygun. Öte yandan çok çok olumsuz şartlarda dolar mevduatlarına sınırlama gelebilir belki (şu an böyle bir ihtimal %0 bence..ileride şartlar bozulursa diye söylüyorum), ama gram altına bir şey olmaz...ayrıca, amerikanın kağıt parasını almak yerine, altın almak hem vicdanen, hem de mantıken daha doğru geliyor.

işler kötüleşmeye başlarsa, piyasanın içinde oduğumuzdan, önceden tedbir alacak vaktimiz olur.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul/Montreal
    Gönderi
    35,475
     Alıntı Originally Posted by BuyukPatron Yazıyı Oku
    Türk milleti olarak paradan para kazanmayı bilmiyoruz. İlgisizlik o yüzden. İlk okuldan beri çalışarak para kazanmak empoze ediliyor . Çarkların dönmesi için bu şart.Doğal olarak insanların bilmedikleri şey karmaşık geliyor. Farkındalık kazanıp kafasını çalıştıran insan sayısı maslesef çok az
    Benim kusagim paradan para kazanma isini kotu gorurdu.
    Haksiz hatta haram gibi degerlendirirdi.
    Necmettin hoca da rantiye diye kotulerdi.
    Babam da kicin terlemeden gelen paranin bereketi olmaz gibi laflar eder ve bana hisse senedi yatirimini sorgulatirdi.

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

3. 4-5 sene önce babam biraz yüklü para yollamıştı, git bunla çeyrek altın al kasama koy demişti. İçimden ne saçmalıyor bu acaba dedim , ama baba sözü mecbur dinliyecez diye gittim kuyumcu tanıdıktan 150 lira civarından çeyrek altınları toplayıp banka kasasının yolunu tuttum.

Şimdi bakıyorum fiyatina, uçmuş gitmiş. Ben altını mesela hiç bir zaman yatırım aracı olarak görmedim kar payı vermediği için. Dolaba 100 gram altın koysak, 100 yıl sonra dolabı açsak, içinden 300 gram çıkmıyor mesela, o yüzden altın alanlar parasını eritiyor gözüyle bakardım hep.

Ama şunu er geç analdım, insanlar boşuna altın da altın demiyor. Kutsal kitaplarda bile serveti hesaplamak için altın ya da büyük baş hayvan sayısı kullanılıyor : )

1981-2003 arası Altının ayı piyasası da çok ilginçtir, koca bir nesil heba olmuş, Enflasyondan arındırılmış olarak eski değerine hala gelmedi, 2011 de yaklaştı.

Kendimce geçmiş varlık fiyatlarıyla kıyaslarak değer biçmeye çalışıyorum altına.

2007'de Ankaranın ayrancı semtinde sattığımız 35-40 yaşında 3+1 Evin parasıyla o zaman 5 kilo altın alabiliyorduk mesela.
    Şu an emsal evi, 1.5 kilo altın bozarak, pazarlık etmeden alırsın.

Aynı ev, 1994 yılında, 4 kilo eşdeğer altına alınmış.......

Gayrimenkul fiyatları ile kıyaslamak ne kadar doğru sonuç verir bilmem, ama en azından son 25 yıl TR gayrimenkul fiyatları ile kıyaslayınca, Altın sanki hiç ucuz gibi değil.

4.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Altinla gecmiste iyi tecrubelerim olmadi.
    80 li yillarin basinda yurtdisinda bir miktar coin biriktirmis ama 4-5 yil sonra doviz bazinda %30-35 zararla satmistim.
    80 li yillar borsalarin yillari olmustu ben de tecrubesizligim nedeni ile para kazanamamistim.
    Su ana kadar altindan zengin olani malesef duymadim calmadi ise tabii
    Benim zamanimda tarihi tepesi 812 dolar idi onsun Iran rehine krizi ve SSCB'nin Afganistan' girmesi ile.
    Sonra 250 dolara kadar indi 10 senede arkasindan 2-3 sene yatay gitti ve en son da yillar icinde 1900 dolara kadar cikti 2011 de.
    30 yillik buyuk dongusel hareketler yaptigini dusunuyorum.
    3 buyuk merkez bankasi bu bastiklari parayi geri cekemediler dahasi yine para basmaya basladilar.
    Altini destekleyen durum budur ve surecek.
    Syg,
    Ons altın da büyük dalgalar var...bazen 5 yıl, bazen 10 yıl sürmüş düşüş ya da yükselişler..bu nedenle dönemselliğe dikkat etmek şart..yani gramı al-unut çok uzun vadede (10 yıl ve üzeri), önemli bir reel kazanç sağlamayabilir..bu nedenle bu 5-10 yıllık dönemlere dikkat edip ona göre pozisyonları ayarlamak gerek.

mesela ons 2011 de 1900 e dayanıp, faiz artış sinyalleri geldiğinde..altın satılmalıydı...2011-2016 arası ons 1900 lerden 1100 lere düşerken, artan dolartl sayesinde gram yatay kaldı..ama reel olarak ciddi kayıp yaşandı gramda bile.

ancak 2016 sonrası tam bir efsane trend başladı gram altın için...2020 de biter bu trend diyordum...ama gerek abd önderliğinde dünyada, gerekse içeride düşük faiz ve yüksek kur politikaları etkin oluca...gram bu parmak ısırtan performansı 2021 de de sürdürür gözüküyor.

tüm dünya faiz düşük olsun, param da değersiz olsun istiyor...altın için bundan iyi bir ortam olamaz.

5.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Ons altın da büyük dalgalar var...bazen 5 yıl, bazen 10 yıl sürmüş düşüş ya da yükselişler..bu nedenle dönemselliğe dikkat etmek şart..yani gramı al-unut çok uzun vadede (10 yıl ve üzeri), önemli bir reel kazanç sağlamayabilir..bu nedenle bu 5-10 yıllık dönemlere dikkat edip ona göre pozisyonları ayarlamak gerek.

mesela ons 2011 de 1900 e dayanıp, faiz artış sinyalleri geldiğinde..altın satılmalıydı...2011-2016 arası ons 1900 lerden 1100 lere düşerken, artan dolartl sayesinde gram yatay kaldı..ama reel olarak ciddi kayıp yaşandı gramda bile.

ancak 2016 sonrası tam bir efsane trend başladı gram altın için...2020 de biter bu trend diyordum...ama gerek abd önderliğinde dünyada, gerekse içeride düşük faiz ve yüksek kur politikaları etkin oluca...gram bu parmak ısırtan performansı 2021 de de sürdürür gözüküyor.

tüm dünya faiz düşük olsun, param da değersiz olsun istiyor...altın için bundan iyi bir ortam olamaz.
    Bu dediğiniz olay nasıl olabiliyor? Altın, günün sonunda altın değilmidir? Ha elinde 1 ons var, ha 1 onsa tekabul etcek 28 gram var, bunun değeri eşit değil mi?

6. şimdi mynet finansdan baktım, gram altını fiyatını 28.3 ile çarpınca, ons altından yaklaşık 800 lira daha ucuz çıkıyor : ) Bu kadar marj olduğunu bilmiyordum.

7.  Alıntı Originally Posted by Halukcan Yazıyı Oku
    Bu dediğiniz olay nasıl olabiliyor? Altın, günün sonunda altın değilmidir? Ha elinde 1 ons var, ha 1 onsa tekabul etcek 28 gram var, bunun değeri eşit değil mi?
    Bu konuyu bir arkadaşla tartışmıştık..altın altındır, onsu gramı olur mu diyordu.

şunu demeye çalışıyoruz..çeyrek, tam, ya da külçe...altın..gram diyoruz...çünkü sen burada aslında usdtl*ons altın almış oluyorsun.

ama bir abd li altın alırken, usd nin değeri önemsizdir...onun parası zaten altının dolar fiyatını belirliyor..yani abd li altın fiyatına bakarken onsu 1600 usd dir diye bakıyor...külçe altın alırken ons değeri olarak ölçüyor biçiyor.

yani, gram derken, aslında biz altının tl cinsinden değerini kastediyoruz...1 ons altın 1600 usd..1 gram altın 300 tl (yani 50 usd karşılığı tl gibi)

çoğu arkadaş biliyordur gerçi..daha önce ben de yazmıştım bu hesabı, yeri gelmişken tekrar edeyim.

1 gram altın= 1 ons (31,1 gram)*usdtl/31,1=1550 *5,9/31,1= 294 tl

8.  Alıntı Originally Posted by BuyukPatron Yazıyı Oku
    Türk milleti olarak paradan para kazanmayı bilmiyoruz. İlgisizlik o yüzden. İlk okuldan beri çalışarak para kazanmak empoze ediliyor . Çarkların dönmesi için bu şart.Doğal olarak insanların bilmedikleri şey karmaşık geliyor. Farkındalık kazanıp kafasını çalıştıran insan sayısı maslesef çok az
    Aslında mesele şu..Ben insanlara acı gerçekleri anlatıyorum, hayal satmıyorum..çalışacak, çabalayacak..günün sonunda yıllık ortalama enflasyon+%10-20 getiriyi elde etmeye çalışacaksın diyorum...adam tasarruf edebildiği rakama bakıyor, sonra hesaba bakıyor...bu hesapla ben hiç bir şey elde edemem diye düşünüyor.

peki, deli gibi hangi adamlar peşinden koşuyor..abi, üstat vs diyip hayal satan adamları takip ediyor...parayı bir yılda 3-4 katına çıkarmayı düşlüyor...sonra diyor ki 10 bin tl param var...böyle giderse..10 senede milyoner olurum, katım, yatım, müthiş bir hayatım olur diyor.

ama, bu hayallerin %1 i değil, belki 1000 de biri gerçekleşiyor...piyango gibi..ya çıkarsa hesabı.

yoksa, ortalık borsadan zengin olan adam kaynardı..işin doğası gereği böyle bir şey mümkün değil...günün sonunda 2000 de nasıl ky doğrandı..yine öyle olacak..10-15 kişi, bilemedin 100 kişi zengin olacak..100 bin kişi de mağdur...bir nesil yatırımcı da böyle batıp gidecek.

Sayfa 585/1230 İlkİlk ... 854855355755835845855865875956356851085 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •